Контакт

Европа

Зеленски потпиша декрет со кој го отвора пристапот до Чернобил

Објавено пред

Претседателот на Украина, Владимир Зеленски, денеска потпиша декрет со кој се укинуваат претходните бројни забрани за посета на чернобилската „зона“ околу местото на катастрофалната несреќа со нуклеарниот реактор од 1986 година, со цел да се создаде зелен коридор за туристи.

„Треба на светот да му го покажеме Чернобил: научници, еколози, историчари и туристи, сите тие се добредојдени“, рече Зеленски, а пренесе агенцијата „Тасс“.

„Денес потпишав декрет, со кој ќе се отвори процесот на трансформирање на зоната на исклучување во една од новите точки за раст на Украина“, додаде тој.

„Прво ќе создадеме зелен коридор за туристите и ќе ги отстраниме предусловите и за најмала радијација“, рече Зеленски, истакнувајќи дека во тој дел нема да има никакви забрани.

Украинскиот претседател вети дека Чернобил наскоро ќе стане научно и туристичко место кое ќе биде симбол на новите слободи во Украина – без корупции и забрани, но и инвестирање во иднината.

Европа

Украина и Русија постигнаа согласност за размена на затвореници

Објавено пред

Украина и Русија постигнаа согласност за размена на затвореници, спогодба во рамки на која се очекува да бидат разменети вкупно 277 луѓе заробени во конфликтот во Источна Украина, изјави денеска високиот украински официјален претставник Роман Бесмертни.

Тој рече дека Киев очекува размена на 208 лица кои служат затворска казна во Украина за 69 Украинци, објави агенцијата „Ројтерс“.

„Најважно е дека постигнат е договор за почеток на процедурите за размена на воени затвореници, кои се незаконски држени. Соодносот на лица е 208 спрема 69″, рече тој.

Бесмертни не кажа кога точно ќе се изврши размената, но рече дека подготвителните процедури може да потраат и неколку месеци.

Прикажи повеќе...

Европа

Русите веднаш им понудија „сухои“ на турските власти откако Американците се повлекоа

Објавено пред

Директорот на руската државна корпорација „Ростек“, Сергеј Чизмов, изјави дека Русија е подготвена на Турција да ` продаде борбени авиони „Су-35“.

Чизмов на турските власти им ја предложи продажбата на овој тип борбен авион од руско производство.

„Доколку нашите турски колеги изразат интерес, ние сме подготвени за испорака на ‘Су-35’“, истакна тој.

Портпаролот на американскиот Стејт департмент вчера писмено соопшти дека Турција не може да остане во програмата за американските борбени авиони „Ф-35“, поради купувањето на рускиот одбранбен ракетен систем С-400.

 

Прикажи повеќе...

Европа

Британскиот пилотски сојуз на „Рајанер“ ќе гласа за можен штрајк во август

Објавено пред

Британскиот пилотски сојуз на „Рајанер“ ќе ги извести членовите за можен штрајк во следните недели во спорот за условите за работа, објави Британскиот пилотски сојуз (БАЛПА) во средата.

Резултатите од гласањето се закажани за 7 август, а штрајкот на пилотите во Британија, најголемиот пазар на авиокомпанијата, би можел да се случи две недели подоцна, рече синдикатот во меморандум до своите членови.

„Рајанер“ претрпе серија штрајкови минатата година, а оттогаш се потпишани колективни договори за работни односи со голем број пилотски сојузи во цела Европа.

Генералниот секретар на БАЛПА, Брајан Струтон, во својата изјава рече дека не е постигнат напредок во разговорите за пензиите, придонесите за мајчинско остсуство и фер, транспарентна и конзистентна структура на платите.

„Не сме во можност да постигнеме никаков напредок со ‘Рајанер’ по ниту едно прашање“, рече тој.

Во меморандумот БАЛПА рече дека нејзините членови во консултативното гласање во голема мера го поддржаа потегот за одржување гласање за штрајк.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија8 часа

Николовски по состанокот на СДСМ: Последните настани покажаа одлучна борба против криминалот и корупцијата

Заврши состанокот на Централниот одбор на СДСМ на кој во проширен состав, во присуство на повеќе градоначалници, министри, заменици и...

Свет9 часа

Во Мароко изречени смртни казни за убиството на скандинавските туристки, обезглавени во име на Исламска држава

Судот за борба против тероризам во мароканскиот главен град, Рабат, изрече смртни казни за три лица поради убиството на две...

Свет11 час

Хаос во поплавените области во Индија, тигри влегуваат во семејни домови

Најмалку 40 села во северниот дел на Бангладеш се поплавени откако синоќа од коритото се излеа една од најголемите реки...

Топ13 часа

Тетовец со „голф“ влетал во десетмина пешаци, еден од нив тешко повреден

На локалниот пат село Горно Орашје – Тетово, во попладневните часови на 17 јули се случил посериозен сообраќаен инцидент во...

Регион15 часа

Дојавата за бомба на аеродромот во Белград е лажна

Министерството за внатрешни работи на Србија потврди дека дојавата за бомба во авионот на „Луфтханза“ на аеродромот „Никола Тесла“ во...

Македонија15 часа

Активистката Моника Ристеска осудена на една година затвор

Активистката за легализирање на марихуаната, Моника Ристеска, е осудена на една година затвор. Таа е осудена за неовластено производство и...

Македонија18 часа

ЗНМ: Случајот со „1ТВ“ е последен аларм за итни медиумски реформи

Последните случувања со приведувањето на Бојан Јовановски, менаџер во кабелската телевизија „1ТВ“, отвора сомнеж за сериозна злоупотреба на медиумите на...

Свет19 часа

(Видео) Бројот на жртви во пожарот во студиото за анимација во Јапонија се искачи на 23

Бројот на жртви во подметнатиот пожар во познатото јапонско студио за анимација во Кјото порасна на 23, објави Би-би-си. Постои...

Македонија19 часа

Панчевски: Утрово ме избркаа како партал од канцеларија

Поранешниот претседател на кривичниот суд, Владимир Панчевски, објави на „Фејсбук“ дека утринава бил, како што наведува, избркан како партал од...

Европа20 часа

Голема акција на германската полиција: приведени исламски екстремисти кои подготвувале терористички напади

Полицијата во германската покраина Северна Рајна-Вестфалија утрово изврши рација во градовите Келн и Диран, при што изврши претреси на повеќе...

Европа1 ден

Шефот на кабинетот: Меркел е добро, планира да го отслужи целиот мандат

Здравјето на германската канцеларка Ангела Меркел е добро и таа планира да го отслужи целиот мандат до 2021 година во...

Македонија1 ден

Усвоена програмата за реконструкција на Универзалната сала и спомен-обележјето на Тоше Проески

Владата денеска ја усвои програмата за реализацијата на средствата предвидени во буџетот на Министерството за култура за 2019 година за...

Македонија1 ден

Боки 13 и Милевски остануваат во притвор, судот им ги одби жалбите

Кривичниот суд попладнево соопшти дека им ги одбил жалбите на осомничените во предметот за изнуда со трговија на влијаније. Тоа...

Македонија1 ден

Васко Ковачевски нов директор на ЕЛЕМ

Владата на денешната седница, по предлогот за разрешување на околу 40 директори во јавните претпријатија, донесе одлуки и за препораки...

Македонија2 дена

(Видео) Заев: Обвинителството ќе каже дали Катица Јанева е злоупотребена или има докази против неа

Премиерот Зоран Заев изјави дека не се слушнал со Катица Јанева по шпекулациите дека специјалната обвинителка контактирала со високи функционери пред...

Македонија2 дена

(Видео) Разрешени директорите на МЕПСО и ЕЛЕМ

Премиерот Зоран Заев соопшти дека на денешната седница ќе предложи разрешување на десетици директори на јавни претпријатија и членови на...

Европа2 дена

Лагард поднесе оставка: Тоа е во најдобар интерес на ММФ

Кристин Лагард поднесе оставка од лидерската позиција во Меѓународниот монетарен фонд, која ќе стапи во сила во средината на септември....

Македонија2 дена

(Видео) Нуркачи ја извадија кадата фрлена во Охридското Езеро

Нуркачи ја извадија кадата фрлена во Охридското Езеро. Нуркачкиот клуб „Акватек“ објави дека е извадена кадата што била забележана пред...

Свет2 дена

Затворот во кој оди Ел Чапо го сметаат за непробојна тврдина и е полн со озлогласени цимери

Еден од најпознатите наркобосови, 62-годишниот Хоакин Гусман, познат по прекарот Ел Чапо, на кој денеска во Њујорк треба да му...

Топ2 дена

Петнаесетгодишно девојче падна во бездна на Селечка Планина

Петнаесетгодишно девојче од Прилеп вчера паднало во бездна и добило повреди на местото наречено Чуле на Селечка Планина. Полициски службеници...

Досие