Контакт

Свет

Зеленски со остри критики кон Хенри Кисинџер

Објавено пред

Украинскиот претседател Володимир Зеленски остро го критикува поранешниот американски државен секретар Хенри Кисинџер, кој посочи дека мировните преговори треба да бидат насочени кон создавање граници по должината на линијата на поделба во Донбас, која постоеше пред рускиот напад врз Украина.

dobivaj vesti na viber

Кисинџер зборуваше преку видеоврска на Светскиот форум во Давос, објави Си-ен-ен.

Зеленски во средата одговори дека што и да прави руската држава, некој секогаш ќе дојде и ќе рече: „да ги земеме предвид нивните интереси“.

„Оваа година во Давос го слушнав повторно и покрај илјадниците руски проектили што ја погодија Украина. И покрај десетици илјади убиени Украинци. И покрај масовните убиства во Буча и Мариупол. И покрај уништените градови. И покрај логорите за чистење. Тоа ги прави руската држава, каде што убиваат, мачат, силуваат и понижуваат како на подвижна лента“, рече Зеленски.

Тој додаде дека Русија ѝ го направила тоа на цела Европа.

„Меѓутоа, во Давос, на пример, господинот Кисинџер излегува од длабокото минато и вели дека дел од Украина треба да ѝ се даде на Русија“, рече Зеленски.

Кисинџер претходно изјави дека преговорите треба да почнат во следните два месеца пред конфликтот да создаде такви пресврти и тензии, кои нема да бидат лесно да се надминат.

„Идеално, линијата на поделба треба да се врати на статус кво пред конфликтот“, рече Кисинџер, очигледно сугерирајќи дека Украина треба да се согласи да се откаже од поголемиот дел од Донбас и од целиот Крим.

Зеленски ги спореди ставовите на Кисинџер со оние на нацистичка Германија во 1938 година.

Се чини дека календарот на Кисинџер не е 2022 година, туку 1938 година, а тој мислеше дека зборува со публика во Минхен, а не во Давос. Патем, во 1938 година, кога семејството на Кисинџер бегаше од германските нацисти, тој имаше 15 години“, додаде Зеленски, пренесуваат медиумите.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

„На ЕУ може ѝ е потребна нуклеарна Украина“, порача Захарова

Објавено пред

Во овој театар на апсурдноста, постои можност на ЕУ да ѝ треба нуклеарна Украина, изјави портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова.

dobivaj vesti na viber

Како што наведе таа, за тоа сведочи отсуството на реакција на ЕУ на изјавите на официјален Киев дека земјата треба да добие нуклеарен статус.

„Имајќи предвид дека луѓе како (германската министерка за надворешни работи) Анален Бербок се на власт во земјите од Европската унија, не ја исклучувам можноста дека ќе им треба и нуклеарна Украина во тој театар на апсурдот. Тие зборуваа за тоа. Во последниот случај, тие не го опоменаа Зеленски кога кажа такви глупости на конференцијата во Минхен“, истакна Захарова.

Таа се осврна и на изјавата на министерот за надворешни работи на Литванија, Габриелус Ландсбергис, кој повика на распоредување нуклеарен чадор на НАТО над Украина.

„Тоа е земја која, ми се чини, не придонела со ништо кардинално важно или исклучително актуелно во решавањето на кое било прашање поврзано со нуклеарната безбедност. Барем јас не сум свесна за тоа. Сепак, таквите празни зборови не остануваат незабележани“ изјави Захарова.

Прикажи повеќе...

Свет

Уапсен поранешниот лидер на регионот Нагорно-Карабах

Објавено пред

Оперативците на Службата за државна безбедност на Азербејџан го уапсија Араик Харутјуњан, поранешен лидер на регионот Нагорно-Карабах, објави азербејџанската новинска агенција АПА.

dobivaj vesti na viber

Агенцијата вчера објави и дека азербејџанските безбедносни сили уапсиле двајца поранешни водачи на Нагорно-Карабах, Аркадиј Гукасјан и Бак Сакјан, како и Давит Ишкањан.

Минатата недела азербејџанските власти објавија апсење на поранешниот министер за надворешни работи и помошник на претседателот на Нагорно-Карабах, Давид Бабајан, како и апсењето на поранешниот заменик-командант на ерменските сили во Нагорно-Карабах, Давит Манукијан, и поранешниот шеф на владата на Нагорно-Карабах, Рубен Варданијан.

Апсењата следуваа откога азербејџанските сили презедоа контрола врз енклава на нејзина територија населена со етнички Ерменци, што предизвика егзодус на повеќе од 100.000 Ерменци.

Прикажи повеќе...

Европа

Шарл Мишел: Украина може да се приклучи на ЕУ во 2030 година ако двете страни си ја завршат домашната задача

Објавено пред

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, изјави дека Украина може да ѝ се приклучи на Европската Унија во 2030 година доколку двете страни си ја завршат домашната задача.

dobivaj vesti na viber

„Украина и другите земји кандидати мора да спроведат реформи, да се борат против корупцијата и да ги исполнат законските барања. Нам во ЕУ треба да ни биде јасно што сакаме да постигнеме заедно, кои се нашите приоритети и на што сакаме да ги трошиме парите. И ние мора да ги забрзаме нашите процеси на одлучување“, изјави Мишел во интервју за германски „Шпигел“.

Тој предупреди дека земјите од Западен Балкан 20 години чекаат да влезат во ЕУ поради што таму расте влијанието на Русија и Кина. Просперитетна и безбедна Украина е во интерес на Европа, додаде тој.

„Нивниот неодамнешен отпор кон Русија покажа дека Украина ѝ припаѓа на ЕУ. Ова би докажувало дека ЕУ е способна за геополитичко дејствување“, рече Мишел.

На забелешката на еден новинар на германски неделник дека САД досега обезбедиле повеќе воена помош за Украина отколку сите земји на ЕУ заедно, Мишел рече дека „ова не е натпревар“. Тој додаде дека геополитичкото влијание не се мери секогаш само со воена моќ.

„Во Обединетите нации ја позиционираме ЕУ како пионер во одбраната на мултилатералниот светски поредок заснован на правила. Ако ние не ја преземеме оваа улога, другите ќе изградат нов поредок – без нашите вредности и правила. Ако тоа се случи, би можеле да изгубиме сè“, изјави Мишел.

Тој рече и дека има итна потреба да се преговара за миграцијата со земји надвор од ЕУ и дека оваа тема ќе биде на дневен ред на неформалниот самит во Гранада.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа19 минути

Шарл Мишел: Украина може да се приклучи на ЕУ во 2030 година ако двете страни си ја завршат домашната задача

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, изјави дека Украина може да ѝ се приклучи на Европската Унија во 2030 година...

Македонија2 часа

Поведена постапка за делови од Законот за средното образование кои се однесуваат на користење бесплатен јавен превоз

Судот, постапувајќи по иницијативата на Лука Павиќевиќ од Скопје, одлучи да се поведе постапка за оценување на уставноста на членот...

Македонија2 часа

ЦУК: Вчера имаше 29 пожари на отворен простор, има уште еден активен пожар

Центарот за управување со кризи информира дека вчера имаше 29 пожари на отворен простор. Гореле стрништа, пасишта, отпадоци, сува трева,...

Европа3 часа

(Видео) Идентификувани 11 повредени во сообраќајната несреќа кај Венеција, многумина се на интензивна нега

Работник од Гамбија, кој работел во „Финкантиери“, заедно со својот колега стана еден од хероите на спасувањето патници од автобус....

Свет3 часа

(Видео) Пукање на универзитет во Балтимор, САД, неколку повредени

Неколку лица се повредени во пукотница во близина на универзитетскиот кампус во Балтимор доцна синоќа, соопшти полицијата во градот на...

Регион4 часа

(Видео) Голем пожар во компанија во Осиек: „Не останувајте на отворено“

40-ина минути по полноќ избувна пожар во дворот на компанијата „Драва интернешнл“ во населбата Брјест во Осиек. Гори пластична маса...

Европа5 часа

(Видео) 21 лице загинаа во страшната несреќа кај Венеција, меѓу загинатите и две деца

Најмалку 21 лице загина кога автобус излетал од надвозник во близина на Венеција. Scene in Venice, Italy where a bus...

Македонија12 часа

(Видео) Мечка и вечерва се спушти во Жировница

Директорот на Центарот за управување со кризи, Стојанче Ангелов, објави видео од мечка во селото Жировница. „Вечерва низ тесните улички...

Македонија13 часа

Ако секој политичар јасно ги кажува ставовите државата ќе оди напред, рече Спасовски

Јасно и гласно го кажувам својот став. Ако секој политичар има одговорност и ги кажува јасно ставовиве државата ќе оди...

Регион14 часа

Османи за „Си-ен-ен“: Потребни се санкции против Србија, сакаме Радоичиќ да биде екстрадиран во Косово

Косовската претседателка Вјоса Османи за Си-Ен-Ен изјави дека Косово е нападнато и дека меѓународната заедница треба да воведе санкции кон...

Македонија16 часа

Нема да има отстрел на мечки: проблемот ќе се решава преку чистење на ѓубрето, посебни хранилишта, обезбедување на имотите

Владата, на денешната седница, го разгледа Записникот од седница на Управувачкиот комитет за координација и управување во системот на управување...

Македонија18 часа

Народниот правобранител најави постапка, а инепкторатот надзор во „Демир Хисар“ по случајот со 17-годишното момче со аутизам

Институцијата народен правобранител ќе поведе постапка за случајот со 17-годишно момче со аутизам, за кое претходно во медиумите беше објавено...

Македонија21 час

Мицкоски: Ако Спасовски не се согласува со законот за амнестија, тогаш нека ја напушти Владата веднаш

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, запрашан дали Спасовски прави театар или вистинско изразување за незадоволството со тоа што рече дека...

Македонија22 часа

Ковачевски: Одредени лица нема да бидат опфатени со законот за амнестија, СДСМ ќе поднесе амандман

Законот за амнестија е испратен во Собранието во процедура, без европско знаменце, рече денес премиерот Димитар Ковачевски. Нагласи дека неколку...

Македонија23 часа

Тренчевска: За линеарно покачување на пензиите повеќе нема да се разговара, легитимно е да се протестира

Пензионерите имаат демократско право да протестираат, но за линеарно покачување на пензиите повеќе со нив нема да се разговара, рече...

Топ23 часа

Загина 18-годишник од Тетовско: со возилото излетал од патот и удрил во столб

Вчеравечер, околу 21.30 часот, во СВР Тетово пријавено е дека на регионалниот пат Пирок – Тетово, во тетовско Долно Палчиште,...

Македонија1 ден

28 години од атентатот на Киро Глигоров

Поминаа 28 години од атентатот на поранешниот македонски претседател Киро Глигоров. Глигоров го преживеа атентатот со тешки повреди во пределот...

Македонија1 ден

Бистри и матни случаи за септември 2023 година според „Транспаренси интернешнл – Македонија“

„Транспаренси интернешнл – Македонија“ продолжува да ја спроведува редовната месечна активност за следење случаи и дејства поврзани со коруптивни однесувања...

Македонија1 ден

Вељаноски: Во овој парламентарен состав се сменија тројца министри за правда и двајца премиери, а сè уште немаме донесено закон за вонредна состојба

„В година ќе имаме претседателски и парламентарни избори! Нема никаква оправданост економска, политичка, во текот на една година да имаме...

Македонија1 ден

ЦУК: Вчера имаше 29 пожари на отворен простор, активни се уште два

Центарот за управување со кризи информира дека вчера имаше 29 пожари на отворен простор. Гореле стрништа, пасишта, отпадоци, сува трева,...