Контакт

Свет

Зеленски: Украина е подготвена за размена на Вишински за Сенцов

Објавено пред

Украина е подготвена да го размени главниот уредник на „РИА новости Украина“, Кирил Вишински, за Олег Сенцов, осуден од рускиот суд за тероризам во Крим, изјави украинскиот претседател Владимир Зеленски, пренесува ТАСС.

„Навистина сакаме ова да се случи во блиска иднина, подготвени сме да го размениме Вишински. Сенцов е опција, подготвени сме да го размениме за Сенцов“, рече тој.

Во исто време Зеленски истакна дека Сенцов не е монета за поткусурување.

„Ние би сакале да ги вратиме сите наши политички затвореници, сите наши војници“, појасни тој додавајќи дека размената на Вишински може да послужи како прв чекор на овој пат.

Прес-секретарот на украинскиот претседател, Јулија Мендел, вчера објави дека канцеларијата на украинскиот лидер предложила ослободување на Сенцов и на Вишински, кој останува во притвор во Украина. Претходно, портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, изјави дека враќањето на Вишински во Русија би можело да биде прв чекор во нормализацијата на односите меѓу Москва и Киев.

Во 2015 година Олег Сенцов беше осуден за тероризам во Русија. Воениот суд во северен Кавказ го осуди на 20 години затвор под обвинение за формирање терористичка ќелија на Крим и заговор за терористички напади во Крим.

Во пролетта 2014 година членовите на групата извеле два терористички напада во Симферопол: тие ги запалија канцелариите на невладината организација на руската заедница на Крим и регионалната канцеларија на партијата Обединета Русија.

Украинската служба за безбедност го притвори Вишински на 15 мај 2018 година. Тој беше обвинет за предавство и за трговија со оружје. Ако биде осуден, Вишински се соочува со затворска казна до 15 години. Следното рочиште е закажано за 19 јули, неговиот притвор ќе истече на 22 јули. Судиите треба да донесат одлука пред овој датум, во спротивно новинарот ќе биде ослободен.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

„Сандеј Тајмс“ објави таен владин документ за ризиците од брегзит без договор

Објавено пред

Ако нема договор за брегзит со ЕУ, Велика Британија ќе се соочи со недостиг од гориво, храна и лекови, објави „Сандеј Тајмс“ повикувајќи се на доверлив документ на британската Влада за ризиците од брегзит.

Во извештајот, како што пренесува „Сандеј Тајмс“, ако се случи тоа, Велика Британија ја чека метеж на пристаништата, тврда граница со Ирска и зголемување на трошоците за социјална грижа.

Весникот наведува дека предвидувањата составени од кабинетот на премиерот се однесуваат на најверојатните последици од брегзит без договор, а не за најлошото сценарио.

За 85 проценти од камионите што користат премини кај главниот канал се вели дека се „неподготвени“ за француските цариници, што значи дека прекините на пристаништата потенцијално би можеле да траат до три месеци пред да се подобри протокот на прометот.

Документот составен од кабинетот со кодно име „Операција Јелоухамер“ дава редок преглед на скриените планови на британската влада за да се избегне катастрофален колапс во инфраструктурата на земјата.

Прикажи повеќе...

Свет

Работници во Пенсилванија добиле понуда или да присустуваат на митинг на Трамп или да не земат плата

Објавено пред

На вработени во нафтено-хемиски комплекс во Пенсилванија им било кажано дека ако не присуствуваат на говор на американскиот претседател Доналд Трамп, нема да добијат плата.

„Си-Ен-Ен“, добила интерен меморандум во кој се вели дека оние кои не присуствуваат на говорот на Трамп не смеат да протестираат.

На говорот што се одржа во вторникот и кој требаше да биде поврзан со развојот на регионот, бидејќи патувањето на претседателот беше финансиранот од државата, тој настапи како да е на кампања и изјави дека ако синдикатите гласаат за него на изборите во 2020 година, тој ќе се погрижи нивните лидери да бидат повторно избрани.

„Вашето присуство не е задолжително. Ако не присуствувате треба да земете слободен ден. Оние кои (не зеле слободен ден и) не присуствуваат нема да бидат платени во петок“, се вели во меморандумот што работниците го примиле неколку денови пред говорот на Трамп.

Новиот комплекс е на нафтената компанија „Шел“ и наскоро се отвара за да произведува пластика од вторични суровини добиени од производство на природен гас од шкрилци.

Прикажи повеќе...

Свет

Вонредна состојба на Далечниот исток на Русија поради поплавите

Објавено пред

Вонредна состојба е прогласена во седум општини во регионот Приморск на Далечниот исток на Русија, поради поплавите предизвикани од обилните дождови, соопшти локалната управа.

Во соопштението се наведува дека се поплавени 287 куќи, а евакуирани се 58 луѓе, пренесе ТАС С. Воспоставени се и привремени засолништа за евакуираното население.

Порадо обилните дождови се излеале три реки во таа област. Локалната управа формирала 30 комисии, кои ќе ги обиколат сите загрозени подрачја и ќе ја проценат штетата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија34 минути

Продолжува гаснењето на пожарот над скопските села

Пожарот кој вчера изби над скопските села Буковиќ, Раовиќ и Ласкарци, синоќа беше делумно ставен под контрола, а за денеска...

Свет41 минута

„Сандеј Тајмс“ објави таен владин документ за ризиците од брегзит без договор

Ако нема договор за брегзит со ЕУ, Велика Британија ќе се соочи со недостиг од гориво, храна и лекови, објави...

Свет57 минути

Работници во Пенсилванија добиле понуда или да присустуваат на митинг на Трамп или да не земат плата

На вработени во нафтено-хемиски комплекс во Пенсилванија им било кажано дека ако не присуствуваат на говор на американскиот претседател Доналд...

Свет1 час

Во бомбашки напад на свадба во Кабул убиени над 60 луѓе, меѓу нив и деца

Најмалку 63 луѓе се убиени а над 180 се ранети во бомбашки напад на свадбена веселба во Кабул, пренесуваат светските...

Свет14 часа

Ново убиство на метро станица во Германија, маж и жена избодени до смрт

Маж и жена се избодени до смрт на преполна метро станица во германскиот град Изерлон, соопшти полицијата, наведувајќи дека се...

Свет14 часа

Салвини попушти, ќе ги прими малолетните мигранти

Италијанскиот министер за внатрешни работи, Матео Салвини потклекна под политичкиот притисок, и од меѓународната заедница, но и од внатрешно-политичкиот, околу...

Регион14 часа

Бугарија на второ место во НАТО според буџет за одбрана

Бугарија е на второто место во НАТО според буџетот за одбрана во однос на бруто домашниот производ и веднаш зад...

Регион15 часа

Српски полицајци го спасија животот на 9-годишно дете на автопатот Ниш-Белград

Двајца сообраќајни полицајци од Србија станаа вистински херои во медиумите и на социјалните мрежи, откако успеаа да го спасат животот...

Свет17 часа

Јункер итно пренесен на операција

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер го прекинал одморот и ќе биде итно опериран, соопшти ЕК. Според информациите, Јункер...

Свет18 часа

Незадоволен гостин уби келнер во ресторан во Париз

Келнер во француски ресторан бил убиен од страна на гостин, бидејќи предолго чекал сендвич, пренесуваат фарнцуски медиуми. Инцидентот се случил...

Регион22 часа

(Видео) Авион слета на автопатот Загреб – Риека откако му откажал моторот

На автопатот Загреб-Риека помеѓу Врбоско и Равна Гора, помал спортски авион слета на патот. Граѓани кои се возеле во автопатот...

Топ23 часа

Гори планината над Буковиќ

Пожар избувна изутринава на тешко пристапен терен над селото Буковиќ, во близина на Сарај. Како што дознава ,,Макфакс”, пожарот избувнал...

Свет23 часа

„Не сме на продажба“ – му порача Гренланд на Трамп

Владата на Гренланд соопшти дека нејзината територија не е на продажба, по извештаите дека претседателот на САД Доналд Трамп бара...

Свет1 ден

(Видео) Осум лица загинаа, а десет се повредени во пожар во хотел во Одеса

Осум лица загинаа, а десетина се повредени во пожар кој рано утрово изби во хотел во украинскиот град Одеса, соопшти...

Свет1 ден

Трамп планира да им продаде борбени авиони на Тајван за осум милијарди долари

Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп го информираше Конгресот дека планира да му продаде борбени авиони Ф-16 на Тајван, во...

Култура1 ден

Почина актерот Питер Фонда, ѕвездата на филмот „Голи во седло“

Актерот Питер Фонда почина на 79-годишна возраст на својот имот во Лос Анџелес. Тој боледуваше од рак на белите дробови....

Македонија1 ден

Ленче Ристоскa: Со панични движења подлабоко се тоне во живиот песок

„Интересен феномен. Со продолжено или панично движење подлабоко се тоне во живиот песок“, напиша на Фејсбук обвинителката Ленче Ристоска, без...

Економија1 ден

„Алибаба“ прва на листата на 100 најдобри кинески интернет-компании

Кинескиот гигант за електронска трговија „Алибаба“ е прв на листата на 100 најдобри кинески интернет-компании. Веднаш зад „Алибаба“ се наоѓаат...

Македонија2 дена

Пациент со западнонилска треска хоспитализиран на Инфективна клиника

Пациент заразен со западнонилска треска е хоспитализиран на Клиниката за инфективни болести во Скопје. Од Центарот за јавно здравје соопштија...

Топ2 дена

Расветлено и второто убиство кај браната Турија – го застрелал, го ставил во резервоар за гориво и го фрлил во водата

Полицијата соопшти детали за убиството на струмичанецот кој се водеше за исчезнат, а неговото тело потоа беше пронајдено во водите...

Досие