Контакт

Свет

Зеленски утре ќе се обрати во британскиот Парламент

Објавено пред

Украинскиот претседател Володимир Зеленски, утре, во 18 часот, ќе одржи говор пред британските пратеници.

dobivaj vesti na viber

Изјавата, која ќе биде дадена преку видеоврска, вечерва ја потврди и претседателот на Претставничкиот дом на британскиот Парламент, сер Линдзи Хојл.

„Нема крв на нашето знаме. Нема да има црни дамки, нема да има свастики. Украинското знаме е земја, мирна, плодна, златна, без тенкови. Ова небо е мирно, чисто и сино без ракети. Така беше и порано, така ќе биде и сега“, рече Зеленски денеска во своето обраќање преку „Фејсбук“.

Тој рече дека отпорот на Украина одлучува за иднината на Европа и ги повика западните лидери да му дадат воени авиони.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Британија доби осум нови градови во чест на кралицата Елизабета

Објавено пред

Осум нови градови во Велика Британија, Фолкландските Острови и Островот Мен ќе бидат прогласени за платинскиот јубилеј на кралицата.

dobivaj vesti na viber

За прв пат Стенли на Фолкландските Острови и Даглас на Островот Мен добија статус на град на прекуокеанска територија. Колчестер и Донкастер се исто така на листата за добивање кралска почест, пишува Би-Би-Си.

Кандидатите мораа да го покажат своето културно наследство и кралските врски.

Платинскиот јубилеен натпревар за граѓански почести бараше и места за да се покаже колку е важен нивниот локален идентитет и заедница за да го заслужат статусот на град.

Оваа објава го зголемува бројот на официјални градови во континентална Британија од 55 на 76, осум во Шкотска, седум во Велс и шест во Северна Ирска.

Прикажи повеќе...

Свет

Случај на мајмунска сипаница е регистриран и во Канада

Објавено пред

Канадската државна здравствена агенција во четвртокот потврди два случаи на инфекција со мајмунска сипаница, откако властите на провинцијата Квебек објавија дека истражуваат 17 сомнителни случаи.

dobivaj vesti na viber

Неколку земји, вклучувајќи ги Португалија, Велика Британија и Шпанија, неодамна пријавија случаи на мајмунски сипаници, додека во средата во Масачусетс беше потврдено дека маж кој неодамна отпатувал во Квебек, Канада, се заразил со вирусот, објави Ројтерс.

Провинцијата Квебек беше информирана дека два примероци тестирани во Националната микробиолошка лабораторија се позитивни на мајмунски сипаници.

Ова се првите два потврдени случаи во Канада.

Прикажи повеќе...

Европа

Во Франција е регистриран првиот сомнителен случај на мајмунска сипаница

Објавено пред

Првиот сомнителен случај на инфекција со вирусот на мајмунска сипаница на територијата на Франција е откриен во регионот на Париз Ил де Франс, соопшти денеска француското Министерство за здравство.

dobivaj vesti na viber

Мајмунската сипаница е вирус кој предизвикува симптоми на треска и осип, објави Ројтерс.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа21 минута

(Видео) Зеленски: Последната фаза од војната ќе биде најкрвавата

Украинскиот претседател Володимир Зеленски вчера зборувајќи пред украинските студенти рече дека се уште не може да ги повика Украинците да...

Европа40 минути

Медведев: Санкциите против Русија се безвредни кога се во прашање енергијата и храната

Заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија, Дмитриј Медведев, оцени дека Русија ги има сите можности да спречи кризи со...

Свет42 минути

Блинкен: Русија ја користи храната како оружје во Украина

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен ја обвини Русија дека користи храна како оружје во Украина. „Не станува збор само за...

Македонија11 час

Димитров до Ковачевски: Не е точно дека земјите членки на ЕУ ја оправдуваат уцената на Бугарија со историјата

Никола Димитров ја критикува изјавата на премиерот Ковачевски дека сите земји членки на ЕУ ја оправдувале уцената на Бугарија со...

Европа13 часа

Шолц: Можна е измена на договорот за ЕУ

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска изјави дека не ја исклучува можноста за измена на договорот за Европската Унија, договорот од...

Македонија13 часа

(Интервју) Александар Николоски: Бројката што ќе излезе на големиот митинг ќе биде доволна порака до власта

Наместо дијалог на маса, ние добивме во најлоша смисла на зборот едно балканско мачовистичко одбивање на нашиот предлог и немаме...

Свет14 часа

Земјите од Г7 одвоија 18,4 милијарди долари за помош на Украина

Седумте најразвиени земји во светот (Г7) издвоија 18,4 милијарди долари за трансфери и заеми за да ѝ помогнат на Украина...

Економија15 часа

Пендаровски: Со исполнување на приоритетите на „Македонија 2030“ ќе создадеме услови за одржлив раст и развој

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на затворањето на 11. издание на самитот „Македонија 2025“, на кое годинава во фокусот...

Македонија17 часа

МНР го поздрави повикот на ЕП за надминување на билатералните прашања надвор од пристапниот процес

Министерството за надворешни работи го поздравува усвојувањето на резолуцијата на Европскиот парламент за Република Северна Македонија на денешната пленарна седница...

Македонија17 часа

Ковачевски: Сопругата е родена во Крива Паланка, во однос на предците јас не можам да коментирам такви детали

Додека бугарскиот весник „Труд“ тврди дека Елена Ковачевска, сопруга на Димитар Ковачевски и нејзините дедо и татко се Бугари, премиерот...

Европа19 часа

Полска: Ќе им помогнеме на Шведска и Финска доколку некој ги нападне

Полска ќе им помогне на Шведска и Финска доколку бидат нападнати уште пред да станат членки на НАТО, изјави денеска...

Македонија21 час

Архиескопот Стефан во Белград: Денешниот чин е лек со кој се залечува раната на телото на црквата

Ѝ благодариме на СПЦ што ја поздрави одлуката на Вселенската патријаршија, рече архиепископот охридски и македонски г. г. Стефан во...

Регион21 час

Младиот човек чие тело беше пронајдено во Дунав е Матеј Периш, позната е и причината за смртта

Младиот човек чие тело е пронајдено во Дунав е Матеј Периш. Според српски „Телеграф“, ДНК анализата докажала дека се работи...

Македонија23 часа

Град Скопје со поддршка на 116 проекти oд 13,5 милиони денари за спортот и образованието

Градот Скопје донесе одлука за поддршка на програми, проекти, активности и манифестации во областа на спортот од интерес за Град...

Македонија23 часа

СДСМ: Обезбедивме историски најголемо покачување на платите во образованието

Во време на светска економска и енергетска криза постигнавме договор за зголемување на платите во образованието во висина од 15...

Македонија23 часа

ЕУ ги повика Бугарија и Македонија да најдат решение

Европските претставници од сите групи на ЕУ ги повикаа Бугарија и Северна Македонија да најдат решение за билатералните разлики, објави...

Свет24 часа

ОН: Светот би можел да се соочи со глад што ќе трае со години

Руската инвазија на Украина може да предизвика глобален недостиг на храна во наредните месеци, предупредија Обединетите нации. Генералниот секретар Антонио...

Свет1 ден

(Видео) Буш: Инвазијата на Ирак беше неоправдана… грешка, мислев на инвазијата на Украина

Поранешниот американски претседател Џорџ Буш ја нарече инвазијата на Ирак брутална и неоправдана, а потоа се поправи велејќи дека всушност...

Македонија1 ден

МПЦ и СПЦ на заедничка литургија во Белград

Поглаварот на Српската православна црква Порфириј доцна синоќа го пречека македонскиот – господин господин Стефан и тројца највозрасни митрополити. Тие...

Свет1 ден

Позната листата со барања на Турција, ниедно не е поврзано со Русија

Заканата на Турција да го блокира пристапот на Финска и Шведска во НАТО нема никаква врска со Русија, пренесува „Раша...