Контакт

Европа

Зеленски: Ќе ги вратиме сите наши градови

Објавено пред

Украина ќе ги врати сите градови што ги зазедоа Русите, вклучително и Северодонец, изјави украинскиот претседател, Володимир Зеленски.

dobivaj vesti na viber

Како што објави претседателот, Украина била погодена од 45 руски проектили во последните 24 часа.

Зеленски ги опиша нападите како циничен обид да се скрши духот на украинскиот народ. Зеленски повторно побара повеќе оружје од Западот, коментирајќи дека немилосрдните ракетни напади потврдиле дека санкциите против Русија не се доволни за да и’ се помогне на Украина.

Северодонецк падна во рацете на руските сили по неколкунеделните борби.

Европа

Бајден ќе потпише нов закон за климата во вредност од 430 милијарди долари

Објавено пред

Американскиот претседател Џо Бајден најави дека следната недела ќе го потпише законот во вредност од 430 милијарди долари, најавен како најголем пакет за климатските промени во историјата на САД, дизајниран да ги намали емисиите на стакленички гасови и да ги намали медицинските трошоци.

dobivaj vesti na viber

Претходно во петокот, Долниот дом на американскиот Конгрес усвои предлог-закон за климатски промени, здравствена заштита и даноци, колоквијално наречен нацрт-закон за дефлација, додека Сенатот го направи тоа во неделата.

Од планираната сума, 370 милијарди долари ќе бидат наменети за борба против климатските промени, најдарежливото законодавство за климатските промени донесено од Конгресот до сега, анализираат медиумите.

Според написите, нацрт-законот им нуди на бизнисите и на семејствата милијарди стимулации за купување електрични возила и енергетски ефикасни уреди, како и поттикнување на нови инвестиции во ветерна и сончева енергија што ќе го удвои износот на нови, чисти капацитети за производство на енергија.

Тоа ќе им помогне на САД да го исполнат ветувањето за преполовување на емисиите на стакленички гасови под нивото од 2005 година до 2030 година.

Новиот закон, исто така, има за цел да ги намали трошоците за лекови за владата, работодавците и пациентите, а клучна промена е одредбата што му дозволува на федералниот здравствен планер Медикер да преговара за пониски цени на лековите на рецепт.

Законот го занемарува и воведувањето на нови акцизи кои ќе се плаќаат при купување на акции, од кои се очекува да се соберат дополнителни 70 милијарди долари годишно даночни приходи.

Инаку, пред гласањето за тој правен предлог во Долниот дом на Конгресот, Европската унија и Јужна Кореја ги предупредија САД дека овој закон, кој поддржува купување електрични возила, може да ги дискриминира возилата од странско производство, со што се нарушуваат прописите на Светската трговска организација (СТО).

Прикажи повеќе...

Европа

Кисинџер: САД се на работ на војна со Русија и Кина по одредени прашања

Објавено пред

Поранешниот американски државен секретар Хенри Кисинџер смета дека САД се „на работ на војна“ со Москва и Пекинг, „поради прашања“ кои самите ги создале, пренесе РИА Новости.

dobivaj vesti na viber

„Ние сме на работ на војна со Русија и Кина за прашања што самите ги создаваме, без да знаеме како сето ова ќе заврши или каде ќе не доведе“, изјавил Кисинџер за The Wall Street Journal.

Тој истакнал дека се што може да се направи е да не ескалира тензијата и да не се создаваат такви можности, но истовремено мора да има цел.

Кисинџер додал дека претходно сметал дека најдобро решение за Украина е да биде „нешто како Финска“, која не е дел од Северноатлантската алијанса.

Но, бидејќи околностите се променија по руската операција, Кисинџер смета дека „на овој или оној начин, официјално или не, Украина треба да се третира како членка на НАТО“.

Што се однесува до договорот за Украина, тој оценува дека за Русија решението на конфликтот веројатно би значело задржување на Крим и делови од Донбас.

Прикажи повеќе...

Европа

Захарова: Протерувањето на дипломат од Црна Гора – хибридна кампања на Западот

Објавено пред

Москва го смета протерувањето на рускиот дипломат од Црна Гора како нова епизода од хибридната кампања што Западот ја започна против Русија, изјави денеска портпаролката на Министерството за надворешни работи Марија Захарова.

dobivaj vesti na viber

„Тој чин на црногорските власти го доживуваме како уште една епизода од хибридната кампања на Западот и неговите послушници против Русија“, рече Захарова, пренесе ТАСС.

Според неа, Русија овој потег го доживува како неподготвеност и неспособност на официјална Подгорица да се оддалечи од политиката на механичко следење на деструктивната линија на штета на меѓународната безбедност и на сопствените национални интереси.

Захарова посочи дека Москва го задржува правото да преземе мерки во согласност со општо прифатената дипломатска практика.

Руското Министерство за надворешни работи вчера соопшти дека Русија ќе возврати за протерувањето на уште еден руски дипломат од Црна Гора.

Црногорското Министерство за надворешни работи претходно соопшти дека дипломат на руската амбасада во Црна Гора е прогласен за персона нон грата, пренесе РТЦГ.

Во соопштението се прецизира дека рускиот дипломат е прогласен за непожелна личност „поради активности кои се во спротивност со членот 9 од Виенската конвенција за дипломатски односи“.

Официјална нота за оваа одлука, во која е наведен рок од седум дена за напуштање на територијата на Црна Гора, е доставена до амбасадорот на Руската Федерација, Владислав Маслеников, се вели во соопштението.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа1 час

Кисинџер: САД се на работ на војна со Русија и Кина по одредени прашања

Поранешниот американски државен секретар Хенри Кисинџер смета дека САД се „на работ на војна“ со Москва и Пекинг, „поради прашања“...

Македонија2 часа

ДУИ: Охридскиот мировен договор ја спаси земјата од идеологиите на уништување и омраза

Демократската унија за интеграција по повод 21-годишнината од потпишувањето на Охридскиот мировен договор, оценува дека тој правен акт кој утврди...

Топ3 часа

Скопјанец пукал со пиштол поради сообраќајна расправија па побегнал

Вчера во 11.40 часот во Полициска станица Бит Пазар е пријавено дека во близина на трговски центар на подрачјето на...

Регион4 часа

„Стандард“: Полицијата преговара со Ненад Калуѓеровиќ да се предаде

Според неофицијални информации, наводно се водат преговори меѓу Ненад Калуѓеровиќ и полицијата за да се предаде, бидејќи тој го напуштил...

Економија5 часа

(Видео) Ковачевски: е.GO е инвестиција од 130 милиони евра и 890 нови добро платени работни места

Македонската Влада застапувана и претставувана од Дирекцијата за технолошки индустриски развојни зони и „НЕКСТ.Е.ГО МОБИЛЕ“, денеска во ТИРЗ Тетово потпишаа...

Македонија10 часа

Пендаровски: Клучните придобивки од Рамковниот договор беа зачувување на суверенитетот и на територијалниот интегритет

  Претседателот Стево Пендаровски, по повод одбележувањето 21 година од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор со порака: „Пред 21 година,...

Регион10 часа

Ненад Калуѓеровиќ спречил уште пострашно сценарио на Цетиње, тој е убиецот на Вук Бориловиќ

„Новости“ дознава дека убиецот Вук Бориловиќ, кој вчера изврши незапамтен масакр во Цетиње (Црна Гора) немал криминално минато, а бил...

Европа11 час

Зеленски за визите за Русите: Европа не смее да стане супермаркет во кој не е важно кој влегува

Украинскиот претседател Володимир Зеленски уште еднаш апелираше до земјите-членки на Европската унија да не им даваат визи на граѓаните на...

Македонија11 час

Дваесет и една година од потпишувањето на Рамковниот договор

На денешен ден во 2001 година беше потпишан Охридскиот рамковен договор, во претседателската резиденција на Водно во Скопје од страна...

Свет12 часа

Писателот Салман Ружди е опериран, не може да зборува и најверојатно ќе го загуби окото

Британскиот писател со индиско потекло Салман Ружди (75) , кој повеќепати беше избоден со нож во вратот и стомакот од...

Македонија23 часа

Пациентот од Кичево суспектен на мајмунски сипаници има негативен брис

Министерството за здравство вечерва информираше дека од Институтот за јавно здравје се информирани дека е завршено испитувањето на брисот земен...

Македонија23 часа

Скопје ја повлече согласноста за почесен конзул на Русија во Битола

Северна Македонија официјално ја извести Русија дека ја повлекува согласноста за формирање Канцеларија на почесниот конзул на Русија во градот...

Регион1 ден

(Видео) Масакр во Цетиње, по семеен конфликт убил 11 луѓе, пукал и во деца

Во населбата Медовина во црногорскиот град Цетиње, во близина на Владата, денеска околу 16 часот загинаа 11 лица, а шестмина...

Европа1 ден

Кличко со критики за Шолц за издавањето визи на Русите

Градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко го критикуваше германскиот канцелар Олаф Шолц поради неговото одбивање да престане да издава визи за...

Економија1 ден

Во јавните згради во Германија ќе се дозволи греење до максимални 19 степени Целзиусови

Германскиот министер за економија Роберт Хабек денеска најави нови регулативи кои ќе се однесуваат на заштеда на енергија поради страв...

Свет1 ден

Пекинг ја предупреди Америка: Борбата против повеќе од 1,4 милијарда Кинези нема да заврши добро

Бoрбата на Соединетите Американски Држави против повеќе од 1,4 милијарда Кинези нема да заврши добро, изјави кинескиот министер за надворешни...

Македонија1 ден

Ќучук: Преговорите на Северна Македонија со ЕУ ќе почнат по завршување на скринингот

Процесот на преговори меѓу ЕУ и Република Северна Македонија сè уште не е почнат бидејќи се чека да заврши скринингот,...

Македонија1 ден

(Видео) Стојаноска: Како и со Ковид-19, така и со мајмунските сипаници власта се однесува неодговорно

Во Македонија, со власта на СДСМ и ДУИ, се случува тотален распад на системот. Земјава, од сите земји во регионот,...

Топ1 ден

Мотоциклист почина во сообраќајна несреќа во Кочани

Синоќа, во 18.55 часот, било пријавено дека на експресниот пат во изградба, Кочани – Крупиште, кај клучката за с. Спанчево,...

Економија1 ден

(Видео) Каевски: Во Македонија ќе се произведуваат електрични возила

Преку одговорните, ефикасни мерки и политики на Владата предводена од СДСМ македонската економија станува атрактивна за сериозни, големи странски инвестиции....