Контакт

Свет

Земјотрес со средна јачина предизвика паника на Филипините

Објавено пред

Земјотрес со јачина од 5,3 степени го погоди северниот дел од Филипините, предизвикувајќи паника во престолнината Манила.

Вработените ги напуштија канцелариите, гостите излегоа надвор од хотелите, а железничкиот сообраќај извесно време беше во прекин, пренесе АП.

Епицентарот на земјотресот бил на околу 40 километри североисточно од пристаништето Вурдеос во североисточната покраина Кезон, на длабочина од 10 километри, соопшти филипинскиот институт за сеизмологија и вулканологија.

Уште нема извештаи за евентуални повреди или материјална штета.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Бајден со изјавата за мал продор на Русија предизвика шок во Украина

Објавено пред

Американскиот претседател Џо Бајден се чини дека го поткопа единството во алијансата велејќи дека одговорот на Западот можеби не е единствен доколку Русија направи само мал пробив во Украина, што сугерира дека санкциите на НАТО кон Русија би можеле да зависат од размерите на рускиот напад врз Украина.

„Едно е ако тоа е мал пробив“, рече Бајден. „Но, ако навистина го направат она за што се способни вооружените сили распоредени по должината на границата, тогаш тоа ќе биде катастрофа за Русија“, додаде Бајден.

Американската телевизија Си-ен-ен тогаш цитира неименуван извор од украинската влада, кој рече дека е шокиран од фактот што американскиот претседател Бајден прави разлика помеѓу ограничена пенетрација и масовен упад во земјата. Веднаш реагира и украинскиот претседател Володимир Зеленски, кој потсети на големите сили дека нема помали пробиви и мали нации.

Таа изјава предизвика сомнеж кај сојузниците на САД дека Вашингтон е подготвен да му даде простор за маневрирање на Путин за да избегне инвазија од големи размери. Орисија Луцевич, украински тинк-тенк аналитичар во „Чатам-хаус“ во Лондон, рече дека состанокот во Женева е шанса да се разјаснат коментарите на Бајден.

„Се надеваме дека Блинкен ќе може да ги разјасни несигурноста и нејаснотијата што произлегуваат од изјавите на Бајден доколку има дозвола да го стори тоа“, рече Луцевич.

Москва постојано ги предупредува САД и Западот да не ја вооружуваат Украина. Од нападот на Русија врз Украина и анексијата на Крим во 2014 година САД потрошиле вкупно 2,5 милијарди долари таму за воена опрема и обука.

Водечките дипломати од Русија и САД денеска во Женева ќе разговараат за растечките тензии во врска со Украина откога серијата состаноци меѓу официјални претставници на двете страни досега не дадоа резултати.

Американскиот државен секретар Антони Блинкен со рускиот колега Сергеј Лавров ќе се обиде да ги ублажи тензиите со Украина.

Прикажи повеќе...

Свет

Во Британија некои пациенти се селат во хотели за да се ослободат болнички кревети

Објавено пред

Голем број пациенти во Британија ќе бидат преместени во хотели за да се намали притисокот врз Националната здравствена служба (NHS).

За време на пилот програмата, која ќе трае три месеци, до 15 пациенти ќе добијат нега во хотел во центарот на Норвич, соопшти НХС.

Пилот програмата, која треба да започне за неколку дена, е наменета за пациенти кои можат да ја напуштат болницата, но имаат потреба од дополнителна нега пред да се вратат дома.

„ Оваа мерка ќе помогне да се забрза протокот на пациенти низ локалните болници за да можеме да имаме повеќе кревети за оние на кои им е најпотребно“, рече Кет Бајфорд, главна медицинска сестра на Групата за клиничко пуштање во работа (CCG).

„ Персоналот на НХС работи неуморно за да се осигура дека луѓето ќе ја добијат потребната медицинска нега што е можно побрзо. Оваа иновативна пилот-програма ќе обезбеди краткорочна и безбедна средина за оние кои се подготвени да ја напуштат болницата, но сепак им треба медицинска поддршка “, додаде таа.

Прикажи повеќе...

Европа

Германија ѝ нуди на Русија соработка за обновливи извори на енергија

Објавено пред

Проширувањето на економската соработка со Русија во области како што се обновливите извори на енергија може да помогне во намалувањето на тензиите околу Украина, изјави германскиот министер за економија Роберт Хабек во интервју за домашните медиуми.

„Треба да разгледаме и нови области на бизнисот кои можат да им помогнат на двете страни да излезат од позицијата на конфликт“, рече министерот и вицеканцелар во интервју за неделникот „Шпигел“.

Коментирајќи ја можноста за исклучување на Русија од меѓународниот платен систем „Свифт“, Хабек рече дека општото набројување на санкциите нема смисла.

Тоа е крајната економска санкција, истакна тој, сепак, нагласувајќи дека неговата цел е да ги намали тензиите.

Водечките руски и американски дипломати треба да се сретнат во петок во Швајцарија за повторно да разговараат за зголемените тензии околу Украина, откако минатонеделните состаноци не дадоа резултат.

Германската министерка за надворешни работи Аналена Баербок во четвртокот ја повика Русија да ја прекине својата политика на ескалација на тензиите, предупредувајќи дека ќе се соочи со серија санкции во случај на агресивни потези.

Германија е подготвена да ги брани своите основни вредности во сегашниот ќор-сокак, дури и ако треба да плати висока економска цена, рече Баербок ден претходно во Москва.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Плевнелиев: Не сакаме да ги внесеме Тито и Сталин во ЕУ

Северна Македонија не ги спроведе потребните реформи за почеток на преговори со Европската Унија. Македонските тајни служби се огранок на...

Топ2 часа

Момчето што вчера беше прегазено на „Партизанска“ е отпуштено од болница, возачот сѐ уште е во полиција

Возачот на возраст од 22 години, кој управуваше со автомобилот „ситроен“, и натаму се наоѓа во полициска станица, каде што...

Топ3 часа

Нова трагедија кај Струма: возач загина во сообраќајна несреќа со македонски камион

Возач на автомобил загина по сообраќајна несреќа што се случила со македонски камион на патот помеѓу Благоевград и граничниот премин...

Македонија4 часа

ВМРО-ДПМНЕ и натаму инсистира на предвремени избори, од СДСМ велат дека барањето е од пуста желба за власт

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ и денеска порача дека е неопходно да се одржат предвремени парламентарни избори. Тие инсистираат на брзи избори, без...

Македонија4 часа

Снег и забрана за товарни возила на дел од патиштата

Утрово, поради обилни врнежи од снег, воведена е забрана за тешки товарни возила кај планинскиот премини Стража, патниот правец Деве...

Свет4 часа

Властите во Калифорнија предлагаат тинејџерите да се вакцинираат без согласност од родителите

Калифорнија треба да дозволи вакцинација на деца на возраст од 12 и повеќе години без согласност од родителите, предложи синоќа...

Македонија16 часа

Загина 24-годишна девојка – автомобил ја прегази на пешачки пред Сити мол

Загина 24-годишна девојка откако вечерва беше прегазена на пешачки премин во близина на Сити мол во Скопје. Девојката преминувала улица...

Економија17 часа

ЕСМ ќе управува со БЕГ заради континуирано обезбедување топлинска енергија

Владата донесе одлука за обезбедување дополнителни количини топлинска енергија во услови на кризна состојба во снабдувањето со топлинска енергија. „...

Свет18 часа

Бајден со нова закана кон Путин: Русија ќе плати висока цена

Американскиот претседател Бајден рече дека јасно му кажал на рускиот претседател Владимир Путин дека секое движење на руските воени сили...

Свет19 часа

Шведска ги менува препораките – лицата со слаби симптоми на настинка не мора ни да се тестираат

Под силен притисок од ширењето на омикрон и зголемениот број на заразени и здрави, но изолирани, кои почнаа да ги...

Македонија21 час

Нови 13 починати и 1.172 новозаразени со Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 4.021 тестови,...

Македонија22 часа

(Видео) Катица Јанева сака лично да ги следи судењата во кои Камчев ѝ бара да му врати дел од милионот

Експецијалната јавна обвинителка, Катица Јанева, има желба и самата да присуствува на судењата против неа, Бојан Јовановски-Боки 13, Зоран Милески-Кичеец,...

Македонија23 часа

Камчев не сака Кичеец да му врати дел од милионот, парите ги бара од Јанева, Боки-13 и државата

Бизнисменот Орце Камчев нема да бара од Зоран Милевски-Кичеец, осуден во случајот „Рекет“, да му врати дел од 1,5 милион...

Свет24 часа

Си-ен-ен: Папата Бенедикт XVI знаел за злоупотребата на деца во Црквата

Папата Бенедикт Шеснаесетти знаел за свештеници што злоупотребиле деца додека тој бил надбискуп во Минхен од 1977 до 1981 година,...

Македонија1 ден

Бектеши: Нема да се намалува топлината на парното

Министерот за економија, Крешник Бектеши, тврди дека нема да се скратат часовите во кои скопјани ќе добиваат топлинска енергија. Од...

Македонија1 ден

Радев: Има позитивни сигнали од посетата на Кирил Петков во Скопје, но да не ги заборавиме главните прашања

Секој чекор што ја продлабочува нашата врска мора да биде поддржан, изјави бугарскиот претседател Румен Радев, прашан за посетата на...

Свет1 ден

Москва одговори на заканите на Бајден: Санкциите повеќе ќе ја погодат Америка отколку Русија

Забраната на руските банки да користат долари повеќе ќе ѝ нанесе удар на Америка отколку на Русија бидејќи големите светски сили,...

Свет1 ден

(Видео) Еколошка катастрофа во Перу – по ерупцијата во Тонга, дошло до силно излевање нафта

Властите во Перу соопштија дека излевањето нафта кај брегот на земјата предизвикало еколошка катастрофа. Имено, од рафинеријата „Ла Пампила“ протекоа...

Спорт1 ден

Ѓоковиќ ќе ја тужи Австралија за 3.800.000 евра

Најдобриот светски тенисер, Новак Ѓоковиќ, ќе ја тужи Владата на Австралија. Ѓоковиќ. во неделата, беше депортиран од Австралија. Федералниот суд...

Европа1 ден

Британскиот министер за здравство: 20.000 луѓе годишно умираат и од грип, па не ја затвораме земјата

Британија мора да научи да живее со Ковид-19 бидејќи болеста може да остане меѓу нас засекогаш, рече британскиот министер за...

Досие