Контакт

Свет

Земјотрес со јачина од 5,8 степени ja погоди Калифорнија

Објавено пред

Земјотрес со јачина од 5,8 степени по Рихтер е регистриран во Калифорнија.

Епицентарот бил на нешто помалку од 300 километри од Лос Анџелес.

Локалното население во Картaго во близина на епицентарот вели дека потресот бил силен, но нема штети.

Во погодената област има и лизгање на земјиштето, а земјотресот се почувствувал и во Лос Анџелес.

Вчера во катастрофален земјотрес со јачина од 7,4 степени според Рихтеровата скала што го потресе јужниот дел на Мексико, најмалку шест лица го загубија животот, некои села останаа отсечени, а на стотици километри од епицентарот во главниот град беа оштетени згради.

Земјотресот го потресе брегот на Мексиканскиот Пацифик, со епицентар на 23 километри јужно од Кручесита, на длабочина од пет километри.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Судијка во САД го блокираше извршувањето на втората смртна казна на сојузно ниво по пауза од 17 години

Објавено пред

Федерален судија од Окружниот суд во Вашингтон го блокираше извршувањето на смртна казна над обвинетиот Весли Пурки.

Доколку егзекуцијата беше извршена, тоа ќе беше втора смртна казна изречена на сојузно ниво во рок од само два дена во последните 17 години.

Министерството за правда на САД имаше намера да го погуби Весли Пурки, осуден за силување и убиство на 16-годишно девојче, денес, и покрај забелешките на неговите адвокати дека Пурки има деменција и повеќе не е во можност да ја разбере казната изречена за него.

Претходно во текот на денот, судијката од Окружниот суд во Вашингтон, Тања Чуткан издаде две наредби со кои се дозволуваат разни правни исклучоци за неколкумина од 61 лице осудени на смртна казна.

Едната наредба се однесува на Пурки, а другата ја спречува федералната влада да погуби уште двајца други мажи осудени за убиство на деца – Дастин Хонкен, кој требаше да биде егзекутиран во петок и Кит Нилсон, чија смртна казна беше закажана за 28 август.

Чуткан посочи дека аргументот на осудените мажи, дека употребата на пентобарбитал во смртоносните инјекции го крши Законот за храна, лекови и козметика, односно надтежнува над тврдењата на Министерството за правда дека законите за безбедност на лековите не важат за вакви случаи, пренесува агенцијата „Ројтерс“.

Ова е трет пат како Чуткан издава наредба со која се одложуваат егзекуции. Првата ваква наредба беше одбиена од Апелациониот суд во април, а втората од страна на Врховниот суд вчера.

Прикажи повеќе...

Свет

Русија ја заврши првата фаза на испитувањата на вакцина против Ковид-19

Објавено пред

Два руски центри за медицински истражувања ја завршија првата фаза од тестирањето за вакцината против Ковид-19.

Две групи од 18 доброволци се отпуштени од болница откако одделно учествуваа на 28-дневни клинички испитувања на Првиот московски државен медицински универзитет и Главната воена клиничка болница „Бурденко“.

Пред да бидат отпуштени од болница, пациентите биле подложени на лекарски преглед и им бил извршен тест на крвта, со цел да се утврди развојот на имунолошкиот одговор на новиот коронавирус.Прелиминарните наоди покажуваат дека вакцините се безбедни и дека пациентите добро ги поднеле, немало поплаки, компликации или несакани ефекти за време на испитувањата.

Прикажи повеќе...

Регион

Премиерот на Репубика Српска е позитивен на коронавирус

Објавено пред

Премиерот на Република Српска, Радован Вишковиќ, е позитивен на тестот на коронавирус, објави неговиот кабинет.

„Вишковиќ беше тестиран во Универзитетскиот клинички центар на Република Српска. Понатамошната работа на кабинетот на премиерот и членовите на владата ќе биде организирана според препораките на Институтот за јавно здравје на Република Српска и епидемиолошките служби“, соопшти Владата.

Исто така, сите претходно планирани активности и состаноци на премиерот Вишковиќ ќе бидат откажани. Неговиот федерален колега Фадил Новалиќ оваа недела беше тестиран на коровавирус и резултатот беше позитивен, а тој денес беше хоспитализиран поради влошување на неговата состојба, односно појава на пневмонија.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија5 минути

ДИК најави резултати во 23 часот

Гласањето во услови на Ковид – 19 на овие парламентарни избори ќе заврши два часа подоцна од вообичаеното време, односно...

Македонија19 минути

Одѕивот до 19 часот е 45,77 отсто, најмногу гласачи излегле во Вевчани

Одѕивот два часа пред затворањето на избирачките места е 45, 77 отсто. На 3463 гласачки места до 19 часот гласале...

Македонија31 минута

МОСТ: Полицијата интервенирала во Кичевско каде гласач го фотографирал ливчето

Набљудувачите на МОСТ информираат дека на гласачкото место 0755, село Осој, општина Кичево, гласач го фотографирал гласачкото ливче и го...

Македонија2 часа

Битолчанка се обидела да изнесе ливче од гласачко место

Државната изборна комисија (ДИК) добила неколку претставки за нарушено избирачко право и неколку приговори за повреда на избирачко право и...

Македонија3 часа

Нови 198 заболени и четворица починати од коронавирус во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.382 тестирања, а регистрирани се 198 нови случаи на...

Македонија4 часа

ДИК: Гласањето во Бутел не е прекинато, се работело за недоразбирање

По обвинувањата дека на избирачко место во Бутел било фотографирано гласачко ливче, портпаролот на Државната изборна комисија, Адмир Шабани, вели...

Македонија4 часа

Поради неусогласени сериски броеви на ливчињата, имало кус прекин на гласањето во Лојане

На избирачкото место во селото Лојане, општина Липково, имало кус прекин на гласањето поради неусогласени сериски броеви на гласачките ливчиња,...

Македонија5 часа

МОСТ: Во сите изборни единици одзивот е околу 30 отсто, нема нерегуларности

Изборниот процес тече без неправилности, според потврдените информации добиени од набљудувачите и регионалните канцеларии на МОСТ. Според податоците добиени од...

Македонија6 часа

Експретседателот на кривичниот суд сам се пријавил во затворот во Шуто Оризари

Експретседателот на кривичен суд Владимир Панчевски сам се пријавил во затворот „Скопје“ во Шуто Оризари, откако вчера Основниот суд во...

Македонија7 часа

Пријавени случаи на организиран превоз, гласање во туѓо име и еден приведен на изборниот ден

Од отварањето на гласачките места до сега е регистрирано едно нарушување на јавниот ред и мир, соопшти на прес-конференција портпаролот...

Регион7 часа

Нови мерки во Србија: Забрана за собирање на повеќе од 10 лица, задолжително носење маски и на отворено

Српските медиуми јавуваат дека Кризниот штаб во Србија донел одлука за забрана на собирање на повеќе од 10 лица на...

Свет8 часа

Индиската компанија „Зидус“ го почна тестирањето на вакцина против коронавирус врз луѓе

Индиската фармацевтска компанија „Зидус“ потврди дека нејзините експерти почнале клинички да тестираат можна вакцина против Ковид-19 врз луѓето. „Првите дози...

Македонија9 часа

МОСТ: Гласањето се одвива непречено

Според потврдените информации добиени од набљудувачите и регионалните канцеларии на МОСТ, на гласачките места покриени од МОСТ нема неправилности, а...

Македонија11 час

МОСТ: Избирачките места се отворени и гласањето се одвива безбедно

Граѓанската асоцијација МОСТ го следи денешното гласање со 900 набљудувачи. На 696 гласачки места, избрани според случаен и репрезентативен примерок,...

Регион11 час

Црна Гора со најмногу активни случаи на Ковид-19 по глава на жител во регионот

Откако црногорскиот Институт за јавно здравје во системот ги внесе резултатите од 2.000 тестови кои претходно поради малиот капацитет во...

Македонија13 часа

Граѓаните може да пријавуваат прекршувања на избирачкото право во Хелсиншкиот комитет

Со оглед дека веќе почна гласањето во рамки на предвремените избори за пратеници во Собранието, Хелсиншкиот комитет за човекови права...

Македонија13 часа

Бесплатна телефонска линија на Народниот правобранител за пријавување повреда на избирачкото право

Во канцеларијата на Народниoт правобранител денеска во периодот од 7 до 21 часот ќе функционира беслатната телефонска линија: 0800-54321, на...

Македонија13 часа

Во Македонија се одржуваат десеттите парламентарни избори

Под специфични услови денеска во Македонија се одржуваат десеттите парламентарни избори, петти предвремени парламентарни избори од независноста, на кои право...

Македонија21 час

На вториот ден гласаа околу 86 отсто од пријавените гласачи

На вториот ден од гласање своето избирачко право го искористиле 9.330 гласачи, соопшти вечерва портпаролот на Државната изборна комисија, Адмир...

Свет23 часа

Американска компанија почнува со завршни испитувања на вакцината против коронавирусот

Американскиот фармацевтски концерн „Модерна“ објави дека завршните клинички испитувања за вакцината против Ковид-19 ќе почнат на или околу 27 јули....

Досие