Контакт

Свет

Земјотрес со јачина од 6,1 степен го погоди Мексико

Објавено пред

Земјотрес со интензитет од 6,1 степен според Рихтерова скала, го погоди тихоокеанскиот брег на Мексико, соопшти Геолошкиот институт на САД. Нема информации за евентуални жртви и причинета материјална штета.

Епицентарот на потресот се наоѓал на 88 километри западно-југозападно од крајбрежниот град Сиуатлана, во мексиканската сојузна држава Халиско, на длабочина од 10 киломери под површина на земјата.

Регион

(Видео) Пожар на Пелешец, гори борова шума – жителите ги бранат куќите

Објавено пред

Од

Во пожар што избувна кај местото Мокало на хрватскиот остров Пелешец гори густа букова шума. Според последните информации, огнот го зафати Оребич, каде што жителите се обидуваат да ги спасат своите домови од огнената стихија.

Со интервенција на пожарникарите, дел од објектите се спасени, но огнот зафати неколку домови кои се изгорени.

Во гаснењето на огнот се вклучени три канадери, а се најавува дека на терен ќе биде испратен и уште еден.


Силното невреме го спречува гаснењето на пожарот и пристапот до жариштето.

Прикажи повеќе...

Свет

„Квалком“ го обвини „Епл“ за кражба и откривање деловни тајни на „Интел“

Објавено пред

Компанијата „Квалком“ ги обвини „Епл“ за откривање деловна тајна на нивниот конкурент „Интел корп“, со цел „Интел“ да ги усоврши своите чипови за „Епл“ да може да ги замени тие на „Квалком“.

„Квалком“ ги објави овие обвинувања во најновиот поднесок до судот, кој ја дополнува претходната жалба, во која „Квалком“ вели дека „Епл“ прекршил договор за софтверска лиценца, со тоа што им открил тајни детали поврзани со чиповите на оваа компанија на инженери од „Интел“.

„Интел“ не е наведена како странка во овој спор.

Прикажи повеќе...

Свет

По коалициската криза, ексшпионот на нова позиција

Објавено пред

Германската канцеларка, Ангела Меркел, заедно со своите коалициски партнери склучи договор со кој стави крај на препирките околу унапредувањето на поранешниот шеф на разузнавачката агенција.

Министерот за внатрешни работи, Хорст Зехофер, изјави дека поранешниот шеф на разузнавачката служба Ханс Георг Масен нема да добие унапредување за позицијата „потсекретар“, како што било предложено претходно, туку дека ќе биде назначен за „специјален советник“ во министерството.

„Тој ќе биде на шеф на одделот и задолжен за европски и меѓународни прашања“, изјави министерот за внатрешни работи и додаде дека Масен ќе има задача да преговара за меѓународните договори меѓу земјите од Европа.

Масен беше тргнат од својата позиција минатата недела поради контроверзните коментари во врска со насилството врз имигрантите во источна Германија, како и неговите наводни контакти со политичари од десницата.

Социјал-демократската партија, инаку коалициски партнер на Меркел, инсистираше дека Масен повеќе не смее да остане на чело на државната разузнавачка агенција.

Зехофер, пак, кој е лидер на Христијанската општествена унија, упати пофалби до Масен и неговите достигнувања и најави дека тој ќе добие унапредување како потсекретар во Министерството за внатрешни работи.

Социјал-демократите остро го осудија овој потег и бараа нови преговори во владата.

Масен, кој беше шеф на Агенцијата за разузнавање цели шест години, отворено ја критикува Меркел за нејзината политика за „отворени врати“ за бегалците.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион57 минути

(Видео) Пожар на Пелешец, гори борова шума – жителите ги бранат куќите

Во пожар што избувна кај местото Мокало на хрватскиот остров Пелешец гори густа букова шума. Според последните информации, огнот го...

Македонија2 часа

Се намалуваат трошоците во постапките пред нотарите и извршителите

На предлог на Министерството за правда, Владата ги прифати предлог-законите за изменување и дополнување на Законот за извршување и на...

Македонија3 часа

Заев: Одлучуваат тие што гласаат, тие што не гласаат не се ни бројат

За успешноста одлучуваат тие што гласаат, а тие што не гласаат не се ни бројат, порача премиерот Заев пет дена...

sobranie, 27 april nasilstvo krvav cetvrtok sobranie, 27 april nasilstvo krvav cetvrtok
Крвав четврток4 часа

Чавков наредил да им ја отворам вратата на колегите од УБК, сведочеше собраниска полицајка за oдзмените харддискови

По наредба на директорот на БЈБ, обвинетиот Митко Чавков, било одземањето на дисковите со снимките од безбедносните камери во Собранието, потврди собраниската...

Крвав четврток4 часа

Судот им ги одби гаранциите на Крсто Мукоски и Љубен Арнаудов да се бранат од слобода

Обвинетите пратеници Крсто Мукоски и Љубен Арнаудов, како и активистот Богдан Илиевски и обезбедувачот Оливер Радулов, и натаму остануваат во...

Топ5 часа

Градоначалникот на Куманово добивал закани, поднесена кривична пријава против едно лице

Градоначалникот на Куманово до СВР Куманово пријавил дека во два наврата му биле испратени СМС-пораки со заканувачки содржини кон него...

Крвав четврток6 часа

Се надевам дека ќе одговараат нарачателите за 27 април, рече обвинителката Русковска

По првиот дел од судењето во кривичниот суд за настаните од 27 април, обвинителката Вилма Русковска, на новинарско прашање, рече...

Investigative story8 часа

Антикорупциската комисија се сомнева во злоупотреби со монографии на Филозофскиот факултет

Антикорупциската комисија има доставено иницијатива за поведување постапка за кривично гонење поранешен декан на Филозофскиот факултет до Јавното обвинителство,поради сомневања...

Крвав четврток8 часа

„Влатко Ѓорчев ги молеше како Господ да не нè напаѓаат“, се расплака телохранителот на Оливер Спасовски

(Фото: Ацо Ангеловски во средина) „Лево од мене слушнав наредба – убијте ги! Масата одеднаш тргна кон нас. Бидејќи не...

Регион8 часа

Додик: Јавна тајна е дека опозицијата подготвува немири на улиците

Претседателот на Република Српска, Милорад Додик, изјави дека е јавна тајна дека опозицијата во тој српски ентитет има план да...

Виница Виница
Македонија9 часа

Вонредни контроли по масовното труење со храна во Виница

Aгенцијата за храна и ветеринарство во наредните денови во Виница ќе изврши вонредни контроли кај сите оператори што произведуваат, подготвуваат...

Свет9 часа

Кина: САД ни ставаат „нож под грло“, губиме и едни и други

Продолжувањето на кинеско-американските трговски преговори е тешко откако САД на Кина и ставија „нож под грло”, рече заменик-министерот за трговија...

Свет10 часа

САД ја предупреди Русија: С-300 во Сирија ќе биде голема грешка

САД ја предупредија Русија дека распоредувањето на модерниот анти-ракетен систем С-300 во Сирија е голема грешка и дека одлуката треба...

Топ10 часа

Осумнаесетгодишно момче од Скопје загина во сообраќајна несреќа

На улицата „Јадранска магистрала“ во Скопје ноќеска се случила сообраќајна несреќа во која животот го загуби 18-годишниот Д.К. од Скопје....

Свет13 часа

НАСА откри две нови далечни планети

Орбиталниот телескоп на НАСА, кој е во потрага по нови светови надвор од Сончевиот систем, открил две нови далечни планети...

Спорт21 час

Модриќ е „кралот“ на светот

Лука Модриќ очекувано е избран за најдобар фудбалер во изборот на ФИФА, комплетирајќи ја неверојатната година во која со Реал...

Македонија1 ден

„Најди некој со сила од Унијата на жени, некој непознат“, Јанакиески вртел телефони за да бара противкандидат за градоначалник

На продолжението од судењето за предметот на специјалното јавно обвинителство, познат со кодното име „Титаник“, во доказната постапка се репродуцираат...

Македонија1 ден

(Вознемирувачки фотографии) Смртоносни отрови расфрлани во повеќе градови, реагира „Анима мунди“

Исклучително силни смртоносни отрови се расфрлани во повеќе градови и села во целата држава – Валандово, Велес, Охрид, Куманово, Тетово,...

Македонија1 ден

Поднесено обвинение против Васе Доневски за скандалот со „Секјуриком“

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција поднесе обвинение против поранешниот директор на Службата за општи и заеднички...

Македонија1 ден

Димитров: Со четири амандмани ќе се менува Уставот, сè уште не се напишани, ниту преговарани

Уставите андамани не се напишани, ниту преговарани, нив ќе ги дефинира Собранието со двотретинско мнозинство, порача министерот за надворешни работи,...

Досие