Контакт

Свет

Идентификувана првата жртва од вулканот во Нов Зеланд, има 21 година

Објавено пред

Полицијата го објави името на првата жртва од ерупцијата на вулканот во Нов Зеланд, а потрагата по телата на останатите лица продолжува.

Пронајдено е телото на дваесет и едногодишната девојка, Ева Бровит, од Мелбурн, која во туристичка обиколка заминала заедно со семејството.

Нејзиниот татко Пол и сестрата Стефани се хоспитализирани и се лечат од тешки изгореници по телото.

Досега е потврдена смртта на 15 лица, а 20 се во болница со изгореници.

Во петокот, телата на шест загинати беа пренесени од островот по високоризична операција на спасувачите.

Новозеландската полиција и воените нуркачи ја продолжија потрагата по исчезнатите денеска, во контанимираните води на Белиот остров.

Околностите на потрагата не се оптимални, со оглед на многу слабата видливост на некои места. Нуркачите велат дека морето исфрлило многу мртви риби и јагули на брегот.

Полицијата ги анализира сите информации и ги проценува можните следни чекори.

Меѓу 47 лица пронајдени на островот за време на ерупцијата на вулканот, биле и австралиски, американски, германски, кинески, британски и малезиски туристи.

Премиерот Џаcинда Ардерн најави дека во понеделник во 14:11 часот ќе се одржи минута молчење во помен на жртвите.

„Каде и да сте, во Нов Зеланд или низ целиот свет, ова е моментот кога можеме да застанеме покрај оние кои ги загубија своите најблиски во оваа трагедија“, рече премиерката.

Свет

Повеќе од 60 новинари приведени по изборите во Белорусија

Објавено пред

Белоруските безбедносни агенции уапсиле 64 новинари кои протестираат по претседателските избори на 9 август, соопшти белоруската Асоцијација на новинари, пренесува ТАСС.

Според невладината организација, 24 новинари биле задржани на 9 август, 20 други на 10 август, 12 на 11 август и уште осум на 12 август. Меѓу уапсените има претставници на белоруските медиуми, како и новинари од други земји, вклучително и Русија и Украина. Некои претставници на медиумите веќе се ослободени и депортирани од земјата.

Некои телевизиски водители и новинари кои работат за државни белоруски медиуми понудија оставка. Ова го најавија на своите профили на социјалните мрежи. Најпознати од нив се водителот на „Белорусија 1“, Евгениј Перлин, политичкиот аналитичар на ОНТ. Дмитриј Семченко, водителката  од CTV, Татјана Бородина, и радиоводителот Александар Шустер.

Белорусија одржа претседателски избори на 9 август. Според првичните резултати обезбедени од белорускиот Централен изборен комитет, актуелниот претседател на Белорусија, Александар Лукашенко, доби 80,08 отсто од гласовите. Светлана Тихановскаја, која важеше за негов главен противник, се најде на второ место со 10,09 отсто.

Откако беа објавени резултатите од излезните анкети вечерта на 9 август, во центарот на Минск и другите региони во земјата избувнаа протести, што доведе до судири меѓу демонстрантите и полицијата. Протестите продолжија на 10 и 11 август. Како резултат на тоа, беа приведени неколку илјади луѓе, а повредени се десетици полицајци и демонстранти.

На 12 август, белорускиот министер за внатрешни работи, Јури Караев, нареди да не се допираат новинарите на масовните протести освен во случаите кога стојат меѓу насилниците и полицијата.

Прикажи повеќе...

Регион

Турски шпионски авиони десетици пати го нарушиле грчкиот воздушен простор

Објавено пред

Тензиите меѓу Турција и Грција остануваат на високо ниво, при што турскиот режим, наводно, континуирано го нарушувал грчкиот воздушен простор неделана со авионите СН-235. Грција ја обвини Турција за 45 прекршувања на грчкиот воздушен простор во вторникот, од кои 35 се вели дека биле спроведени од шпионски авиони СН-235 кои летале кон северно-источно, централно и јужно Егејско Море.

Според извештајот на грчкиот весник „Прото Тема“, во најмалку три случаи, грчки борбени авиони успеале да ги пресретнат турските авиони.

Грција и Турција и понатаму имаат проблематични односи бидејќи турскиот истражувачки брод „Оруч Реис“ останува на Медитеранот, придружуван од околу 10 турски поморски воени бродови. Бродот спроведува сеизмичко истражување во облас во Средоземното море, за која Грција тврди дека е дел од грчката ексклузивна економска зона (ЕЕЗ).

Во средата, турскиот министер за одбрана, Хулуси Акар, нагласи дека владата на претседателот Реџеп Таип Ердоган сака да се реши спорот во Медитеранот преку дијалог.

„И покрај сето ова, сакаме да веруваме дека ќе преовлада здравиот разум. И на терен и на маса, ние сме за меѓународното право, добрососедството и дијалогот. Ние сакаме да постигнеме политички решенија преку мирни средства во согласност со меѓународните закони“, рече Акар.

Во исто време, турското Министерство за надворешни работи ја обвини Грција за кршење на правата на турското малцинство во регионот Тракија поради затворањето на училиштата, за што Грците тврдат дека е поради недостиг од ученици.

„Оваа практика на Грција е дел од политиката на асимилација и угнетување што се применува со децении против турското малцинство на Западна Тракија“, велат од Министерството.

Тие тврдат и дека Грците го прекршиле Договорот од Лозана, со кој завршила војната меѓу двете земји во 1923 година.

Грчката влада строго одговори на овие обвиненија, велејќи: „Парадоксално е, ако не и смешно, Турција да ѝ каже на Грција за потребата да ги почитува малцинските права. Историјата засекогаш ќе остане најобјективен сведок на систематската елиминација во Турција на сите малцинства на нејзината територија во текот на 20 век“.

„Патем, во Цариград (Истанбул) во 1955 година имало 54 грчки основни училишта, а денес само три. Дали турското раководство знае зошто?“, додаваат тие.

Прикажи повеќе...

Регион

Во Србија, 247 новозаболени и тројца починати

Објавено пред

Во последните 24 часа се потврдени 247 новозаболени од коронавирус во Србија, а три лица починале.

Тоа е најмал број на починати од коронавирус во рок од 24 часа уште од 27 јуни, кога починаа две лица.

Тестирани се 9.100 лица, а 78 пациенти се на респиратори.

Епидемиолошката состојба се стабилизира на територијата на целата земја, а добрите бројки се резултат на почитување на превентивните мерки, истакнуваат од Кризниот штаб.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија1 час

Пропаѓањето на Еуростандард банка го блокира платниот промет во „Македонска пошта“

Поради пропаѓањето на Еуростандард банка, платниот промет во „Македонска пошта“ е блокиран, соопшти генералниот директор Ејуп Рустеми. Тоа значи дека...

Македонија2 часа

141 нов случај на Kовид-19 во земјата, починале 2 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.848 тестирања, а регистрирани се 141 нов случај на...

Македонија2 часа

(Видео) Ахмети: Заев треба да понуди силни аргументи зошто Албанец не би бил премиер

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, на брифинг за новинарите денеска рече дека деновиве продолжуваат работните средби со лидерот на СДСМ,...

Македонија3 часа

Заев: Подготвен сум да бидам премиер во наредните четири години

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев е уверен дека ќе успее да состави Влада во следните 20 дена, а веќе денеска...

Македонија3 часа

(Видео) Лидерите од албанскиот блок не дојдоа, Ахмети остана сам на средбата во хотел „Парк”

На закажаната средба на партиите од албанскиот блок на иницијатива на ДУИ, се појави само Али Ахмети. Како што рече...

Македонија4 часа

Браќа од Битола обвинети за ширење детска порнографија, собирале интимни снимки од малолетнички

Битолското Јавно обвинителство поднесе обвинение против двајца браќа од Битола на возраст од 51 и 52 години, од кои едниот...

Топ4 часа

Обвинение за скопјанец што организирал фудбалски турнир на кој имало 100 луѓе во публика

Основното јавно обвинителство Скопје до Основниот кривичен суд Скопје денеска поднесе предлози за издавање казнени налози против вкупно 17 лица...

Економија5 часа

Граѓаните ќе добијат обесштетување од Еуростандард банка по 20 дена во вредност до 30 илјади евра

Фондот за осигурување депозити, во согласност со решението на гувернерот на Народната банка за укинување на дозволата за основање и...

Свет6 часа

Лекот „РЛФ-100“ покажува позитивни резултати кај тешко заболените од коронавирус

Швајцарската компанија и нејзиниот американски партнер објавија дека нивниот лек „РЛФ-100“ („авиптадил“) покажува позитивни резултати кај пациенти со коронавирус, кои...

Македонија6 часа

Поради семејни причини, Џафери не закажа за денеска собраниска седница

Претседавачот со конститутивната седница, Талат Џафери, се премисли и не го закажа продолжението на седницата и покрај најавите во дел...

Европа6 часа

Грција и Франција со рекорден број новозаразени од коронавирус

Грчката влада соопшти дека во изминатите 24 часа се регистрирани 262 нови случаја на коронавирус, што е најголем дневен број...

Свет7 часа

Стотици луѓе починале од лажни информации за коронавирусот

Во првите три месеци од оваа година најмалку 800 луѓе во светот починале поради дезинформации за коронавирусот, објавија научниците. Според...

Македонија7 часа

Деветнаесет години од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор

Денеска, се одбележуваат 19 години од потпишувањето на Рамковниот договор, со кој беше ставен крај на неколкумесечниот конфликт во земјата...

Свет18 часа

Најмалку 800 луѓе во светот умреле поради дезинформации во врска со ковид-19

Најмалку 800 луѓе во светот починале поради дезинформации врзани за коронавирусот во првите три месеци од оваа година, тврдат научниците....

Свет20 часа

(Видео) Најмалку тројца загинати и шестмина повредени во тешка железничка несреќа во Шкотска

Најмалку три лица, вклучително и возачот на возот, загинаа во железничка несреќа што се случи во Шкотска, откако патнички воз...

Македонија20 часа

Градинките добија протокол за работа – се прилагодуваат групите согласно насоките

Министерството за труд и социјална политика информира дека на денешниот состанок со Комисијата за заразни болести и претставници на Министерството...

Економија23 часа

Бежоска: НБРМ ќе побара стечајна постапка за „Еуростандард банка“

Стечајна постапка за „Еуростандард банка“ ќе побара Народната банка од судот, најави гувернерката Анита Ангеловска-Бежоска. Таа кажа дека се направени...

Македонија23 часа

МВР го расчисти случајот со авотмобилот што изгоре во Ново Лисиче

Истрагата на МВР за инцидентот, во кој автомобил целосно изгоре во Ново Лисиче, покажала дека се работи за несреќен случај,...

Македонија1 ден

Регистрирани 139 новозаразени од Ковид-19, почина пациент од Охрид

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.627 тестирања, а регистрирани се 139 нови случаи на...

Македонија1 ден

Пендаровски утре ќе му го врачи мандатот на Заев

Претседателот Стево Пендаровски, утре, во 12 часот, мандатот за состав на новата влада ќе му го довери на Зоран Заев,...

Досие