Контакт

Свет

Извлекувањето во Тајланд за малку ќе имало трагичен крај, тврдат спасувачите

Објавено пред

Акцијата за спасување на 12. момчиња и нивниот тренер во Тајланд за малку не завршила трагично, откриле некои од спасувачите за британски „Гардијан“, истакнувајќи дека пумпите за вода неколку часа по извлекувањето на последното дете нагло престанале да работат.

Во тие моменти, спасувачите биле оддалечени повеќе од 1,5 километри од излезот на пештерата, а главната пумпа престанала да работи. Поради тоа, имало ненадеен пораст на нивото на водата во пештерата.

Тројца австралиски спасувачи, кои биле во пештера, тврдат дека тогаш слушнале викање и виделе факли за сигнализација длабоко во пештерата, односно работници кои се обидувале да стигнат до сувиот дел.

„Паничното викање започна поради тоа што нивото на водата нагло почна да се зголемува“, изјавиле спасувачите за „Гардијан“, додавајќи дека во пештерата тогаш имало повеќе од 100 спасувачи и работници. За среќа, сите успеале да избегаат од пештерата навреме.

За нешто повеќе од две недели, колку што поминаа во поплавената пештера, Там Луанг, тајландските момчиња и нивниот фудбалски тренер во просек изгубиле по околу 2 килограми, но нивната општа состојба е добра и не покажуваат знаци на стрес, објави во средата претставник на Министерството за здравство.

Во меѓувреме, на родителите на четирите момчиња, кои во неделата први беа извлечени од пештерата, им беше дозволено да ги посетат, но морале да носат заштитни костуми и од нив да бидат оддалечени околу два метра.

Премиерот Прајут Чан-оча побара од јавноста на децата да им се овозможи доволно време и простор целосно да закрепнат.

„Важно е да им се даде доволно простор и да им се овозможи непречено да продолжат да учат“, изјави тој за новинарите.

Свет

Киднапирана Италијанка која работела како волонтер во хуманитарна организација во Кенија

Објавено пред

Вооружени лица киднапираа Италијанка што работелa за хуманитарна организација во крајбрежниот регион на Кенија и притоа повредија неколку лица во нападот, објави полицијата од Кенија.

Напаѓачите кои неселективно пукаа кон луѓето, ранија пет лица во нападот што се случи во шопинг центар Чакама во областа Килифи, изјави шефот на полицијата Џозеф Боинет. Нападот се случил доцна синоќа.

Тој додаде дека при нападот била киднапирана 23-годишна Италијанка, која работела како волонтер во хуманитарна организација во југоисточниот дел на Кенија. Мотивот за нападот во моментов не е познат.

Полицијата соопшти дека инцидентот го сметаат за терористички напад, но и дека идентитетот на напаѓачите засега не е познат.

Исламските екстремисти од Сомалија претходно беа обвинети за серија киднапирања на странци долж брегот на Кенија.

Поради напади и киднапирања на странци, Кенија испрати војска во Сомалија во 2011 година за да се бори екстремистите од групата Ал Шабаб.

 

 

 

Прикажи повеќе...

Регион

Тодориќ по излегувањето од затвор: Одам на избори, ќе ја освојам власта

Објавено пред

,,Ќе ја освојам власта и ќе ја придвижам Хрватска на вистинскиот начин, одам на избори”, изјави по излегувањето од затвор поранешниот сопственик на Агрокор, Ивица Тодориќ, кој првиот ден на слобода го започна со одење на фризер.

Како што пренесува 24sata.hr, Тодориќ бил кај Нена, познат фризерски салон во Загреб, а медиумите го снимиле и како храни гулаби.

,,Се вратив на старо-новата фризура. За гаранцијата ми помогнаа многу луѓе, сами се јавуваа. Не е фер сега да зборувам, се ќе се дознае. Ќе ја освојам власта и ќе ја придвижам Хрватска на вистинскиот начин, одам на избори”, порача тој.

Прикажи повеќе...

Регион

Актерот Карл Малден доби споменик во Белград, Мајкл Даглас и се заблагодари на Србија

Објавено пред

Споменикот на американскиот актер, добитник на Оскар и поранешен претседател на Американската филмска академија, Карл Малден (Младен Секуловиќ), беше откриен пред Југословенската кинотека во Белград.

Директорот на Југословенската кинотека Југослав Пантелиќ рече дека споменикот, кој е дело на скулпторот Здравко Јоксимовиќ, секогаш ќе потсетува на Малден, „еден од најталентираните актери”, не само на својата генерација, кој ги направи бесмртни улогите што ги толкуваше.

Тој потсети дека Малден доби Оскар во 1951 година за улогата во „Трамвајот наречен желба”, дека во 1954 година повторно е номиниран за оваа награда и дека единствениот филм што Малден го сними во Југославија беше „Самрак”, во режија на Горан Паскаљевиќ. Министерот за култура и информации Владан Вукосављевиќ рече дека Малден бил „Американец лојален на српската заедница”.

Ќерките на Карл Малден се обратија преку видеопорака и рекоа дека им претставува голема чест што нивниот татко доби споменик во Белград.

Актерот Мајкл Даглас исто така се обрати преку видеопорака, истакнувајќи дека Малден му бил ментор, дека научил сè од него, дека тој е човек „со изразена работна етика” и дека бил „голем, голем човек”.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија21 минута

Апостолски: Недозволиво е да се одреди мерка притвор без да биде сослушан обвинетиот

Денеска го добивме решението за мерката притвор на Сашо Мијалков. Без да се повика на сослушување обвинетиот е недозволиво да...

Македонија32 минути

Директорот на затворот „Шутка“: Мијалков е во ќелија со други затвореници, има право на посети и два часа прошетка

Нема наредба од судот за ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, да биде спроведен на рочиштето за предметот „Таргет-Тврдина“ поврзан со...

Македонија37 минути

Хан очекува објаснување од Орбан за азилот на Груевски

Еврекомесарот за проширување, Јоханес Хан на Твитер објави дека доколку е потврдена информацијата дека Унгарија одобрила азил за Никола Груевски,...

Свет1 час

(Видео) Напад во Денвер, едно лице загина, двајца напаѓачи се уапсени

Доцна синоќа во центарот на Денвер две лица отвориле оган при што неколкумина беа ранети, а едно лице загина. Шефот...

Свет1 час

(Видео) Американскиот Сенат преку писмо побара од Трамп втора истрага за Кашоги

ЦИА не успеа со сигурност 100 %, да утврди дали саудискиот престолонаследник го наредил убиство на новинарот Џамал Кашоги, изјави...

Македонија1 час

МЗД: Да се разреши составот на Комисијата која утврди дискриминација кон Груевски

Со утврдувањето дискриминација кон Никола Груевски, Комисијата за заштита од дискриминација покажа селективно и непрофесионално работење, смета Мрежата за заштита...

Македонија12 часа

СЈО барало притвор за Мијалков поради оперативни информации дека ќе бега

Во решението на кривичниот суд за притворот на ексдиректорот на тајната полиција, Сашо Мијалков, пишува дека мерката му е определена...

Македонија13 часа

Адвокатот на Мијалков: Недозволиво е што тој не беше известен за притворот

Недозволиво е судија на претходна постапка или кривичен совет да не ја извести странката, во случајов Сашо Мијалков, дека за...

Македонија15 часа

(Видео) Мијалков спроведен во затворот во Шуто Оризари

Поранешниот шеф на УБК, Сашо Мијалков, вечерва е спроведен во истражниот затвор во Шуто Оризари поради опасност од бегство, велат...

Македонија16 часа

Владата го одби предлог-законот за амнестија предложен од ВМРО-ДПМНЕ

Владата на денешната владина седница донесе негативно мислење за предлог-законот за амнестија за настаните од 27 април. „Владата донесе негативно...

Uncategorized18 часа

Амнестија во текот на судскиот процес, прекин на постапката за тие што не тепале на 27 април?

Кој ќе се спаси од кривична одговорност за инцидентите од 27 април, најверојатно ќе се утврдува според обвинителниот акт, односно...

Македонија18 часа

Влада: Очекуваме Будимпешта да го предаде Груевски во Македонија

Владата соопшти дека официјално покрај протестната нота доставена вчера за улогата на амбасадите на Унгарија во бегството на Груевски од земјата,...

Бегството на Груевски20 часа

Груевски: Добив азил во Унгарија, продолжувам да ја барам правдата

Поранешниот премиер Никола Груевски, на неговиот „Фејсбук“ профил, ги потврди информациите дека добил политички азил во Унгарија. Тој себе си...

Македонија20 часа

Кривична за директор на јавно претпријатие кој незаконски си зел аванси од над 2 милиона денари

Гевгелиската полиција поднесе кривична пријава против 29-годишен директор од Дојран поради сомнение за сторено кривично дело „проневера во службата“. Како...

Бегството на Груевски20 часа

Министерството за правда го испрати барањето за екстрадиција на Никола Груевски

Министерството за правда го испрати барањето за екстрадиција на Никола Груевски до Министерството за правда на Република Унгарија. „Барањето за...

Македонија23 часа

Сведокот ги препозна двајцата напаѓачи што го претепаа Никола Саздовски

На денешното рочиште за убиството на 20-годишниот навивач на групата „Комити“ повеќе од два часа сведочи сведокот Миле Алексовски, кој...

Свет23 часа

(Видео) Девојка со српско потекло меѓу убиените во Чикаго

Една од трите жртви на пукањето во болницата „Мерси“ во Чикаго е 25-годишна девојка со српско потекло, пишуваат српските медиуми....

Македонија24 часа

При апсењето на Бошкоски пронајдени се пиштол и хрватски пасош

Денешното рочиште за случајот „Тортура“, кој се однесува на апсењето на претседателот на партијата ОМ, Љубе Бошкоски, продолжи со репродуцирање...

Афера „Банки“1 ден

(Видео) Афера „Банки“ – како банката му ја одзеде болницата на доктор Адил Мустафа!?

Приватната болница „Шендети“ во Мала Речица, Тетово, неколку години по отфрлената кривична пријава од Обвинителството, остана со катанец на вратата....

Бегството на Груевски1 ден

(Видео) Дескоска: Ќе бараме екстрадиција на Груевски и да му е доделен азил

Македонија, денеска, или најдоцна утре ќе го достави барањето за екстрадиција на поранешниот премиер Никола Груевски. Министерката за правда, Рената...

Досие