Контакт

Свет

Изгаснат пожарот во Светскиот трговски центар во Хонгконг, најмалку 13 повредени

Објавено пред

Голем пожар избувна денеска во Светскиот трговски центар во Хонгконг, а околу 300 луѓе останаа заробени на покривот.

Најмалку 13 лица се повредени во зградата која има дури 38 ката. Властите соопштија дека околу 1.250 луѓе биле евакуирани, вклучително и лицата на покривот каде што избегале од огнот.

Властите соопштија дека успеале да изгаснат поголем дел од пожарот.

Еден од работниците кој работеше на реновирање на објектот истакна дека „внатре е како да си во лавиринт“.

Полицијата соопшти дека 60-годишна жена е хоспитализирана во полусвесна состојба бидејќи вдишувала чад, а уште две лица не се чувствуваат добро.

Пожарникарите користea специјални продолжени скали за да стигнат до пoвредените лица.

Според медиумите, пожарот избувнал во просторијата со осигурувачите.

Менаџерката на ресторанот на 12 кат опишала како успеала да побегне откако избувнал пожарот. Како што истакна таа, во моментот на пожарот служеле 80 оброци.

„Околу 12:45 часот (по локално време) забележавме како чад се спушта по скалите. Ги повикавме менаџерите, но не добивме одговор. Набрзо собравме клиенти, зедовме крпи и се евакуиравме“, објасни таа.

Свет

Тонга по ерупцијата и цунамито – поплавени острови, земјата и дрвјата покриени со пепел

Објавено пред

Првите фотографии по ерупцијата на вулканот кај Тонга и цунамито што ги погоди островите во тој архипелаг, ја прикажуваат земјата и дрвјата покриени со пепел и огромната штета предизвикана од вулканската ерупција.

Ова е особено забележливо на фотографиите на Номука, мал остров во јужниот дел на групата острови Хапаи.

Фотографиите се направени од авионот од страна на одбранбените сили на Нов Зеланд, а беа прикажани и сателитски снимки на Обединетите нации.

Сателитските снимки покажуваат речиси идентични сцени на островите Коломоту, Тонгатапу и селото Фафа на островот Нукуалофа, кои се целосно покриени со пепел, пренесува британскиот весник „Гардијан“.

Додека некои згради сè уште стојат, други, според снимката, се чини дека се урнати.

На меѓународниот аеродром Фуамоту, пистата беше потопена и делумно покриена со пепел или земја, додека други сателитски снимки покажуваат дека поплави имало и во неколку области долж брегот.

Саботната ерупција на подморскиот вулкан Хунга Тонга-Хунга Хапаи, на околу 65 километри северно од главниот град Тонга, се смета за најголемиот вулкански настан во последните 30 години.

На социјалните мрежи најпрво брзо се појавија видеа и фотографии од бранот цунами што ги погоди околните острови, но следеше молк, бидејќи беше оштетен главниот комуникациски кабел.

Прикажи повеќе...

Свет

Убиен новинар во Мексико – известувал за криминалот и насилството на бандите

Објавено пред

Мексикански новинар почина откако бил застрелан во главата пред неговата куќа во северниот пограничен град Тихуана, соопштија официјални лица.

Маргарито Мартинез (49) работел повеќе од 10 години во Тихуана за неколку национални и меѓународни вести и известувал за криминал и насилство од бандите во градот на границата меѓу САД и Мексико, пренесува Ројтерс.

Канцеларијата на главниот државен обвинител соопшти дека службениците кои се јавиле на повикот на Брзата помош го пронашле телото на Мартинез пред неговата куќа со повреда на главата предизвикана од огнено оружје.

Еден од неговите колеги рече дека Мартинез бил вклучен во државна програма насочена кон заштита на животите на новинарите.

Неодамна влезе во програмата за заштита бидејќи добиваше закани“, изјави новинар кој сакаше да остане анонимен.

Тихуана стана еден од градовите во Мексико со најмногу насилство поради судирите меѓу нарко бандите кои се борат за шверцерски рути.

Мартинез е вториот новинар убиен оваа година во Мексико, по смртта на Хозе Гамбоа минатата недела во југоисточната држава Веракруз.

Од 2000 до 2021 година, групата за човекови права „Член 19“ регистрирала 145 убиства на новинари во Мексико, а минатата година биле убиени седум новинари.

Прикажи повеќе...

Свет

Брановите во Пацификот предизвикаа излевање на нафта во Перу – плажите затворени за јавност

Објавено пред

Невообичаено високите бранови во Тихиот Океан, кои се припишуваат на ерупцијата на подводен вулкан во близина на островот Тонга, предизвикаа излевање на нафта долж брегот на Перу, но властите во Лима денеска соопштија дека несреќата била ставена под контрола за наколку часа.

Перуанскиот институт за цивилна одбрана во денешното соопштение за печатот потврди дека во неделата, додека товарел нафта на танкер од рафинеријата Ла Пампила на брегот на Тихиот Океан, силни бранови го придвижиле бродот и предизвикале излевање на гориво, пренесе Ројтерс.

Властите во Перу не соопштија колку галони се истуриле, туку само ја информираа јавноста дека локалните и федералните власти се ангажирани во чистење на загрозениот дел од брегот.

Рафинеријата Ла Пампила во провинцијата Калао во близина на Лима, главниот град на Перу, припаѓа на шпанската нафтена компанија Репсол и се смета за главна фабрика за преработка на нафта во таа латиноамериканска земја.

По наредба на локалните власти од неделата плажите во загрозеното подрачје се затворени за јавноста.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија8 минути

Со сертификат за вакцинација или прележана болест, Македонците ќе можат да влезат во Бугарија

Од 20 Јануари, Македонските државјани ќе можат да влезат во Бугарија. По интензивната комуникација меѓу Министерствата за надворешни работи на...

Свет19 минути

Тонга по ерупцијата и цунамито – поплавени острови, земјата и дрвјата покриени со пепел

Првите фотографии по ерупцијата на вулканот кај Тонга и цунамито што ги погоди островите во тој архипелаг, ја прикажуваат земјата...

Македонија1 час

(Видео) Зголемениот водостој на кејот на реката Вардар ги вознемири жителите на Аеродром

По телефонска дојава од страна на граѓани на 195, а и до директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов, дека во Општина...

Македонија10 часа

Второто полугодие за основното и средното образование се одлага за 1 февруари

Владата на Република Северна Македонија на денешната втора, редовна седница, којашто се одржа преку видео конференциска врска, донесе одлука почетокот...

Македонија14 часа

Владата на првата седница ги именува замениците на Ковачевски

Владата на Република Северна Македонија денеска ја одржа својата прва конститутивна седница, со која претседаваше премиерот Димитар Ковачевски. На седницата...

Македонија17 часа

766 нови случаи на Ковид-19 и 15 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа направени се 3.748 тестови,...

Македонија18 часа

Маричиќ: Не е на Северна Македонија да кажува каде и какво малцинство има во регионот

Новиот вицепремиер за евроинтеграции, Бојан Маричиќ, изјави дека не е на Северна Македонија да кажува каде какво малцинство има во...

Македонија20 часа

Ковачевски: Задоволен сум од перформансите на министрите од ДУИ

Премиерот Димитар Ковачевски е задоволен од министрите што ДУИ ги има во Владата. Бидејќи во редовите на оваа партија немаше...

Македонија21 час

Бугарската позиција е јасна, очекувам заедно да работиме на нов дијалог, порача Петков во честитката до Ковачевски

Бугарскиот премиер Кирил Петков му го честиташе изборот на својот македонски колега Димитар Ковачевски наведувајќи дека позицијата на Бугарија за македонската...

Економија21 час

Поскапуваат бензините и дизелот

Малопродажните цени на бензините „евросупер БС-95“ и „евросупер БС-98“ се зголемуваат 1,00 денар/литар, а малопродажните цени на „евродизелот“ (Д-Е V)...

Свет22 часа

Десетте најбогати луѓе во светот си го удвоија богатството за време на пандемијата, а 160 милиони западнаа во сиромаштија

Богатството на 10-те најбогати луѓе во светот се удвои од почетокот на пандемијата, се наведува во извештајот објавен денеска од...

Спорт22 часа

Само вакцинираните ќе може да настапат на „Ролан Гарос“

Професионалните спортисти ќе мора да бидат вакцинирани против коронавирусот доколку сакаат да учествуваат на спортските натпревари во Франција. Ова се...

Македонија22 часа

(Видео) Ковачевски ги презеде функцијата и кабинетот од досегашниот премиер Зоран Заев

Новоизбраниот претседател на Владата, Димитар Ковачевски, денеска ги презеде функцијата и кабинетот од досегашниот премиер Зоран Заев. Премиерот во заминување,...

Регион23 часа

Од денеска сите Грци постари од 60 години мора да се вакцинираат или ќе платат казна

Во Грција од денеска стапуваат во сила мерките за изрекување казни за лица над 60 години што не се вакцинирани...

Свет23 часа

Научниците утврдија зошто некој природно подобро се бори со вирусот

Утврдено е дека една третина од луѓето во Европа може полесно да се борат со инфекцијата со коронавирус. Идентификуван е...

Свет1 ден

Aвстриска министерка со босанско потекло осомничена за плагијат

Познатиот ловец на плагијати Стефан Вебер најде нова жртва во австриската политика – министерката за правда Алма Задиќ, кој тврди...

Свет1 ден

Вонредна состојба во повеќе американски држави – најави за невреме и поплави

Снежна бура донесе снег и мраз во делови од САД и Канада. Откажани се илјадници летови, а електричната енергија е...

Македонија1 ден

Собранието го изгласа новиот состав на Владата

Со 62 гласаа „за“, 46 „против“ и без возджани Собранието го избра новиот состав на Владата. Нов премиер ќе биде...

Македонија2 дена

Петков: Не постои македонско малцинство во Бугарија

Никогаш јас или други членови на бугарската влада немаат разговарано со амбасадата на САД во Бугарија за признавање на т.н....

Македонија2 дена

1.348 нови случаи на Ковид-19 и осуммина починати

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 6.141 тестови, а регистрирани се 1.348 нови случаи на...

Досие