Контакт

Свет

Израелска министерка го цитира Ајнштајн и предложи контроверзно решение за Газа

Објавено пред

Израелската министерка за разузнавање, Гила Гамлиел, во авторски текст за „Ерусалим пост“ даде мислење за тоа што треба да се направи еден ден кога Хамас ќе биде поразен и уништен. Таа го цитира физичарот Алберт Ајнштајн, кој рече дека „среде секоја криза се крие одлична можност“.

dobivaj vesti na viber

Гамлиел рече дека Израел навистина е „во средината на една од своите најголеми кризи, секако во последните две генерации“. Таа потсети дека за време на нападот на Хамас биле убиени повеќе од 1.200 луѓе, неколку илјади биле повредени, а околу 240 биле киднапирани.

„Беа силувани жени. Старите мажи беа малтретирани и земени како заложници. Децата беа обезглавени. Семејствата беа мачени едно пред друго за забава на нивните киднапери пред да бидат запалени живи додека беа врзани еден за друг. Овие нехумани злосторства променија сè“, смета министерката.

Тврди дека дури и на денот кога Хамас ќе биде поразен, сè уште ќе има околу два милиона луѓе во Газа, од кои многу гласале за Хамас и го славеле масакрот на невини мажи, жени и деца. „Газа е жариште на екстремизмот. Тоа е мала област, во никој случај не е најнаселена во светот, но област каде што предолго нејзините владетели ѝ даваа приоритет на војната против Евреите наместо подобар живот за својот народ“, нагласи таа.

„Тоа е место лишено од надеж, украдено од геноцидните терористи на Хамас, Исламскиот џихад и другите терористички групи. Оваа ситуација веќе доведе до голем егзодус на млади луѓе од Газа. Се проценува дека откако Хамас насилно го презеде Појасот во 2007 година, помеѓу 250.000 и 350.000 претежно млади луѓе ја напуштија Газа за да почнат нов живот во странство“, продолжи таа.

Нејзе ѝ се чини дека меѓународната заедница се залага палестинските власти, кои го контролираат Западниот Брег, да добијат власт и над Газа. Сепак, таа забележува дека палестинската управа нема значително поинаква идеологија од Хамас, па додава дека Министерството за верски прашања на палестинската управа назначило проповедници во џамиите во Јудеја и Самарија да поучуваат за убиствата на Евреите и за пошироката цел – истребување на сите Евреи.

Таа е убедена дека идејата за преземање на Газа од страна на палестинските власти е осудена на неуспех. Таа потоа се осврна на можноста за преселување на бегалците од Газа, на кои ќе им се даде можност да бараат живот на друго место. Предвидува дека таквата опција би можеле да ја поддржат земјите во светот, особено оние што тврдат дека им се пријатели на Палестинците.

„Ова е можност за оние што велат дека го поддржуваат палестинскиот народ да покажат дека ова не се само празни зборови. Високиот комесаријат за бегалци на Обединетите нации (УНХЦР), глобалното тело на ОН што се занимава со бегалците, е овластено од неговиот Статут и од резолуциите на Генералното собрание на ОН да се преземе преселување како едно од трите негови трајни решенија“, посочи таа.

Предупредува дека Агенцијата на Обединетите нации за помош и работа (УНРВА) не направила ништо за да му помогне на палестинскиот народ во последните 75 години и покрај тоа што има годишен буџет од над 1 милијарда долари. Наведува дека наместо да инвестира пари во обновата на Газа, УНРВА може да помогне во трошоците за преселување и изградба на нов живот за Палестинците во земјите што ќе ги прифатат.

„Газа долго време се сметаше за проблем без решение. Се обидовме со многу решенија – отцепување, збогатување, управување со конфликти и подигнување високи ѕидови со надеж дека ќе ги задржиме чудовиштата на Хамас надвор од Израел. Сите тие не успеаја. Мора да се обидеме нешто ново и ја повикуваме меѓународната заедница да ни помогне да го направиме тоа реалност“, рече таа.

Таа најави дека таквото решение може да биде добро за сите страни: победа за оние цивили во Газа што бараат подобар живот и победа за Израел по катастрофалната трагедија. „Израелските заедници во граничната област Газа и на југ потоа би можеле да се вратат во своите домови и заедници и да живеат во сигурност и безбедност“, смета министерката.

„Не треба да продолжиме да живееме со постојана закана од ракетни напади и убиствени инфилтрации. Ова решение, кое претходно го предложив, е далеку од совршено. Има свои недостатоци и пречки, но нашата работа е да ги разгледаме сите опции и да одлучиме која е подобра“, продолжи таа.

Таа призна дека е среќна затоа што членовите на Кнесетот од целиот политички спектар, вклучително и коалицијата и опозицијата, се приклучија на иницијативата на нејзиното министерство и ѝ дадоа поддршка. „Како што велат, совршеното е непријател на доброто. Ова во никој случај не е совршен план, но добро е. Изводливо е и носи сигурност, просперитет и – се надеваме – мир за сите“, заклучи таа.

Свет

Прекинати преговорите меѓу Израел и Хамас за ослободување на заложниците

Објавено пред

Преговорите меѓу Израел и Хамас за заложниците држени во Газа прекинаа денеска откако Израел продолжи да инсистира на ослободување на група жени, а Хамас одби, изјави за „Си-Ен-Ен“ извор запознаен со преговорите.

dobivaj vesti na viber

Додека преговорите за жените беа во ќорсокак, Хамас се залагаше за отворање на разговорите за ослободување на мажите, според изворот, веројатно под различни услови. Израел ја отфрли идејата, инсистирајќи на тоа дека е императив прво да се ослободат сите жени.

Израелските и американските власти веруваат дека Хамас сè уште држи во заложништво голем број жени на возраст меѓу 20 и 30 години – многу од нив киднапирани од музичкиот фестивал. Хамас тврди дека некои од преостанатите жени ги смета за заложници како дел од израелските одбранбени сили, што Израел го негира.

Претходно во саботата, израелската влада објави дека го повлекла својот тим преговарачи од Катар откако разговорите дојдоа во ќорсокак.

„Терористичката организација Хамас не го исполни својот дел од договорот, кој вклучуваше враќање на сите жени и деца држени како заложници, во согласност со списокот испратен до Хамас и одобрен од нив“, се вели во соопштението.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Опасноста од цунами на Филипините е надмината, објави Геолошкиот институт на САД

Објавено пред

Врз основа на сите достапни податоци, заканата од цунами од земјотресот на Филипините сега помина, соопшти Геолошкиот институт на САД.

dobivaj vesti na viber

Сепак, локалните власти се уште не го повлекле своето предупредување.

Опасноста од цунами во Јапонија и на Филипините беше издадена по разорниот земјотрес од 7,6 степени.

„Силно и долготрајно”, „Тресењето ме разбуди од сонот и тресењето продолжи како да нема крај. Ги видов таванот и ѕидовите како се тресат во темнината. Најдолгото и најсилното тресење што сум го почувствувал“, „Чувствував вртоглавица додека стоев таму“, „На некои места снема струја“, сведочат луѓето на Филлипините.

По првиот земјотрес се случија серија последователни потреси, а голем број лица итно се евакуираа.

Засега е познато дека штетите се огромни, а се уште нема информации за загинати лица.

Прикажи повеќе...

Регион

Пронајдени тинејџерките кои со денови беа исчезнати во Грција

Објавено пред

Среќно заврши потрагата по 13-годишната Елефтерија и 14-годишната Катерини во Калитеа, Грција, кои беа исчезнати од четвртокот на 30 ноември, јавуваат грчките медиуми.

dobivaj vesti na viber

Според соопштението на грчката невладина организација „Насмевката на детето“, двете девојчиња биле пронајдени утрово и се во добра здравствена состојба. Воедно, како што нагласуваат од организацијата, ќе им биде дадена психолошка поддршка и се’ друго што е потребно во такви ситуации.

Девојчињата биле затекнати на подрачјето на општина Агиос Димитриос, но засега грчките медиуми не објавија како и зошто исчезнале. Според претходно објавените информации, двете тинејџерки влегле во такси по што им се изгубила секаква трага.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ2 часа

Деца силувале дете во Скопје, таткото на момчето пријавил во полиција

Maж од Скопје пријавил во полицијата дека две лица го силувале неговиот малолетен син. Според информациите во полицијата, таткото рекол...

Македонија5 часа

Приведени пет лица за случајот со исчезнувањето на 14-годишната Вања, полицијата обезбеди и едно возило

Пет лица се приведени доцна синоќа во врска со случајот со исчезнувањето на 14-годишната Вања, и обезбедено е едно возило,...

Македонија6 часа

Ковачевски вели дека не постои расположение сега да се укине техничката влада, туку од следните избори

Не постои консензуално расположение сега на краток период пред одржување на изборите да се укине техничката влада. Ова го истакна...

Македонија9 часа

(Видео) Автомобил удри во мечка кај Тетово – полесно повредени децата во возилото

Доцна синоќа на локалниот пат Тетово – Ноштено , автомобил удрил во млада мечка која го минувала патот заедно со...

Регион9 часа

Случаен избор или порака – сите очи вперени во вратоврската на кралот Чарлс со грчкото знаме

Изборот на вратоврската од страна на британскиот крал Чарлс на конференцијата COP28 во Дубаи поттикна шпекулации дека тоа е шифрирана...

Регион10 часа

Не сакав да седам на маса со земји кои не’ прогласија за непријатели, рече бугарската министерка која го напушти Скопје пред да стигне Лавров

Не можам да седам на иста маса со луѓе кои имаат антибугарски и антиевропски манифестации, изјави бугарската вицепремиерка и министерка...

Македонија10 часа

Шести ден ни трага ни глас од исчезнатата Вања, се пребаруваат и подруми и речни корита

Шести ден се трага по исчезнатата Вања Ѓорчевска, на која и’ се изгуби трагата на пат кон училиштето „Песталоци“. Во...

Свет10 часа

Војната во Газа повторно се разгорe: Израел нападна 400 цели, Хамас тврди дека се убиени 240 луѓе

Израелската војска соопшти дека погодила повеќе од 400 цели во Појасот Газа по истекот на прекинот на огнот, при што...

Македонија11 часа

Скопје повторно на врвот на листите на загаденост на воздухот

Скопје и оваа зима е загадено. Откако синоќа повторно градот се проби меѓу првите 10 држави во светот според загаденоста,...

Македонија22 часа

Лавров се врати во Москва прегу Грција и Турција: Министерот за надворешни работи на Русија најбараниот гостин во Скопје

Авионот на рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, кој присуствуваше на состанокот на Советот на министри на ОБСЕ во...

Свет24 часа

Путин потпиша нова уредба како одговор на агресивната активност на НАТО

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша указ за одредување на бројот на редовни припадници на вооружените сили на Руската Федерација, соопшти...

Свет1 ден

Обновени судирите меѓу израелската армија и Хезболах: две лица загинаа во јужен Либан

Израелската армија соопшти дека погодила „терористичка ќелија“ во јужен Либан, а либанскиот Хезболах ги обнови нападите врз Израел. Две лица...

Македонија1 ден

Зеќири за казната затвор: Јас само спроведов предлог на вицепремиерот Фатмир Битиќи, ќе се жалам

Ексгенералниот секретар на Владата, Мухамед Зеќири, рече дека две и полгодишната затворска казна е неоснована и дека преку адвокатскиот тим...

Македонија1 ден

Лавров: Со години имавте понижувачко име, Западот ги подбуцнува народите на Балканот

Балканот има проблеми поради однесувањето на Западот, оценува министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров. На прашање за македонско-бугарските...

Македонија1 ден

Неколку стотини полицајци ја бараат исчезнатата Вања: проверени подруми, речното корито на Вардар, околните цркви и манастири  

За пронаоѓање на исчезнатото 14-годишно девојче досега се пребарани речното корито на Вардар, сите подрумски простории, не само во околината...

Македонија1 ден

(Во живо) Втор ден министерски совет на ОБСЕ

Денеска е вториот ден од триесеттиот министерски совет на ОБСЕ, кој се одржува во главниот град на Северна Македонија, Скопје....

Македонија1 ден

„Поради нерационалноста на Арсовска ќе се исплатат 1,5 милион евра долг кон приватните превозници и непотребни 1,5 милион денари камати и судски трошоци“, вели ВМРО-ДПМНЕ

„На виделина излезе дека ЈСП, раководено од страна на кадарот на Данела Арсовска и СДС, на приватните превозници им должел...

Економија1 ден

Се враќа евтината тарифа на струја, сега 11 часа дневно e достапна за граѓаните, велат СДСМ

„Евтината тарифа на електричната енергија од денеска се враќа кај домаќинствата. Сега домаќинствата ќе имаат на располагање вкупно 11 часа...

Македонија1 ден

Пожар во три објекти во Охрид, голема материјална штета, извести ЦУК

Според последниот 24-часовен извештај на Центарот за упраување со кризи, од вкупниот број 1.509 повици на Единствениот број за итни...

Свет2 дена

Нетанјаху за крајот на примирјето: Хамас нè нападна, не сакаше да ослободи уште заложници

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска изјави дека Хамас не се согласил да ослободи дополнителни заложници, со што ги прекршил условите...