Контакт

Европа

Израелскиот „крал на дрогата“ им побегнал на Украинците при депортација

Објавено пред

Амос Дов Силвер, основач на најголемата светска мрежа за продажба на дрога преку интернет, побегнал од киевскиот меѓународен аеродром „Бориспил“, пренесе агенцијата „Тасс“.

Украинската национална полиција ја потврди ова информација.

„Да, бегството навистина се случило. Меѓутоа, полицијата не беше официјално информирана за тоа. Неговата екстрадиција беше одговорност исклучиво на Украинската служба за безбедност (СБУ), а тие не ја известија полицијата, јавниот обвинител или која било агенција вообичаено вклучена во вакви постапки. Затоа ова прашање е во нивна надлежност“, соопшти полицијата.

Од СБУ биле недостапни за коментар за руската агенција.

Претходно, украинскиот портал „Стен“ објави дека бегството на „кралот на дрогата“ се случило синоќа, кога тој бил донесен на аеродромот за да биде депортиран назад во Израел.

Според информациите на порталот, откако ја минал пасошката контрола, од глуждот му бил отстранет уредот за електронски надзор, по што се упатил кон бесцаринската зона и исчезнал.

Одлуката за депортација на израелскиот државјанин беше донесена на 15 август, но украинските власти за тоа не ги известиле израелските колеги и самите ја спровеле.

Силвер, има двојно државјанство американско и израелско, а беше уапсен во Киев, на барање на Израел.

 

Европа

Папата издвои 750 илјади долари помош за сиромашните земји

Објавено пред

Поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциско, издвои 750.000 американски долари помош за болници, училишта, старски домови и други установи што ги води Католичката црква во сиромашните земји, кои ќе се користат за борба против коронавирусот.

Папата ги повика црквите во светот да придонесат за фондот со кој управува, а кој е негов официјален контакт со 1.110 претежно сиромашни епархии во Азија, Африка, Океанија и регионот на Амазонија.

На крајот на март Ватикан донира 30 вентилатори во италијанските болници во најзагорозените области погодени од пандемијата. Млеко, јогурт и други производи беа доставени од Ватикан за две сестри во Рим, кои беа ставени во карантин бидејќи беа позитивни на вирусот. Папата Франциско испрати и специјални бројници за медицинскиот персонал во римската болница „Гемели“, која се грижи за пациенти со Ковид-19.

Прикажи повеќе...

Европа

Изолација на семејство со 11 деца, вклучувајќи и мало бебе

Објавено пред

Џоан О’Рурк (37) од Барнет во северен Лондон неодамна го роди своето 11-то дете, а неколку дена пред да се породи се појави на ТВ-kанал 5 во емисијата „Јас и моите 10 деца: мега семејство“.

Џоан, Томи и од неодамна 11 деца живеат во четирисобен стан, а последните неколку недели, како и повеќето луѓе, биле во домашна изолација поради ширењето на коронавирусот. Џоан поради бременоста се затворила со своите деца во изолација, една недела пред владата на Велика Британија да воведе општ карантин во земјата.

Таа вели дека не и било лесно да се изолира во напредна бременост, а лекарите решиле да ја породат шест дена од крајниот термин и на вториот ден родила здраво бебе со тежина од 4,1 кг, чие име семејството одлучило да го чува во тајност до Велигден.

Персоналот на болницата му дозволил на нејзиниот сопруг Томи да присуствува на породувањето, но никој друг не можел да ја посети во болницата. Покрај тоа, новороденчето имало и помали проблеми со цревата, поради што било однесено во болницата Сент Ормонд, а Џоан морала да оди со такси поради правилата за социјална дистанца.

За среќа, момчето било пуштено дома по една вечер, така што оваа мајка веќе десет дена е дома со своите 11 деца. Додека 13 луѓе живеат во мал простор, мајката спие само неколку часа на ден, но сепак вели дека деновите во изолација со нејзините деца брзо и поминуваат, иако понекогаш е исцрпена.

Без оглед на роденото бебе и мешаницата во нивниот стан, таа се обидува што поквалитетно да го помине времето во изолација со своите деца и внимава да имаат секојдневни задачи и рутина.

По ручекот следува слободно време за децата – тие треба да ги наместат креветите, а потоа сезнимаваат со своите активности како фудбал или цртање – раскажа оваа мајка за „Сан“.

Прикажи повеќе...

Европа

Во последните 24 часа во Шведска починале најмногу луѓе од почетокот на пандемијата

Објавено пред

Здравствените власти во Шведска ги објавија најновите податоци според кои во изминатите 24 часа, од компликации поврзани со коронавирус починале 76 лица, а новозаразени се 376.

Со ова вкупниот број на заразени со Ковид-19 во земјата се искачи на 7.206, а на починати на 477.

Во претходниот 24-часовен период, 28 лица починаа од коронавирус во Шведска.

Денешниот број на смртни случаи (76) е најголем број на починати во еден ден од избувнувањето на епидемијата во оваа земја.

 

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Уште две лица од Куманово починаа од коронавирус

Уште две лица од Куманово починале од коронавирус, од кои едниот полициски службеник. Како што соопшти на прес-конференција министерот за...

Свет2 часа

Борис Џонсон преместен на интензивна нега, му се влошила состојбата

Британскиот премиер, Борис Џонсон, е преместен на интензивна нега бидејќи му се влошила состојбата, соопшти Даунинг стрит. Тој синоќа беше...

Свет4 часа

Експертите ги повикуваат пушачите да ги остават цигарите поради коронавирусот

Здравствените експерти ги предупредуваат пушачите да ги остават цигарите и тутунските компании да престанат да произведуваат и продаваат производи од...

Македонија4 часа

На годишен одмор не мораат сите вработени во приватните компании, Инспекторатот за труд ја појасни уредбата

Неискористените годишни одмори од 2019 година, како и првиот дел од одморот за 2020 година, задолжително треба да ги користат...

Македонија8 часа

Тројца пациенти починале од коронавирус во последните 24 часа

Тројца пациенти починале од коронавирусот во последниве 24 часа, информира министерот за здравство, Венко Филипче. Еден од пациентите е од...

Свет9 часа

Во Русија создаден тест кој го открива коронавирусот за 40 минути

Руските научници создадоа експресен тест за откривање на коронавирусот кој дава резултати за 40 минути, соопшто руското Министерство за индустрија...

Македонија9 часа

Од среда полицискиот час ќе почнува во 16 часот, а за време на викендите 24 часовна забрана за движење

Владата на предлог на Комисијата за заразни болести во рамки на Министерството за здравство и Генералниот кризен штаб, донесе одлука...

Топ10 часа

Мајка и син пронајдени мртви во стан во Велес

Мајка и син се пронајдени мртви во стан во Велес. Во моментов се врши увид од страна на екипа на...

Македонија11 час

(Видео) Сијарто му ја предаде на Чулев унгарската донација од 100.000 маски и 5.000 заштитни одела

Министерот за внатрешни работи, Наќе Чулев, денеска во Министерството за внатрешни работи оствари работна средба со министерот за надворешни работи...

Македонија11 час

АХВ препорачува да се избегнува користење автомати за кафе и апарати за вода

Заради избегнување на опасноста од евентуално пренесување на вирусот Ковид-19, во услови на прогласена пандемија, Агенцијата за храна и ветеринарство...

Македонија11 час

(Видео) Сијарто: Почеток на преговорите најдоцна во јуни

Унгарскиот шеф на дипломатијата, Петер Сијарто, упати честитки за започнувањето на преговорите со ЕУ и за членството во НАТО. На...

Регион12 часа

Брнабиќ: Србија за 10 дена почнува со лечење на заболените со крвна плазма

Во Србија за десетина дена ќе почне таканаречената плазна терапија за заболените со коронавирус, објави српската премиерка Ана Брнабиќ. Таа...

Македонија13 часа

Препораки за трудниците за време на пандемијата со коронавирус

Колкава е веројатноста за инфекција со коронавирус во текот на бременоста? Што доколку здрава трудница има позитивен тест? Дали ако...

Македонија13 часа

Мицкоски ѝ заблагодари на Унгарија за помошта: „Пријателите се познаваат во тешките моменти“

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, преку социјалните мрежи упати благодарност до унгарската влада за помошта од 100.000 маски и 5.000...

Македонија14 часа

Унгарскиот шеф на дипломатијата во Македонија донесе 100.000 заштитни маски и 5.000 скафандери

Со специјален воен каргоавион, унгарскиот министер за надворешни работи, Петар Сијарто, допатува во земјава директно до Унгарија со пакети помош...

Регион14 часа

Хрватска се подготвува да воведе пократка работна недела

Хрватскиот министер за труд, Јосип Аладровиќ, не ја исклучува можноста земјата да воведе скратување на работната недела поради епидемијата на...

Македонија14 часа

Казни за 30 лица кои за време на полицискиот час се шетале низ Скопје

Скопското обвинителство  достави до Основниот кривичен суд Скопје 28 предлози за издавање казни со кои се опфатени вкупно 30 лица,...

Свет15 часа

Тигар од зоолошката градина во Њујорк е позитивен на коронавирус

Надија, четиригодишна женка тигар од зоолошката градина во Њујорк, е позитивна на коронавирусот. Ова е првиот потврден случај на заразено...

Свет15 часа

„Не ги следев советите што им ги давав на другите“ – главната советничка за здравство во Шкотска поднесе оставка

Главниот советник за здравство на шкотската влада, Кетрин Калдервуд, поднесе оставка откако беше откриено дека ги прекршила советите за ограничувања...

Македонија16 часа

Филипче: Одговарајте точно на прашањата на лекарите и епидемиолозите

Министерот за здравство, Венко Филипче, сподели фотографии на социјалните мрежа и порача дека треба да се одговара точно  на прашањата...

Досие