Контакт

Свет

Израелските сили при одговор на напад, убиле четворица и раниле повеќе од 50 Палестинци

Објавено пред

Израелските сили отвориле оган врз Палестинците кои протестираа на границата во Газа, при што четири лица го загубија животот, а најмалку 50 се повредени, објавија палестинските здравствени власти.

Од друга страна, израелската армија соопшти дека одговорила на воздушните напади на три позиции кои припаѓаат на Хамас, исламистичка група која управува со Појасот Газа, објави „Ројтерс“.

Во соопштението се вели дека околу 16 000 Палестинци фрлале гранати, запаливи бомби и камења врз израелските војници, кои одговориле кога било потребно.

Палестинците протестираат по должината на границата од крајот на март барајќи крај на израелската блокада на територијата и правото да ја вратат земјата што ја напуштија или беа протерани кога Израел беше основан во 1948 година.

Според палестинското Министерство за здравство, од почетокот на протестот, израелските сили убија 212 граѓани на Газа.

Свет

Лавров: Без поширока соработка, Европа ќе ги изгуби своите глобални позиции

Објавено пред

Одбивањето на Европа да воспостави широк простор за соработка може да биде причина да ги загуби своите позиции на глобалната сцена, изјави рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, на заедничката прес-конференција со германскиот министер за надворешни работи, Хајко Маас, пренесува ТАСС.

„Поради разни субјективни фактори, изгледите за формирање голем европски дом стануваат се подалечни, а ризиците од фрагментација, што ќе предизвика Европа да ги изгуби своите позиции на глобалната сцена, се зголемуваат.

Секако, одговорните политичари се заинтересирани да избегнат таков пресврт на настани, за да продолжат да напредуваат на патот за градење на нашиот заеднички економски, хуманитарен и, секако, безбедносен простор “, рече тој.

Прикажи повеќе...

Свет

Една четвртина од Германците сега имаат мигрантско потекло

Објавено пред

Бројот на жители со мигрантско потекло во Германија достигна нов рекорд од 25,5 отсто од населението, а значителни 42 отсто од малите деца во Германија се со мигрантско потекло, пренесува „Кронен цајтунг“.

Новите податоци доаѓаат од извештајот на германската Федерална канцеларија за статистика објавен неделава во кој се вели дека сега има 20,8 милиони германски жители кои што имаат барем еден родител роден во странство.

Од тие 20,8 милиони, нешто повеќе од половина, или 52 отсто, поседуваат германски пасош, а другите 48 отсто се државјани на странски земји. Нискиот наталитет, високата емиграција и масовната имиграција доведоа до драматично намалување на домородното население во Германија.

Во извештајот се наведува дека 13,5 милиони германски жители се мигранти и се посочува дека главната мотивација за преселба во земјата во 48 отсто од случаите е семејно обединување, познато и како верижна миграција.

Речиси 19 отсто велат дека се преселиле во Германија за вработување, а 15 отсто дошле во земјата како баратели на азил. Само пет отсто рекле дека се во Германија како дел од своето образование. Огромното мнозинство од мигрантите кои дошле во Германија за да живеат со семејството, или 72 отсто, биле од друга европска земја, а околу половина од барателите на азил биле од регионот на Блискиот Исток.

Бројот на жители од мигрантско потекло бележи голем пораст од лани кога Заводот за статистика објави дека има 19,3 милиони жители со мигрантско потекло.Иако масовната миграција е главен фактор во брзите демографски промени во Германија, стотици илјади Германци, исто така, се селат во странство секоја година. Само во 2017 година, речиси четвртина милион Германци се преселиле во странство.

Неколку германски градови забележаа големи демографски промени со тоа што Франкфурт во 2017 година стана првиот германски град во кој домородните Германци се малцинство, а по него следеа и Офенбах, Хејлброн, Синделфинген и Форцхајм. Во Офенбах, само 37 отсто од населението се домородни Германци.

Неколку други големи германски градови покажуваат тренд домородното население да стане малцинство, како што е Нирнберг, во кој жителите со мигрантско потекло претставуваат 44,6 отсто од населението, Штутгарт, каде што процентот е 44,1% и Минхен со 43,2 отсто.

Прикажи повеќе...

Регион

Се распушти косовското собрание

Објавено пред

Со 89 гласа „за“ и еден „против“, собранието на Косово донесе одлука за распуштање на шестото свикување на косовскиот парламент.

Претходно, со 103 гласа „за“ на собранието беше донесен закон за ратификација на договорот ИПА 2018 со Европската Унија во висина од повеќе од 90 милиони евра.

Немаше расправа за распуштање на косовското собрание, туку за иницијативата на шефот на пратеничката група Демократска партија на Косово, Мемљи Красниќи, се изјаснија шефовите на парламентарните групи.

По денешната одлука на Собранието, претседателот на Косово има уставен рок од десет дена да закаже вонредни и предвремени парламентарни избори.

Весникот „Коха нет“ денес објави дека изборите се закажани за 6 октомври.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ19 минути

2019 е најцрна година на патиштата во земјава – за шест месеци загинале 70 лица

Декларативни заложби, намален интизитет на активности и реформи, никакви суштински и системски промени. Искршени возила, семејства кои живеат во трагедии...

Топ1 час

(Видео) Очевидци раскажуваат: Возачот се обиде да го изгасне пожарот во автобусот, но огнот бргу се ширеше

Двокатниот автобус со број 5 на ЈСП, кој гореше во близината на Oпштината Ѓорче Петров, се запалил пред автосервис. Возачот...

Македонија2 часа

Фатиме Фетаи: Секој што згрешил мора да одговара

„Никој не е недопирлив“, вели обвинителката Фатиме Фетаи по проширувањето на истрагата за случајот „Рекет“ и приведувањето на шефицaта на...

Македонија3 часа

(Видео) Се запали автобус на ЈСП во Ѓорче Петров, нема повредени патници

Автобус на ЈСП со број 5 утрово се запали во близина на Општината Ѓорче Петров. Од ЈСП информираат дека при...

Македонија3 часа

СДСМ: Правната држава функционира, законите важат за сите

Правната држава функционира, а законите важат за сите еднакво, коментира СДСМ преку соопштение кога вчера беше приведена специјалната обвинителка во...

Свет4 часа

Во Тексас извршена смртна казна, осуденикот тврдел дека е невин

Во Тексас е извршена смртна казна над Лери Сверинген (48), кој беше осуден на смртна казна во 2000 година за...

Македонија4 часа

„Ла Верита“: Катица Јанева е осудена да стане громобран за сите судии и политичари вклучени во системот за изнуда

Италијанскиот весник „Ла Верита“ најавува дополнителни докази кои потврдуваат директна контрола од страна на државниот врв врз активностите за изнудувањето...

Европа5 часа

Меркел и Џонсон се уверени дека ќе се најде решение за брегзитот

Британскиот премиер, Борис Џонсон, и германската канцеларка, Ангела Меркел, во Берлин изјавија дека се убедени дека ќе се најде решение...

Македонија16 часа

(Видео) Русковска: Не би барала притвор за Јанева без доволно докази

Обвинителката Вилма Русковска по одлуката на судот да ѝ одреди 30-дневен притвор на Катица Јанева, вели дека нејзината колешка претхдно...

Македонија16 часа

(Видео) Триесет дена притвор за Катица Јанева

Од вечерва шефицата на СЈО, Катица Јанева, е во истражниот затвор „Скопје” во Шуто Оризари. Судија на претходна постапка ѝ...

Регион17 часа

Закани за бомби испратени до редакции и аеродроми во Бугарија

Бугарската полиција почна да истражува неколку закани за бомби испратени преку е-пошта до медиумски куќи во Софија и до најголемите...

Македонија19 часа

Павлески: Јанева е жртва на случајот „Рекет“

Адвокатот Стеван Павлески кој ја застапува шефицата на СЈО, Катица Јанева, за случајот „Рекет“ вели дека таа е жртва на...

Македонија19 часа

(Видео) Влада: Одговорност мора да има за сите инволвирани во случајот „Рекет“.

Од Владата соопштија дека отворениот случај „Рекет“, во кој сега осомничена е и првата специјалната обвинителка Катица Јанева, потврдува дека...

Македонија20 часа

Катица Јанева донесена во Кривичен суд на распит

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева попладнево откако беше уапсена, однесена во специјалното јавно обвинителство и во нејзиниот дом, спроведена е...

Македонија20 часа

Заврши претресот во куќата на Јанева, со полиција однесена на распит во суд

По два часа заврши вториот претрес во куќата каде што живее шефицата на СЈО, Катица Јанева. Таа по претресот во...

Македонија22 часа

Обвинителството бара притвор за Јанева, стекнала имотна корист од 298.000 денари

Јавното обвинителство бара притвор за специјалната јавна обвинителка Катица Јанева по проширувањето на истрагата за случајот „Рекет“ и попладнево беше...

Македонија23 часа

Во присуство на Јанева се врши претрес во СЈО

По приведувањето на специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, од нејзиниот дом во скопската населба Козле, таа е донесена во просториите...

Топ1 ден

Скопјанец загина при пад на кран кај зградата на ФФМ, оштетени се и две возила

Скопјанец на возраст од 56-години загинал при работен зафат на зградата на ФФМ во попладневните часови на 20 август. Како...

Регион1 ден

Опозицијата во Албанија го обвини Рама дека украл милијарда евра

Лидерот на албанската опозиција, Љуљзим Баша, во нова видеопорака на социјалната мрежа „Фејсбук“ го обвини албанскиот премиер, Еди Рама, за...

Свет1 ден

Преродба на големата осумка, Трамп и Макрон ја поканија Русија на Г7

Американскиот претседател, Доналд Трамп, го одобри предлогот на Емануел Макрон да ја покани Русија на самитот Г7 во САД в...

Досие