Контакт

Свет

Израел гради подземен систем за одбрана на границата со Либан

Објавено пред

Израелската војска соопшти дека започнала со изградба на подземен систем за одбрана долж северната граница со Либан, за да ја заштити својата територија од можни напади од прекуграничните тунели.
        
„Планираниот инфраструктурен проект ќе ги идентификува подземните акустични и сеизмички активности коишто укажуваат на копање тунели“, рече портпаролот на израелската војска.
        
Минатата година Израел уништи низа тунели за напади што биле ископани под границата од страна на либанската милитантна група Хезболах, пренесува АП.
        
Како што се наведува одбрамбениот систем ќе се гради на израелската страна на границата и за тоа се известени мировните сили на Обединетите нации.
       
 „Она што го правиме денес е дел од еден поголем план. Тоа е прашање на претпазливост“, рече портпаролот на армијата.
        
Израел неодамна издаде предупредување дека Хезболах го засилил своето присуство долж нестабилната граница. Војната меѓу Израел и Хезболах заврши во 2006 година, со посредство на Соединетите Американски Држави и од тогаш директните борби беа ретки, иако има повремено насилство.Хезболах, кој е тесно поврзан со Иран, најголемиот непријател на Израел, вети дека ќе се одмазди за претходното убиство на иранскиот генерал Сулејмани.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Во град во Еквадор, во екот на пандемијата, мртви тела лежат по улиците

Објавено пред

Во еквадорскиот град Гвајакил, поради пандемијата од коронавирус, градот бележи преоптовареност на здравствениот систем, поради што многу мртви едноставно завршуваат на улиците, јавува Си-ен-ен.

Системот за здравствена заштита е во колапс, болниците веќе не можат да примаат луѓе, како и мртовечниците починати, па затоа некои граѓани тврдат дека мртвите тела на нивните најблиски мора да ги остават на улица.

Не е познато колку луѓе во градот починале од коронавирусот. Некои семејства велат дека нивните најблиски имаат симптоми на коронавирус, други велат дека болниците не можеле да ги примаат од пренатрупаност.

„Чекавме пет дена. Викавме брза помош цело време, а тие само ни рекоа да чекаме да ја решат ситуацијата”, вели еден жител на Гвајакил во видео објавено на социјалните мрежи, додека во истото видео неговиот сосед додава дека е најтешко да се издржи мирисот на мртви тела.

„Покрај лешевите, имаме дополнителен проблем бидејќи има многу повозрасни соседи. Мајка ми има 80 години и има многу проблеми со дишењето. Властите едноставно нè оставаат да умреме“.

Во Еквадор се пријавени 3.368 случаи на инфекција со коронавирус, а досега се регистрирани 145 починати.

 

Прикажи повеќе...

Свет

Во Турција забрането излегување за помлади од 20 години

Објавено пред

Во Турција, на полноќ стапува на сила забраната за излегување на улица за млади под 20 години, како дел од мерките за борба против коронавирусот, соопшти претседателот Реџеп Таип Ердоган.

Властите, исто така, ги затворија границите на 31 град за следните 15 дена, вклучувајќи ги Истанбул и Анкара, а од забраната се исклучени возилата за итни случаи.

Употребата на маски за лице ќе биде задолжителна на фреквентни места, додаде Ердоган, појаснувајќи дека тие ќе треба да се носат на пазари и во продавници.

Во Турција заразени се 20.921 лице, а 425 починале, според податоците на Универзитетот Џон Хопкинс.

„Во нашата земја, младите под 20-годишна возраст, значи оние родени по 1 јануари 2000 година, нема да им биде дозволено да излезат на улица од полноќ во петок“, рече Ердоган во телевизиско обраќање.

На луѓето над 65 години и на оние со хронични заболувања веќе од претходно им е забрането да излегуваат.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Робот на улиците во Тунис проверува зошто луѓето не се дома во текот на пандемијата

Објавено пред

Властите во Тунис ангажираа полициски робот на улиците за да го осигураат придржувањето до заштитните мерки за време на пандемијата од коронавирусот.

Ако роботот забележи човек на улица, доаѓа до него и го прашува што прави надвор. Лицето тогаш треба да покаже лична карта, така што полицајците кои го контролираат роботот можат да видат за кого станува збор.

Тунис е во втората недела од националниот карантин поради пандемијата, а досега во таа земја починаа 18 лица од Ковид-19. Инфицирани се 495.

Граѓаните треба да останат дома, а дозволено им е да излегуваат само по неопходни работи како храна и лекови.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија12 часа

Починатиот пациент од Куманово за кој се чекаа резултати е позитивен на коронавирус

Министерството за здравство информира дека пациентот од Куманово кој доцна синоќа почина на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби...

Свет13 часа

(Видео) САД го сменија капетанот на носачот на авиони кој молеше за помош поради ширењето на вирусот

Американската морнарица го смени капетанот на носачот на авиони „УСС Теодор Рузвелт“, откако медиумите го објавија неговиот апел до властите...

Свет14 часа

Најсмртоносен ден во Њујорк, за 24 часа починале 562 лица

Во Њујорк во последните 24 часа починале уште 562 луѓе од коронавирус, а ова стана најсмртоносниот ден во оваа сојузна...

Македонија15 часа

Двајца доктори од Скопје и Штип ќе ја организираат работата на Инфективното одделение во Куманово

Двајца доктори од Штип и Скопје ќе работат на Инфективното одделение во Куманово, откако 11 доктори заболеа од коронавирусот, посочи...

Македонија16 часа

Целосна забрана за движење во Куманово за време на викендот

Владата донесе одлука за забрана и посебен полициски час во Општина Куманово, односно целосна забрана за движење за време на...

Топ18 часа

Притвор за двајцата насилници што тепаа девојче во Штип

Судот определи притвор за тепачите што малтретираа девојче во Штип. Тие ќе останат во притвор осум дена додека Овинителството да...

Македонија18 часа

Почина уште еден пациент од коронавирус, бројот на новозаразени е 46, а на излекувани три

Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починаа двајца пациенти. Едниот пациент на возраст...

Македонија18 часа

Државниот инспекторат за труд апелира работниците да пријават присилно отпуштање

Бидејќи некои од работодавците на вработените им поделија спогодби за напуштање на работните места за време на корона-кризата, Државниот инспекторат...

Економија19 часа

(Видео) Лицата што останале без работа добиваат брз влез во системот на социјална заштита

Лицата што останале без работа или биле дел од неформалната економија добиваат брз влез во системот на социјална заштита, најавија...

Економија20 часа

Бектеши: Ќе се укине забраната за извоз на брашно, резерви храна има доволно

Министерот за економија, Крешник Бектеши, најави дека ќе се укине забраната за извоз на брашно. Тој рече дека од почетокот...

Македонија20 часа

Град Скопје се откажа од кредитот за луна-паркот, ја намали и таксата за закуп на јавен простор

Град Скопје ја намали комуналната такса за закуп на јавен простор од 15 на 5 денари за квадрат, колку што...

Економија21 час

ЕУ понуди пакет од 100 милијарди евра за спречување на отпуштањето работници

Европската комисија предложи нов финансиски пакет за да се обезбеди целосна исплата на работниците во компаниите погодени од пандемијата на...

Македонија23 часа

Телефонска психолошка поддршка и за трудниците и за родилките, како и за лицата со нарушен слух, говор и глас

Министерството за здравство информира дека во соработка со Клиниката за психијатрија отворени се уште три нови телефонски броеви за психолошка...

Регион23 часа

„Твитер“ избриша повеќе од 8.500 налози поврзани со Вучиќ

Компанијата „Твитер“ соопшти денеска дека избришала над 8.500 налози за промоција на српскиот претседател Александар Вучиќ и Српската напредна партија....

Регион23 часа

Расте бројот на бугарски пратеници заразени со вирусот

Уште двајца бугарски парламентарци се позитивни на тестот на коронавирусот. Станува збор за претседателката на парламентарната група на владејачката централнодесничарска...

Свет24 часа

Трамп незадоволен кога затвореници во САД завршија на слобода поради коронавирусот

Американскиот претседател, Доналд Трамп, изјави дека не му се допаѓа одлуката на затворските власти во Калифорнија, Мичиген и во Пенсилванија...

Свет24 часа

Кинеските власти објавија 31 нов случај на коронавирус

Кинеските власти соопштија дека има пријавено 31 нов случај на коронавирус, при што 29 се поврзани со лица од странство,...

Регион1 ден

Сасоли: ЕУ бара начин како да му помогне на Западен Балкан да се справи со пандемијата

„Живееме во време на предизвик без преседан, предизвикан од пандемијата со Ковид-19. Глобалните проблеми не може да имаат национални решенија...

Свет1 ден

Британија го зголемува бројот на дневни тестирања на 100.000

Британскиот министер за здравство вети за десетпати дека ќе го зголеми бројот на дневните тестирања на коронавирус, со што до...

Свет1 ден

Над еден милион луѓе се заразени со коронавирус во светот

Бројот на заразени со коронавирус во светот достигна еден милион и сега изнесува 1.000.168, покажуваат податоците на страницата „Ворлдометерс“. Од...

Досие