Контакт

Свет

Израел официјално ја отвори амбасадата во ОАЕ

Објавено пред

Израел неделава објави дека ја отвори својата амбасада во Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ), четири месеци откако двете земји го потпишаа историскиот договор за нормализација со посредство на администрацијата на Трамп, пренесува „Мидл Ист монитор“.

„Израелската амбасада во Абу Даби е официјално отворена со доаѓањето на шефот на мисијата, Еитан На’ех. Израелската амбасада во ОАЕ ќе ги унапреди односите меѓу земјите на сите нивоа“, се вели во соопштението на израелското МНР.

Амбасадорот Еитан На’ех, кој ќе работи како вршител на должноста додека не биде назначен постојан амбасадор, ја отвори амбасадата во главниот град на Абу Даби. Истиот ден, ОАЕ го ратификуваа отворањето на амбасада во Тел Авив.

„Израелската амбасада ќе работи од привремени канцеларии додека не се најде постојана локација. Таа ќе ги унапреди врските со владата на Емирати, финансиските тела и приватниот сектор, универзитетите, медиумите и повеќе“, соопшти Министерството.

Министерот за надворешни работи на Израел, Габи Ашкенази, рече дека новата амбасада ќе овозможи проширување на билатералните односи меѓу Израел и Емиратите за брзо и максимално спроведување на потенцијалот во овие врски.

Ашкенази исто така им се заблагодари на престолонаследникот на ОАЕ, шеикот Мохамед бин Зајед, и на својот колега и пријател, министерот за надворешни работи, шеикот Абдулах бин Зајед, за лидерството и гостопримството кон нивните претставници.

Амбасадорот на ЕУ во Израел, Емануеле Жофре, му честиташе на На’ех за преземањето на неговата функција, велејќи дека улогата ќе биде во корист на регионалната стабилност.

ОАЕ беа првите од четирите арапски земји кои ги нормализираа врските со Израел според т.н. Аврамски договор, а по нив следуваа Бахреин, Судан и Мароко. Израел ќе отвори канцеларија за врски во Рабат, Мароко, како и конзулат во Дубаи, соопшти Министерството за надворешни работи. Тела Авив Веќе има функционална амбасада во Бахреин, отворена пред неколку недели.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Стотици демонстранти завршија зад решетки во Мјанмар

Објавено пред

Полицијата во Мјанмар денеска уапси стотици демонстранти во најголемата акција спроведена од почетокот на протестите против воениот удар што се случи на 1 февруари.

„Дефинитивно можеме да потврдиме дека има стотици апсења“, истакнаа од Здружението за помош на политичките затвореници (ААПП), пренесе Ројтерс.

Се додава дека 10 автобуси со уапсените отишле во затвор и дека во секое возило имало помеѓу 40 и 50 лица.

„Се обидуваме да ги откриеме имињата на уапсените“, додаде Здружението.

Владата на премиерката Аунг Сан Су Чи беше соборена со воен удар.

Прикажи повеќе...

Свет

Иран набави 250.000 дози на „Синофарм“

Објавено пред

Иранското Министерство за здравство објави дека 250.000 дози од вакцината на кинескиот производител „Синофарм“ ќе пристигнат од Кина денеска.

Заменик-министерот за здравство, Алиреза Раиси, рече дека Иран ќе добие вакцини и од другите производители, вклучувајќи ги и оние произведени во Индија, во блиска иднина, објави АП.

Прикажи повеќе...

Свет

Рускиот истражувачки центар тврди дека „Спутник“ е ефикасна против мутациите

Објавено пред

Руската вакцина „Спутник В“ против Kовид-19 покажува добри резултати против новите мутации на коронавирусот, изјави за „Ројтерс“, Денис Логунов, заменик директор на рускиот Национален истражувачки центар „Гамалеја“ за епидемиологија и микробиологија, кој го разви „Спутник В“.

„Неодамнешното истражување спроведено од Центарот ‘Гамалеја’ во Русија покажа дека ревакцинацијата со вакцината ‘Спутник В’ работи многу добро против новите мутации на коронавирусoт, вклучително и соевите на коронавирус од Велика Британија и Јужна Африка“, рече Логунов.

Тој додаде дека, според руските истражувачи, се верува дека вакцините базирани на вектор се всушност подобри за идните ревакцинации отколку вакцините засновани на други платформи“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Над 80.000 членови на СДСМ ќе гласаат за нов претседател, Заев е единствениот кандидат

Зоран Заев е кандидат за нов претседател на СДСМ, а над 80.000 членови со право на глас ќе можат да...

Македонија2 часа

Се бара притвор за две лица кои фрлале камења и метални шипки на вчерашниот протест

Скопското обвинителство поведе постапка против двајца учесници на насилниот протест, по повод пресудата во случајот „Монструм“. Тие се гонат за...

Македонија3 часа

Регистрирани 721 нов случај на коронавирус, починаа 7 лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 3.816 тестирања, а регистрирани се 721 нов...

Македонија7 часа

Филипче: Матичните да ги пријавуваат граѓаните над 70 години со хронични болести за вакцинација

Министерот за здравство, Венко Филипче при денешната посета на гостиварската болница изјави дека преку веб-страницата „Vakcinacija.mk“ и преку матичните лекари...

Македонија9 часа

Мицкоски е позитивен на коронавирус

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски утрово информираше на социјалните мрежи дека е заразен со Ковид-19. „По забележаните првични полесни симптоми,...

Македонија9 часа

Со попишување на дијаспората в понеделник официјално почнува пописот

Со попишување на дијаспората в понеделник официјално почнува пописот. Иселениците ќе можат апликацијата за самопопишување да ја најдат на веб...

Македонија9 часа

Владата: Напаѓачите на новинарите ќе бидат казнети

Владата најостро ги осудува нападите врз новинарите на вчерашниот протест по судските одлуки за случајот „Монструм“ и најави дека ќе...

Свет11 час

„Модерна“ почнува со тестирање на вакцини против јужноафриканскиот вид на коронавирус

Во САД следниот месец ќе почнат испитувања на вакцина развиена од лабораторијата „Модерна“ против јужноафриканската варијанта на коронавирус. Како што...

Македонија11 час

СДСМ по пресудата за Мијалков: Се случува правда, законите важат за сите

Правдата е тука, законите важат подеднакво за сите, повеќе нема недопирливи, има силна, ефикасна правна држава, која ги спроведува законите...

Македонија11 час

Oпозицијата бара одговорност за состојбата со вакцините

На прагот на март во Македонија нема ни една вакцина, Филипче најави дека ќе доцнат и кинеските, одговорност мора да...

Регион24 часа

Брнабиќ: Луѓето се опуштија и мислат дека е готово, апелираме до сите да станат сериозни

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, посочи дека луѓето се опуштиле и дека тоа може да се забележи според бројот на...

Европа1 ден

Во Шпанија помладите од 55 години што прележале Ковид-19 ќе добијат по една доза вакцина

Шпанија ќе им даде само една доза вакцина на лица помлади од 55 години што биле заразени од коронавирус, соопшти...

Македонија1 ден

Повредени седум полицајци и осуммина приведени на протестот за „Монструм“

На протестот за пресудите во случајот „Монструм“ се повредени седум полицајци. Од МВР исто така информираат дека се приведени осум...

Македонија1 ден

Мешовитата комисија на Скопје и Софија не постигна напредок за историските прашања

Мешовитата комисија на Скопје и Софија не постигна напредок за историските прашања, а прашањето за Гоце Делчев не било ниту...

Македонија1 ден

Регистрирани нови 554 случаи на коронавирус, починаа осум лица

Министерството за здравство информира дека, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа се направени...

Македонија1 ден

Шврговски: Казната за Мијалков е драконска, а притворот е противзаконски

Сашо Мијалков може да помине само 60 дена во притвор во затворот во Шутка, бидејќи истиот е побаран со обвинителен...

Македонија1 ден

Веднаш по судењето Мијалков оди во затворот во Шутка

Судот донесе одлука првообвинетиот Сашо Мијалков да издржува ефективен, односно затворски притвор. Тој по судењето ќе биде спроведен во истражниот...

Македонија1 ден

Лекарска комора: Згрозени сме од постапката на возачот кој удри во доктор и побегна

Лекарската комора најстро го осудува вчерашниот инцидент во кој со тешки повреди се здобил д-р Ѓорѓи Јота, хирург и професор...

Македонија1 ден

12 години затвор за Мијалков за масовно и нелегално прислушкување

Ексдиректорот на УБК Сашо Мијалков е осуден на 12 години затвор за масовното нелегално прислушкување од 2008 до 2015 година...

Европа1 ден

Меркел: Вакцините на „Астразенека“ се безбедни, но јас нема да се вакцинирам со неа

Во интервју за „Франкфуртер алгемајне цајтунг“, германската канцеларка Ангела Меркел призна дека луѓето ја одбиваат вакцината на „Астразенека“ затоа што...

Досие