Контакт

Свет

Илон Маск коментира за Бил Гејтс: Тој нема поим

Објавено пред

Четвртата најбогата личност во светот ја нападна втората најбогата личност во светот.

Кога коосновачот на „Мајкрософт“, Бил Гејтс, се посомнева во одржливоста на електричните камиони, извршниот директор на „Тесла“, Илон Маск, напиша дека смета оти Гејтс нема поим.

Маск во саботата одговорал на прашањето на корисникот на „Твитер“ за тоа што мисли за изјавата на Гејтс за електричните возила.

Гејтс ги образложи своите размислувања за електричните возила на својот блог во август објаснувајќи зошто е скептичен во врска со потенцијалот за електрични возила како возила на голема далечина. Неговата причина е што батериите се големи и тешки.

Гејтс објасни дека верува оти, дури и со големи откритија во технологијата на батерии, електричните возила веројатно нема да бидат практично решение за поголеми возила, како што се товарни бродови и патнички авиони.

Наместо тоа, Гејтс предлага евтини алтернативни горива, како што се биогоривата, како можно решение за комерцијалните возила. Но, Гејтс им се заблагодари на некои производители на автомобили („Генерал моторс“ и „Форд“) и на новите марки како „Ривијан“ и „Болингер“, за нивниот напредок во производството на електрични камиони. Тој не ја спомна „Тесла“.

Тоа не се првите негативни забелешки на Маск за Бил Гејтс. Во февруари Маск коментира дека смета оти разговорот со Гејтс е неинспиративен. Несогласувањето дојде кога Гејтс во едно интервју спомена оти купил електрично „порше“ од „Тајкан“, а не од „Тесла“.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Зголемен бројот на хоспитализирани и заразени лица во Словенија

Објавено пред

Во Словенија се потврдени 50 нови случаи на коронавирус во последните 24 часа, но тестирани се само 984 примероци, што е третина од бројот на тестови во работните денови.

Минатата недела се тестирани значително повеќе луѓе, а бројот на новозаразени надмина 100, па во саботата, врз основа на 2.288 тестови, откриени се 111 нови случаи.

Во Словенија моментално има 1.280 активни случаи, а зголемен е и бројот на хоспитализирани  кои во моментов се 70, четири повеќе од претходниот ден, пренесува „Хина“.

Нови дневни случаи се евидентирани во 30 различни општини, а повеќето од нив се во Љубљана, Марибор и Словенске Коњице, по пет.

Од почетокот на епидемијата во Словенија се заразени 4.478 лица, од кои 142 починале.

Прикажи повеќе...

Свет

Шпанија доби милијарди евра помош, но не знае како да ги искористи

Објавено пред

По обезбедување дарежлив удел во европските фондови за закрепнување од корона-кризата, Шпанија се соочува со неверојатен проблем, а тоа е како да се искористат сите тие пари, рекле владини извори за „Ројтерс“.

„Ова не е криза на пари, туку криза на идеи“, рекол еден од изворите.

За земја која од 2016 година не успеала да донесе годишен буџет поради продолжена политичка парализа потребата за ненадејно повлекување дополнителни пари е предизвик, велат изворите.

Шпанија е погодена исклучително силно од пандемијата. Ковид-19 погоди повеќе од 640.000 луѓе, претежно меѓу западноевропските земји, и уби повеќе од 30 000 луѓе. Економијата падна за 18,5 проценти во вториот квартал.

За да закрепне, на Шпанија и` беа дадени околу 140 милијарди евра неповратни грантови од пакетот за обновување на Европската Унија, во вкупна вредност од 750 милијарди евра. Тоа вклучува 43 милијарди евра грантови само во следните две години – околу осум проценти од годишното трошење.

„Не е лесно да се потрошат тие пари“, рече друг извор од владата.

Четири извори запознати со управувањето со фондовите изјавија дека постои загриженост и нервоза за тоа како да се постави систем за преземање на толку многу ликвидност.

Друг извор со директен увид во управувањето со средствата рече дека главните проекти за примање средства се веќе предвидени и дека Шпанија сигурно ќе се придржува до роковите и барањата наметнати од Брисел.

Европската комисија им препорача на европските влади парите да ги трошат на зелена енергија, транспорт и инвестиции во дигитализацијата.

Шпанскиот премиер Педро Санчез, кој на самитите на ЕУ во јули се бореше за одобрување на фондот за закрепнување, ја стави својата канцеларија во позиција за надѕор на спроведувањето на планот за закрепнување, а би требало да биде формирана и советничка група на корпоративни директори, објаснил друг извор.

Прикажи повеќе...

Регион

Во Црна Гора наплатени 23.000 евра поради непочитување на мерките

Објавено пред

Поради непочитување на мерките на Националното координативно тело (НКТ) во борбата со коронавирусот за два дена биле извршени 445 контроли и биле  издадени 20 прекршочни налози во износ од 23.200 евра.

Според изјавата на црногорската влада, само во Подгорица биле издадени 17 прекршочни налози, вкупно 20.350 евра.

„Во Подгорица, во периодот помеѓу 18 и 20 септември, Туристичката инспекција на Дирекцијата за инспекциски работи извршила 152 контроли за почитување на мерките на НКТ во борбата со Ковид-19“, се наведува.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија31 минута

Од Германија екстрадиран Јетон Љужа, осомничен за убиството на Саздо

Третоосомничениот Јетон Љужа во случајот за убиството на Никола Саздовски-Саздо денеска бил екстрадиран од Германија, соопшти МВР. „Денеска од Германија...

Европа2 часа

Две волонтерки претрпеле невролошки проблеми по примањето на оксфордската вакцина

Две лица се разболеле за време на испитувањето на вакцината против коронавирусот на компанијата „Астра Зенека“ во Велика Британија, откриваат...

Економија2 часа

Сојузот на стопански комори предложи 25 мерки за економски спас

Сојузот на стопански комори на Македонија минатата недела достави 25 мерки за економски спас, кои очекува Владата да ги усвои...

Македонија3 часа

Приведено лицето кое нападна лекар на токсикологија, Филипче го осуди инцидентот

Приведено е лицето кое вчера го нападна дежурниот лекар на Клиниката за токсикологија, бидејќи го препратил неговото малолетно дете на...

Свет4 часа

Гутереш: Ширете го мирот за да се борите со коронавирусот

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, во своето годишно обраќање во Генералното собрание на светската организација истакна дека повторно ќе...

Свет4 часа

Се урна зграда во Мумбај, загинаа најмалку осум луѓе

Најмалку осум луѓе загинаа во Индија, во уривање на станбена зграда, што се случило рано утрово, пренесуваат локалните медиуми. Според...

Македонија4 часа

Денеска ќе се одлучува дали ќе има дневен престој во училиштата

Комисијата за заразни болести денеска на состанок ќе расправа за воведување целодневен престој во училиштата. Директорот на Здравствен дом Скопје,...

Свет17 часа

САД постигнаа нов рекорд со повеќе од еден милион тестови дневно

САД поставија нов рекорд со повеќе од милион тестови за коронавирус за еден ден, но експертите велат дека им требаат...

Македонија19 часа

Четири лица починаа од коронавирус, потврдени се 178 нови случаи

Во последните 24 часа од коронавирус во Македонија починаа четири лица, а потврдени се 178 нови случаи од 1.368 тестови,...

Македонија21 час

Родилка и нејзиното бебе починаа на Клиниката за гинекологија, внатрешна контрола го испитува случајот

Родилката која заедно со нејзиното бебе вчера попладне починаа на Клиниката за гинекологија не знаела во која недела е од...

Регион24 часа

(Видео) Пронајдена трета жртва по ураганот во Грција, маж загинал кога врз него паднал покрив

Ураганот Јанош, кој ја погоди Грција, ја однесе и третата жртва во Тесалија во централниот дел на земјата, објавија денеска...

Македонија1 ден

Холштајн: Во интерес на Бугарија е да не го блокира проширувањето на ЕУ во овој регион

Билатералните проблеми не треба да бидат дел од преговарачката рамка за проширување на ЕУ, изјави германската амбасадорка во земјава, Анке...

Македонија1 ден

Пендаровски до Вартоломеј: Нашите православни христијани да бидат еднакви со другите во светот

Претседателот Стево Пендаровски, по повод почетокот на Новата црковна година, упати писмо до Неговата Сесветост Вартоломеј, Архиепископ Цариградски – Нов...

Македонија1 ден

Комисијата одлучува за целодневна настава

Комисијата за заразни болести вчера и денеска ја разгледува можноста за воведување целодневна настава во основните училишта од 1 октомври....

Култура1 ден

Лауреатот на Златна камера 300, Камински со порака на „Браќа Манаки“: Едвај чекам да се видиме во Македонија

На синоќешниот настан за одбележување на 41. издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“, кој се одржа во...

Економија1 ден

СДСМ: Владата помага со 550 милиони евра, следува четвртиот пакет антикризни мерки

Владата им помага на граѓаните и стопанството со 550 милиони евра, следува четвртиот пакет антикризни мерки, велат од СДСМ преку...

Свет2 дена

Пакет со отров испратен до Доналд Трамп

Пакетот, кој содржи отровен рицин, е испратен до претседателот Доналд Трамп, пренесува „Си-ен-ен“.Двајца полицајци го пријавиле случајот. Извршени се два...

Свет2 дена

Борис Џонсон: Доаѓа вториот бран на епидемијата

Британскиот премиер Борис Џонсон изјави дека вториот бран на епидемија на коронавирус пристигнува во Велика Британија. Говорејќи во центарот за...

Култура2 дена

„Браќа Манаки“ во Битола – годинава без црвен тепих, но традицијата продолжува

Претседателот Стево Пендаровски вечерва, во Пациото на НУ Завод и музеј Битола, присуствуваше и се обрати на 41. Издание на...

Свет2 дена

Хаос во Лондон поради рестриктивните мерки: судири меѓу полицијата и демонстрантите

Полицијата во Лондон се судри со демонстрантите против рестриктивните мерки насочени кон спречување на ширењето на коронавирусот. Повеќе од 1.000...

Досие