Контакт

Свет

Илјадници луѓе во Австралија излегоа на протести против вакцинацијата

Објавено пред

Неколку илјади луѓе излегоа денеска на улиците во Австралија за да протестираат против обврската да се вакцинираат против Ковид-19, додека помали групи се собраа да ги поддржат мерките што ја направија земјата една од оние со највисока стапка на вакцинација во светот.

Речиси 85 отсто од Австралијците постари од 16 години се целосно вакцинирани против коронавирусот.

Иако вакцинацијата во земјата е доброволна, сојузните држави и територии ја пропишаа како обврска за многу професии и занимања и забранија одредени активности за невакцинираните, како што се јадење во ресторани или одење на концерти.

Извикувајќи „Слобода, слобода“ и носејќи знаци на кои пишува „Стоп за сегрегацијата сега“, неколку илјади противници на вакцинацијата маршираа низ центарот на Мелбурн, вториот најнаселен град во Австралија, најтешко погоден од пандемијата.

Демонстранти се собраа и во Сиднеј, Бризбејн и други градови, но нема извештаи за инциденти. Еден натпис во Сиднеј гласеше: „Мојот живот не е владин, туку дар од Бога“, пренесуваат локалните медиуми.

Движењето против вакцинација, сепак, останува мало, па така анкетите покажуваат дека противењето на државно ниво има едноцифрена поддршка.

Контрапротест, на кој присуствуваа неколку стотици луѓе, се одржа во Мелбурн, а бил организиран од групата Кампања против расизмот и фашизмот под слоганот „Не биди шуга, прими ја вакцината“.

Свет

САД ги предупреди граѓаните за Божик да не патуваат во Франција и Португалија

Објавено пред

САД ги повикаа своите граѓани да избегнуваат да патуваат во десетина земји, вклучително и Франција и Португалија, поради зголемениот број на новозаразени со коронавирусот во Европа.

„ Избегнувајте патувања во Франција“, се вели во новата препорака на Стејт департментот до Американците пред божиќните и новогодишните празници, каде што нивото на предупредување за заканата од омикрон за земјата се искачи на четири, што е највисоко на скалата.

Како што наведува главната американска здравствена институција, Центарот за превенција и борба против болести, дури и целосно вакцинираните луѓе се изложени на ризик да се заразат и да шират нови варијанти на вирусот.

Покрај Франција и Португалија, на листата земји за кои е издадено предупредување се и Кипар, Андора, Лихтенштајн во Европа, како и Јордан и Танзанија.

Стејт департментот на списокот ги стави и Мали и островот Фиџи каде беа пријавени првите случаи на сојот Омикрон.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Силно невреме направи хаос на Хаваите – поплавени улици, откорнати далноводи

Објавено пред

Силно невреме проследено со силен ветер и екстремно силен дожд денеска ги поплави патиштата и ги откорна далноводите низ Хаваите.

Сепак, властите предупредуваат на можно влошување на ситуацијата.

Националната метеоролошка служба соопшти дека поради невремето се закануваат катастрофални поплави и во наредните денови. Гувернерот на Хаваите, Дејвид Иге предупреди во изјава до граѓаните да подготват план за вонредни ситуации и да бидат снабдени со залихи во случај на евакуација, пренесува АП.

На островот Мауи веќе се забележани прекини на струја и поплави, додека на островот Мајор Мич Рот во неделата беше прогласена вонредна состојба.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Папата падна по скали додека се качуваше на авион

Објавено пред

Папата Франциск се сопна на скалите додека се качуваше на авион во Грција.

На видео објавено на интернет се гледа како 84-годишникот се качува по скалите, а потоа забавува пред да го изгуби стапалото.

На 4 декември католичкиот папа пристигна во тридневна посета на Грција, чија цел беше да ги зближи Римокатоличката и Источната православна црква. Христијанството се подели во 1054 година во она што е познато како Голем раскол.

За време на својата проповед, папата Франциск побара прошка во име на Римокатоличката црква за грешките што доведоа до нејзино распаѓање. Папата се осврна и на маките на мигрантите заглавени во Грција, опишувајќи го тоа како „ужасна модерна Одисеја“.

Папата ги повика европските нации да се занимаваат со ова прашање, нагласувајќи дека тесните лични интереси и национализмот водат до катастрофални последици.

Во јули поглаварот на Светата столица беше подложен на тричасовна операција на дебелото црево, што предизвика шпекулации за неговото здравје.

Некои извештаи сугерираат дека тој би можел дури и да се пензионира како неговиот претходник, папата Бенедикт 16. Сепак, понтифот ги отфрли тие шпекулации, велејќи дека е во добра здравствена состојба и дека живее сосема нормален живот по операцијата.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет5 минути

САД ги предупреди граѓаните за Божик да не патуваат во Франција и Португалија

САД ги повикаа своите граѓани да избегнуваат да патуваат во десетина земји, вклучително и Франција и Португалија, поради зголемениот број...

Свет24 минути

(Видео) Силно невреме направи хаос на Хаваите – поплавени улици, откорнати далноводи

Силно невреме проследено со силен ветер и екстремно силен дожд денеска ги поплави патиштата и ги откорна далноводите низ Хаваите....

Топ12 часа

Пронајдена лабараторија за производство на дрога во викендичка во Катланово

Лабораторија за производство на дрога е пронајдена во викендичка во с.Градмановци, Катланово. „Полициски службеници од СВР Скопје- Единица за недозволена...

Регион13 часа

Прв ковид-отказ во Хрватска, наставник одбил да се вакцинира и останал без работа

Прв отказ поради одбивање вакцина против коронавирус во училиште во Хрватска. Се работи за наставник од Техничкото училиште во градот...

Свет14 часа

Кортунов: Не е веројатен компромис помеѓу Бајден и Путин

Андреј Кортунов, претседател на рускиот совет за надворешни работи, кој е близок до Министерството за надворешни работи, рече дека двете...

Регион14 часа

Пропадна владината одлука – во Словенија нема да има задолжителна вакцинација

Словенечкиот Уставен суд пресуди дека владиниот декрет со кој се воведува задолжителна вакцинација за државните службеници е неуставен. Новото правило...

Македонија15 часа

Деспотовски ги покани Ковачевски и Ременски, заедно да ги презентираат програмите

Јован Деспотовски, еден од тројцата кандидати за лидер на СДСМ, ги покани другите двајца Димитар Ковачевски и Фросина Ременски заеднички...

Свет18 часа

Објавен документ на американските служби: Русите ќе ја нападнат Украина со 175.000 војници?

Не стивнуваат тензиите меѓу Москва, Киев и Вашингтон поради шпекулациите дека рускиот претседател Владимир Путин подготвува инвазија на Украина. Сега...

Македонија18 часа

Нови 101 случај на коронавирус, починаа 13 лица

Во последните 24 часа направени се 1.299 тестирања, а регистрирани се 101 нови случај на Ковид-19: Скопје – 59, Кавадарци...

Македонија20 часа

Димитар Ковачевски почна со презентација на програмата пред членовите на СДСМ

Актуелниот кандидат за претседател на Социјалдемократскиот сојуз, Димитар Ковачевски, пред членството на партијата во Општина Карпош ја презентира својата изборна...

Македонија21 час

Ескобар: Работиме со европските партнери за брза интеграција на Северна Македонија во ЕУ

Со нашите европски партнери работиме за да обезбедиме брза европска интеграција на Северна Македонија, изјави американскиот заменик-помошник на државниот секретар...

Регион21 час

Радев на консултации пред врачувањето на мандатот, Петков вели: „Неопходно е да се формира влада“

Времето на едноличната премиерска власт заврши, истакна бугарскиот претседател Румен Радев пред претставниците на „Промената продолжува“, а за време на...

Економија22 часа

Бесими го достави дополнетиот предлог-буџет за следната година

Министерот за финансии, Фатмир Бесими, денеска го достави дополнетиот предлог-буџет за 2022 година до претседателот на Собранието, Талат Џафери, кој...

Европа22 часа

Следната пандемија би била посмртоносна од Ковид-19, предупредува креаторката на „Астра зенека“

Идните пандемии би можеле да бидат посмртоносни од сегашната криза предизвикана од Ковид-19, предупреди Сара Гилберт, професорка на Универзитетот „Оксфорд“...

Свет22 часа

(Видео) Најмалку 15 загинати и голем број исчезнати по силната ерупција на вулканот Семеру

Индонезискиот вулкан Семеру и денеска продолжи да исфрла големи количества пепел, неколку дена по силната ерупција, во која загинаа 15...

Европа23 часа

Откриен извештај – Германија воведува задолжителна вакцинација во неколку ресори

Новата германска влада има намера од средината на март да воведе задолжителна вакцинација за вработените во одредени ресори, пренесуваат светските...

Европа24 часа

Невакцинираните во Италија нема да може да користат јавен превоз без ковид-потврда

Во Италија од денеска стапија во сила построги мерки против коронавирусот, со кои невакцинираните лица ќе бидат исклучени од многу...

Свет1 ден

Папата на Лезбос со мигрантите – стотици бели ливчиња, апел за помош

Папата Франциско на вториот ден од посетата на Грција го посети бегалскиот камп на островот Лезбос. Тој ја обвини Европа...

Свет2 дена

Путин предупреди: Полјаците ги полеваат мигрантите со хербициди на граница

Рускиот претседател Владимир Путин ја повика директорката на Федерацијата на Црвениот крст и Црвената полумесечина, Франческа Рока, да внимава на...

Свет2 дена

Фаучи: Засега, не треба да бидеме премногу загрижени за омикрон

“Првите „малку охрабрувачки знаци“ доаѓаат од Јужна Африка кога станува збор за сериозноста на инфекциите со омикрон” , изјавил советникот...

Досие