Контакт

Свет

Индија го собори светскиот рекорд по бројот на дневно заразени со коронавирус

Објавено пред

Индија денеска забележа најголем број на новозаразени случаи со коронавирус во еден ден досега, и овој црн рекорд не се однесува само на најнаселената земја во светот, туку на целата планета од избувнувањето на пандемијата, затоа што се регистрирани 314.835 случаи, пренесуваат светските агенции.

Досега, според „Ројтерс“, најголемата бројка на заразени со Ковид-19 во еден ден изнесувала 297.430 лица во САД, иако сајтот „Ворлдметерс инфо“ од Вашингтон тврди дека на 8 јануари во САД биле заразени 307.851.

Бројот на починати во Индија претставува исто така рекорд, бидејќи починале 2.104 лица, така што вкупниот број на смртни случаи е 184.657, според податоците на Министерството за здравство, а 15,93 милиони жители на таа азиска земја се заразени од почетокот на пандемијата од Ковид-19.

Врховниот суд на Индија јавно ја критикуваше централната влада за лошото снабдување со кислород во болниците, а вчера бројот на починати беше поголем од 200 во Њу Делхи, објави Би-Би-Си.

„Ова е страшно. Ние сакаме да знаеме што прават во болниците во врска со снабдувањето со кислород низ целата земја”, прашаа судиите на Врховниот суд, откако проценија дека одговорноста на владата е да моли, да позајмува, па дури и да краде резерви на кислород доколку е потребно.

Во Индија е откриен и нов троен вид на коронавиурс во време кога земјата се бори да го спречи најлошиот бран на коронавирус од почетокот на пандемијата и соборувајќи го светскиот негативен рекорд за бројот на пациенти.

Индиските научници претходно предупредуваа на двоен мутиран вид на коронавирус, а тројниот мутиран вид ќе предизвика само уште поголеми проблеми, објави лондонски Индепендент.

Во Јапонија пак владата се очекува да прогласи трета по ред вонредна состојба за префектурата Токио и уште три други западни префектури, што може да трае околу две недели, објавија денес јапонските медиуми.

„Владата размислува да воведе вонредна состојба од 25 април до 11 мај“, објавија јапонските новински агенции.

Некои аналитичари тврдат дека одлуката, која се очекува утре, ќе ја „турне“ Јапонија во рецесија доколку од трговците се побара да ги затворат своите продавници за време на празникот Златна недела, кој започнува следната недела и ќе трае до почетокот на мај.

Регион

Чавушоглу: Одбиваме каква било дискусија за можна промена на границите на Балканот

Објавено пред

Турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу денеска во Сараево изјави дека неговата земја одлучно одбива каква било дискусија за можни гранични промени на Балканот и сака да ја види зачувана стабилноста во регионот, со јакнење на соработката меѓу земјите.

Шефот на турската дипломатија престојуваше во официјална посета на Босна и Херцеговина, каде што пристигна од Словенија. По состанокот со министерката за надворешни работи на БиХ Бисера Турковиќ, тој им изјави на новинарите дека во Љубљана добил уверување дека тамошните власти во никој случај не стојат зад нон-пејперот што се појави во медиумите и со кој се сугерира на потребата за промена на границите на регионот за да се формираат големи етнички држави, а БиХ да се подели.

„Словенија на кој било начин не ги поддржува ставовите изразени во нон-пејперот, ниту е нивен автор“, рече Чавушоглу, додавајќи дека оние што пишуваат и пласираат такви дела го прават тоа со крајни намери.

Министерката Турковиќ потврди дека од Чавушоглу добила уверувања дека Турција силно ги поддржува територијалниот интегритет и суверенитет на БиХ.

Во одделни интервјуа за некои дневни весници на Босна и Херцеговина, Чавушоглу рече дека дури и дебата за суверенитетот или територијалниот интегритет на БиХ или која било земја во регионот ја загрозува стабилноста не само на таа земја туку и на нејзините соседи, регионот и континентот.

„Ако ја земеме БиХ како пример, зборуваме за ситуација што може да ја загрози стабилноста на Балканот, па дури и на Европа. Турција, како балканска земја, дава целосна поддршка на политичкото единство и територијалниот интегритет на БиХ“, рече Чавушоглу.

 

Прикажи повеќе...

Европа

Велика Британија разгледува која вакцина ќе биде третата доза за стари лица и ранливи групи

Објавено пред

Британски официјални лица разгледуваат кои вакцини против ковид-19 ќе обезбедат најдобра заштита за ранливите луѓе подоцна оваа година, но одлуката сè уште не е донесена, изјави денеска министерот за вакцини Надим Захави.

Велика Британија е втора земја во светот според стапката на вакцинација на населението против Ковид-19, а најмалку половина од возрасната популација ја прими првата доза.

Владата сега размислува за трета доза за вакцинирање на постари и ранливи групи наесен откако целата возрасна популација ја прими втората доза.

„Лекарите сè уште не одлучиле дали да се посветат на тоа за да обезбедат поголем имунитет за најранливите или да ја зголемат трајноста на заштитата, или пак да бараат варијанти“, изјави Захави за „Скај њуз“.

На прашањето дали луѓето постари од 50 години би добиле дополнителна засилена доза, Захави повтори дека сè уште не донеле одлука.

Како што коронавирусот мутира и се појавуваат нови, многу позаразни варијанти, како што се јужноафриканската и бразилската, предизвикот за експертите е дали постојните вакцини ќе бидат подеднакво ефикасни против нив.

За да се зголеми интензитетот на истражување на вакцините против новите варијанти, Велика Британија најави дополнителни 30 милиони фунти во истражувачката лабораторија во Портон Даун.

Министерот за здравство Мет Хенкок рече дека инвестицијата треба да и обезбеди на Велика Британија подобра заштита од заканите од нови варијанти на коронавирусот.

Прикажи повеќе...

Свет

Премиерката на Нов Зеланд планира венчавка со својот долгогодишен партнер

Објавено пред

Премиерката на Нов Зеланд, Џасинда Ардерн, планира да се омажи за својот долгогодишен партнер во текот на летото на јужната хемисфера.

Во интервју за Радио Кост, Ардерн рече дека таа и Кларк Гејфорд конечно го одредиле датумот на венчавка откако објавија дека се свршиле пред две години, пренесе АП.

Таа не го прецизираше точниот датум, освен што рече дека тоа ќе биде во текот на летото на јужната хемисфера, кое трае од декември до февруари.
Ардерн и Гејфорд имаат двегодишна ќерка Нева.

Во 2018 година, таа стана втора избрана светска лидерка во модерната историја која родила додека била на функција.

Гејфорд работи како презентер во телевизиска емисија за риболов.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Филипче: Одлуката за полицискиот час не ја донесов сам, туку по телефонска консултација со членовите на Комисијата

Одлуката за скратување на полицискиот час и за продолжување на работното време не е политичка, изјави министерот за здравство, Венко...

Македонија2 часа

Шахпаска: Состојбата во градинките е стабилна, побаравме зголемување на групите

Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска, се сретна со претставнички на мајките коишто се на породилно отсуство. На...

Македонија3 часа

Министерство за здравство: Граѓаните кои добиле порака да се вакцинираат во друг град, сами ја згрешиле локацијата

Граѓаните при закажување на веб-страницата vakcinacija.mk сами направиле погрешен избор на локација каде сакаат да се вакцинираат и поради тоа...

Македонија3 часа

Заев: Не верувам дека Црвенковски ќе формира нова партија

Премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев, не верува дека експретседателот на Социјалдемократскиот сојуз Бранко Црвенковски ќе формира нова партија....

Свет4 часа

Вакцините на „Фајзер“ и „Модерна“ ја намалуваат хоспитализацијата на стари лица за 94 проценти

Вакцинацијата со вакцините на „Модерна“ или на „Фајзер“ значително го намалува ризикот од хоспитализација на стари лица, покажуваат податоците на...

Регион4 часа

Вучиќ: Вакцинираните ќе добијат парична помош како награда

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, рече дека е донесена одлука за обезбедување дополнителна парична помош за оние кои се вакцинирани...

Свет4 часа

(Видео) Израел ја рaкетираше Сирија, има и жртви

Израел рано утрово ja ракетираше северозападна Сирија при што загина најмалку еден човек, а повредени се шестмина. Авиони на израелското...

Свет4 часа

Бајден: Нашата цел е до 4 јули да бидат вакцинирани 70 отсто Американци

Американскиот претседател, Џо Бајден, изјави дека целта е до 4 јули барем со една доза вакцина против коронавирус да бидат...

Македонија5 часа

Полициски час од 23 часот, угостителските објекти ќе работат до 22 и 30 часот

Од денеска полицискиот час ќе почнува од 23 часот, а угостителските објекти ќе работат до 22 и 30 часот, одлучи...

Регион17 часа

Борисов: Жртвата на Гоце Делчев да биде пример за Бугарија и Република Северна Македонија

Бугарскиот премиер Бојко Борисов на денешното одбележување на 118-годишнината од смртта на Гоце Делчев рече дека тој е еден од...

Свет18 часа

Колкy заработи „Фајзер“ оваа година од вакцините против коронавирусот

Минатата година во трката за развој на вакцина против Ковид-19 компанијата „Фајзер“ донесе голема одлука. За разлика од конкурентите, кои...

Свет18 часа

(Видео) Масакр во Бразил: тинејџер со мачета влегол во градинка и убил три деца и учителка

Осумнаесетгодишно момче со мачета влегло во градинка и убило три деца и учителка во Саудадес во бразилската држава Санта Катарина....

Македонија19 часа

Од Австрија пристигна првата количина вакцини од „Фајзер“

Mинистерот за здравство, Венко Филипче, се сретна со Каролине Едштадлер, сојузна министерка за ЕУ и Устав на Австрија. „Денеска, од...

Македонија20 часа

Регистрирани 67 новозаболени и 31 починат од Ковид-19

Во последните 24 часа направени се 1.169 тестирања, а регистрирани се 67 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопе...

Европа23 часа

Шефот на СЗО за Европа: Гледаме светлина на крајот од тунелот

Шефот на канцеларијата на СЗО во Европа, Ханс Клуге, изјави во Сараево дека е претпазлив оптимист и верува дека светот...

Македонија23 часа

Поднесено обвинение против Оливер Дерковски за набавката на софтверот за изборите

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција поднесе обвинение против поранешниот претседател на Државната изборна комисија, Оливер Дерковски, и...

Економија1 ден

Дизелот поскапува

Од ноќеска на полноќ дизелот поскапува за половина денар, а цената на бензините останува иста, соопшти Регулаторната комисија за енергетика....

Свет1 ден

Светски научници: Нема да се постигне имунитет на стадо, вирусот брзо мутира

Меѓу научниците постои растечко верување дека имунитетот на стадото кога станува збор за коронавирус нема да се постигне во блиска...

Македонија1 ден

ИЈЗ: Намален бројот на новозаболени и починати од коронавирус

Во периодот од 26 април до 2 мај е регистриран намален број на новозаболени и починати од коронавирус во Македонија...

Македонија1 ден

Во Македонија досега се вакцинирани повеќе од 76.000 луѓе

Во Македонија досега се вакцинирани 76.937 граѓани, а две дози примиле 15.334 луѓе, соопшти Институтот за јавно здравје. Вакцинацијата во...

Досие