Контакт

Свет

Индија: Луѓето ги ризикуваат своите животи за да добијат вода

Објавено пред

Видеото на кое се гледа како жена се качува на ѕидот на бунар за да стигне до водата, го истакна акутниот недостиг на најскапоцениот природен ресурс во неколку области на централната индиска држава Мадја Прадеш, пренесува Би-би-си.

dobivaj vesti na viber

Ова видео со голем број прегледи на интернет прикажува жена без соодветна опрема, појас и јаже како се спушта во бунар за да пристапи до водата.

Луѓето во селото Гусија беа принудени да преземат такви екстремни мерки откако бунарите и езерцата пресушија, а неколку други области низ Индија се соочуваат со слична криза, јавува Би-би-си.

Регион

Обвинителството во Косово: Уапсените ќе одговараат за тероризам

Објавено пред

Специјално обвинителство на Косово вечерва соопшти дека за нападот врз косовската полиција се приведени шест лица кои се осомничени за повеќе кривични дела, а едно од нив е тероризам.

dobivaj vesti na viber

„Станува збор за напад врз уставниот поредок на Косово, подготовка на терористички акти или криминални дејствија против уставниот поредок и безбедноста на Косово, поседување, контрола или неовластено поседување оружје“, соопшти обвинителството.

Исто така, обвинителството објави дека во денешната акција се запленети возила со значително количество оружје.

На приведените им е одреден притвор до 48 часа, соопшти обвинителството, пренесе Коха.

Прикажи повеќе...

Регион

Понеделник – ден на жалост во Косово поради смртта на полицаецот Африм Буњаку

Објавено пред

Претседателката на Косово, Вјоса Османи, одлучи утре, 25 септември да го прогласи за Ден на жалост, по повод смртта на полицаецот Африм Буњаку на северот на Косово.

dobivaj vesti na viber

Како што се наведува во соопштението на Претседателството, државниот протокол е задолжен да ги преземе сите потребни активности за спроведување на оваа одлука, пренесе „Косово онлајн“.

Во престрелка во Бањска, синоќа околу 03:00 часот, дојде до напад врз косовската полиција, пришто еден полицаец загина.

Прикажи повеќе...

Регион

Косовската полиција: Уапсен и вториот напаѓач на полицијата, ситуацијата се’ уште е тензична

Објавено пред

Косовската полиција вечерва соопшти дека надлежните полициски единици го уапсиле вториот напаѓач, кој исто така бил во воена униформа и вооружен со пушки и муниција.

dobivaj vesti na viber

„Досега, според информациите од теренот, убиени се тројца напаѓачи, уапсени се двајца напаѓачи и четворица осомничени кои биле фатени во нелегално поседување радио комуникации, а се сомничат дека се поврзани со терористичка група“, информираат од косовската полиција.

Се додава дека во доцните часови интензитетот на нападите е намален, но дека безбедносната состојба се уште е тензична.

При контрола на одредени локации, станбени згради и возила било пронајдено оружје.

Според овие информациит, станува збор за стотина парчиња оружје од различен тип и калибар, униформи и логистичка опрема, меѓу кои и воено оружје од тежок калибар како гранати, топови, митралези, калашникови.

За потсетување, немирите во Косово почнаа во текот на ноќта саботата кон неделата, кога косовската полиција забележала барикади и вооружена група Срби од Косово кај селото Бањска, по што дошло до конфликт и еден косовски полицаец бил убиен, а двајца полесно ранети.

Лицата од вооружената група околу пладне упаднаа во дворот на Бањскиот манастир, а верниците и свештените лица останаа внатре. Рашко-призренска епархија по неколку часа објави дека групата се повлекла и во манастирот е мирно, но има неизвесност и загриженост кај монасите и верниците.

Во престрелките што траеа во текот на целиот ден, застрелани беа три лица од вооружената група – состојба што српскиот претседател, Александар Вучиќ рече дека можела да биде избегната, а истовремено тврди дека имаат и докази оти косовската полиција брутално ги ликвидирала. Вучиќ вечерва на вонредна прес-конференција изјави и дека групата Срби се побунила поради теророт на Курти и посочи на косовскиот премиер како единствен виновник за состојбите, а  убиството на полицаецот го осуди.

Курти, пак, за престрелките на северот директно ја обвини Србија дека ги финансирала и поддржала напаѓачите, опишувајќи ги настаните како терориризам.

Во близина на манастирот, во хотел има и седум македонски државјани, меѓу кои и дете. Косовска полиција го обезбедува хотелот, велат од МНР.

Меѓународната заедница го осуди убиството на полицаецот и повика да продолжи дијалогот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија9 минути

Ковачевски апелира на деескалација во Косово и уверува дека безбедносната состојба во Македонија е стабилна

Премиерот Димитар Ковачевски се огласи со коментар по денешните престрелки на северот на Косово апелирајќи на деескалација и осудувајќи ги...

Регион51 минута

Косовската полиција: Уапсен и вториот напаѓач на полицијата, ситуацијата се’ уште е тензична

Косовската полиција вечерва соопшти дека надлежните полициски единици го уапсиле вториот напаѓач, кој исто така бил во воена униформа и...

Регион2 часа

Вучиќ го осуди убиството на полицаецот: Се побунија Срби од Косово не можејќи да го трпат теророт на Курти

Србите, а не луѓето од централна Србија како што лажеа, се револтираа и не сакаат повеќе да го трпат теророт...

Македонија3 часа

МНР: Седум македонски државјани меѓу кои и дете се во близина на манастирот во Косово

Министерството за надворешни работи објави дека во раните утрински часови, преку дежурниот телефон на Министерството за надворешни работи, добиена е...

Топ6 часа

Дете од Прилеп загина при пад од дрво

Малолетно момче од селото Црнилиште, Прилепско загина вчера по пад од дрво. Момчето од здобиените повреди починало на лице место. Според...

Македонија7 часа

Мицкоски му посака добро здравје на Груевски: „И’ заби нож во грб на сопствената партија“

Морам да кажам дека како човек оваа јавна преписка со поранешниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ не ме прави среќен, ниту ова...

Регион10 часа

Курти: Триесет вооружени лица продолжуваат со нападите врз косовската полиција

Косовскиот премиер Аљбин Курти  изјави дека продолжуваат нападите врз косовската полиција, како и дека во нив учествуваат 30 вооружени лица....

Македонија13 часа

Пендаровски: Потребни ни се блиски врски меѓу Македонија и дијаспората

Претседателот Стево Пендаровски за време на работната посета на САД по повод учеството на 78. Генерално Собрание на Обединетите Нации,...

Македонија14 часа

Активни шест пожари во околината на Прилеп и Битола

Вчера биле регистрирани 36 поголеми пожари. Според информациите што стигнале до Секторот за операции и координација во Центарот за управување...

Свет15 часа

Италија ќе произведува нови борбени авиони заедно со Британија и Јапонија

Италија денеска соопшти дека ќе стане рамноправен партнер во борбената програма на следната генерација со Британија и Јапонија, додека во...

Свет15 часа

Ким Џонг-ун му испрати писмо на кинескиот претседател: „Се надевам на пријателство и соработка“

Севернокорејскиот лидер, Ким Џонг-Ун, во писмо до кинескиот претседател Шји Џинпинг вети дека ќе ги унапредува односите на соработка, објави...

Култура15 часа

„Домаќинство за почетници“ на Горан Столевски го отвори „Браќа Манаки“

Филмот „Домаќинство за почетници“, по сценарио и во режија на Горан Столевски, а во продукција на Лист Продукција го отвори...

Македонија1 ден

Албанската опозиција за измените во Кривичниот законик: Злоупотребено е европското знаменце

Демократското движење, Алтернатива и Движењето Беса ја обвинија власта дека го злоупотребила европското знаменце за измените на Кривичниот законик. Потпретседателот...

Македонија1 ден

Пресврт во случајот со пожарот во Хром: мажот кој беше извлечен мртов, претходно бил избоден

Триесет и петгодишниот маж од скопската населба Хром чиешто тело беше извлечено вчера за време на пожарот во станот, претходно...

Топ1 ден

Бебе тешко повредено во градинка во Скопје – родителите тврдат дека кога го зеле не престанало да плаче

Единаесетмесечно бебе било земено од градинка во Шуто Оризари со тешки повреди. Родителите кои го пријавиле случајот во МВР, велат...

Македонија1 ден

Мицкоски: Ахмети и Џафери да ја кажат вистината за содржината на УСБ-то и пликото кои што им биле дадени

При денешната посета на општина Брвеница претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски одговарајќи на новинарско прашање во однос на споменатите информации...

Македонија1 ден

Пожарот кај Милетино се гасне и од воздух – гори борова шума

Центарот за управување со кризи (ЦУК), известува дека полета еден авион на ДЗС, а втор авион се подготвува, за дејствување...

Македонија2 дена

Османи до Македонците во Албанија: Слободно да ја изразите вашата припадност на пописот

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, порача до Македонците во Албанија во следните шест недели слободно да ја изразат својата...

Култура2 дена

Под мотото „Прекрасното непознато“ почнува 44. издание на фестивалот „Браќа Манаки“

Под мотото „Прекрасното непознато“ Фестивалот на филмска камера „Браќа Манаки“ вечерва ќе го започне своето 44. издание. Свеченото отворање е...

Свет2 дена

Полскиот премиер до Зеленски: Не ги навредувај Полјаците

Полскиот премиер Матеуш Моравјецки вчера му порача на украинскиот претседател Володимир Зеленски да не ги навредува Полјаците, продолжувајќи со својата...