Контакт

Свет

Инцидент над Црното море – Руски авион морал да го промени курсот за да избегне судир со авион на НАТО

Објавено пред

„Росавијација“ потврди дека нејзиниот персонал за контрола на летање морал да го скршне курсот на авионот за да спречи судир со авион на НАТО во регионот на Црното Море.

Се наведува дека извидувачкиот авион на НАТО летал во близина на цивилниот авион на авиокомпанијата „Аерофлот“ со повеќе од 140 патници во Москва и дека постојано ги игнорирал обидите на контролата на летање да стапи во контакт со него, пренесе „Раша тудеј“.

Патничкиот авион поради безбедно минување бил принуден да ја намали висината.

Во соопштението на „Росавијација“ се наведува дека контролата на летање забележала извидувачки авион на НАТО „Бомбардиер ЦЛ-600 Артемис“ како брзо се спушта од 11.000 метри на 9.200 метри височина, додека ја минувал патеката на цивилен лет во непосредна близина на летот на Аерофлот со ознака SU501.

Тогаш била обврзана да интервенира копнената контрола, советувајќи го леталото за Москва и уште еден цивилен авион „CL-650“ од Малта, кој летал од руското одморалиште Сочи кон Скопје, да го сменат курсот.

„ Крусот и висината на цивилниот авион брзо се променија. Мерките што ги преземаа руските контролори на летање обезбедија безбедност на летовите во областа над меѓународните води на Црното Море“, додава „Росавијација“.

Овој инцидент го потврди и руската авиокомпанија „Аерофлот“.

Авиокомпанијата откри дека екипажот на „Ербас“ А330 за Москва можел да го види авионот на НАТО и пред да им биде кажано да го сменат курсот преку контрола на летот.

Свет

Северна Кореја: Ќе го преиспитаме мораториумот на нуклеарното оружје и ќе ја зајакнеме нашата одбрана од САД

Објавено пред

Северна Кореја ќе ја зајакне својата одбрана од САД и ќе размисли за мораториум на нуклеарното оружје и ракетите со долг дострел, објави денеска севернокорејската новинска агенција КЦНА.

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун свика состанок на Политбирото на владејачката Работничка партија на разговори за „важни политички прашања“, но и за контрамерки против „непријателската“ политика на САД, објави новинската агенција КЦНА.

Предупредувањето на Северна Кореја дојде само неколку часа пред Советот за безбедност на Обединетите нации, на барање на Соединетите Американски Држави и некои други земји, да одржи состанок зад затворени врати за да разговара за неодамнешните ракетни тестови на Северна Кореја.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Објавена вознемирувачка снимка од напад во Кабул во кој загинаа 20 цивили

Објавено пред

Војската на САД објави видео снимки од напад со беспилотно летало во средата, во кој по грешка загинаа 10 авганистански цивили, меѓу кои седум деца.

На снимката се гледа како војската следи бело возило со беспилотно летало над Кабул, верувајќи дека е на ИСИС и е натоварено со експлозив. Пентагон првично го бранеше нападот, тврдејќи дека убил оперативец на ИСИС кој планирал да ги нападне американските сили за време на последните денови од евакуацијата од Авганистан.

Имено, само три дена претходно, бомбаш самоубиец уби 13 американски војници и десетици Авганистанци на Аби Гејт, клучна влезна точка на аеродромот. Поради постојаните закани за нови напади, американската војска сметаше дека следи член на ИСИС кој го напуштил своето терористичко засолниште.

Војската всушност го следела Замараи Ахмади, Авганистанец кој работел за Nutrition and Education International, невладина организација за безбедност на храна. Ахмади поднел барање за специјална имигрантска виза и имал намера да го донесе своето семејство во САД, јавува Си-Ен-Ен.

Околу три недели по нападот, војската призна дека се работи за трагична грешка во која животот го загубија 10 невини цивили. Подоцнежната проверка на активноста на воздухопловните сили на САД за време на нападот откри „нема прекршување на законот“. Така, никој не одговараше за оваа трагична грешка.

Прикажи повеќе...

Свет

Кина со предупредување за американскиот брод кој влегол во кинеските води

Објавено пред

Кинеската армија го предупреди американскиот воен брод кој влегол во водите кај островите Парасел во Јужното Кинеско Море и го испратила оттаму.

Јужната команда на кинеската армија соопшти дека американскиот разурнувач УС Бенфолд „нелегално“ влегол во кинеските територијални води без дозвола, пренесува Ројтерс.

САД често извршуваат, како што тврдат, бесплатни навигациски мисии во спорните води кои Кина ги смета за свои.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија17 часа

Регистрирани 2.051 нов случај на коронавирус, починаа 14 лица

Во последните 24 часа направени се 6.353 тестови, а регистриран е 2.051 нов случај на Ковид-19: Скопје – 1.027, Битола...

Македонија17 часа

„Спијте мирно, нема да ни го земат Банско“, рече Борисов по посетата на Петков

Поранешниот бугарски премиер Бојко Борисов рече дека по вчерашната посета на бугарскиот премиер Кирил Петков на Скопје спиел мирно, бидејќи...

Македонија20 часа

Петков по посетата во Скопје: Постигнавме огромен успех

Вчерашната посета на Скопје беше огромен успех, изјави бугарскиот премиер Кирил Петков пред новинарите во Народното собрание. „Од една страна...

Македонија20 часа

Горан Николовски го фати светиот крст во Скопје

Светиот крст кој беше положен во водите на реката Вардар во Скопје, годинава заврши во рацете на Горан Николовски. Точно...

Македонија21 час

(Видео) Мицкоски: СДСМ да не ја продолжува агонијата и да одиме на избори

“Позади нас е една прилично тешка и предизвикувачка година. Година во која што имавме голем предизвик пред се со КОВИД...

Свет24 часа

Генералниот секретар на СЗО предупредува: Пандемијата не е ни блиску до крајот

Генералниот директор на Светската здравствена организација ги предупреди светските лидери дека пандемијата на коронарниот вирус „не е ни блиску до...

Македонија1 ден

Германија, Финска и Хонг Конг со нови Ковид протоколи за македонските државјани

Заради ситуацијата со Ковид 19- пандемијата, Сојузна Република Германија ја врати Република Северна Македонија на листата на ризични земји. Со...

Македонија2 дена

Рекордни 2.269 нови случаи на коронавирус во Македонија

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 7.038 тестови, а регистрирани се 2.269...

Македонија2 дена

Учебната година ќе заврши на 10 јуни и покрај одложеното второ полугодие

Владата најави измена на наставните програми со цел учебната година да заврши стандардно на 10 јуни, и покрај тоа што...

Македонија2 дена

(Видео) Потребно е враќање на довербата меѓу двете влади, порача Пендаровски на средбата со бугарскиот премиер

Потребно е враќање на довербата меѓу двете влади, со цел засилување на добрососедските односи и политичкиот дијалог за почувствителните прашања....

Македонија2 дена

Рот: Бугарија да го признае македонското малцинство, како што Македонија го признава бугарското

Германски пратеник во Бундестагот и поранешен министер на Германија за Европа, Михаел Рот, ја поздрави денешната посета на Македонија на...

Македонија2 дена

Гаврил Бубевски избран за нов претседател на скопското Јавно обвинителство

Некогашниот специјален јавен обвинител, Гаврил Бубевски, стана шеф на скопското Јавно обвинителство, а неговиот колега од СЈО, Стевчо Донев, е...

Македонија2 дена

Бугарија го прифати краткото име Северна Македонија, кое претходно го оспоруваше

Бугарија прифатила да го користи краткото име Северна Македонија, кое претходно го оспоруваше. Премиерот Димитар Ковачевски вели дека ова е...

Европа2 дена

Европскиот парламент доби нов претседател

Европскиот парламент доби нов претседател. Роберта Мецола е избрана за наследник на Дејвид Сасоли за претседател на Европскиот парламент освојувајќи...

Македонија2 дена

Со сертификат за вакцинација или прележана болест Македонците ќе може да влезат во Бугарија

Од 20 јануари македонските државјани ќе може да влезат во Бугарија. По интензивната комуникација меѓу министерствата за надворешни работи на...

Свет2 дена

Тонга по ерупцијата и цунамито – поплавени острови, земјата и дрвјата покриени со пепел

Првите фотографии по ерупцијата на вулканот кај Тонга и цунамито што ги погоди островите во тој архипелаг ги прикажуваат земјата...

Македонија2 дена

(Видео) Зголемениот водостој на кејот на реката Вардар ги вознемири жителите на Аеродром

По телефонска дојава од страна на граѓани на 195, а и до директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов, дека во општина...

Македонија2 дена

Второто полугодие за основното и средното образование се одлага за 1 февруари

Владата на Република Северна Македонија на денешната втора, редовна седница, којашто се одржа преку видео конференциска врска, донесе одлука почетокот...

Македонија3 дена

Владата на првата седница ги именува замениците на Ковачевски

Владата на Република Северна Македонија денеска ја одржа својата прва конститутивна седница, со која претседаваше премиерот Димитар Ковачевски. На седницата...

Македонија3 дена

766 нови случаи на Ковид-19 и 15 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа направени се 3.748 тестови,...

Досие