Контакт

Свет

Иранскиот претседател тврди дека убиството на Кашоги било поддржано од САД

Објавено пред

Иранскиот претседател, Хасан Рохани, објави дека Саудиска Арабија не би го убила истакнатиот новинар Џамал Кашоги без американска заштита, пренесува ИРНА.

„Никој не би можел да замисли дека во новиот век ќе бидеме сведоци на такво организирано убиство и дека некој систем планирал такво грозоморно убиство. Не мислам дека една земја би се осмелила да изврши такво кривично дело, без заштита од Америка“, рече Рохани.

Џамал Кашоги, кој беше колумнист на „Вашингтон пост“ и беше познат по своите критики за саудиските власти, исчезна во Истанбул на 2 октомври кога влезе во саудискиот конзулат и никогаш не излезе оттаму. Инцидентот предизвика бесни реакции во Турција и во многу западни земји.

Откако две недели негира дека не знае каде е Кашоги, Саудиска Арабија во петокот призна дека новинарот умрел во тепачка во саудискиот конзулат. Ријад исто така рече дека 18 лица биле уапсени поради вмешаност во инцидентот. Турција спроведува посебна истрага за смртта на новинарот.

Иранскиот претседател исто така инсистира на тоа дека благодарение на американската заштита Саудиска Арабија успеала да изврши бомбашки напади против цивилите во Јемен.

„Ако немаше американска заштита, дали луѓето од Јемен би се соочиле со истиот брутален бомбашки напад?“, праша Рохани.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

(Видео) Едно лице загина во пожар во болница близу Париз

Објавено пред

Најмалку едно лице загина, а осуммина се повредени откако во текот на ноќата избувнал пожар во болнички комплекс на периферијата од Париз, соопштија денеска локалните власти, а пренесе агенцијата „Ројтерс“.

Пожарот во болницата „Хенри Мондор“ избил доцна вечерта во среда, а бил ставен под контрола рано утрово.

Причината за пожарот сè уште не е утврдена.

„Пожарот во станбен блок во болничкиот комплекс ‘Хенри Мондор’ сега е под контрола благодарение на интервенцијата на пожарникарите“, напиша на „Твитер“, Мартин Хирш, шеф на јавните болници во Париз.

„Со жалење информираме дека едно лице го загуби животот за време на пожарот“, додаде тој.

Прикажи повеќе...

Свет

Синот на Трамп и Меланија има само 13 години и е повисок од родителите

Објавено пред

Синот на претседателот Доналд Трамп, Барон, ја изненади јавноста откако во медиумите се појави ретка снимка од 13-годишното момче.

Барон толку многу пораснал што дури е повисок од неговата мајка во потпетици – инаку висока 1,8 метри – и неговиот татко, кој е висок 1,9 метри. Минатата година најмладиот син на Трамп имаше 1,78 метри.

На видеото се гледа Барон кој е повисок од неговите родители, а медиумите пренесуваат дека тој има на себе само патики. Поради правилата на Белата куќа, Барон ретко се гледа на снимки, освен ако не е во јавност со неговите родители. Сега е забележан како се враќа со нив во Белата куќа по викендот во Њу Џерси.

Прикажи повеќе...

Регион

Невреме во Загреб, пожар во две куќи поради удар на гром

Објавено пред

Во Загреб денес имало силно невреме проследено со дожд и грмежи, а во две куќи избувнал пожар поради удар на гром.

„Индекс.хр“ наведува дека напладне црни облаци се појавиле над Загреб, а потоа молњи го зафатиле небото над поголемиот дел од хрватската престолнина.

Požar u Ježdovcu…

Posted by Vatrogasna postrojba Zagreb on Четврток, 22 август 2019

Пожарникарите ги гаснат пожарите што избувнале во две куќи по ударот на гром, а „Јутарњи“ вели дека едно дрво се срушило во центарот на Загреб.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Регион3 часа

Маскирани мажи нападнале гости додека гледале фудбал во кафуле во Хрватска, петмина повредени

Гостите на едно кафуле во општината Бискупија во близина на Книн, го гледале фудбалскиот натпревар на „Црвена звезда“ кога група...

Топ4 часа

2019 е најцрна година на патиштата во земјата – за шест месеци загинале 70 лица

Декларативни заложби, намален интизитет на активности и реформи, никакви суштински и системски промени. Искршени возила, семејства што живеат во трагедии...

Топ5 часа

(Видео) Очевидци раскажуваат: Возачот се обиде да го изгасне пожарот во автобусот, но огнот бргу се ширеше

Двокатниот автобус со број 5 на ЈСП, кој гореше во близината на Oпштината Ѓорче Петров, се запалил пред автосервис. Возачот...

Македонија5 часа

Фатиме Фетаи: Секој што згрешил мора да одговара

„Никој не е недопирлив“, вели обвинителката Фатиме Фетаи по проширувањето на истрагата за случајот „Рекет“ и приведувањето на шефицaта на...

Македонија6 часа

(Видео) Се запали автобус на ЈСП во Ѓорче Петров, нема повредени патници

Автобус на ЈСП со број 5 утрово се запали во близина на Општината Ѓорче Петров. Од ЈСП информираат дека при...

Македонија6 часа

СДСМ: Правната држава функционира, законите важат за сите

Правната држава функционира, а законите важат за сите еднакво, коментира СДСМ преку соопштение кога вчера беше приведена специјалната обвинителка во...

Свет7 часа

Во Тексас извршена смртна казна, осуденикот тврдел дека е невин

Во Тексас е извршена смртна казна над Лери Сверинген (48), кој беше осуден на смртна казна во 2000 година за...

Македонија7 часа

„Ла Верита“: Катица Јанева е осудена да стане громобран за сите судии и политичари вклучени во системот за изнуда

Италијанскиот весник „Ла Верита“ најавува дополнителни докази кои потврдуваат директна контрола од страна на државниот врв врз активностите за изнудувањето...

Европа8 часа

Меркел и Џонсон се уверени дека ќе се најде решение за брегзитот

Британскиот премиер, Борис Џонсон, и германската канцеларка, Ангела Меркел, во Берлин изјавија дека се убедени дека ќе се најде решение...

Македонија19 часа

(Видео) Русковска: Не би барала притвор за Јанева без доволно докази

Обвинителката Вилма Русковска по одлуката на судот да ѝ одреди 30-дневен притвор на Катица Јанева, вели дека нејзината колешка претхдно...

Македонија19 часа

(Видео) Триесет дена притвор за Катица Јанева

Од вечерва шефицата на СЈО, Катица Јанева, е во истражниот затвор „Скопје” во Шуто Оризари. Судија на претходна постапка ѝ...

Регион20 часа

Закани за бомби испратени до редакции и аеродроми во Бугарија

Бугарската полиција почна да истражува неколку закани за бомби испратени преку е-пошта до медиумски куќи во Софија и до најголемите...

Македонија22 часа

Павлески: Јанева е жртва на случајот „Рекет“

Адвокатот Стеван Павлески кој ја застапува шефицата на СЈО, Катица Јанева, за случајот „Рекет“ вели дека таа е жртва на...

Македонија23 часа

(Видео) Влада: Одговорност мора да има за сите инволвирани во случајот „Рекет“.

Од Владата соопштија дека отворениот случај „Рекет“, во кој сега осомничена е и првата специјалната обвинителка Катица Јанева, потврдува дека...

Македонија23 часа

Катица Јанева донесена во Кривичен суд на распит

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева попладнево откако беше уапсена, однесена во специјалното јавно обвинителство и во нејзиниот дом, спроведена е...

Македонија23 часа

Заврши претресот во куќата на Јанева, со полиција однесена на распит во суд

По два часа заврши вториот претрес во куќата каде што живее шефицата на СЈО, Катица Јанева. Таа по претресот во...

Македонија1 ден

Обвинителството бара притвор за Јанева, стекнала имотна корист од 298.000 денари

Јавното обвинителство бара притвор за специјалната јавна обвинителка Катица Јанева по проширувањето на истрагата за случајот „Рекет“ и попладнево беше...

Македонија1 ден

Во присуство на Јанева се врши претрес во СЈО

По приведувањето на специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, од нејзиниот дом во скопската населба Козле, таа е донесена во просториите...

Топ1 ден

Скопјанец загина при пад на кран кај зградата на ФФМ, оштетени се и две возила

Скопјанец на возраст од 56-години загинал при работен зафат на зградата на ФФМ во попладневните часови на 20 август. Како...

Регион1 ден

Опозицијата во Албанија го обвини Рама дека украл милијарда евра

Лидерот на албанската опозиција, Љуљзим Баша, во нова видеопорака на социјалната мрежа „Фејсбук“ го обвини албанскиот премиер, Еди Рама, за...

Досие