Контакт

Свет

Иранските власти спречиле заговор за атентат на командантот на силите Кудс

Објавено пред

Иранските власти спречиле заговор за атентат на командантот на силите Кудс на Исламската револуционерна гарда, Касем Солејмани, при што уапсени биле тројца заговорници, објави иранската новинска агенција „Фарс“.

Според иранските медиуми, генерал-мајорот Солејмани не бил повреден. Обидот да се изврши атентат врз Солејмани бил регионален заеднички израелско-арапски заговор, а сѐ уште нема информации за идентитетот и националноста на уапсените.

Според Хусеин Таеб, шеф на разузнавачката служба на ИРГЦ, планот на групата терористи бил кроен неколку години. Заговорниците планирале да постават меѓу 350 и 500 килограми експлозив под собраниската сала на верски настан во Керман, југоисточен Иран, на кој Солејмани требаше да се појави во септември. Заговорниците се уапсени пред да може да ја извршат операцијата.

Солејмани е познат по учеството во операциите за помош на ирачките и сириските сили вклучени во борбата против Исламската држава. Тој во неколку наврати ги обвинуваше САД за соработка со терористите за постигнување на своите регионални цели. Во 2015 година тогашниот директор на ЦИА, Џон Бренан, изрази загриженост во врска со вмешаноста на Солејмани во војната против ИД во Ирак тврдејќи дека неговото присуство во земјата претставува значителна закана за американските контратерористички напори.

Претходно неделава, Солејмани даде интервју за иранската телевизија откривајќи дека тој и Хасан Насралах, актуелниот генерален секретар на либанското политичко движење и милиција Хезболах, едвај избегнале напад од израелски дронови за време на војната во 2006 година меѓу Израел и Либан.

Единиците на ИРГЦ се соочија со повеќе терористички напади врз нејзините членови во последните години, вклучително и напад со автомобил бомба во февруари 2019 година, во кој загинаа над дваесетина војници на ИРГЦ. Иран ги обвини регионалните противници во Заливот, како и Израел и САД, за насилството.

Свет

Турски професори дизајнирале робот кој ќе помага во борбата против Ковид-19

Објавено пред

Професори во турскиот црноморски регион Орду дизајнирале робот кој ќе помага во борбата против Ковид-19. Шест професори од Центарот за наука и уметност „Д-р М. Хилми Ѓулер“ во Орду, Турција, поврзан со националното Министерство за образование, соопштија дека развиле робот што мери температура, дава маски и средства за дезинфекција и ги контролира автоматските уреди.

Професорите, кои се специјалисти за кодирање, софтвер, дизајн, механичка и електрична енергија, го дизајнирале роботот и го изработиле со помош на 3Д принтер.

Сместен на влезот од зградата, роботот ќе ја мери температурата на оние што сакаат да влезат и ако температурата е висока, нема да дозволува вратите да се отворат. Ако температурата е нормална, ќе им дава на гостите маски и средство за дезинфекција.

Онур Бекјурек, директорот за образование во областа, изјави дека прототипот на роботот чини 1.000 долари.

„Веруваме дека оваа бројка ќе се спушти на 700 долари ако започнеме со масовно производство“, рече тој, додавајќи дека роботот може да се користи во сите училишта и институции во Турција.

Прикажи повеќе...

Регион

Во Словенија 29 новозаразени, од кои 22 се помлади од 34 години

Објавено пред

Во последните 24 часа во Словенија се направени 856 тестирања при што се потврдени 29 новозаразени од коронавирус, двајца помалку од претходниот ден, објави словенечката влада.

Состојбата во болниците е подобра отколку претходниот ден, така што во моментот се хоспитализирани 19 пациенти со Ковид-19, што е за четири помалку од претходниот ден, а само двајца пациенти се на интензивно одделение.

Пет пациенти се отпуштени од болничко лекување на домашна нега во последните 24 часа, а не се пријавени нови смртни случаи во тој период, соопшти Министерството за здравство.

Според добиените податоци, во Словенија моментно има 193 активни заразени лица, а инфекции се регистрирани во последните 24 часа во 21 општина, претежно во самата Љубљана, каде имало пет.

Меѓу новозаразените, 22 од нив се помлади од 34 години.

Прикажи повеќе...

Европа

(Видео) Претепани млади Белоруси мораа да ветат пред камера дека повторно нема да протестираат

Објавено пред

Протестите во Белорусија продолжија во средата вечер, четврта вечер по изборите на кои победи претседателот Александар Лукашенко, а кои демонстрантите и опозицијата ги сметаат за наместени.

Самото Министерство за внатрешни работи призна дека полицијата во градот Брест, покрај вообичаените солзавец, гумени куршуми и шок-гранати, пукала и со огнено оружје кон демонстрантите и дека еден демонстрант е застрелан.

Исто така, Министерството вчера објави дека 6.000 демонстранти се уапсени во три ноќи на протести. Утрово, сепак, објави дека се уапсени уште 700 демонстранти преку ноќ, со што вкупната бројка достигна скоро 7.000 – во земја со помалку од 10 милиони луѓе.

Белоруската телевизија објави и снимки на некои од уапсените демонстранти, од кои некои се крвави и со други видливи повреди. Полицајците ги прашуваат пред камера дали сè уште сакаат револуција.

Видеото, кое исто така беше објавено од аналитичарот Алекс Кокчаров на Твитер, покажува млади момчиња и девојки со лисици на рацете, прво свртени кон ѕидот, а потоа кон камерата.

„Во Белорусија, државната телевизија ги прикажува очигледно исплашените уапсени демонстранти. Тие веројатно биле претепани пред јавно да ветат дека нема повторно да учествуваат во протести против Лукашенко. Ова се случува во Европа во 2020 година. Едноставно е страшно“, напиша Кокчаров под видеото.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија9 минути

Ахмети: Заев треба да понуди силни аргументи зошто Албанец не би бил премиер

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети на брифинг за новинарите денеска рече дека деновиве продолжуваат работните средби со лидерот на СДСМ,...

Македонија36 минути

Заев: Подготвен сум да бидам премиер во наредните четири години

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев е уверен дека ќе успее да состави Влада во следните 20 дена, а веќе денеска...

Македонија42 минути

(Видео) Лидерите од албанскиот блок не дојдоа, Ахмети остана сам на средбата во хотел „Парк”

На закажаната средба на партиите од албанскиот блок на иницијатива на ДУИ, се појави само Али Ахмети. Како што рече...

Македонија1 час

Браќа од Битола обвинети за ширење на детска порнографија, собирале интимни снимки од малолетнички

Битолското јавно обвинителство поднесе обвинение против двајца браќа од Битола на возраст од 51 и 52 години, од кои едниот...

Топ2 часа

Обвинение за скопјанец што организирал фудбалски турнир на кој имало 100 луѓе во публика

Основното јавно обвинителство Скопје до Основниот кривичен суд Скопје денеска поднесе предлози за издавање казнени налози против вкупно 17 лица...

Економија2 часа

Граѓаните ќе добијат обесштетување од Еуростандард банка по 20 дена во вредност до 30 илјади евра

Фондот за осигурување депозити, во согласност со решението на гувернерот на Народната банка за укинување на дозволата за основање и...

Свет4 часа

Лекот „РЛФ-100“ покажува позитивни резултати кај тешко заболените од коронавирус

Швајцарската компанија и нејзиниот американски партнер објавија дека нивниот лек „РЛФ-100“ („авиптадил“) покажува позитивни резултати кај пациенти со коронавирус, кои...

Македонија4 часа

Поради семејни причини, Џафери не закажа за денеска собраниска седница

Претседавачот со конститутивната седница, Талат Џафери, се премисли и не го закажа продолжението на седницата и покрај најавите во дел...

Европа4 часа

Грција и Франција со рекорден број новозаразени од коронавирус

Грчката влада соопшти дека во изминатите 24 часа се регистрирани 262 нови случаја на коронавирус, што е најголем дневен број...

Свет4 часа

Стотици луѓе починале од лажни информации за коронавирусот

Во првите три месеци од оваа година најмалку 800 луѓе во светот починале поради дезинформации за коронавирусот, објавија научниците. Според...

Македонија5 часа

Деветнаесет години од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор

Денеска, се одбележуваат 19 години од потпишувањето на Рамковниот договор, со кој беше ставен крај на неколкумесечниот конфликт во земјата...

Свет16 часа

Најмалку 800 луѓе во светот умреле поради дезинформации во врска со ковид-19

Најмалку 800 луѓе во светот починале поради дезинформации врзани за коронавирусот во првите три месеци од оваа година, тврдат научниците....

Свет18 часа

(Видео) Најмалку тројца загинати и шестмина повредени во тешка железничка несреќа во Шкотска

Најмалку три лица, вклучително и возачот на возот, загинаа во железничка несреќа што се случи во Шкотска, откако патнички воз...

Македонија18 часа

Градинките добија протокол за работа – се прилагодуваат групите согласно насоките

Министерството за труд и социјална политика информира дека на денешниот состанок со Комисијата за заразни болести и претставници на Министерството...

Економија20 часа

Бежоска: НБРМ ќе побара стечајна постапка за „Еуростандард банка“

Стечајна постапка за „Еуростандард банка“ ќе побара Народната банка од судот, најави гувернерката Анита Ангеловска-Бежоска. Таа кажа дека се направени...

Македонија21 час

МВР го расчисти случајот со авотмобилот што изгоре во Ново Лисиче

Истрагата на МВР за инцидентот, во кој автомобил целосно изгоре во Ново Лисиче, покажала дека се работи за несреќен случај,...

Македонија23 часа

Регистрирани 139 новозаразени од Ковид-19, почина пациент од Охрид

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.627 тестирања, а регистрирани се 139 нови случаи на...

Македонија23 часа

Пендаровски утре ќе му го врачи мандатот на Заев

Претседателот Стево Пендаровски, утре, во 12 часот, мандатот за состав на новата влада ќе му го довери на Зоран Заев,...

Македонија23 часа

Села и Гаши нема да дојдат на средбата на албанските партии што ја организира Ахмети

Алијансата за Албанците и Алтернативата нема да дојдат на средбата на партиите од албанскиот политички блок, која треба да се...

Македонија1 ден

Адеми предлага децата да одат на училиште, се разгледуваат три модели за настава

Комисијата за заразни болести размислува, а Министерството за образование и наука се противи наставата во новата учебна година да се...

Досие