Контакт

Свет

Ирански свештеник: Не вакцинирајте се против коронавирус, ќе станете хомосексуалци

Објавено пред

Иранскиот свештеник Абабс Табризијан им рече на своите приврзаници дека вакцината против коронавирус „ги претвора луѓето во хомосексуалци“, што се казнува со смрт во Иран.

„Не приближувајте се до оние кои биле вакцинирани. Тие станаа хомосексуалци”, напиша Табризијан на една социјална платформа.

59-годишниот Иранец е познат по промовирање фанатизам и лажни вести за западната медицина. Така минатата година тој го запали „медицинскиот прирачник на Харисон“ пред камерата, тврдејќи дека исламската медицина ги прави ваквите книги ирелевантни.

„Како и другите свештеници во режимот, Табризијан ги поврзува сите недостатоци со сексуалноста“, изјави иранската дисидентка Шеина Војуди за „Џерусалим пост“.

Таа додава дека свештениците во Иран страдаат од недостиг на знаење и хуманост. „Всушност, нивната цел е да се обидат да ги исплашат луѓето од вакцинациите, додека лидерот на режимот и други официјални лица ја добија вакцината на ‘Фајзер’, а на луѓето не им ја даваат со изговор дека не треба да му веруваат на Западот “, нагласува таа.

Врховниот лидер на Иран, Али Хамнеи, на почетокот на годината забрани увоз на вакцини од САД и Велика Британија, опишувајќи ги овие западни сили како несигурни. Пред две недели Иран ја одобри руската вакцина „спутник В“.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Вашингтон: Кина насилно ги подложи нашите дипломати на анални тестови за ковид

Објавено пред

Кина негираше дека ги подложила американските дипломати на анални тестови за Ковид-19 откако Вашингтон објави дека некои членови на американскиот персонал морале да ја поминат таа постапка.

Вашингтон се пожали дека постапката е „недостојна“ и им порача на персоналот да го одбијат тестот доколку од нив биде побарано да го сторат тоа.

Портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи изјави дека „Кина никогаш не побарала од американски дипломати во таа земја да поминат низ процедурата за земање брисеви од анусот“.

Американскиот Стејт департмент соопшти дека Вашингтон е „посветен на гарантирање на безбедноста на американските дипломати и нивните семејства и зачувување на нивното достоинство во согласност со Виенската конвенција за дипломатски односи и другите релевантни членови на дипломатското право“.

Американскиот весник „Вашингтон пост“ минатата недела напиша дека одредени членови на дипломатскиот персонал пријавиле во Стејт департментот дека биле подложени на ваков вид тестови. Оваа постапка се изведува во Кина затоа што, според некои извештаи, таа е многу попрецизна од брис од нос или уста.

Прикажи повеќе...

Европа

Измамници им понудиле 400 милиони дози лажни вакцини на земјите од ЕУ

Објавено пред

Измамници понудиле 400 милиони дози вакцини за коронавирус на земјите од ЕУ во вредност од околу три милијарди евра, пренесува агенцијата „Ројтерс“, повикувајќи се на два анонимни извори.

Според „Ројтерс“, еден од нив рекол дека „трговците“ им нуделе вакцини на „Астразенека“ на владите на ЕУ и ја споредил ситуацијата со слична таква на почетокот на пандемијата, кога лажните трговци го искористиле недостигот на маски и друга заштитна опрема.

Еден од официјалните лица за „Ројтерс“ изјавил дека станува збор за голема количина дози на вакцини и дека никој не знае што всушност има во нив, солена вода или нешто друго.

„Во најдобар случај, вакцината нема да дејствува, во најлош случај, тоа е многу сериозен проблем“, рекол анонимниот извор.

Второто анонимно лице кажало дека ЕК е многу загрижена за тие вакцини.

Европската Унија претходно предупреди дека бројот на измами со вакцини е во пораст, како и дека лажните дози кружат на пазарот.

Прикажи повеќе...

Свет

„Фајзер“ ja тестира третата вакцина против Ковид-19 поради појавата на нови видови

Објавено пред

Фармацевтската компанија „Фајзер“ денес објави дека започнала со тестирање на третата вакцина како дел од стратегијата за заштита од мутирани видови коронавирус.

Здравствените власти велат дека првата генерација вакцини против Ковид-19 сè уште штитат од варијантите што се појавија во различни делови на светот.

Сепак, производителите почнуваат да се подготвуваат во случај да се појават соеви на вирус кои се поотпорни на вакцини, според „Ројтерс“.

„Фајзер соопшти дека 144 волонтери ќе учествуваат во третото испитување на дозата за да утврдат дали дополнителна доза дадена шест до 12 месеци по првите две ќе го зајакне имунитетот доволно за да се одбрани од мутираниот вирус.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 часа

Денеска и утре состаноци на мешовитата комисија со Бугарија, ќе се разговара за Гоце Делчев

Учебниците за седмо одделение и прашањето за ликот и делото на Гоце Делчев се очекува да бидат ставени „на маса“...

Македонија4 часа

Почната постапката за набавка на 100.000 дози од руската вакцина

Министерот за здравство Венко Филипче изјави дека вчера Владата го овластила да потпише договор за набавка на руската вакцина. „Станува...

Македонија4 часа

Со британскиот вид се заразени 70 проценти од тестираните во „Жан Митрев“

Британскиот вид на коронавирусот е присутен во 70 отсто од случаите, покажале испитувањата на Клиничката болница „Жан Митрев’, кои денеска...

Македонија4 часа

Захариева: Нема да подлегнеме на притисок за Северна Македонија, ЕУ не е Југославија

Бугарија нема да подлегне на притисок за интеграциите на Северна Македонија, изјави за БТВ вицепремиерката и министерка за надворешни работи,...

Европа4 часа

ЕУ е поделена околу сертификатот за вакцинација

Европските лидери денес ќе одржат состанок со цел да се договорат за сертификатите за граѓаните на Европската Унија кои биле...

Регион5 часа

Бугарија ја критикувa „Астразенека“ за доцнењето со вакцините: „Ни ја зедовте надежта“

Бугарскиот министер за здравство, Костадин Ангелов, ја критикуваше „Астразенека“ за неуспехот да ја испочитува договорената испорака на вакцини. Бугарија исто...

Европа17 часа

Истражување: Британскиот сој на вирусот 64 отсто ги зголемува шансите заразените да завршат во болница

Луѓето инфицирани со позаразната варијанта на коронавирусот, која првпат беше откриена во Велика Британија, имаат поголем ризик од хоспитализација, покажа...

Македонија22 часа

13 починати и 725 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.342 тестирања, а регистрирани се 725 нови случаи на...

Македонија1 ден

Филипче: Немам информации дали Мијалков се тестирал и дали пријавил самоизолација

Министерот за здравство, Венко Филипче, нема информации за тоа дали поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков се тестирал за...

Топ1 ден

(Видео) Вработени во фабрика за канабис во Кочанско ја продавале дрогата нелегално

Тројца вработени во фабриката за канабис за медицински цели во кочанското село Уларци одгледувале марихуана за продажба на нелегалниот пазар....

Свет1 ден

Вакцината на „Синофарм“ е 72,51 процент ефикасна против коронавирусот

Подружницата на „Синофарм“ при Институтот за биолошки производи во Вухан денес објави дека нејзината вакцина против Ковид-19 покажала дека во...

Македонија1 ден

Свадбите остануваат забранети

За помош на угостителите може да се разговара, но олабавувањето на мерките и дозвола за организирање свадби, како што бараат,...

Македонија1 ден

Борел: Не се преправаме дека ве сакаме, ќе почнеме преговори со Скопје и Тирана

Европскиот министер за надворешни работи Жозеп Борел изјави дека Европската Унија не се преправа дека го сака Западен Балкан во...

Свет1 ден

СЗО: Три нови видови коронавирус се шират низ светот од минатата година

Според податоците на СЗО, низ светот се шират три нови видови коронавирусот од минатата година. Од СЗО информираат дека новиот...

Македонија1 ден

СДСМ: Институциите покажаа капацитет за обезбедување на правдата

Христијан Мицкоски, бранителот на криминалот и потрчко на Никола Груевски и Сашо Мијалков, вчера доживеа нов пораз откако институциите покажаа...

Македонија1 ден

Денеска ќе пристигне втората пратка вакцини од Србија

Денеска треба да пристигне втората пратка од вакцините на „Фајзер“, што ќе ја достави Србија. Министерот за здравство, Венко Филипче,...

Свет2 дена

(Видео) Тајгер Вудс се бори за живот по тешка сообраќајна несреќа во Лос Анџелес

Најдобриот голфер Тајгер Вудс се бори за живот по тешка сообраќајна несреќа што се случи денеска во близина на Лос...

Македонија2 дена

Мијалков однесен во домашен притвор на Водно

Во полициски автомобил со затемнети стакла Сашо Мијалков беше изнесен од Обвинителството за гонење организиран криминал. Автомобилот беше во придружба...

Македонија2 дена

Русковска: Не верувам дека Мијалков бил болен

Обвинителката Вилма Русковска рече дека е среќна што ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, сам се пријавил во Обвинителството. Таа објасни...

Македонија2 дена

И без сознанија за бегство, одреден куќен притвор за Миле Јанакиески

Определен нов куќен притвор за ексминистерот Миле Јанакиески за предметот ТНТ откога обвинителите забележале дека не може да му го...

Досие