Контакт

Свет

Иран ги отфрли шпекулациите за убиство на американски амбасадор

Објавено пред

Портпаролот на иранското Министерство за надворешни работи, Саид Катибзадех, ги отфрли обвинувањата дека Техеран размислува за извршување атентат како одмазда за убиството на иранскиот генерал Касем Сулејмани на почетокот на годинава, пренесува „Спутник“.

Тврдењата ги изнесе „Политико“, кој се повикува на неименувани американски извори, кој пишува дека целта може да биде американската амбасадорка во Јужна Африка.

„Ги советуваме американските власти да престанат да прибегнуваат кон банални и истрошени методи за антииранска пропаганда на меѓународната сцена“, рече Катибзадех.

Тој ги опиша обвинувањата како дел од контраразузнавачката кампања на администрацијата на Трамп против Иран критикувајќи го извештајот на „Политико“ како текст по нарачка, пристрасен и наменски.

Катибзадех нагласи дека е предвидливо Вашингтон да прибегне кон антиирански обвинувања и фалсификување пред претседателските избори во САД заедно со притисоците на американскиот режим да ги злоупотреби механизмите на Советот за безбедност на ОН за засилен притисок врз народот на Иран.

Тој посочи дека ваквото фабрикување вести ќе продолжи и во иднина, но несомнено нема да одведе никаде завршувајќи на долгата листа на континуирани порази на Вашингтон пред Иран.

Катибзадех ја нарече својата земја одговорна членка на меѓународната заедница, која ја докажала својата постојана посветеност на меѓународните дипломатски принципи и норми.

„Спротивно на тоа, САД и актуелниот режим во Белата куќа ги игнорираат основните дипломатски принципи и станаа лажен режим на меѓународната арена организирајќи и спроведувајќи десетици заговори за атентат, повлекувајќи се од многу меѓународни договори, кршејќи го територијалниот интегритет на нациите и организирајќи го кукавичкти атентат врз генералот Касем Сулејмани, чесниот командант на борбата против тероризмот“, истакна портпаролот.

Тој вети дека Иран ќе продолжи со меѓународно правно дејство на сите нивоа во врска со криминалното убиство на генералот Сулејмани и дека ниту ќе го прости ниту ќе го заборави терористичкиот чин.

Во меѓувреме, изворите на „Политико“ велат дека не знаеле зошто американската амбасадорка во Јужна Африка, Лана Маркс, е сметана за цел од Техеран бидејќи таа има „малку, ако воопшто ги има, познати врски со Иран“. Беше сугерирано дека Маркс ќе биде полесна цел од другите американски дипломати.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

„Тајм“ го објави списокот на 100 највлијателни лица за 2020 година

Објавено пред

Списанието „Тајм“ го објави својот традиционален список на 100 највлијателни луѓе за оваа година.

По тој повод беа дизајнирани дури осум корици, во кои беа претседателот на Тајван, Цаи Инг-Вен, иницијаторите на движењето „Црните животи се важни“ Патрис Калорс, Опал Томети и Алисија Гарза, имунологот Ентони Фаучи, бизнисменот Сундар Пичаи, медицинската сестра Ејми О Саливан, брачната двојка – актерката Габриела Унион и кошаркарот Двејн Вејд и музичарите „Викенд“ и Меган Ти Сталион.

На списокот на 100-те највлијателни лица, меѓу другите се најде и музичарката Селена Гомез, а од политичарите издвоени се Ангела Меркел, Џо Бајден и Си Џиннпинг.

На веб-страницата на весникот „Тајм“ има и текстови за сите луѓе кои се прогласени за највлијателни.

Прикажи повеќе...

Свет

Кина им забрани влез на двајца австралиски научници

Објавено пред

Кина им забрани влез во земјата на Клајв Хамилтон и Алекс Јоски, двајца австралиски научници.

Кинескиот дневен весник „Глобал тајмс“, повикувајќи се на неименувани извори, известува дека научниците се противници на Кина.

Кинеското Министерство за надворешни работи не ја потврди забраната за влез, но наведе дека земјата има право да забрани влез на кој било странски државјанин и ја обвини Австралија за напнатост во меѓусебните односи, објави „Ројтерс“.

„Ние силно се спротивставуваме на какви било активности кои намерно ја напаѓаат Кина, ја загрозуваат националната безбедност на Кина или шират дезинформации под изговор за студии и други академски активности“, изјави портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи, Ванг Венбин.

Врските Австралија-Кина се оптоварени со трговски спорови, австралискиот повик за меѓународна истрага за потеклото на коронавирусот, кој првпат се појави во Кина кон крајот на минатата година, и обвинувања за кинеско мешање во австралиските внатрешни работи.

„Оваа забрана е сосема неочекувана, иако веќе неколку години сум на списокот на непријатели на Пекинг“, вели Хамилтон, професор по јавна етика на Универзитетот „Чарлс Старт“ во Австралија, во порака на е-пошта испратена до „Ројтерс“.

Јоски, аналитичар од австралискиот Институт за стратешка политика, на својот профил на Твитер изјави дека забраната е последна во низата обиди на кинеската Комунистичка партија да ги казни оние кои ги откриваат нејзините активности и дека тој, исто така, оценил дека ризикот од патување во Кина е преголем.

Прикажи повеќе...

Свет

Руската амбасада во САД: Вашингтон да се бори против коронавирусот, а не против руската вакцина

Објавено пред

Руската амбасада во Вашингтон ја повика американската администрација да ги насочи своите напори кон борба против коронавирусот наместо да ја критикува руската вакцина, пренесува ТАСС.

„Не обидувајте се да го минимизирате конструктивниот предлог на претседателот Путин наскоро да се одржи онлајн конференција на високо ниво за земјите заинтересирани за соработка во развојот на вакцините против Ковид-19. Спасувајте ги американските животи. Борете се против Ковид-19, не против руските вакцини“, се вели во изјавата амбасадата на Твитер.

Амбасадата ја приложи пораката на портпаролот на Стејт департментот на САД, Морган Ортагус, во која тој изразува сомнеж во ефикасноста на руската вакцина.

Во исто време, амбасадата го објави текст од брифингот за медиумите во Белата куќа, за време на кој секретарот за печат, Кејли Мекенани, рече дека претседателот Доналд Трамп не ја исклучува можноста за употреба во САД на вакцини произведени од други земји.

На прашањето за руските и кинеските вакцини, прес-секретарот одговори цитирајќи го Трамп дека ќе ѝ се поклони на земјата што произведува вакцина што функционира.

Во говорот пред Генералното собрание на ОН, рускиот претседател Владимир Путин предложи наскоро да се одржи онлајн конференција на високо ниво за земјите заинтересирани за соработка во развојот на вакцини против коронавирусот.

Американската влада ѝ одобри 1,2 милијарди долари на британско-шведската фармацевтска компанија „АстраЗенека“, која развива вакцина во соработка со научници од Универзитетот Оксфорд (Велика Британија).

Покрај тоа, администрацијата на Вашингтон обезбеди 486 милиони долари за американската биотехнолошка компанија „Модерна“ и 456 милиони долари за фармацевтската компанија „Џонсон & Џонсон“ за овие цели. „Мерк“ и „Фицер“ развиваат вакцина против коронавирус и во САД. Администрацијата на САД инвестирала вкупно 12 милијарди долари во овие проекти.

На 11 август, Русија стана првата земја во светот што регистрирала вакцина против коронавирусот, наречена „Спутник V“. Вакцината е развиена од Националниот истражувачки центар за епидемиологија и микробиологија на руското Министерство за здравство, „Гамалеја“, и ги помина клиничките испитувања во периодот  јуни – јули.

Вакцината е создадена на платформа што се користела за развој на низа други вакцини. Според руското Министерство за здравство, искуството покажува дека ваквите вакцини се способни да развијат долгорочен имунитет кој трае до две години. Шефот на рускиот Фонд за директни инвестиции, Кирил Дмитриев, истакна дека Русија добила барања за повеќе од 1 милијарда дози на вакцина од 20 земји.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија34 минути

Царовска на средба со наставниците: Важно е наставата да почне и покрај сите предизвици

Министерката за образование и наука, Мила Царовска, и заменик-министерот Арафат Шабани со градоначалникот на Кисела Вода, Филип Темелковски, и претседателот...

Регион2 часа

Земјотреси во Албанија и во Грција

Во Албанија утрово е регистриран земјотрес со јчина од 4,3 степени според Рихеривата скала, а земјотрес од 4,1 степен ја...

Македонија2 часа

Николоски: Заев нема да ме замолчи да зборувам за „Рекет“, денес ме тужеше, а не дојде на суд

Денес најмоќниот човек во државата, премиерот на Република Македонија, Зоран Заев, ме тужи за клевета, изјави потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар...

Македонија2 часа

Фетаи ја ослободи Рангелова во „Насилство во Центар“

По три и пол години судења, обвинителката Фатиме Фетаи го повлече обвинението против експратеничката Даниела Рангелова, но и против Борче...

Европа3 часа

Германија ја шири „црната“ листа

Германија стави региони од 11 европски земји на списокот со ризични области поради бројот на луѓе кои страдаат од коронавирус...

Македонија4 часа

Судењето за случајот „Меѓународен сојуз“ одложено за во октомври

Судењето за случајот познат во јавноста како „Меѓународен сојуз“ се одложува за во октомври. Како што соопшти кривичниот суд, главната...

Европа4 часа

Грците осудија двајца Руси на по 300 години затвор

Двајца Руси се осудени во Грција на по 300 години затвор за нелегален транспорт на мигранти, изјави потпретседателот на Комитетот...

Македонија5 часа

Комплетиран владиниот кабинет, избрани 16 заменик-министри

На предлог на претседателот на Владата, Зоран Заев, Собранието ги именуваше заменик-министри во Владата. Башким Хасани е избран за заменик...

Европа6 часа

Британската полиција заплени еден тон кокаин вреден 128 милиони долари

Британската полиција заплени речиси еден тон кокаин скриен во гајби со овошје од Јужна Америка и уапси двајца мажи. Вредноста...

Свет6 часа

Фаучи: Нормален живот на крајот на наредната година

Во Италија расте бројот на заразени со Ковид-19, па во последните 24 часа откриени се 1.670 нови случаи на инфекција,...

Свет16 часа

Уапсен германски лекар кој снимил силување на пациентка

Уапсен е болнички лекар од евангелистичката клиника „Бетел“ во Билефелд под сомнение дека им давал седативи на жени што доаѓале...

Македонија16 часа

(Видео) Мицкоски: Бараме да предложиме независен јавен обвинител за борба против мафијата

„Правдата во Македонија е нападната. Селективната правда денеска во Македонија е неправда. Имаме невини луѓе во затвори, луѓе што страдаат...

Свет17 часа

Нов Зеланд укина поголем дел од рестрикциите против пандемијата

Маските за лице повеќе не се задолжителни во поголем дел од Нов Зеланд бидејќи случаите на Ковид-19 продолжуваат да опаѓаат....

Свет19 часа

(Видео) Евакуирана Ајфеловата кула поради закана за бомба

Ајфеловата кула во Париз е евакуирана поради телефонски повик дека е поставена бомба, а целата област околу обележјето е блокирана....

Свет20 часа

Хајко Мас во карантин

Германскиот министер за надворешни работи, Хајко Мас, од денеска е во карантин по утврдувањето дека еден од неговите телохранители има...

Македонија20 часа

Владата даде согласност – во 169 училишта може да има настава со физичко присуство

Владата на својата 5. седница, одржана на 22 септември, го усвои и извештајот за работата на Комисијата за разгледување поднесени...

Македонија20 часа

(Видео) Пендаровски: Овој вител на кризи и закани генерира страв, потребна е солидарност меѓу државите

„Чест ми што имам можност првпат да се обратам од името на Република Северна Македонија на овој глобален форум, кој...

Македонија22 часа

Нови 183 заболени и петмина починати од Ковид-19 во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.769 тестирања, а регистрирани се 183 нови случаи на...

Македонија22 часа

Спотовите на ВМРО-ДПМНЕ со ликот на Русковска предизвикале болка и анксиозност кај обвинителката

Изборните спотови со ликот на Вилма Русковска кои се емитуваа по нарачка на ВМРО-ДПМНЕ предизвикале душевна болка и анксиозност кај...

Регион22 часа

Трите коалиции го поддржаа Кривокапиќ за мандатар на новата влада во Црна Гора

Здравко Кривокапиќ ќе биде мандатар за состав на новата влада во Црна Гора, одлучија пратениците на трите коалиции, пренесуваат црногорските...

Досие