Контакт

Свет

Иран го услови продолжување на нуклеарниот договор: Европа мора да купува иранска нафта

Објавено пред

Иранскиот врховен лидер вели дека Европа мора да надомести за сите негативни ефекти што американскиот повлекувањето од нуклеарниот договор би можело да го има врз нејзината економија и да не се обидува да ги вклучи во договорот неговата програма за балистички ракети и регионалната политика, пренесува „Раша тудеј“.

Ајатолахот Али Хаменеи ја презентираше листата условите под кои Иран ќе остане во нуклеарниот договор во средата. Во говор пред владините претставници, Хаменеи наведе серија барања што Франција, Велика Британија и Германија мора да ги исполнат ако не сакаат Иран да ја рестартира својата нуклеарна програма која беше прекината со договорот во 2015 година.

Додека европските земји кои се страна во клучниот договор го критикуваа излезот на САД и ветија дека ќе се придржуваат до договорот, Хаменеи тврди дека зборовите не се доволни и дека Европа треба и формално да ја осуди одлуката на САД во ОН.

“Во изминатите две години, САД повеќепати го прекршија договорот, а Европа молчеше. Европа мора да ја надомести таа тишина “, рече Хаменеи, повикувајќи ја Европа експлицитно да се спротивстави на санкциите на САД.

Иако Иран тврди дека не бара кавга со Европа, Хаменеи истакна дека овие три земји докажаа оти за најчувствителните прашања ги следат САД.

Едно од клучните барања на Хаменеи е Европа да осигура дека иранската програма за балистички ракети и нејзините акции во регионот нема да бидат дел од какви било идни преговори.  Иранскиот развој на балистички ракети беше главна причина за загриженост на Вашингтон  и САД го обвинуваат Иран за кршење на духот на договорот, додека Иран инсистира дека програмата е строго дефанзивна. За да се компензираат економските загуби што ќе ги претрпи Иран со обновувањето на санкциите од САД, Европа мора да ги гарантира иранските приходи од нафта.

“Европа мора да гарантира дека иранската нафта ќе биде целосно продадена. Ако САД можат да ѝ наштетат на продажбата на нашата нафта, мора да бидеме во можност да продадеме колку што сакаме. Европејците мора да гарантираат дека ни ќе ја надоместат загубата и дека купуваат нафта од Иран “, рече Камнеи.

Иран сака да добие јасни гаранции од Европа дека ќе продолжи со бизнисот со Техеран, рече Хаменеи, додавајќи дека устните гаранции нема да бидат доволни и дека гаранциите мора да бидат обезбедени од европските банки.

“Ние немаме проблем со овие три земји, но не им веруваме врз основа на претходното искуство “, рече тој.

Во случај Европа да ги отфрли барањата, Иран го задржува правото да ја продолжи својата нуклеарна програма, посочи Хаменеи, додавајќи дека откако нуклеарниот договор ќе стане бескорисен за Иран, можниот чекор напред е да ги рестартираат тие прекинати активности.

Иранскиот ултиматум доаѓа само три дена откако американскиот државен секретар Мајк Помпео постави 12 основни барања за Иран, почнувајќи од повлекување од Сирија до намалување на поддршката на Хутите во Јемен и н Хезболах, заканувајќи му се на Иран со најстроги санкции во историјата. Иран го отфрли планот, а и ЕУ го критикуваше американскиот пристап кон иранскиот проблем, тврдејќи дека тој не помага за продолжување на разговорите со Иран на теми кои не се опфатени со нуклеарниот договор.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

(Видео) Страшна инвазија на скакулци во Африка, надлежните стравуваат дека ќе донесат глад за населението

Објавено пред

Земјите од Источна Африка се борат со инвазија на пустински скакулци кои стануваат закана за прехраната на населението, соопшти во петокот работната група на меѓународни организации кои се бават со безбедност на храната (FSNWG).

Инвазијата, за која Организацијата за храна и земјоделство на ОН (ФАО) вели дека е најлоша во последните 25 години, може да доведе до ширење на глад, ако не биде итно спречена.

Регионот на Источна Африка, кој е исцрпен од суши, поплави и конфликти, веќе доживува високи нивоа на недостаток од храна, па така 19 милиони луѓе се на работ на глад.

Инвазијата на скакулци кои летаат во огромни роеви значително ќе ја влоши ситуацијата, соопшти FSNWG.

Пустинскиот скакулец е еден од најопасните номадски инсекти во светот, а рој од еден квадратен километар може да изеде храна со која би се прехраниле 35.000 луѓе за еден ден, предупреди Канцеларијата на ОН за координација на хуманитарната помош (ОХА).

ФАО проценува дека еден рој од 2.400 квадратни километри во Кенија може да содржи над 200 милијарди скакулци, од кои секој во текот на денот јаде храна колку својата големина (два грама), што на крајот изнесува 400.000 тони храна секој ден.

Прикажи повеќе...

Свет

Трамп стана првиот американски претседател кој учествувал на Маршот за живот

Објавено пред

Доналд Трамп денеска стана првиот американски претседател кој во текот на мандатот присуствувал на Маршот за живот, нарекувајќи се себеси лојален поддржувач на движењето.

„Неродените деца никогаш немале посилен заштитник во Белата куќа“, рече Трамп во говорот одбележан со многу верски референци, кој го одржа во центарот на Вашингтон.

„Секое дете е непроценлив и свет дар од Бога“, додаде тој.

Маршот за живот се одржува од 70-тите години на минатиот век, но ниту еден претседател не учествувал на него сè додека Трамп не дојде на функцијата.

Прашањето за абортусот е меѓу оние кои внесуваат најголем раздор во американското општество. Правото на абортус е заштитено со одлука на Врховниот суд од 1973 година, со која се легализира прекинувањето на бременоста.

Конзервативците во САД и покрај оваа одлука се обидуваат да ги ограничат абортусите на ниво на сојузните држави и преку намалување на федералното финансирање на клиниките.

Вклучувањето на Трамп во овој марш доаѓа во година кога во САД ќе се одржуваат претседателски избори на кои тој ќе се бори за втор мандат и во време кога американскиот Сенат расправа за негово отповикување.

„Сакаат да ме отстранат затоа што јас се борам за вас и ние се бориме за оние кои немаат глас, но ќе победиме затоа што знаеме како да го сториме тоа“, изјави тој во обраќањето пред присутните на маршот.

 

 

 

 

 

 

 

 

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Силен земјотрес во Турција, најмалку четворица мртви и повеќе урнати згради

Објавено пред

Силен земјотрес со јачина од 6,9 степени го погоди денес источниот дел на Турција. Тлото се тресело во округот Сиврице, во провинција Елазиг, околу 20:55 часoт по локално време (18:55 пo средноевропско), објави владината агенција за катастрофи.

Турските власти соопштија дека четири лица загинале, пренесе агенцијата АФП.

Некои жители на овој регион на страниците на Евромедитеранскиот сеизмолошки центар напишаа дека темелите на нивните домови силно се занишале. Други напишаа дека делови од нивните куќи се оштетени, пренесува хрватски „Индекс“.

Локалните медиуми објавија дека се срушиле и неколку станбени згради, а на интернет се појавија и првите снимки по потресот.

Турскиот министер за внатрешни работи Сулејман Сојлу пред новинарите изјави: „Сиврице е сериозно погоден, спасувачките екипи се на пат“.

Тој рече дека во оваа област се урнале повеќе згради.

Поради местоположбата на земјата, земјотресите не се невообичаени на територијата на Турција. Во 1999 година, во земјотрес со јачина од 7,6 степени загинаа повеќе од 17.000 луѓе.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 часа

(Видео) Пендаровски: Посетата на Шарл Мишел уверува дека имаме силна поддршка на европскиот пат

Претседателот Стево Пендаровски оствари средба со претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, кој престојува во работна посета на земјава. На...

Европа5 часа

Корона вирусот стигна во Европа, двајца заразени во Франција

Две лица се заразени со корона вирус во Франција, потврди тамошната министерка за АФП. Француската министерка за здравство, Агнес Бузин,...

Македонија8 часа

(Видео) Дескоска: ВМРО-ДПМНЕ го користи Јовески како лошо алиби за напуштање на преговорите

ВМРО-ДПМНЕ очекувано ја напушти средбата, по вчерашната изјава на Христијан Мицкоски, кој кажа дека има забелешки и од сите 9...

Македонија8 часа

Еден месец притвор за заканувачот Емил Јакимовски

Кривичниот суд му го продолжи притворот на Емил Јакимовски, поранешен вработен во Централниот регистар, за закани упатени кон новинарката Мери...

Македонија9 часа

(Видео) Милошoски: Не преговараме за законот за Јавно обвинителство без присуство на Јовески

ВМРО-ДПМНЕ ја напуштија средбата на работните групи за законот за Јавно обвинителство во Собранието, откако министерката за правда, Рената Десковска,...

Македонија9 часа

(Видео) Дебата: Како во законот освен производителите, корист да имаат и консументите на канабисот

Пациентите на кои им е потребно маслото од канабис се сосема заборавени во предлог-законот за опојни дроги и психотропни супстанции,...

Македонија13 часа

Заев: ВМРО-ДПМНЕ да го прифати законот за Јавното обвинителство и да се надмине себе си

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, побара од ВМРО-ДПМНЕ да се надминат себе си и да го прифатат законското решение за...

Македонија13 часа

Поповска: Во институциите има луѓе заинтересирани за бизнис со отпад, увозот не се врши контролирано

Пратеничката од ДОМ, Лилјана Попвска, која е една од иницијаторите на законот за забрана за увоз на отпад, рече дека...

Македонија13 часа

УХМР објави оглас за авионско засејување на облаците за превенција од природни непогоди

Управата за хидрометеоролошки работи го објави јавниот оглас „Услуги за модификација на време со авионско засејување“. Се работи за нов...

Свет16 часа

Словачки министер пијан демолирал кинески ресторан, најави оставка

Словачкиот министер за животна средина објави дека поднесува оставка кога наводно пијан со својот брат учествувал во демолирање кинески ресторан...

Свет16 часа

Вухан гради болница за заболените, планира да ја заврши за 5 дена

Градот Вухан, кој е жариште на новиот корона вирус, забрзано гради болница со 1.000 кревети за лекување на заразените пациенти....

Македонија16 часа

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, во посета на земјава

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, денеска ќе допатува во посета на Македонија. Мишел ќе оствари средби со високи претставници...

Свет1 ден

Гутереш: Ја губиме војната против климатските промени, постои закана за опстанок на човештвото

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш оцени денеска во Давос дека светот продолжува да ја губи војната против климатските промени....

Свет1 ден

Вирусната болест во Кина не е вонредна глобална здравствена ситуација

Во седиштето на Светската здравствена организација, во Женева, беше одржан состанок на кој е одлучено дека вирусната болест во Кина...

Регион1 ден

(Видео) Маж се самоуби пред парламентот во Белград

Непознат маж, на околу 50-годишпна возраст, изврши самоубиство вечерва пред зградата на Собранието во Белград, соопшти српската полиција, пренесуваат српските...

Македонија1 ден

(Видео) Стаменковска: Фрчат дисциплински за тие што не се блиски до СДСМ, човек беше казнет што не вклучил греалка

Фрчат дисциплински постапки, незаконски распределувања и се подговуваат откази на административци кои не се партиски истомисленици на СДСМ, за да...

Европа1 ден

Смртоносниот корона вирус стигна во Европа, четири лица во карантин во Шкотска

Корона вирусот пристигна и во Европа. Британските медиуми пренесуваат дека најверојатно корона вирусот стигнал во Велика Британија, каде четворица кинески...

Македонија1 ден

(Видео) Со хипотека на имот од над 3 милиони евра, Камчев бара да му се вратат пасошите

Орце Камчев понудил хипотека на недвижен имот од над 3 милиони евра, за да му се вратат македонскиот и бугарскиот...

Македонија1 ден

(Видео) Таткото на исчезнатиот Арбен Аслани бара средба со Чулев

Таткото на исчезнатиот Арбен Аслани бара средба со техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев. Бекир Аслани вели дека и...

Македонија1 ден

ЕСЧП пресуди во корист на детето со попреченост, кое беше врзувано за кревет – државата системски потфрлила

Хелсиншкиот комитет за човекови права во 2015 година, во име на малолетниот Л. Р., лице со повеќекратна попреченост, поднесе апликација...

Досие