Контакт

Свет

Иран и официјално го прекина извршувањето на дел од своите обврски од ЈЦПОА

Објавено пред

Иран и официјално го суспендира извршувањето на дел од своите обврски според Заедничкиот сеопфатен план за акција (ЈЦПОА) на 15 мај, објави иранската новинска агенција ИСНА во средата, цитирајќи го претставникот на Организацијата за атомска енергија на Иран.

Според изворот, одлуката ја донел Врховниот совет за национална безбедност на Иран. „Општеството ќе биде информирано за преземените чекори во следните неколку дена. Ние исто така ќе ги објавиме нашите планови за обезбедување пристап до претставниците на медиумите на локациите во Арак и Натанц”, пишува ИСНА.

Изворот истакна дека Техеран, како што претходно предупреди, може да ја обнови работата за збогатување на ураниумот и да го запре ажурирањето на реакторот за тешка вода во Арак ако потписниците на договорот не ги исполнат своите обврски во рок од 60 дена.

На 8 мај, иранскиот претседател Хасан Рухани ја најави суспензијата за извршување на обврските на Иран по две точки од ЈЦПОА кои се однесуваат на потребата за продажба на вишокот ураниум во други земји ако неговиот волумен надминува 300 кг и на тешка вода.

Коментирајќи го потегот на Техеран, Москва изјави дека Иран ги презел обврските доброволно и може да ги запре ако другите потписнички на договорот не го почитуваат договорот.

Во исто време, Франција го повика Техеран да гопочитува својот дел од договорот, истакнувајќи дека ако Иран се придржува кон договорот, европските земји може да му наметнат санкции.

Свет

Осум лица осудени за предавство во Саудиска Арабија, еден на смртна казна

Објавено пред

Саудискиот суд осуди еден саудиски државјанин на смртна казна под обвинение за предавство и шпионажа за Иран, објави саудиската државна телевизија.

Седум лица се осудени на затвор под истите обвиненија.

За седумте осудени затвореници било утврдено дека биле поврзани и соработувале со луѓе што работат во иранската амбасада.

Саудиска Арабија, која се смета за сунитска сила, и Иран, кој е мнозинско населен од шиитското население, со децении водат студена војна за превласт во регионот, главно преку посредници во Јемен, Сирија и во Ирак.

Прикажи повеќе...

Свет

Хилари Клинтон: Треба да го испратиме Трамп во пензија

Објавено пред

Поранешната државна секретарка на САД, Хилари Клинтон, е резервирана кон можниот претседателски кандидат на Демократската партија, Берни Сандерс, но најави поддршка за секој кандидат што би го номинирале демократите, јави АП.

Во новиот документарен филм „Хилари“ поранешната државна секретарка го опишува Берни Сандерс како личност што никој не ја сака, ниту сака со него да соработува.

Сепак, Клинтон вели дека приоритет е на годинешните избори на 3 ноември да биде победен актуелниот претседател Доналд Трамп.

„Ќе почекам да видам кого ќе номинира Демократската партија и ќе го поддржам номинираниот кандидат и немојте да се изненадите кога велам дека императив е да се испрати сегашниот претседател во пензија“, вели Хилари Клинтон.

Прикажи повеќе...

Свет

Трамп: Ниту една земја не ми помага да победам на изборите

Објавено пред

Американскиот претседател, Доналд Трамп, изјави дека ниту една земја не се обидува да му помогне да победи на изборите.

Трамп ова го кажа неколку дена откако високи разузнавачки извори на конгресмените во претставничкиот дом им кажаа дека Русија се меша во претседателските избори што ќе се одржат годинава за Трамп да може да освои нов мандат, пренесе „Ројтерс“.

„Не сакам помош од ниту една земја и не ми помогнала ниту една земја“, рече Трамп пред новинарите на прес-конференција во Индија.

Американските претставници исто така наведоа дека Русија пласира дезинформации и пропагандна кампања за да му помогне на сенаторот од Вермонт, Берни Сандерс, кој се бори за номинација за претстедателска кандидатура од редовите на демократите.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија45 минути

Филипче: Дојдените од Италија да побараат преглед дома ако почувствуваат симптоми на коронавирус

Министерот за здравство, Венко Филипче, на денешната прес-конференција порача дека оние што допатувале од Италија и имаат симптоми на болеста...

Македонија1 час

Патникот од Дубаи нема коронавирус

Министерот за здравство, Венко Филипче, соопшти дека патникот од Дубаи, кој јавил симптоми, нема коронавирус. „Вториот случај што го тестиравме...

Македонија3 часа

Владата со препораки за коронавирусот – да се откажат сите патувања и екскурзии на учениците во Италија

Владата донесе повеќе заклучоци и препораки за превенција и заштита на јавното здравје и здравјето на граѓаните од коронавирусот. Како...

Регион4 часа

Во Хрватска потврден првиот случај на коронавирус

Потврден еден случај на заразен со коронавирус во Хрватска. „Се работи за помлад човек, кој се наоѓа на Клиниката за...

Македонија5 часа

Маж варел кафе на плин и го предизвикал пожарот во Ново Лисиче

Од запалениот стан во Ново Лисиче пожарникарите извлекле петмина, меѓу кои една неподвижна жена и маж, кој од стресот не...

Актуелно6 часа

Режисерите на „Медена земја“ подготвуваат нови филмови

Тамара Котевска и Љубомир Стефанов, македонските режисери на документарниот филм со двојна номинација за Оскар „Медена земја“, се подготвуваат за...

Македонија7 часа

(Видео) Милошоски ја предаде „бомбата” за Заев во Обвинителствотo

„Она што го поседувавав како материјал, аудио и транскрипти во кои се слуша гласот на Зоран Заев, го предадов во...

Регион7 часа

Двајца Срби, членови на екипажот на крузерот, имаат коронавирус

Двајца државјани на Србија, членови на екипажот на бродот „Дајмонд принцес“, е потврдено дека се заразени со коронавирусот. Информацијата ја...

Македонија9 часа

ВМРО-ДПМНЕ ќе протестира пред Обвинителството и Врховниот суд

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, повика на протест во 18 часот, кој ќе почне пред Обвинителството, а ќе заврши пред...

Спорт9 часа

Џордан во солзи се прости од Коби Брајант (Видео)

Кошаркарската легенда Мајкл Џордан се прости од Коби Брајант, кој на 26 јануари заедно со својата ќерка Џијана и уште...

Македонија9 часа

Тестовите потврдија – нема заразен од коронавирус во земјава

Лицето кое синоќа беше примено на Инфективната клиника во Скопје е тестирано и нема коронавирус, потврдија од Министерството за здравство....

Свет9 часа

Почна процесот за екстрадиција на Асанж во САД

Првото рочиште во процесот на екстрадиција на Џулијан Асанж во САД се одржа пред судот во Лондон, при што двете...

Свет20 часа

Паника од коронавирусот, Италијанците ги испразнија супермаркетите

Во напад на паника поради коронавирусот Италијанците ги испразнија супермаркетите, а фотографиите на празни полици што ги објавија медиумите се...

Спорт20 часа

Ванеса Брајант ја тужи хеликоптерската компанија за трагичната несреќа

Ванеса Брајант поднела тужба против хеликоптерската компанија „Ајланд експрес хеликоптерс“ барајќи економска и казнена отштета по смртта на нејзиниот сопруг,...

Свет20 часа

Вајнштајн прогласен за виновен за сексуални напади

Поранешниот филмски продуцент Харви Вајнштајн е прогласен за виновен за две точки од обвиненијата за сексуален напад. Според Би-би-си, тој...

Македонија22 часа

Поради ужасните услови за живеење во Битола, Лука се враќа во Скопската зоолошка градина

Социјалните мрежи денеска беа преплавени од фотографии од тажното мајмунче Лука, сместено во валкан кафез во битолската Зоолошка градина, без...

Свет1 ден

Автомобил удри во карневалска поворка – 15 лица повредени во Германија

Полицијата уапси возач кој со сребрен караван се забил во карневалска поворка во Германија, пpи што се повредени 15 лица....

Европа1 ден

Бројот на починати од коронавирус во Италија се зголеми на седум лица

Во Италија почина и седмото лице од коронавирус. Станува збор за 80-годишен маж, кој претходно бил хоспитализиран, пренесоа локалните медиуми....

Македонија1 ден

Филипче апелира граѓаните да ги откажат патувањата во Италија

По петте смртни случаи од коронавирус во Италија, министерот за здравство, Венко Филипче, апелира граѓаните да ги одложат сите патувања...

Свет1 ден

Шведска – земја во која пратениците немаат привилегии, дури и кафето го плаќаат од својот џеб

Народните избраници во Шведска имаат право на канцелариски простор од седум квадратни метри, мали станови за службени лица и строги...

Досие