Контакт

Свет

Иран: Не е предвиден состанок на Трамп и Рохани во ОН

Објавено пред

Не е предвиден состанок на претседателите на САД и на Иран, Доналд Трамп и Хасан Рохани, на маргините на седницата на Генералното собрание на Обединетите нации овој месец, изјави портпаролот на иранското Министерство за надворешни работи.

„Немаме предвидено таква средба и не верувам дека ќе се случи таква средба во Њујорк“, рекол Абас Мусави. Информациите за можната средба Трамп-Рохани тој ги нарече шпекулации.

САД претходно соопштија дека остануваат отворени за преговори со Иран, а Трамп ги отфрли наводите дека тој е спремен за состанок, без никакви услови.

Трамп на „Твитер“ вчера напиша: „Лажните вести велат дека сум спремен на состанок со Иран, без услови. Тоа е неточно (како и обично)“.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Бројот на заразени со коронавирус во Русија надмина 400.000 лица

Објавено пред

Бројот на заразени со коронавирусот во Русија надмина 400.000, откако во последните 24 часа беа потврдени 9.268 нови случаи.

Со тоа, вкупниот број потврдени случаи во земјата сега изнесува 405.843.

Денеска е забележана и најниската дневна бројка на смртни случаи од 25 мај, 138, а вкупниот број на починати сега изнесува 4.693.

Прикажи повеќе...

Свет

Подметната бомба во автобус во Кабул, Исламска држава презеде одговорност за нападот

Објавено пред

Еден новинар и возач загинаа, а најмалку шест лица се повредени во експлозија на бомба во автобус кој превезувал вработени во една авганистанска телевизија во Кабул.

Според првичните извештаи, бомбата била закачена на автобусот со магнети и експлодирала.

Одговорност за нападот презеде Исламска држава.

Во изминатите две години загинале двајца вработени во оваа телевизија, а двајца се повредени во слични напади.

Прикажи повеќе...

Свет

Нов Зеланд размислува за спас на туризмот со воведување на работна недела од 4 дена

Објавено пред

Нов Зеланд кон крајот на април почна со долгиот процес за релаксација на мерките на карантин поради пандемијата.

На граѓаните им беше дозволено да одат на работа, да нарачуваат храна и пијалок на отворено, како и да се собираат во мали групи.

Сега, за да го поттикне туризмот, премиерката Џасинда Ардерн предложи работни да бидат само четири дена во неделата.

Таа на „Фејсбук“ ја образложи идејата за скратување на работната недела и нагласи дека со тоа сака да помигне за зајакнување на домашниот туризам, а би можело и да им помогне луѓето да пронајдат баланс во професионалниот живот.

„Многу луѓе ми сугерираа дека треба да имаме четвородневна работна недела. На крајот, тоа навистина одговара во односот меѓу работодавачите и работниците. Но, како што реков, толку многу научивме во текот на пандемијата и таа флексибилност на луѓето кои работат од дома, продуктивноста која може да се искористи од тоа, вели Ардерн.

Таа објасни дека 60 проценти од туризмот доаѓа од домашните патувања, па дополнителниот слободен ден, кои работодавачите можат да го дадат на своите работници да патуваат и да ја истражат сопствената земја може да се покаже како клучен момент во подигање на националната економија.

„Навистина би ги поттикнала луѓето да размислуваат за тоа. Ако сте работодавач размислете дали тоа нешто би користело на вашата работна заедница, бидејќи навистина би помогнало на туризмот ширум земјата“, изјави таа.

Компанијата „Перпетуал Гардиан“ од Нов Зеланд која се занимава со недвижности, пред две години спровела истражување како таквото работење би се одразило на економијата, пишува Си-ен-ен.

Две недели траел тестот по кој компанијата дошла до заклучок дека сите нејзини вработени биле попродуктивни и дека напредувале во прашањето на стресот во професионалниот живот. Ова истражување било толку успешно што ја натерало компанијата да размислува за тоа засекогаш да ја остави работната недела да трае четири дена.

„Тоа беше само теорија, нешто што го пробав затоа што сакам да создадам подобра работна околина за мојот тим. Реакцијата на луѓето на тој експеримент беше подобра отколку што некогаш сонував“, рече Ендру Барнс, основач на компанијата.

Дури и големите компании се обиделе да постапат слично. „Мајкрософт“ во 2019 година во својата јапонска подружница поради тестирање им понудил на работниците можност да ја испробаат работната недела од четири дена во текот на август. Продуктивноста на вработените пораснала дури за 40 проценти во тој период.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија20 минути

Најмногу новозаразени скопјани денеска има во Чаир и Бутел

Денеска во Скопје се регистрирани 24 нови случаи на ковид-19, од кои најмногу во Чаир и Бутел. Имено, од Чаир...

Македонија40 минути

Потврдени 62 нови случаи на ковид 19, починаа 2 лица

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрирал 62 нови случаи на ковид-19, а починале 2 лица....

Македонија48 минути

Мухамед Зекири е позитивен на коронавирус

Потпрестедателот на СДСМ Мухамед Зекири на социјалните мрежи објави дека е позитивен на коронавирусот. Зекири информира дека позитивни на коронавирус...

Македонија2 часа

(Видео) Спасовски: По сила на закон изборите ќе се одржат на 5 јули

По сила на закон изборите се на истекот од 22 дена по завршувањето на вонредната состојба, што значи дека ќе...

Свет3 часа

(Видео) Маск за лансирањето: Преплавен сум со емоции, тешко е да се зборува

Елон Маск не можел да опише како се чувствува откако неговиот SpaceX во соработка со НАСА прв пат испрати астронаути...

Македонија4 часа

Во ладилник кај Миравци пронајдени над 100 мигранти, приведен е жител на Косово

Синоќа на автопатот Гевгелија – Демир Капија, кај клучката Миравци, при преглед во товарното возило „сканија“ и ладилник со скопски...

Свет4 часа

(Видео) Немири на протестите во САД, полицијата со возило туркала луѓе

Во 25 градови ширум САД воведен е полициски час по протестите за убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд, кој беше задавен...

Македонија5 часа

Казнети 673 лица за неносење на маска

Во текот на изминатото деноноќие на територија на целата држава, по однос на уредбата за носење на лична заштита на...

Македонија5 часа

Почнува четвртата вонредна состојба

Почнува четвртата вонредна состојба што претседателот Стево Пендаровски ја прогласи вчера по состанокот на Советот за безбедност. Вонредната состојба ќе...

Македонија21 час

Со полиција ќе се земаат анкети од семејството на починатиот од Ковид-19, на чиј погреб имало 200 луѓе

Министерството за здравство во соработка со Центарот за јавно здравје Скопје, а под асистенција на Министерството за внатрешни работи, денеска...

Македонија22 часа

И денеска Чаир, Бутел и Сарај имаат најмногу заразени

Од денешните 22 случаи на заразени со коронавирус во Скопје, најмногу се од Чаир, Бутел и Сарај. Според податоците, Чаир има...

Македонија22 часа

Протокол за градинките: Децата да држат растојание, за секое дете да се обезбедат 2 постелнини

Владата денеска на седница го усвои протоколот за активности во установите за згрижување и воспитание на деца по престанување на...

Македонија1 ден

Спасовски бара избори пред есен, поради најавите на СЗО за втор бран на коронавирусот

Техничкиот премиер Оливер Спасовски по состанокот на Советот за безбедност посочи дека институциите мора да превземат одговорност и за парламентарните...

Македонија1 ден

Потврдени се 35 новозаразени, а починаа уште 5 лица меѓу кои и бебето кое беше испратено во Швајцарија

Денеска се потврдени 35 нови случаи на ковид 19, а починати се 5 лица, информираат од Министерството за здравство. На...

Македонија1 ден

Пендаровски прогласи нова вонредна состојба од 14 дена

Претседателот Стево Пендаровски по состанокот кој го имаше со Советот за безбедност, одлучи да прогласи нова вонредната состојба, четвртта по...

Македонија1 ден

Откако беше разрешен, реисот поднесува оставка: „Спремен сум да одговарам пред Бога и пред законот“

Откако пред неколку дена беше разрешен, поранешниот реис на ИВЗ Сулејман Реџепи преку соопштение пишува дека дава неотповиклива оставка од...

Свет1 ден

Бројот на заразени со коронавирусот во светот надмина шест милиони

Бројот на заразени со коронавирусот во светот надмина шест милиони. Со коронавирусот се заразени 6.035.071 луѓе, 366.913 починале, а 2.66.658...

Македонија1 ден

Чулев законски делел решенија во МВР, Управниот суд утврди дека Владата погрешно ги поништила

Управниот Суд на седница одржана на 7 мај донесе пресуда со која тужбата на тужителот Министерство за внатрешни работи застапувано...

Македонија1 ден

Oд Македонија и Филипините биле објавувани теории на заговор поврзани со коронавирусот, соопшти „Фејсбук“

Еден од најголемите дезинформатори за коронавирусот на Фејсбук е забранет од платформата поради користење т.н. Трол-фарми од Македонија и Филипините,...

Македонија1 ден

На 264 лица издадени им се решенија за изолација

Во текот на изминатото деноноќие,  на 264 лица им се издадени решенија за изолација, а 52 лица потпишале изјави за...

Досие