Контакт

Свет

Иран откри дека несреќата во нуклеарниот комплекс „Натанз“ предизвикала значителна штета

Објавено пред

Несреќата во нуклеарниот комплекс „Натанз“ во Иран предизвикала значителна штета и може да го забави производството на центрифуги што се користат за збогатување ураниум, изјави портпаролот на Организацијата за атомската енергија во земјата, пренесува ИРНА.

Инцидентот се случил во четвртокот во магацин во изградба во комплексот „Натанз“, во централниот дел на Иран, но не предизвикало жртви или радиоактивно загадување. Официјалните претставници за безбедност го нарекоа инцидентот несреќа и рекоа дека ја утврдиле причината, без да дадат дополнителни објаснувања.

„Немаше жртви, но штетата е значајна на финансиско ниво. На среден рок оваа несреќа може да го забави развојот и производството на напредните центрифуги. Натанц е една од главните постројки за збогатување ураниум во Иран. Со божја волја и со постојан напор ќе го компензираме ова забавување, така што изградената локација ќе има уште поголем капацитет од порано“, рече портпаролот на иранската Организација за атомска енергија, Бехруз Камалванди, во интервјуто објавено во неделата од државната новинска агенција ИРНА.

Организацијата претходно објави наводна фотографија од локацијата, на која се гледа еднокатна зграда со оштетен покрив, sидови очигледно зацрнети од пожар и врати што висат од шарките како да се разнесени однатре. Државната телевизија подоцна ја покажа зградата од различен агол со мало оштетување на нејзините ѕидови.

Техеран најави во мај минатата година дека постепено ќе се повлекува од одредени обврски според нуклеарниот договор во 2015 година со големите сили, што САД еднострано го напуштија во 2018 година.

Иран го врати збогатувањето на ураниум во Натанц минатиот септември и покрај тоа што се согласи, според договорот, да ги стави во мирување таквите активности. Техеран отсекогаш негира дека неговата нуклеарна програма има каква било воена димензија.

Регион

Грциja воведe нови мерки: бројот на луѓе што можат да ја преминат границата ограничен на 750

Објавено пред

Од 16 август, од граничниот премин Какавија ќе можат да влезат само 750 лица дневно.

Одлуката е донесена по неодамнешното зголемување на бројот на случаи на коронавирус во земјата и ќе стапи на сила на 16 август, објави грчката влада.

Не се споменува граничниот премин Промахонас, како и отворањето на границата за нашите граѓани.

Посетителите кои доаѓаат во Грција од Шведска, Белгија, Шпанија, Холандија и Чешка треба да имаат доказ – тест дека се негативни на коронавирусот.

Грчката влада соопшти дека истото ќе биде потребно за сите посетители кои влегуваат во Грција преку нејзините копнени граници, вклучувајќи ги и грчките државјани кои се враќаат дома.

Владата забрани јавни собири, вклучувајќи шоу-емисии и концерти.

Исто така, беше соопштено дека рестораните и баровите на Крит, во Солун, на Халкидики, Миконос, Парос, Санторини, Антипарос, Закинтос и Кос не можат да работат помеѓу полноќ и 7 часот.

Забраната може да се прошири и во други области, во зависност од еволуцијата на епидемиолошките податоци.

Прикажи повеќе...

Свет

Од „Ковид-19“ досега во САД починаа повеќе од 900 здравствени работници

Објавено пред

Повеќе од 900 здравствени работници во САД починаа од „Ковид-19“, според базата на податоци „Lost on Frontline“, направена од „Гардијан“ и „Kaiser Health News“.

Преку извештаите, социјалните мрежи, локалните медиуми и синдикатите, тим од повеќе од 50 новинари идентификуваа 922 медицински работници кои починале од „Ковид-19“. Новинарите ги проверуваа и испитуваа околностите на нивната смрт, дали тие имале заштитна опрема и разговараа со членовите на нивните семејства и колегите на работа.

Првичните податоци покажуваат дека многумина од оние што починале немале пристап до соодветна заштитна опрема и дека најмалку 35 починале откако здравствените инспекции добиле поплаки за безбедност при работа.

Досега се објавени и целосно истражени судбините на 167 здравствени работници.

Повеќето од нив, 63% (103), не биле белци.

Најмалку 31 процент (52) немале соодветна заштитна опрема.

Возраста на здравствените работници кои починале се движела од 20 до 80 години, додека 21 лице (12 проценти) биле под 40-годишна возраст.

Една третина од починатите (53) се родени надвор од САД, 25 од нив биле од Филипини. Повеќето од нив починале за време на првиот бран во април. Најмалку 68 живееле во Њујорк и Њу Џерси.

Прикажи повеќе...

Свет

Русија ја регистрира првата вакцина против Ковид-19, Путин: Вакцината ја прими и мојата ќерка

Објавено пред

Претседателот на Русија, Владимир Путин, тврди дека Русите ја регистрирале првата светска вакцина против корона.

Според руската новинска агенција ТАСС, Путин го најави ова на состанокот со членовите на руската влада.

„Колку што знам, првата вакцина против коронавирус во светот е регистрирана утрово“, рече Путин.

ТАСС исто така објави дека една од ќерките на Путин била прва што се вакцинирала против коронавирусот.

Изјавата на Путин ја пренесе и АФП.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија20 минути

Над 8.000 лица досега оздравеле во Македонија од коронавирус

Вкупно 8.087 лица се водат како оздравени од коронавирус во земјава, од почетокот на пандемијата. Според податоците, само вчера беа регистрирани...

Свет42 минути

Русија ја регистрира првата вакцина против Ковид-19, Путин: Вакцината ја прими и мојата ќерка

Претседателот на Русија, Владимир Путин, тврди дека Русите ја регистрирале првата светска вакцина против корона. Според руската новинска агенција ТАСС,...

Македонија43 минути

Повеќето патници кои слетале со коронавирус во Финска биле иселеници со косовски пасоши

Во однос на информациите за летот од Скопје до Турку, Финска, каде што според финските власти од авион со 157...

Топ55 минути

Се удави рибар во водите на Вардар

Педесет и шестгодишен маж од гевгелиското село Миравци се удави во реката Вардар. Несреќата се случила вчера во 15.40 часот...

Свет2 часа

Над 250.000 новозаболени од Ковид-19 во светот

Бројот на потврдени случаи на коронавирус во светот надмина 20 милиони, а само во последните 24 часа пријавени се повеќе...

Свет3 часа

(Видео) Експлозија разнесе три куќи во САД – плач на заробени деца се слуша под урнатините

Експлозија раснесе три куќи во САД, а неколку лица се заробени под урнатините, меѓу кои има и деца, соопштија пожарникарите...

Свет3 часа

Русија подготвена да ја лансира првата вакцина против коронавирусот

Русија е подготвена да ја лансира првата вакцина против коронавирус, пишува Ентертејмент Тајмс. Рускиот кандидат за вакцината е вирусна векторска...

Свет3 часа

(Видео) Пукање во близина на Белата куќа – Трамп веднаш е евакуиран

Членовите на тајната служба ја прекинале конференцијата на американскиот претседател Доналд Трамп и го извадиле од просторијата за брифинг. На...

Свет4 часа

(Видео) Хаос во Белорусија – одекнуваа експлозии во Минск, едно лице загина

Во Минск синоќа повторно се одржаа протести против претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко. Експлозии одекнуваа во центарот на градот, запален...

Европа4 часа

Финска воведува задолжителни тестови и карантин по слетувањето на авион со 24 позитивни патници од Скопје

Финска ќе воведе задолжителни тестови за коронавирус и карантин за патниците од одредени високоризични земји, откако 24 од 157 патници...

Свет14 часа

Германија размислува за задолжително носење маски во училниците

Претседателот на Здружението на германски наставници, Хајнц Питер Мејдингер побара носењето маски да биде задолжително во училниците како заштита од...

Свет15 часа

Катастрофа во Индискиот океан: од брод кој заринка истекоа 1.000 тони нафта

На бродот кој на 25 јули заринка во корален гребен во Индискиот океан кај Маурициус се појавиле пукнатини, кои претставуваат...

Македонија17 часа

Нема договор меѓу Заев и Ахмети

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев и лидерот на ДУИ, Али Ахмети не постигнаа договор за коалиција во новата Влада ниту...

Свет17 часа

(Видео) Пустош во Чикаго по протестите: повредени се 13 полицајци, уапсени се повеќе од 100 лица

Повеќе од 100 лица се уапсени, а 13 полицајци се повредени откако стотици луѓе се судрија со полицијата во Чикаго.Тие...

Македонија18 часа

Регистрирани 109 нови случаи на Ковид-19, починало едно лице, а оздравеле 422 пациенти

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 762 тестирања, а регистрирани се 109 нови случаи на...

Свет19 часа

Падна либанската влада

Либанската влада поднесе оставка, потврди министерот за здравство Хамад Хасан. „Целата влада си поднесе оставка“, рече Хасан. Либанската влада падна...

Свет19 часа

(Видео) 13 лица повредени во пожар на бензинска пумпа во Русија

13 лица се повредени во пожар на бензинска пумпа во рускиот град Волгоград, јави АПА повикувајќи се на ТАСС. Според...

Свет20 часа

Бројот на заразени од коронавирус надмина 20 милиони

Бројот на луѓе што се заразиле од коронавирусот во светски рамки надмина 20 милиони и сега изнесува 20.023.522, објави страницата...

Македонија21 час

МВР: Актите за двојазичните унифoрми треба да се достават до Владата

Министерството за внатрешни работи се повикува на Законот за употребата на јазиците откако денеска министерот Агим Нухиу потпиша правни акти...

Македонија22 часа

„Повторно ќе го живеам животот со полни гради“, вели Иван кому му беше трансплантирано срце

Насмеан и полн со енергија, утрово Иван беше на контрола на Клиниката за државна кардиохирургија. Тој е првиот пациент во земјата...

Досие