Контакт

Свет

Иран сака пари од фондовите на ЕУ за трошоците околу бегалците

Објавено пред

Иранскиот министер Абдолеза Рахмани-Фазлирече на состанокот со високиот комесар на ОН за бегалци, Филипо Гранди, во неделата нагласил дека малата меѓународна помош не може да ги покрие сите трошоци на бегалците од Авганистан за кои во моментов се грижи Иран и дека ЕУ е обврзана да го преземе финансирањето, пренесува иранската полуофицијална новинска агенција МЕХР.

Иран е дом на околу три милиони легални и нелегални авганистански бегалци, тврди Рахмани-Фазли.

„Иран секоја година идентификува околу 7 000 нелегални авганистански бегалци и ги враќа во нивната татковина“, додаде Рахмани-Фазли. Би било разумно и другите земји, вклучувајќи ги и европските, да ја преземат грижата за овие бегалци неколку години“, рече Рахмани-Фазли и повика на заеднички состанок за состојбата на бегалците во Авганистан меѓу претставниците на ОН и европските власти.

Иран во минатото беше критикуван за третманот на Авганистанците кои бараат засолниште во земјата поради наводите дека воено ги обучува способните мажи и потоа ги испраќа како платеници во граѓанската војна во Сирија.

На крајот од 2015 година „Франс прес“ објави дека Иран ги уценува очајните шиитски авганистански бегалци кои пребегале во Иран и ги принудува да се борат со силите во Сирија лојални на Асад. Авганистанците во Иран, кого американскиот Стејт департмент во 2016 година го посочи за водечки државен спонзор на тероризмот, завршуваат како регрути на озлогласената ирачка гарда ИРГЦ.

 

Регион

Поранешниот албански министер за внатрешни ослободен од обвиненијата за шверц на дрога

Објавено пред

Албанскиот суд ги отфрли обвиненијата за трговија со дрога против поранешниот министер за внатрешни работи Саимир Тахири, но го осуди на три години условна казна за злоупотреба на службената положба.

Обвинителите бараа 12-годишна затворска каза за Тахири, кој е еден од најблиските соработници на премиерот Еди Рама, за корупција, трговија со дрога и вмешаност во криминална група.

Пресудата доаѓа еден месец пред земјите-членки на Европската унија да се сретнат за да одлучат дали ќе го поддржат отпочнувањето преговори за членство на Албанија во блокот.

„Судот рече дека не сум криминалец ниту шверцер со дрога и не сум дел од криминална група, но ме прогласи за виновен за злоупотреба на службената должност затоа што користев ист автомобил со некои братучеди“, изјави Тахири пред новинарите по пресудата, која беше изречена шест часа подоцна од предвиденото.

Случајот против поранешниот министер беше отворен откако записите од телефонски разговори на трговци со дрога, уапсени во Италија, наводно, сугерирале дека Тахири, нивни далечен братучед, го потпомогнал нивниот криминал.

Владејачките социјалистички пратеници ги отфрлија повиците за укинување на имунитетот на Тахири, но тој самиот го повлече во мај, откако државите на ЕУ побараа од Тирана да направи сериозни напори да се бори против корупцијата, доколку сака да влезе во унијата.

Прикажи повеќе...

Свет

Нова анкета покажува дека мнозинството ги сметаат климатските промени за вонредна состојба

Објавено пред

Мнозинството возрасни испитаници во анкетата спроведена во осум држави сметаат дека климатските промени се „вонредна состојба“ и дека политичарите не успеваат да го решат проблемот.

Наодите од анкетата беа објавени пред очекуваните климатските протести на светско ниво, кои се очекува да се одржат во 150 земји.

Најмалку три четвртини од над 1.000 испитаници анкетирани во секоја од осумте земји – Бразил, Канада, Франција, Германија, Италија, Полска, Велика Британија и САД – мислат дека светот се соочува со „климатски итен случај“ кој наскоро би можел да стане крајно опасен.

Во седум од осум земји, анкетата ја става климатската криза на врвот на проблемите со кои се соочува светот пред миграцијата, тероризмот и економијата.

Две третини од испитаниците ги опишаа климатските промени како директна закана за обичните луѓе во нивната земја, а 69% од испитаниците исто така се согласуваат со изјавата дека времето за спасување на планетата истекува.

Само 21% сметаат дека владата во нивната земја прави доволно за решавање на проблемот.

Мнозинството (58%) сметаат дека владите треба да се откажат од ископувањето на јаглен, нафта и гас, при што 80% наведоа дека владите треба да ги принудат големите загадувачи да платат за штетата што ја предизвикуваат.

Најголемиот дел од испитаниците се согласуваат дека треба да се инвестира во обновливи извори на енергија и работни места во чистата индустрија, како и дека треба да се постават повеќе станици за полнење на електрични автомобили.

Климатските протести се одржуваат една недела пред самитот за климатски промени на Обединетите нации, кој ќе се одржи во Њујорк, каде што светските лидери ќе утврдат нови чекори за намалување на емисиите на штетни гасови виновни за глобалното затоплување.

Прикажи повеќе...

Свет

Северна Кореја го поздравува новиот метод на САД за преговори

Објавено пред

Северна Кореја ја поздрави сугестијата на американскиот претседател Доналд Трамп за „нов метод“ во нуклеарните преговори на Вашингтон со Пјонгјанг и ја пофали одлуката на претседателот за отпуштање на поранешниот советник за национална безбедност Џон Болтон.

Преговорите со месеци стоеја во место поради несогласувањата во врска со олеснувањето на санкциите и чекорите за разоружување. Во мај, Северна Кореја соопшти дека нема да ги продолжи разговорите, додека САД инсистираа на еднострано разоружување.

Во изјавата објавена од државните медиуми, севернокорејскиот дипломат Ким Мијонг Гил, кој ќе ги води планираните разговори на работно ниво со Вашингтон, рече дека односите ќе се водат „од попрактично гледиште“ сега кога Болтон го нема.

Лидерот на Северна Кореја Ким Џонг-ун изјави дека е оптимист во врска со повторното започнување на преговорите, кои би можеле да продолжат за неколку недели.

Пјонгјанг во неколку наврати бараше Вашингтон да го преиспита својот став по неуспешниот самит меѓу двете страни што се одржа во февруари во Ханој.

Болтон инсистираше дека Северна Кореја треба да го следи либискиот пример за денуклеаризација, со целосно елиминирање на својата нуклеарна програма однапред, во можен договор со Соединетите држави.

Разоружувањето на Либија во 2004 година, Пјонгјанг го смета за длабоко провокативна споредба затоа што либискиот автократ Моамер Гадафи беше убиен по воената акција поддржана од САД во неговата земја седум години откако се откажа од нуклеарната програма.

Во средата, Трамп рече дека коментарите на Болтон ја уназадија Америка во преговорите со Северна Кореја, додавајќи дека можеби нов метод би бил добар.

Ким истакна дека не е целосно сигурен што значат коментарите на Трамп  за нов метод, додавајќи дека тој веројатно мисли на решение до кое ќе се стигне чекор по чекор, почнувајќи со оние прашања што се изводливи додека се гради доверба меѓу двете земји.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 час

Над 30 светски лидери потпишаа иницијатива за борба против климатските промени

Над 30 шефови на држави и влади потпишаа апел за засилување на активностите во борбата против климатските промени, што ги...

Топ5 часа

Воз на релација Гевгелија – Скопје прегази 23-годишен мигрант

Пакистанец на возраст од 23 години загина на пругата во близина на селото Ногаевци кога во него удрил воз што...

Македонија5 часа

Почна уривањето на дивоградбите во Охрид

Општина Охрид ја почна најавената акција за уривање дивоизградени објекти на подрачјето на општината во согласност со законските процедури и...

Македонија5 часа

(Видео) Одложено судењето на Латас, предметот „Тотал“ сѐ уште во доказна постапка

Денешното рочиште за случајот „Тотал“, каде што обвинет е новинарот и поранешен уредник, Драган Павловиќ-Латас, е одложено за 17 октомври...

Свет6 часа

Во светот се одржуваат големи климатски протести, ќе се протестира и кај нас

Глобален протест против климатските промени за денеска е најавен во 139 земји и се очекува ова да биде најмасовниот во...

Свет7 часа

(Видео) Пукање во близина на Белата куќа, еден загинат и петмина повредени

Еден човек загина, а петмина се повредени при пукање во Вашингтон, во близина на Белата куќа, пренесуваат американските медиуми. Не...

Свет7 часа

Пентагон на Трамп ќе му претстави воени опции за Иран

Воени опции како одговор на иранскиот напад врз саудиската рафинерија, денеска, ќе му бидат претставени на американскиот претседател Доналд Трамп....

Свет7 часа

Саудиска Арабија почна воена операција во Јемен

Коалицијата што ја предводи Саудиска Арабија почна воена операција северно од јеменскиот пристаништен град Ходеида. Целта на операцијата, како што...

Европа20 часа

Макрон: „Жолтите елеци“ ме наведоа подобро да ги слушам луѓето

Францускиот претседател Емануел Макрон откри дека кризата со граѓанското движење „Жолти елеци“ на некој начин била добра за него, бидејќи...

Свет21 час

Трудо среде скандал, најмалку трипати се маскирал како црнец

Канадскиот премиер Џастин Трудо денеска западна во голем скандал. Утрово беше објавена негова стара фотографија на која тој е облечен...

Македонија1 ден

Обвинение против ексградоначалник на Демир Хисар, незаконски вработувал луѓе

Битолското Обвинителство поднесе обвинение против три лица за незаконски вработувања. Обвинети се поранешен градоначалник на Демир Хисар, раководител на Центарот...

Македонија1 ден

(Видео) Трајанов: Со една изборна единица ќе се стави крај на прелевањето на гласовите на малите партии

Претседателот на Демократскиот сојуз, Павле Трајанов, рече дека очекува поддршка со консензус на иницијативата за промена на Изборниот законик да...

Македонија1 ден

Судењето за „Талир 2“ повторно одложено

Судењето за предметот „Талир 2“ на СЈО, судијката Даниела Алексова-Стојановска го одложи за 15 октомври. Причина за одлагањето е доуредување...

Регион1 ден

Mакедонски државјанин фатен при шверц на антички предмети на граничниот премин Прешево

Српските цариници во соработка со полицијата, во вторникот, 17 септември, на граничниот премин Прешево спречија обид за шверц на антички...

Топ1 ден

Обвинение и за девојката што учествувала во убиството на Пино Секондо

Обвинителството поведе обвинение и против девојка од Скопје за која се смета дека е соизвршител во убиството на Пино Секондо,...

Македонија1 ден

Палмер: САД се надеваат дека Северна Македонија ќе ги почне преговорите во октомври

Специјалниот претставник на државниот секретар на САД за Западен Балкан, Метју Палмер, вели дека очекува Северна Македонија да ги почне...

Топ1 ден

Тракторист загина во сообраќајна несреќа на патот Струга – Дебар

Четириесет и осумгодишен тракторист од струшкото село Велешта загина во сообраќајна несреќа што се случи синоќа на регионалниот пат Струга...

Свет1 ден

Обелоденети 76 милиони податоци од Mинистерството за внатрешни работи на Австрија

Во Министерството за внатрешни работи на Австрија, според информациите од интернет-страницата „Буре без дно“, дошло до масивно обелоденување полициски податоци....

Свет1 ден

(Видео) Уапсен маж кој пукаше и го блокира стратешкиот мост во Киев

Украинските специјални сили уапсија вооружен маж кој го блокира стратешкиот мост во Киев и се закани дека ќе предизвика експлозија...

Свет1 ден

Њујорк и Мичиген ги забранија ароматизираните електронски цигари

Њујорк е првата сојузна американска држава која забрани продажба на ароматизирани електронски цигари по речиси 400 случаи на сериозни болести...

Досие