Контакт

Свет

Ирачките милиции нудат примирје ако коалицијата на САД ги повлече трупите

Објавено пред

Шиитските муслимански милициски групи во Ирак понудија да ги запрат своите напади врз американските и коалициските трупи ако тие се согласат да се повлечат од ирачка територија. Понудата беше дадена неколку часа откако коалициски конвој претрпе штета од бомба покрај патот јужно од Багдад.

Понудата за примирје стигна од Катаиб Хезболах (КХ), терористичката група поддржана од Иран, чиј основач Абу Махди ал-Мухандис беше убиен заедно со иранскиот генерал Касем Солејмани во напад на американски дронови во јануари.

Нападот беше одобрен зашто Солејмани работеше со Катаиб Хезболах на ракетни напади против ирачките бази во кои се стационирани американските трупи планираа напад на Амбасадата на САД во Багдад. Во еден од ракетните напади на КХ загина американски цивилен изведувач.

Асошиејтед Прес објави во неделата дека уште две фракции од различни групи поддржани од Иран нејасно ја покажале својата подготвеност за примирје. Портпарол на КХ се закани со продолжување на насилството ако понудата не биде прифатена, велејќи дека ако американската коалиција не ги повлече своите сили, фракциите на отпорот ќе ги продолжат своите воени активности со сите можности што им се на располагање.

Тој рече дека понудата за примирје била дадена од т.н. Координативно тело на ирачкиот отпор откако истакнати личности интервенирале и посредувале за да ги убедат овие фракции да ги запрат бомбардирањата до крајот на американските избори.

Овие истакнати личности очигледно интервенираат затоа што државниот секретар Мајк Помпео се закани на крајот на септември дека ќе ја затвори амбасадата во Багдад и ќе ги премести дипломатските операции во курдскиот град Ербил ако ирачката влада не го заштити американскиот персонал од терористички напади.

Ирачката влада е загрижена дека и другите земји ќе го следат примерот ако САД ја затворат својата амбасада. Иранските шиитски посредници сакаат САД да излезат од Ирак, но очигледно не сакаат земјата да стане целосно изолирана од светот. Тие исто така се плашат од исходот ако ирачката влада мора да избере помеѓу поддршката од Западот или Иран, чијашто способност да обезбеди конструктивна поддршка е значително намалена со санкциите.

Ројтерс истакна дека широк спектар ирачки политичари ги повикаа водачите на шиитската милиција да престанат да ги провоцираат Американците, плашејќи се од нова голема воена интервенција на САД.

Шиитските воени лидери поддржани од Иран исто така се нервозни поради нивото на поддршка од ирачките шиити. Највисокиот шиитски свештеник во Ирак, ајатолахот Али Систани, минатиот месец ги повика милициите да се распуштат и ја советуваше централната влада да престане да ги финансира Единиците за народна мобилизација (ПМУ) – во основа групи борци на милицијата, ангажирани да се борат против Исламска држава од име на Багдад. Водачите на милициите во голема мерка го игнорираа Систани, особено Катаиб Хезболах, кој е доволно голем и моќен за да може да се смета за засебна влада, исто како што беше Исламска држава.

Оваа сличност е впечатлива за Ирачаните, особено за сунитските муслимани, кои долго време стравуваа од злоупотреби во регионите доминирани од шиити и не им е пријатно поради влијанието на Иран врз нивната влада. Ирачките граѓани немаат доверба во милицијата која минатата година помогна во насилна акција против демонстрантите, оставајќи зад себе повеќе од 500 мртви и исчезнати.

Гласот на Америка во септември шпекулираше дека ирачките милиции се надеваат дека ќе направат договор со САД, исцрпена од интервенции, сличен на оној што го склучија талибанците во Авганистан.

Катаиб Хезболах и другите сили на ПМУ си ги припишаа заслугите за изнуденото намалување на американските трупи најавено во септември и тврдеа дека ќе можат да изнудат целосно повлекување со повеќе напади. Пентагон изјави дека зголеменото темпо на терористички ракетни напади и бомбардирања нема никакво влијание врз одлуката за повлекување.

Лидерите на шиитската милиција често цитираат необврзувачка резолуција со која се повикуваат сите американски сили да се повлечат усвоен од ирачкиот парламент по воздушниот напад во кој беа убиени Солејмани и Мухандис. Не сите во Ирак беа задоволни од оваа резолуција, а некои ја осудија како засилено иранско мешање во нивната влада.

Резолуцијата станува политички иритант за милициите, а критичарите тврдат дека ако падот на Исламска држава значи дека американската коалиција повеќе не е потребна во Ирак, тогаш и ПМУ се непотребни и треба да се распуштат.

Свет

Во Турција 110-годишна жена го победи коронавирусот

Објавено пред

Сто и десетгодишна жена во Турција го победи коронавирусот. Таа денеска е пуштена од болницата во градот Сакариа, каде се лекувала од Ковид-19.

Хамиде Ау, била тестирана позитивно на коронавирус откако нејзиниот син бил позитивен, а резултатот од тестот покажал дека и таа е позитивна.

Таа била сместена во болница, а по хоспитализацијата била успешно излекувана и денеска е пуштена дома, пренесе новинската агенција „Анадолија“.

Таа била испратена со аплауз од страна на медицинскиот персонал и особено му се заблагодарила на лекарскиот тим кој се грижел за нејзиното здравје.

Прикажи повеќе...

Свет

Макрон се обрати на нацијата – нема да се откажеме од нашите вредности

Објавено пред

Франција повторно беше цел на терористички напад, порача францускиот претседател, Емануел Макрон, во Ница, каде што утрово беа убиени тројца луѓе.

Тој најави дека Франција воведува засилени контроли на безбедност во училиштата по терористичкиот напад во Ница.

Исто така, Макрон нагласи дека по нападот во Ница ќе биде мобилизирана дополнителна воена цила.

Војската ќе ги штити најголемите француски градови, училиштата и религиските објекти, истакна Макрон. Наместо сегашните 3.000, овие места ќе ги чуваат 7.000 војници.

„Франција е нападната поради нашите вредности, а ние нема да се откажеме од нив“, изјави францускиот претседател.

Прикажи повеќе...

Регион

Во Србија повеќе од 1.000 новозаразени од коронавирус, шестмина починати

Објавено пред

Според последните информации, во Србија во последните 24 часа се потврдени 1.384 нови случаи на инфекција и шестмина починати.

Од последниот извештај, тестирани се примероци од 9.457 луѓе.

Во моментот има 44 пациенти на апарати за дишење.

Вкупниот број на смртни случаи е 809.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет59 минути

Макрон се обрати на нацијата – нема да се откажеме од нашите вредности

Франција повторно беше цел на терористички напад, порача францускиот претседател, Емануел Макрон, во Ница, каде што утрово беа убиени тројца...

Македонија2 часа

Кривична за Лидија Димова, се товари дека злоупотребила милиони од европски фондови

Управата за финансиска полиција до Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција поднесе кривични пријави против директорката на...

Македонија3 часа

(Видео) За Заев е неприфатливо тоа дека македонскиот јазик извира од бугарскиот

Премиерот Зоран Заев изјави дека не се прифатливи некои од сигналите што доаѓаат од Бугарија. „Не е прифатливо“, изречно рече...

Македонија3 часа

Пендаровски: До овој момент не се размислува за полициски час каков што имавме

Претседателот Стево Пендаровски, по денешната седница на Советот на безбедност, изјави дека во овој момент не се размислува за полициски...

Македонија5 часа

Спасовски пренесен на Инфективната клиника во Скопје

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, вчеравечер е хоспитализиран на Клиниката за инфективни болести во Скопје. Согласно протоколите, тој со...

Економија6 часа

АЕК ќе спроведува физибилити-студија за влијанието на 5Г-мрежата врз здравјето на луѓето

Агенцијата за електронски комуникации набргу ќе распише меѓународен тендер за избор на компанија што ќе изработи физибилити-студија за влијанието на...

Македонија7 часа

Задолжителна самоизолација од закажувањето тестирање на Ковид-19, казните се 50 евра

Со новите законски измени самоизолацијата е задолжителна при тестирање на Ковид-19 од закажување на тестот или самото тестирање, па сè...

Свет7 часа

Во нападот во Ница убиени три лица, една жена е обезглавена

Во нападот што се случи во Ница, за кој се сомнева дека е терористички, убиени се три лица со нож,...

Македонија9 часа

МОН најави реформа на учебниците по честите реакции за грешки и стереотипи во нив

Министерството за образование и наука формира работна група која развива концепт за целосна и суштинска промена на учебниците за основно...

Македонија9 часа

Стапија во сила новите мерки – забрането е групирање по 22 часот, казната е 500 евра

Од денеска забрането е групирање на отворено на повеќе од четири лица по 22 часот, а казната за непочитување на...

Свет9 часа

Едно од ретките места во светот без коронавирус ги забележа првите два случаја

Маршалските Острови, едно од последните места во светот каде што немаше коронавирус, ги забележаа првите два позитивни случаја, пишува Би-би-си....

Македонија10 часа

Од денеска маските се задолжителни на отворено

Собранието синоќа со 53 гласови „за“, 26 воздржани и ниту еден глас против ги изгласа измените во Законот за заштита...

Македонија10 часа

Седница на Советот за безбедност за состојбата со коронавирусот во Македонија

Во Кабинетот на претседателот Стево Пендаровски во „Вила Водно“, со почеток во 11 часот, ќе се одржи седница на Советот...

Европа20 часа

(Видео) Од петок карантин во цела Франција

Францускиот претседател Емануел Макрон прогласи каратин од петок што ќе трае најмалку до 1 декември. „Бранот се рашири низ цела...

Македонија20 часа

Славјанка Петровска позитивна на коронавирус, качила температура додека била на седница во Собранието

Актуелната пратеничка во Собранието од СДСМ и поранешна дополнителна заменичка на министерот за внатрешни работи во техничката влада Славјанка Петровска...

Македонија20 часа

Во Скопје рекорден број новозаразени, Аеродром надмина 700 активни случаи

Во Скопје во изминатите 24 часа се регистрирани рекордни 422 нови случаи на Ковид-19, а во тој период починале тројца...

Македонија22 часа

Рекордни 870 нови случаи на коронавирус во Македонија, починаа 14 лица

Во последните 24 часа во Македонија 14 лица починаа од коронавирус, а потврдени се 870 нови случаи од  2.647 тестирања,...

Свет23 часа

Германија воведе строги мерки: рестораните, кината и баровите ќе бидат затворени 4 недели

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави денеска дека германските власти се согласиле на четиринеделен делумен карантин. Во овој временски период затворени...

Македонија1 ден

МОН го повлече учебникот по македонски јазик за петто одделение

Министерството за образование и наука го повлече учебникот по македонски јазик за петто одделение поради несоодветна и дискриминирачка содржина. „Во...

Македонија1 ден

Пауновски: Нови вработувања ќе има в година, дотогаш ќе се снаоѓаме

Државниот пазарен инспекторат добил од Владата ветување дека в година ќе им бидат одобрени бараните 20 нови вработувања. Директорот на...

Досие