Контакт

Свет

Ирачките разузнавачи откриле како Американците го пронашле Багдади

Објавено пред

По долготрајна потрага по Абу Бакр ал-Багдади, еден од главните помошници на лидерот на Исламската држава, во 2018 година на ирачките разузнавачки служби им открил како Багдади со години успевал вешто да бега, рекле ирачките власти.

Ал-Багдади знаел да води стратешки разговори со своите вработени во комбиња, со кои бил превезуван зеленчук, открил Исмаил ал-Етави кога бил фатен од турските власти и предаден на ирачките.

„Етави откри вредна информација која им помогна на ирачките безбедносни агенции да го состават последниот дел од сложувалката од движењата на Багдади и просторот во кој се криел“, рекол претставник на ирачките безбедносни служби.

„Етави откри детали за петтемина мажи, вклучително и тој, како и детали за нивните состаноци со Багдади во Сирија, но и за разни локации“, рекол извор за „Ројтерс“.

Ловот на Багдади бил фрустрирачки за западните и арапските разузнавачки агенции, кои со години се обидувале да му влезат во трага на човекот што наметна владеење терор низ Сирија и Ирак и издаде наредби за масовни егзекуции и обезглавувања.

Ирачките служби го сметале Етави за еден од петтемина главни помошници на Багдади. Ѝ се придружил на Ал каеда во 2006 година, а американските сили го фатиле во 2008 година и го затвориле на четири години, велат ирачките безбедносни власти.

Подоцна, Багдади му ги доверил клучните улоги на Етави, како што се верското учење и изборот на командант на Исламската држава. По уривањето на групата во 2017 година, Етави заедно со сопругата Сиријка побегнал во Сирија.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Тунел за бегство долг 20 метри, откриен во центар за притвор на мигранти во Австралија

Објавено пред

Недовршен тунел за бегство долг 20 метри беше откриен во центар за притвор на мигранти во Западна Австралија, јавуваат тамошните медиуми.

Тунелот, кој бил ископан три метри под земја, е пронајден вчера а бил изграден под блокот за сместување во комплексот „Фалкон“ во центарот „Хонга Хил“.

„Тунелот започнува под подот на просторијата 6Ф, а потоа продолжува под две внатрешни огради и завршува на пет метри од надворешната ограда“, велат адвокатите на организациите што се занимаваат со прашањето на мигранти.

Тие наведоа дека не е познато кој и со што го ископал овој тунел.

Податоците на австралиските погранични власти покажуваат дека во овој центар има околу 315 мажи, меѓу нив се 175 лица од оние на кои владата им ги одзела визите и 140 баратели на азил, а во центарот нема жени и деца.

Просечното време поминато во австралискиот имиграциски притвор сега е 627 дена, а „Хонга Хил“ често се користи за притвор на луѓе на подолг временски период, пишуваат медиумите.

Седумдесет и три лица се наоѓаат во имиграциски притвор повеќе од пет години, а пренесува Гардијан.

Прикажи повеќе...

Европа

ЕК покрена нова постапка против „Астразенека“ во Брисел

Објавено пред

Европската комисија покрена нова постапка против „Астразенека“ пред судот во Брисел, поради доцнењето на испораката на вакцини против Ковид-19.

Официјални лица запознаени со случајот изјавија дека тужбата претежно е од процедурален карактер, објави „Ројтерс“.

Првиот случај беше покренат во април и ќе и овозможи на ЕУ да побара евентуално парични казни.

Првиот случај се однесуваше на барањето за побрза испорака на вакцините, додека во вторипт случај се работи за суштински факти.

Прикажи повеќе...

Свет

Еден од напаѓачите го најавил масакрот во руското училиште носејќи маска со натпис „бог“

Објавено пред

Најмалку 11 лица се убиени во вооружениот напад во средно училиште во рускиот град Казањ. Напаѓачите, според информациите објавени од медиумите, се двајца тинејџери.

Еден од напаѓачите, идентификуван како 19-годишниот Илназ Галијавиев, за време на апсењето изјавил дека поставил бомба и во станот на неговата мајка. Другиот напаѓач е наводно убиен.

Засега не е познат мотивот за нападот.

Сепак, според порталот База, еден од напаѓачите започнал канал на апликацијата „Телеграм“ непосредно пред нападот и оставил неколку пораки. Тој се фотографирал со маска на која пишувало „бог“ и напишал дека ќе го нападне училиштето и потоа ќе се самоубие.

Меѓу убиените има најмалку осум деца и наставник, изјави извор за руската новинска агенција „Интерфакс“. Според ТАСС, 32 лица биле повредени и хоспитализирани. Министерството за внатрешни работи на Татарстан соопшти дека напаѓачите имале експлозивни направи и автоматско оружје.

Порталот Бата ги објави и првите снимки од училиштето каде се случил нападот.

Лекарите успеале да спасат една од жртвите на која и затанало срцето. Ученикот Арслан Шигапов бил застрелан неколку пати, неговото срце застанло, но лекарите успешно го реанимирале.

Заедно со него, најмалку пет други деца се на одделот за интензивна нега.

Властите во Татарстан, руска република чиј главен град е Казањ, објавија дека е засилена безбедноста во другите училишта во градот.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет32 минути

Еден од напаѓачите го најавил масакрот во руското училиште носејќи маска со натпис „бог“

Најмалку 11 лица се убиени во вооружениот напад во средно училиште во рускиот град Казањ. Напаѓачите, според информациите објавени од...

Македонија2 часа

Министерството за здравство: Вчера се аплицирани 14.033 дози вакцини

Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови во државата. Интересот за вакцинација секојдневно се зголемува, а досега бројот на лица...

Регион2 часа

Во Србија пораст на бројот на вакцинирани по ветувањето на Вучиќ од 25 евра

Корона-бројките во Србија продолжуваат да паѓаат и покажуваат помалку од 1.000 заразени втор ден по ред, а белградските медиуми тврдат...

Македонија2 часа

Владата денеска ќе одлучува за новите рестриктивни мерки

Владата денеска ќе ја одржи редовната 69-та седница, со повеќе точки на дневниот ред , информираат владините служби. На седницата,...

Свет3 часа

СЗО: Сите треба да бидеме загрижени поради индискиот сој на коронавирус

Светската здравствена организација (СЗО) го класифицира индискиот сој на коронавирусот, исто така познат како двоен мутант, како можност од нова...

Свет4 часа

(Видео) Најмалку 20 загинати, меѓу нив 9 деца во синоќешните израелски напади

Палестинците рано утрово лансираа десетици ракети од Газа, а Израел возврати со нови воздушни напади. Израелската армија објави дека во...

Регион14 часа

Швајцарски весник со истражување: Зошто Балканот е легло на антиваксери?

Весникот Ноје Цирхер Цајтунг (НЗЗ), на почетокот на анализата од дописникот на Југоисточна Европа, Волкер Пабст, истакнува дека до неодамна,...

Македонија20 часа

Филипче: Значајно се испразнети болниците, хируршките одделенија се вратени во функција

Eпидемиолошката крива е во опаѓање и бројот на хоспитализирани пациенти во континуитет се намалува во изминатите денови, изјави министерот за...

Македонија21 час

Инспекторатот за животна средина: Рудникот „Казандол“ не претставува опасност

Рудникот „Казандол“ во моментот не претставува опасност за животната средина и локалното население, соопшти Државниот инспекторат за животна средина, кој...

Македонија22 часа

Средба Заев – Фон дер Лаен: Идентитетски прашања не смее да бидат на масата за разговори

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, во рамките на посетата на Брисел, оствари средба и со претседателката...

Македонија1 ден

Заев од Брисел: Идентитетот не може да биде причина за блокада на европските интеграции

Премиерот Зоран Заев, придружуван од заменик-претседателот во Владата за европски прашања, Никола Димитров, министерот за надворешни работи, Бујар Османи, и...

Македонија1 ден

Од 12 до 18 мај полициски час од 24 часот, дозволено да биде и организирање настани на затворено

Кризниот штаб предложи олеснување на рестриктивните мерки – полицискиот час да почнува од 24 часот, угостителските објекти да работат до...

Свет1 ден

(Видео) Застрашувачки снимки од Индија, пациенти оставени да умираат, лекарите се кријат

Во Индија се појавија застрашувачки снимки од пациенти заразени од коронавирус, кои, според тврдењата на нивните семејства, лекарите ги оставиле...

Свет1 ден

(Видео) Пет лица повредени при напад со нож на Нов Зеланд

Пет лица се повредени, а три се во критична состојба кога биле прободени со нож во супермаркет на Нов Зеланд,...

Свет1 ден

Состанок на министрите за надворешни работи на ЕУ, фокусот е Западен Балкан

Шефовите на дипломатиите на Европската Унија денеска во Брисел ќе одржат дискусија за посилен политички ангажман на ЕУ со партнерите...

Свет1 ден

(Видео) Седум лица убиени на роденденска забава во Колорадо

Седум лица, вклучително и напаѓачот, беа убиени синоќа во пукање на роденденска забава во Колорадо Спрингс во американската држава Колорадо,...

Македонија2 дена

Регистрирани нови 135 заболени и 14 починати од коронавирус во земјата

Во последните 24 часа се направени 1.993 тестирања, а регистрирани се 135 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје – 74,...

Свет2 дена

(Видео) Илон Маск призна дека има Аспергеров синдром на телевизиско шоу

Елон Маск откри дека има Аспергеров синдром, за време на неговото гостување во американското ТВ-шоу „Saturday Night Live“. Тој откри...

Регион2 дена

(Видео) Хрватскиот министер за здравство вакцинираше граѓани

Хрватскиот министер за здравство, Вили Берош заедно со лекарите на Хрватскиот институт за јавно здравје и Наставниот институт за јавно...

Топ2 дена

Се преврте автомобил кај клучката Коњари, загина 27 годишник

Во сообраќајна несреќа што се случи вчера попладне на автопатот Скопје-Штип, во близина на клучката Коњари, загина 27 годишно лице...

Досие