Контакт

Свет

Истражувачите со жестоки критики кон стратегијата против Ковид-19 во Шведска

Објавено пред

Група од 22 истражувачи објави писмо во кое се бара брза и радикална акција на шведската влада за да се спречи понатамошното ширење на Ковид-19 во земјата и можниот колапс на нејзиниот здравствен систем, пренесува РТ.

Во писмото се критикува владата поради стратегијата за колективен имунитет и се тврди дека шведските здравствени власти ја изневериле земјата зашто вовела само неколку, а и тие биле лабави ограничувања.

Според групата, Шведската агенција за јавно здравје барем четирипати потврди дека стапката на зараза во земјата нагло расте. „Тие не покажаа намера да ги менуваат своите препораки дури и кога кривата во Шведска почна радикално да се разликува од оние во соседните земји“, велат истражувачите.

За пример, Шведска има 11.445 потврдени случаи на инфекција со Ковид-19 и 1.033 смртни случаи. Во меѓувреме, цифрите кај соседите на Шведска, кои воведоа далеку построги мерки за движење и јавна активност, се далеку пониски. Нивните рестриктивни мерки вклучуваат затворање училишта, затворени барови, кафулиња и ресторани и сериозно ограничување на јавните собири.

Данска има регистрирано 6.706 заразени и 299 смртни случаи, Норвешка пријави 6.623 заразени и 139 смртни случаи, а Финска пријави 3.161 заразен и 64 смртни случаи. За разлика од своите нордиски соседи, Шведска одлучи да се потпре на социјалното дистанцирање и доброволното самоизолирање избегнувајќи какви било строги мерки наметнати од владата.

„Ова се случи затоа што добија дискутабилни пораки од јавното здравство и од избраните функционери. Ако не преземеме моќна акција сега, ќе треба да го сториме тоа подоцна“, вели Јан Лотвал, професор по клинички алергии на Универзитетот во Гетеборг.

Во своето последно писмо истражувачите ја повикуваат владата да воведе низа мерки, вклучително и итно затворање на училиштата и рестораните, масовно тестирање на здравствените работници и наметнат карантин во семејствата во случај на потврдена инфекција.

Сепак, човекот што стои зад владината стратегија, државниот епидемиолог Андерс Тегнел, не го дели нивното гледиште.

„Не разбирам што сакаат да кажат. Здравствениот систем има контрола врз ситуацијата. Ако ја видиме кривата, континуирано имаме 60-ина починати дневно. Имавме несреќен развој во грижата за стари лица и почнавме да работиме на тоа“, рече Тегнел.

Тегнел посочи на Њујорк, кој има приближно ист број жители како Шведска, но десет пати поголем број жртви, како пример за очигледен неуспех на мерките за ограничено движење.

Регион

Трите коалиции го поддржаа Кривокапиќ за мандатар на новата влада во Црна Гора

Објавено пред

Здравко Кривокапиќ ќе биде мандатар за состав на новата влада во Црна Гора, одлучија пратениците на трите колаиции, пренесуваат црногорските медиуми.

Со своите потписи го поддржаа Кривокапиќ пратениците од партиите „ За иднина на Црна Гора“, „Мир е нашата нација“ и „Црно на бело“ .

„Бараме од претседателот на Црна Гора да го предложи професорот Здравко Кривокапиќ за мандатар за состав на новата влада на Црна Гора“, пишува во документот.

Во црногорското Собрание денеска се одржува седница на која се верификувани мандатите на пратениците по изборите во август и на која Алекса Бечиќ од „Мир е наша нација“, би можел да биде избран за претседател на парламентот.

Во првиот дел од седницата стигна предлог со кој се согласиле сите три коалиции, кои го потпишаа документот во кој се повикува шефот на државата Мило Ѓукановиќ да го предложи за мандатар на новата влада, носителот на листата „За иднина на Црна Гора“, Здравко Кривокапиќ.

Прикажи повеќе...

Европа

Повеќе од 800 полицајци извршија рација во 60 згради и домови во Германија

Објавено пред

Повеќе од 800 полицајци извршија рација во 60 згради и домови во пет сојузни држави. Оваа огромна координирана рација е извршена како дел од истрагата за криумчарење странци кои работат во германската индустрија за пакување месо, пренесува „Политико“.

Рациите, рече полицијата, биле насочени кон структура изградена од неколку агенции за привремено вработување. Се проценува дека најмалку 82 лица биле шверцувани во Германија на тој начин во последните шест месеци.

Во полициското соопштение се вели дека се откриени повеќе од 20 лица осомничени дека работеле илегално со помош на фалсификувани документи, а некои лажно се претставувале како студенти.

Шефот на полицијата, Роми Теве, рече дека употребата на фалсификувани документи е широко распространета во централна Германија, при што странските работници се сурово експлоатирани.

„Федералната полиција и судските органи на Саксонија преземаат решителни мерки против ова“, додаде Теве.

Во средиштето на истрагата се 10 осомничени на возраст од 41 до 56 години. Тоа се Полјаци, Германци и Украинци, објави полицијата.

Состојбите во германската месна индустрија го привлекоа вниманието на јавноста во јуни, кога беше откриено дека повеќе од 1.500 работници биле заразени со коронавирус во една ваква фабрика во Гутерсло, што, пак, резултирало со локдаун на локално ниво.

Затоа, од 1 јануари следната година, ќе стапи на сила нов закон со кој построго се регулираат безбедносните и здравствените услови во индустријата за преработка и пакување месо, наведува „Политико“.

Прикажи повеќе...

Свет

Амбасадорот на Израел во ОН ја напушти салата на ГС за време на обраќањето на Ердоган

Објавено пред

Израелскиот амбасадор во ОН, Гилад Ердан, кој присуствуваше на средбите во живо во Генералното собрание на ОН, ја напушти салата во текот на обраќањето на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, кој остро го критикуваше Израел, пренесува „Анадолија“.

Ердан ја напушти салата додека Ердоган во видеопораката по повод 75-годишнината од ГС на ОН говореше за израелската политика на угнетување, насилство и заплашување кон Палестинците. Ердоган во дел од обраќањето за Палестина потсети дека Израел и понатаму продолжува со напади и со насилство врз светиот град Ерусалим.

„Валканата рака што посега кон приватноста на Ерусалим, каде што коегзистираат светите места на трите големи религии, постојано ја зголемува својата дрскост. Палестинскиот народ повеќе од половина век се спротивставува на израелската политика на угнетување, насилство и заплашување.

По одбивањето на документот за предавство што на палестинската страна се обидоа да ѝ го наметнат како ‘договор на векот’, Израел ги забрза напорите тврдината да ја освои однатре со помош на своите соработници. Турција нема да даде поддршка на ниеден план на кој не се согласува палестинскиот народ“, рече Ердоган, зборувајќи за американскиот мировен план меѓу Израел и Палестинците, кој предвидува основање палестинска држава само во Газа.

Тој истакна дека некои земји во регионот му пружиле поддршка на Израел, со што отворено ги прекршиле основните норми на меѓународното право.

„Земјите кои изјавија дека имаат намера да отворат амбасади во Ерусалим, спротивно на резолуциите на ОН и меѓународното право, само дополнително го комплицираат конфликтот.  Палестинското прашање може да се реши со воспоставување независна и суверена палестинска држава со Источен Ерусалим како главен град врз основа на границите од 1967 година. Барањето други решенија е залудна, еднострана и неправедна постапка“, рече турскиот претседател.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион15 минути

Трите коалиции го поддржаа Кривокапиќ за мандатар на новата влада во Црна Гора

Здравко Кривокапиќ ќе биде мандатар за состав на новата влада во Црна Гора, одлучија пратениците на трите колаиции, пренесуваат црногорските...

Македонија49 минути

Бошковски од Инфективна: „Состојбата ми е подобра, се чувствувам одлично“

Состојбата ми е подобра, се чувствувам одлично, вели лидерот на партијата Обединети за Македонија, Љубе Бошковски, по информацијата дека синоќа...

Македонија1 час

Поради несослушани сведоци, одбиени докази и толкувани снимки, Миланов смета дека Јанакиески е жртва во „Насилство во Центар“

Ако се суди според казнената политиката не би требало да има ништо повеќе од условни казни, а Миле Јанакиески е...

Македонија2 часа

Извештај на ИЈЗ: Пораст на бројот на новозаразени и починати за една недела

Согласно извештајот на Институтот за јавно здравје кој се однесува на периодот од 14 до 20 септември, регистрирани се вкупно...

Македонија3 часа

Родителите кои беа ослободени со мерките и хронично болните се враќаат на работа

Од денеска, со одлука на Владата, дел од групите кои целосно беа ослободени од работа поради состојбата со коронавирусот, се...

Македонија3 часа

(Видео) Заев – Гир: За неколку месеци очекуваме успешна завршница на подготовките на преговарачката рамка

Претседателот на Владата, Зоран Заев, денеска го прими новоименуваниот амбасадор на ЕУ во нашата земја, неговата екселенција Дејвид Гир. Тој...

Европа4 часа

Лукашенко ненајавено положи заклетва за претседател

Александар Лукашенко денеска ненадејно и без најава положи заклетва за новиот претседателски мандат, пренесува државната новинска агенција „Белта“. Церемонијата за...

Европа4 часа

Жестоки реакции против новите мерки во Британија, можно е да се вмеша и војската

Новите рестриктивни мерки што ги објави премиерот на Велика Британија, Борис Џонсон, против ширењето на коронавирусот, наидоа на жестоки реакции...

Свет5 часа

Jапонска компанија тврди дека има лек кој го скратува времето на закрепнување од Ковид-19

Jапонската компанија „Фуџифилм“ објави дека нејзиниот лек „Авиган“, веќе одобрен за потешките групи, обезбедил статистички значајно намалување на времето за...

Македонија5 часа

Анализа: Најголемо зголемување на вработените во полицијата, а најголемо намалување во одбраната

Центарот за граѓански комуникации (ЦГК) ги објави истражувањето и базата на податоци на вработувањата во министерствата и општините во последните...

Македонија6 часа

Заев со писмо до Вартоломеј побара писмена одлука за автокефална Македонска православна црква

Премиерот Зоран Заев испратил писмо до патријархот Вартоломеј, поглавар на Цариградската патријаршија, во кое се навраќа на средбата во Истанбул...

Македонија19 часа

Во 169 основни и 4 средни училишта ќе се следи настава со физичко присуство

Во 169 основни и четири средни училишта ќе се одвива настава со физичко присуство. Ваквата одлука доаѓа откако попладнево Владата...

Македонија20 часа

Јанакиески ќе бара да биде додаден во листата на оштетени во предметот „Таргет-Тврдина“

Миле Јанакиески ќе достави барање до Кривичниот суд за да биде додаден во листата на оштетени во предметот „Таргет-Тврдина“ за...

Македонија20 часа

„Водовод“ не најде бактерии во градската мрежа во Скопје по паниката што се прошири на социјалните мрежи

Водата од градскиот водовод во скопски Бутел нема бактерии и исправна е за пиење, а веста што се прошири на...

Свет21 час

Одложен самитот на ЕУ – претседателот на Европскиот совет ставен во карантин

Состанокот на ЕУ, кој требаше да се одржи на 24 и 25 септември, е одложен за 1 и 2 октомври,...

Македонија1 ден

Пет лица починаа од коронавирус, потврдени се 88 нови случаи во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.618 тестирања, а регистрирани се 88 нови случаи на...

Македонија1 ден

(Видео) Филипче: Состојбата со вирусот повторно се влошува, ако е потребно ќе има рестрикции

Министерот за здравство, Венко Филипче, на денешната прес-конференција најави дека за есенва се размислува за воведување на повеќе мерки како...

Македонија1 ден

Мицкоски ги повика граѓаните утре да излезат на протест против неправдата и мафијата

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, повика на нов протест што ќе се одржи утре во 18.30 часот. Како што порача...

Економија1 ден

(Видео) Бектеши: Субвенциите за етнички вработувања се дел од изгласаната владина програма

Вработувањата кои ќе поттикнат добри меѓуетнички односи се вметнати во Владината програма која е изгласана од Собранието, изјави министерот за...

Свет1 ден

Русија очекува до 15 октомври да регистрира втора вакцина против коронавирус

Русија очекува до 15 октомври да регистрира уште една, втора по ред, потенцијална вакцина против коронавирус, јави агенцијата ТАСС повикувајќи...

Досие