Контакт

Свет

Италијанската Партија на зелените ќе ја тужи владата за продажба на оружје на Египет

Објавено пред

Партијата на зелените на Италија вчера ја обелодени својата намера во следните неколку дена да поднесе жалба против одлуката на италијанската влада да му продаде оружје на Египет, пренесува „Ла Република“.

Одлуката на партијата доаѓа откако родителите на убиениот италијански истражувач Џулио Реџени, за кого се верува дека е убиен од египетските безбедносни сили во 2016 година, рекоа дека ќе ја тужат италијанската влада за кршење на законот со кој се забранува продажба на оружје во земјите во кои има сериозно кршење на човековите права.

Во јуни родителите на Реџени ја критикуваа владата за давање зелено светло за продажбата на два воени брода на Египет. Продажбата на двете фрегати е дел од многу поголем потенцијален египетско-италијански договор за оружје, што се состои од уште четири фрегати, 24 авиони „еврофајтер тајфун“, 24 авиони за обука „М-346“ и воен сателит.

„Оваа влада нè предаде. Границата е премината, ние повеќе нема да ѝ дозволиме на владата да нè исмева“, изјавија тогаш Паола и Клаудио Регџени за „Ла Република“.

Портпаролот на египетските вооружени сили на 31 декември објави дека Египет ја примил првата фрегата ФРЕММ Бергамини во поморската база во Александрија.

Пријателските односи на Италија со Египет по 2013 година беа привремено затегнати во 2016 година кога италијанскиот истражувач Џулио Реџени исчезна во Каиро 10 дена пред неговиот труп да биде пронајден со знаци на тортура по телото во контејнер за ѓубре на периферијата на градот.

Реџени ги истражувал независните синдикати во Египет во времето кога бил убиен.

Европа

Русија следниот месец ќе започне со производство на втората вакцина против Ковид-19

Објавено пред

Русија во февруари ќе започне со масовно производство на својата втора вакцина против Ковид-19, најави денеска премиерот Михаил Мишустин откако минатата недела земјата започна масовна кампања за вакцинација.

„Следниот месец, ќе започнеме со масовно производство на вакцината ЕпиВаКорона“, рече Мишустин на состанок пренесуван на телевизија, додавајќи дека руската влада издвоила околу 21,8 милиони евра за оваа намена.

По „Спутник В“ ова ќе биде втора руска вакцина против Ковид-19, респираторна болест од која досега починаа повеќе од 2 милиона луѓе ширум светот.

Новата вакцина беше регистрирана во Русија во октомври, а е изработена од лабораторијата „Вектор“ во Новосибирск. Во советско време, оваа лабораторија тајно истражувала биолошко оружје и чувала примероци од разни вируси, од вариола до ебола.

Владимир Путин во понеделникот изјави дека епидемиолошката состојба во земјата се движи кон стабилизација, бидејќи Русија за прв пат од почетокот на ноември пријавила помалку од 20.000 нови инфекции на ден.

Официјалните податоци кои се ажурираат секојдневно покажуваат дека од почетокот на пандемијата во Русија 3.756.931 лице биле заразени со коронавирус, од кои 70.482 починале.

Прикажи повеќе...

Европа

Холандски министер за нередите во земјата: Тие луѓе се џган, полицискиот час останува

Објавено пред

Холандската влада соопшти дека нема да ја повлече својата одлука за полициски час за борба против пандемијата на Ковид-19, и покрај немирите што ја потресоа земјата од неговото стапување на сила во саботата навечер.

„Не може да се капитулира пред луѓе што кршат излози“, рече министерот за финансии, Вопке Хоекстра, цитиран од холандската новинска агенција АНП. Тој оцени дека за немирите не се виновни легитимните демонстранти, туку насилен џган.

Холандската полиција денеска бјави дека уапсила најмалку 184 лица за учество во насилните немири кои траат трета ноќ по ред и се најлоши во последните четириесет години.

Најмалку десет полицајци се повредени во последните судири со бунтовниците кои ограбиле продавници и запалиле автомобили во неколку градови низ земјата меѓу кои и Ротердам, Амстердам и Хаг.

Министерот за правда Ферд Граперхаус исто така за АНП изјавил дека владата нема да се откаже од мерката, велејќи дека е неопходен полициски час за борба против новиот вид на коронавирус.

Немирите започнаа веднаш по воведувањето на полициски час, прва ваква мерка во земјата по Втората светска војна.

Повеќето жители на Холандија го почитуваат полицискиот час за време на кој граѓаните не смеат да ги напуштат домовите од 21 до 4.30 часот, пишува агенцијата „Франс прес“.

Премиерот Марк Руте во понеделникот го осуди криминалното насилство, велејќи дека тоа е неприфатливо и дека 99 проценти од Холанѓаните ги поддржуваат ограничувањата.

Прикажи повеќе...

Регион

Црна Гора одбила донација од 10.000 кинески вакцини

Објавено пред

Црногорската влада одбила донација од 10.000 вакцини од кинескиот производител „Синофарм“, а опозицијата ја нарече владината одлука политички мотивирана.

Во Црна Гора сè уште не е започната вакцинација против коронавирус.

Владата, како што беше соопштено, ја одбила донацијата затоа што веќе било договорено секоја набавка на вакцини да минува низ директен контакт со производителите, односно со земјите од каде доаѓаат вакцините.

„Секој друг вид набавка на вакцина или донација или кој било друг вид на снабдување, бара дополнителна проверка, односно посебна претпазливост“, рече министерката за здравство Јелена Боровиниќ Бојовиќ.

Инаку, како што пренесуваат регионалните медиуми, донацијата била понудена од сопственикот на „Адриатик пропертис“ и „Универзал капитал банк“, Петрос Статис.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

21 починат и 444 новозаразени од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.518 тестирања, а регистрирани се 444 нови случаи на...

Топ2 часа

Поранешниот прилепски градоначалник осомничен за криминал со државно земјиште

Против поранешниот градоначалник на Прилеп, Маријан Ристески, и уште осум лица, како и против две правни лица, поднесена е кривична...

Европа2 часа

Меркел бара затворање на границите и забрана за патување, пишуваат германските медиуми

Германската канцеларка, Ангела Меркел, за време на состанок на раководството на Христијанско-демократската унија (ЦДУ) се заложила за можност за целосна...

Македонија5 часа

ИЈЗ: Намалување на бројот на нови случаи и на починати

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје во периодот од 18 до 24 јануари 2021, тестирани се вкупно 11.036...

Свет5 часа

СЗО: Нови совети во врска со лекувањето на Ковид-19, тимот во Вухан започнува со работа

Светската здравствена организација (СЗО) денес ги издаде најновите совет до клиничарите за лекување  пациенти со Ковид-19, вклучувајќи ги и оние...

Европа6 часа

(Видео) Германија: Маж со нож бодел луѓе на улица, има ранети

Германската полиција соопшти дека еден човек со нож нападнал и ранил неколку лица во градот Франкфурт пред властите да го...

Европа6 часа

Бразилскиот вид на Ковид-19 пристигна во Италија, вирусолозите предупредуваат дека вакцината не е ефикасна против него

Болница во градот Варезе, во регионот на Ломбардија, лекува лице на кое му е дијагностициран првиот случај во Италија на...

Македонија7 часа

Семејство завеано во викендичка на Попова Шапка, без струја и без храна

Четиричлено семејство од Скопје останало заглавено во викендичка на Попова Шапка, бидејќи поради големите снежни навеви пристапот бил отсечен. За...

Македонија7 часа

Филипче: Ја разгледуваме можноста за набавка на вакцини од Кина

Владата ја разгледува можноста за набавка на вакцини од Кина. Како што соопшти министерот за здравство, Венко Филипче, во моментот...

Европа8 часа

Меркел: Ситуацијата со коронавирусот ни избега од контрола

Германската канцеларка Ангела Меркел призна дека ситуацијата во земјата, во борбата против коронавирусот, им избегала од контрола на властите. Според...

Европа8 часа

Италијанскиот премиер Конте поднесе оставка

Италијанскиот премиер Џузепе Конте поднесе оставка, пишуваат италијанските медиуми. Агенцијата „Анса“ пишува дека премиерот ја објавил својата одлука пред членовите...

Македонија9 часа

Брзи антиген тестови на скопскиот аеродром

Со цел да одговори на најновите рестрикции за патување воведени поради Ковид-19 од страна на земјите од ЕУ/Шенген зоната, ТАВ...

Македонија9 часа

Португалското претседателство ќе настојува да почнат преговорите на Македонија со Европската Унија

За португалското претседателство процесот на проширување е важно прашање, истакна министерот за надворешни работи на Португалија, Аугусто Сантош Силва. Како претставник...

Македонија10 часа

СДСМ: Штетни се обидите за наметнување дебата колку проценти е која било етничка заедница

Штетни се обидите за наметнување дебата колку проценти на која било етничка заедница, велат од владејачкиот Социјалдемократски сојуз на Македонија,...

Европа10 часа

(Видео) Нови насилни протести во Холандија поради полицискиот час

Холандската полиција уапси 70 лица откако избувнаа нови немири трета ноќ по ред за време на протестите за одлуката на...

Свет10 часа

Поднесено обвинение против Трамп во Сенатот

Претставничкиот дом на американскиот конгрес поднесе обвинение до Сенатот за отповикување на поранешниот американски претседател Доналд Трамп, бидејќи неговиот говор...

Свет21 час

Пирати киднапираa 15 морнари од турски брод, еден убиен

Во насилeн напад во близина на брегот на Нигерија пирати киднапирале 15 морнари од турскиот брод „Моцарт“, а еден член...

Свет23 часа

„Модерна“ тврди дека нејзината вакцина е ефикасна и против новите видови коронавирус

Вакцината на „Модерна“ дејствува и против новите видови коронавирус пронајдени во Велика Британија и Јужна Африка, тврдат научници од оваа...

Македонија24 часа

Собранието го избра Насер Зибери за народен правобранител

Иако Насер Зибери не успеа да стане првиот премиер Албанец, се избори за функцијата народен правобранител. Го предложи ДУИ, а...

Свет24 часа

Џонсон најави ублажување на рестриктивните мерки во февруари

Британскиот премиер, Борис Џонсон, бара начини за олеснување на некои рестриктивни мерки воведени за забавување на ширењето на Ковид-19 пред...

Досие