Контакт

Свет

Италијанска тинејџерка дрогирана, силувана и убиена од банда Африканци и Арапи

Објавено пред

Шеснаесетгодишна тинејџерка во Италија била дрогирана, силувана и убиена од банда Африканци и Арапи, тврди наводен сведок, а крајно левичарските демонстранти потоа го спречиле министерот за внатрешни работи на Италија да го посети местото на злосторството за да ѝ оддаде почит на жртвата.

Телото на тинејџерката, идентификувана како Дезире Мариотини, било откриено на напуштено градилиште во областа Сан Лоренцо во главниот град на Италија на 19 октомври, пренесува „Ил џорнале“.

Инспекторите првично мислеле дека тинејџерката починала од предозирање со дрога бидејќи областа во која е пронајдено нејзиното тело е позната како дувло на бездомници и зависници од дрога и бидејќи откриле дрога во нејзиниот систем.

Новите наводи и сведочења опишуваат сосем поинакво сценарио. Полицијата сега верува дека тинејџерката била силувана од повеќе луѓе пред нејзината смрт, за што има потврда од еден мигрант од Сенегал кој тврди дека бил сведок на наводното убиство. Неименуваниот мигрант, кој пристигнал таму кратко време пред смртта на Дезире, вели:

„Пристигнав таму околу полноќ и имаше жена која врескаше. Гледав во жената, но имаше уште една девојка на креветот: ѝ ја покрија главата со ќебе, но можеше да се види. Не знам дали дишеше. Изгледаше дека веќе е мртва бидејќи другата жена врескаше дека девојката е мртва.“

„Имаше Африканци и Арапи, шест или седум луѓе. Имаше уште една девојка која зборуваше ромски. Таа врескаше дека ја силувале, а потоа зеде некаква дрога бидејќи таа таму продава дрога“, додаде тој и тврдеше дека тинејџерка била дрогирана пред силувањето.

Убиството предизвика бес низ Италија. Популистичкиот министер за внатрешни работи, Матео Салвини, се обиде да ја посети областа, но беше спречен од екстремно левичарските демонстранти.

„Имам бела роза во автомобилот што сакав да ја донесам да не беа овие идиоти”, рече Салвини и додаде дека следниот пат ќе се врати со булдожер.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Јоханис: Романија не е подготвена да претседава со ЕУ

Објавено пред

Романскиот претседател Клаус Јоханис изјави дека Романија не е подготвена да го преземе ротирачкото претседавање со ЕУ, на 1 јануари идната година, поради што ја повика Владата да поднесе оставка.

Јоханис рекол дека ситуацијата излегла од контрола и дека постои политичка потреба за промена на Владата, која ја нарече несреќен случај на романската демократија, пренесе АП.

Вјорика Данчила стана премиерка во јануари, но таа има малку извршни овластувања, додека Владата всушност ја води лидерот на владеачката Социјалдемократска партија, Ливи Драгне. Тој неможе и официјално да биде премиер поради обвинувања за кражба на гласови.

Прикажи повеќе...

Свет

АП: Осумгодишни деца во Украина учат да убиваат Руси

Објавено пред

Во летен камп на една од радикалните националистички групи во Украина деца, од кои некои имаат осум години, учат да користат автоматски пушки и да убиваат Руси, објави АП. Американската агенција наведува дека нивни новинари го посетиле тој камп, кој е скриен во шумата во западниот дел на Украина.
Како што се наведува, кампот има две цели, децата да се обучат да ја одбранат својата земја од Русите и нивните сипматизери и да шират националистичка идеологија.

„Никогаш не го насочуваме оружјето кон луѓе“, рекол инструкторот Јури Чорнота Черкашин, но додал дека меѓу луѓето не ги сметаат сепаратистите, малите зелени луѓе, окупатори од Москва.

„Така што можеме и треба да целиме кон нив“, нагласил тој.

Черкашин е ветеран кој се борел против проруските сили на истокот од Украина, бил ранет во борбата и подоцна го предводел младинското крило на партијата „Свобода“.

Прикажи повеќе...

Свет

Во Нигерија 70 жртви на колера

Објавено пред

 

Бројот на смртни случаи во Нигерија предизвикани од колера се искачи на 71, соопштува Светската здравствена организација.

Колинс Овили, претставник од СЗО, соопштува дека 71 лице се починати од колера во пет области на Јобе.

Според Овили, 759 случаи на колера се детектирани во регионот во последните два месеца, а владата на Нигерија обезбедува бесплатно лекување за да се справи со епидемијата.

Колерата претставува акутно заболување предизвикано од инфекција во цревата со бактеријата вибрио колерае со која луѓето се заразуваат преку вода или храна што е веќе инфицирана со бактеријата.

Симптомите вклучуваат дијареа и повраќање, а ефектот на болеста зема замав 6 до 48 часа откако бактеријата ќе навлезе во телото.

Многу делови од Нигерија се често афектирани од епидемијата поради ограничен пристап до чиста вода за пиење.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 минути

СЈО: Во случајот „Империја“ испрани се речиси 11 милиони евра

Во случајот „Империја“ на Специјалното јавно обвинителство испрани биле речиси 11 милиони евра, а буџетот на Република Македонија бил оштетен...

Македонија9 минути

СЈО за „Империја“: Оштетен буџетот за шест милиони евра, испрани речиси 11 милиони евра

Специјалното јавно обвинителство информираше дека во рамките на истрагата „Империја“, судот донел решенија за определување на привремена мерка одземање на...

Македонија1 час

МВР го бара Груевски со потерница за издржување на затворската казна

Министерството за внатрешни работи по налог на кривичниот суд распиша потерница по поранешниот премиер Никола Груевски, кој требаше во петокот...

Топ2 часа

ЕЛЕМ повторно склучил милионски договор во четири очи

АД ЕЛЕМ склучил договор во вредност од 92.040.000 денари со приватната фирма „Марковски компани“ од Битола, во постапка на преговарање...

Македонија3 часа

Судот го замрзна имотот на „Орка холдинг“ и „Ексико“

Кривичниот суд замрзна имот на осомничените во случајот „Империја“, меѓу кои се и бизнисменот Орце Камчев и ексдиректорот на УБК,...

Македонија4 часа

ЗНМ: Јавните пари ќе продолжат да се трошат за политичка пропаганда, власта не го исполни ветеното

Здружението на новинарите на Македонија изрази загриженост затоа што во последните измени и дополнувања на Изборниот законик, што по скратена...

Свет5 часа

Трамп со твит за состојбите во Калифорнија ги разгневи пожарникарите и славните личности

Американскиот претседател, Доналд Трамп, на „Твитер“ ја објасни својата теорија за вистинските виновници за катастрофалниот пожар во Калифорнија. Како што...

Економија5 часа

Бензините поевтинуваат 4 и 4,5 денари

Од ноќеска на полноќ цената на бензините ќе се намали 4 и 4,5 денари, а на дизелот 3 денари, соопшти...

Европа6 часа

Французинка криела дека има двегодишна ќерка и ја чувала во багажникот од автомобилот

На Французинката Рози Марија де Круз ѝ се заканува затворска казна од 20 години во судењето што почна денес поради...

Регион9 часа

Мицотакис: Нема да гласаме за ратификација на преспанскиот договор

Претседателот на најголемата опозициска партија во Грција, „Нова демократија“, Киријакос Мицотакис го повтори партискиот став, дека нема да дадат поддршка...

Македонија10 часа

,,Се молиме ветрот да не го промени правецот, бидејќи за минута може да изгори селото”, сведочат жителите на Селци

Една недела над селото Селци, на падините на планината Стогово, гори шумата, во која има борови и дабови дрва. Во...

Македонија23 часа

(Видео) Од 1 декември нема да дозволиме зависници да доаѓаат во Кисела Вода, жителите се судрија со претставник од Општината

Жителите на Кисела Вода им дадоа рок на властите до крајот на месецов да го дислоцираат Центарот за превенција и...

Македонија24 часа

И последниот амандман доби „зелено светло“ од Комисијата за уставни прашања

Со девет гласа „за“, пет „против“ и без воздржани, собраниската Комисија за уставни прашања попладнево го усвои последниот нацрт-амандман, со...

Економија1 ден

Усвоен ребалансот на Буџетот – 3 милијарди денари за општините, намалени проекциите за економски раст

Општините ќе добијат 3 милијарди денари за покривање на долговите, нивото на буџетски дефицит е задржано, а намалени се проекциите...

Македонија1 ден

Партијата на Бачев за Василевски: Охриѓани велат дека е превртлив и е дел од масонски организации

Еден ден по расправијата во Охрид помеѓу лидерот на „Единствена Македонија“, Јанко Бачев и пратеникот Сашо Василевски, од партијата на...

Македонија1 ден

Интервју на Димитров за „Велт“: Веруваме дека Грците ќе го исполнат ветеното

Топката е засега кај нас. Ние веруваме дека Грците ќе го направат она што го ветија. Ова е најдобриот компромис...

Македонија1 ден

Граѓански собир за дислокација на Центарот за зависници во Кисела Вода

По иницијатива на поголем број на граѓани кои жиевеат во општина Кислеа Вода денеска ќе се одржи граѓански собир на...

Европа1 ден

Австрија откри уште еден случај на шпионажа во корист на Русија

Канцеларијата на австриското државно обвинителство за борба против економскиот криминал и корупција започна истрага против австриски контраразузнавачки агент, кој е...

Топ1 ден

Кривична пријава за стружанец оти одгледувал канабис под пластеници

Стружанецот М.К. (52) од селото Корошишта доби кривична пријава отккао полиција во неговата фарма под пластеници нашла 10 стебла канабис....

Топ1 ден

Возило излетало од патот и се превртело, две лица се повредени

На магистралниот пат Струмица-Радовиш кај село Војславци патничко моторно возило „Фолксваген Голф“ со радовишки регистерски таблици управувано од 21-годишниот Р.С....

Досие