Контакт

Европа

Италијанските возачи гневни, Австрија им наложува задолжителен негативен тест

Објавено пред

Ограничувањата кои Германија ги наметна во сообраќајот со австриската сојузна покраина Тирол, каде се шири јужноафриканскиот вид на коронавирусот, ја натераа Виена да ги засили контролите на границата со Италија, што денеска предизвика големи доцнења и ги разбесни возачите од италијанска страна.

Од вчера, возачите на камиони мора да имаат негативен тест за да можат да влезат во Германија од Тирол, поради големиот број луѓе заразени со јужноафриканскиот вид во таа австриска сојузна покраина, која на југ се граничи со Италија.

Во страв дека сите возачи од Италија кои минуваат низ нејзината територија немаат документи што ги бара Берлин и дека поради тоа ќе заглават на нејзината територија, Австрија воведе контроли на јужниот дел од нејзината граница.

„Нема да дозволиме Тирол да стане европска паркинг зона. На возачите чиј премин не може да се гарантира ќе им биде забрането да го продолжат патот“, најави тиролскиот гувернер Гунтер Платер.

Паоло Уге, претседател на италијанското здружение за патен транспорт „Конфтраспорто-Конфкомерсио“, повика да се примени принципот на реципроцитет и Италија да ги тестира возачите кои доаѓаат од Германија и Австрија.

„Ако италијанските возачи се сметаат за разнесувачи на вирусот, зошто тоа да не важи за сите?“, прашува Уге во писмо што му го испратил на италијанскиот премиер Марио Драги.

Претседателот на регионот Трентино во северна Италија, Маурицио Фугати, ја осуди едностраната блокада, која, како што рече, може да има сериозни економски и еколошки последици.

Тиролските власти соопштија дека 4.000 до 5.000 камиони поминуваат секој ден на автопатот А12, една од најпрометните рути помеѓу јужна и северна Европа.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Лавови и горили се заразија со коронавирус во зоолошката градина во Прага

Објавено пред

Во зоолошката градина во Прага, најверојатно од чуварите, два индиски лава и ѕвездата на зоолошката градина, машката горила Ричард, се заразиле со Ковид-19. Ова го потврдиле тестовите на примероците, информираше директорот на зоолошката градина во чешката престолнина, Мирослав Бобек.

„Симптомите на Ковид-19 засега се многу благи. Лавовите Jамван и Сучи киваат и кашлаат, а Ричард нема апетит и е уморен. Во соработка со ветеринарната инспекција, ќе тестираме и други животни. Секвенцирањето на примероците ќе се направи за да утврди за која варијанта на коронавирусот станува збор“, рече Бобек.

Прикажи повеќе...

Европа

Мишел: Вакцинацијата е приоритет број 1 за ЕУ

Објавено пред

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, изјави дека производството и испораката на вакцини, како и вакцинациите против Ковид-19 низ цела Европска Унија, се приоритет број еден и посочи дека тука спаѓа и работата за зголемување на производството на вакцини.

„Тековната состојба е тешка, но би сакал да испратам порака за оптимизам. Имаме средства со кои ќе обезбедиме ЕУ да одигра клучна улога во надминувањето на кризата во следните месеци“, рече Мишел.

Ние сакаме поголема предвидливост и транспарентност од фармацевтските компании, објави Мишел на својот официјален профил на Твитер по завршувањето на самитот на ЕУ, што се одржа онлајн.

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, оцени дека дејствуваат заштитните мерки, кои се на сила низ цела Европа, и додаде дека се работи на испитувањето на новите ковид-варијанти

Прикажи повеќе...

Европа

„Астразенека“ ќе испoрача 150 милиони вакцини за земјите од Европската Унија

Објавено пред

Шведскиот координатор за вакцини Ричард Бергстром денес изјави дека според сегашните информации, „Астразенека“ ќе може да ѝ испорача 150 милиони дози вакцина против Ковид-19 на Европската Унија во вториот квартал, како што беше претходно соопштено.

„Тоа е дури и помалку отколку во првичниот договор“, истакна тој, објави „Ројтерс“.

„Не сме целосно задоволни, но тие се обидуваат да најдат нови количини и сметаме дека тоа е одлично“, рече Бергстром на прес-конференција.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет18 минути

Кина одобри уште две вакцини против коронавирус

Кина одобри употреба на уште две вакцини против коронавирус. За вакцината„Кансино е потребна само една доза и, како што е...

Македонија42 минути

Засилено полициско обезбедување околу кривичниот суд, се чека пресуда за „Таргет-Тврдина“

Десетици полицајци се распоредени околу кривичниот суд, непосредно пред спроводот на обвинетиот Сашо Мијалков од куќен притвор. Речиси сите полицајци...

Свет1 час

Бразил не знае што да прави со мутациите, калифорнискиот вид е најопасен

Бразил се соочува со нова фаза на пандемијата со мутирани варијанти на Ковид-19, три пати позаразни, рече министерот за здравство....

Свет1 час

Воздушни напади во Сирија по наредба на Бајден

Американската армија изврши воздушни напади во источна Сирија по наредба на претседателот eо Бајден врз објекти за кои Пентагон вели...

Македонија2 часа

Затворени повеќе улици во Скопје поради протест за „Монструм“

Во Скопје ќе важи посебен режим на сообраќај поради протест за пресудите во случајот „Монструм“. Роднини на осудените, во вторникот,...

Свет13 часа

Меркел најави дигитални сертификати за вакцинација во ЕУ

Германската канцеларка, Ангела Меркел, вели дека дигиталните сертификати за вакцинација, кои ќе им овозможат на луѓето да патуваат во Европа...

Македонија15 часа

Потврдени 582 нови случаја на коронавирус во Македонија, починаа 13 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.972 тестирања, а регистрирани се 582 нови случаи на...

Македонија17 часа

(Видео) Заев за случајот со Мијалков: Испратена е порака дека системот функционира

Испратена е пораката дека системот функционира. Треба да знаат граѓаните дека сме на добар пат во јакнењето на правниот систем,...

Македонија18 часа

Тројца кумановци формирале терористичка група по примерот на Исламската држава

Тројца кумановци се обвинети за тероризам и формирање ќелија по примерот на познатата терористичка организација Исламска држава. Во терористичката група...

Македонија23 часа

Денеска и утре состаноци на мешовитата комисија со Бугарија, ќе се разговара за Гоце Делчев

Учебниците за седмо одделение и прашањето за ликот и делото на Гоце Делчев се очекува да бидат ставени „на маса“...

Македонија23 часа

Почната постапката за набавка на 100.000 дози од руската вакцина

Министерот за здравство Венко Филипче изјави дека вчера Владата го овластила да потпише договор за набавка на руската вакцина. „Станува...

Македонија23 часа

Со британскиот вид се заразени 70 проценти од тестираните во „Жан Митрев“

Британскиот вид на коронавирусот е присутен во 70 отсто од случаите, покажале испитувањата на Клиничката болница „Жан Митрев’, кои денеска...

Македонија24 часа

Захариева: Нема да подлегнеме на притисок за Северна Македонија, ЕУ не е Југославија

Бугарија нема да подлегне на притисок за интеграциите на Северна Македонија, изјави за БТВ вицепремиерката и министерка за надворешни работи,...

Европа24 часа

ЕУ е поделена околу сертификатот за вакцинација

Европските лидери денес ќе одржат состанок со цел да се договорат за сертификатите за граѓаните на Европската Унија кои биле...

Регион1 ден

Бугарија ја критикувa „Астразенека“ за доцнењето со вакцините: „Ни ја зедовте надежта“

Бугарскиот министер за здравство, Костадин Ангелов, ја критикуваше „Астразенека“ за неуспехот да ја испочитува договорената испорака на вакцини. Бугарија исто...

Европа2 дена

Истражување: Британскиот сој на вирусот 64 отсто ги зголемува шансите заразените да завршат во болница

Луѓето инфицирани со позаразната варијанта на коронавирусот, која првпат беше откриена во Велика Британија, имаат поголем ризик од хоспитализација, покажа...

Македонија2 дена

13 починати и 725 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.342 тестирања, а регистрирани се 725 нови случаи на...

Македонија2 дена

Филипче: Немам информации дали Мијалков се тестирал и дали пријавил самоизолација

Министерот за здравство, Венко Филипче, нема информации за тоа дали поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков се тестирал за...

Топ2 дена

(Видео) Вработени во фабрика за канабис во Кочанско ја продавале дрогата нелегално

Тројца вработени во фабриката за канабис за медицински цели во кочанското село Уларци одгледувале марихуана за продажба на нелегалниот пазар....

Свет2 дена

Вакцината на „Синофарм“ е 72,51 процент ефикасна против коронавирусот

Подружницата на „Синофарм“ при Институтот за биолошки производи во Вухан денес објави дека нејзината вакцина против Ковид-19 покажала дека во...

Досие