Контакт

Свет

Италијанците имаат план за отворање на фабриките, продавниците, кафулињата, но не и за училиштата

Објавено пред

Италијанската влада има план да ги отвори фабриките, продавниците, кафулињата, рестораните, па дури и берберниците, но не планира да ги отвора училишта до есен. Милиони Италијанци се многу незадоволни од ова.

„Тоа е комплицирано. Голем е ризикот епидемиолошката крива повторно да скокне ако ги отвориме училиштата“, се обиде да објасни италијанскиот премиер, Џузепе Конте, пред неколку дена.

„Сите студии предупредуваат дека ќе имаме нова експлозија на случаи за една недела или две и не можеме да си дозволиме“, додаде тој.

Сепак, многумина се прашуваат дали навистина нема друга опција.

„Незамисливо е да се рестартира земјата, да се отворат фабриките, работните места и да се испратат родителите на работа, а да ги остават своите деца дома“, смета пратеникот Алесандро Фусачија.

Фусачија, кој беше шеф на кабинетот на поранешниот министер за образование, се прашува зошто опцијата за постепено отворање на училиштата не е разгледана како што тоа го прават другите европски земји.

Во Франција училиштата ќе се отворат постепено во неколку фази почнувајќи од 11 мај. Ќе има максимум 15 ученици во училниците.

Мајка од Рим изјави за ДПА дека е во неволји до гуша поради сегашната состојба.

Додека е на работа, нејзината шестгодишна ќерка е чувана од дадилката, која не ѝ помага со задачите и не ги извршува домаќинските работи.

Таа ја отфрли опцијата да замине на родителско отсуство бидејќи би била помалку платена.

„Мојот поранешен сопруг работи во секторот за туризам и престана да плаќа алиментација во февруари. Не можам повеќе да отсуствувам од работа затоа што едвај ги покривам основните трошоци за живеење“, рече таа.

Владата им обезбеди на семејствата еднократен бонус од 600 евра, а уште еден би можел да се обезбеди со новата владина регулатива.

Министерката за семејство, Елена Бонети, предлага меѓу 80 и 160 евра детски додаток месечно, но не е познато дали владата ќе се согласи со идејата.

Бонети исто така ги охрабрува градоначалниците да ги отворат игралиштата и други јавни места за децата, но притоа да се обезбедат мерки за социјална дистанца.

Во Италија учењето од дома продолжува, а за многу деца не е соодветно поради слабиот пристап до интернет.

„Се обидувате да го слушате наставникот додека го користите мобилниот телефон на чичко ви со скршен екран, позајмувате Wi-Fi од вашиот сосед, слушате куче што лае, брат што плаче или мајка што чисти со правосмукалка“, напиша учителката за основно училиште, Мелина Зербо, во отворено писмо.

Зербо ја нагласува потребата за социјализација и играње со децата и тинејџерите надвор и предупредува на психолошка штета ако се пролонгира нивната социјална изолација.

Регион

Изгаснат пожарот во Мостар

Објавено пред

Изгаснат е пожарот во мостарската населба Јасеница, што претставуваше сериозна закана за куќите во таа населба.

„Пожарот беше пријавен синоќа во 22:30 часот во близина на затворот во изградба“, соопшти Професионалната противпожарна бригада во Мостар.

Трева и ниска вегетација биле зафатени од огнот, но со оглед на тоа што имало блиска населба и дека пожарот се ширел брзо, тоа претставувало сериозна закана за куќите.

Сите екипи излегле на терен и пожарот беше изгаснат во 2:15 часот, по што дел од екипата останала на терен до изутринава.

Прикажи повеќе...

Европа

Чешка руши рекорди: за еден ден 3.130 нови случаи на Ковид-19

Објавено пред

Во Чешка се регистрирани 3.130 нови случаи на коронавирус во последните 24 часа, што е најголем број на нови случаи за еден ден од почетокот на пандемијата, соопшти чешкото Министерство за здравство.

Тоа е исто така најголем број на нови пациенти за еден ден во Европа.Како што е наведено, тоа е илјада повеќе од претходниот ден, кога биле евидентирани 2.137 случаи.

Во Чешка, каде што живеат 10,7 милиони луѓе, од почетокот на пандемијата во март годинава, регистрирани се 44.155 случаи на вирусот.

Прикажи повеќе...

Свет

Повеќе од 200 озлогласени криминалци избегаа од затвор

Објавено пред

Затвореници во Уганда успеале да ги совладаат чуварите и најмалку 219 од нив успеаја да избегаат од затворот, со петнаесетина пушки. Двајца затвореници биле убиени при обид да избегаат, пренесува Си-ен-ен.

Затворениците успеале да влезат во магацин со оружје во затворот Карамоја и украле 15 пушки АК-47 и муниција.

„Станува збор за масовно бегство и озлогласени криминалци“, изјави портпаролката на армијата Флавија Буекасо, додавајќи дека меѓу нив има и сериски убијци, разбојници и силувачи и дека ситуацијата дополнително се комплицира со фактот дека е ноќ и тие се вооружени.

Во тек е голема акција и потрага по избеганите затвореници.

Ова е трето бегство на затворениците во Уганда од почетокот на пандемијата на коронавирусот.

Вкупниот број на затвореници во оваа африканска земја се зголеми за 10% во последните пет месеци, а сега околу 65.000 луѓе ја издржуваат казната.

Голем број жители од областа се приведени за кршење на ограничувањата или полицискиот час воведени поради пандемијата.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ25 минути

Тачи ќе му додели на Трамп „Орден на слободата“

Косово ќе му ја додели највисоката награда на американскиот претседател Доналд Трамп за неговата улога во помагањето на Косово и...

Европа30 минути

Чешка руши рекорди: за еден ден 3.130 нови случаи на Ковид-19

Во Чешка се регистрирани 3.130 нови случаи на коронавирус во последните 24 часа, што е најголем број на нови случаи...

Свет35 минути

Повеќе од 200 озлогласени криминалци избегаа од затвор

Затвореници во Уганда успеале да ги совладаат чуварите и најмалку 219 од нив успеаја да избегаат од затворот, со петнаесетина...

Регион44 минути

(Видео) Голем пожар во Мостар, состојбата е критична

Огромен пожар избувна синоќа во јужните предградија на Мостар, пренесуваат босанските медиуми. Според нив, пожарот зафатил површина од неколку километри,...

Македонија12 часа

Мајките на протест, бараат породилното отсуство да биде продолжено до крајот на годинава

Со барање за укинување на одлуката на 23 септември да се вратат на работа, мајките на деца до шестгодишна возраст...

Топ13 часа

Лажна дојава ја блокираше „Партизанска“ – место бомба, пронајдена вага

Голем број полициски екипи има пред познатата пекарница „Силбо“ во Скопје. Според досегашните информации од полицијата, станувало збор за дојава...

Свет13 часа

Навални номиниран за Нобелова награда

Рускиот опозициски лидер Алексеј Навални е номиниран за Нобелова награда за мир, најави Сергеј Ерофеев, професор на универзитетот „Рутгерс“ во...

Македонија14 часа

Мицкоски: Власта многу добро ги знае сторителите и нарачателите на нападот на Палевски

Власта многу добро ги знае сторителите и нарачателите на ваквиот крвав инцидент, порача лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, по веста...

Топ14 часа

Бизнисменот Љупчо Палевски претепан со метален предмет во Скопје

Бизнисменот Љупчо Палевски попладнево бил нападнат во Скопје. „Денеска околу 17:15 часот пријавено е дека на ул.Златко Шнајдер од страна...

Топ16 часа

Откриен случај на детска проституција, макро била 20-годишна велешанка

СВР Велес поднесе кривична пријава против Н.Д.(20) од Велес поради детска проституција. Во периодот од 4.7. до 13.7.2020 девојката во...

Култура16 часа

„Браќа Манаки“ ќе се одржи само еден ден во Битола и нема да има повеќе од 80 гости

Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“ нема да се одржи во својата реална форма, но достојно ќе биде одбележан...

Економија18 часа

Светската банка: Закрепнувањето на глобалната економија ќе трае пет години

Глобалното економско закрепнување од кризата предизвикана од пандемијата може да трае до пет години, изјави денеска главната економистка на Светската...

Македонија19 часа

Седуммина починати и 186 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа во Македонија седум лица починaа од коронавирус, а потврдени се 186 нови случаи од 1.674 теста,...

Македонија19 часа

ЗНМ повикува на транспарентна и непристрасна истрага за рекламирањето на партиите на последните избори

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) реагира на објавата на Основното jавно oбвинителство во која информираат дека е отворена истрага...

Македонија19 часа

(Видео) Костадинов: Односите со Бугарија ги градиме во духот на договорот за добрососедство

Македонскиот јазик e признат од целиот свет, односите со Бугарија ги градиме во духот на договорот за добрососедство, изјави портпаролот...

Македонија20 часа

Владата: Потребата на родителите да не одат на работа е беспредметна

Обезбедена е целосна грижа и доволно места за децата во градинките, единствен логичен чекор е родителите да се вратат на...

Македонија21 час

Целиот тим на ракометниот клуб Голден арт КЛ7 во изолација поради коронавирус

Ракометниот клуб Голден арт КЛ7 ги информира целокупната спортска јавноста и надлежните институции дека по натпреварот од второто коло на...

Македонија21 час

(Видео) Ќе се гради пругата кон Бугарија

Новиот министер за транспорт и врски, Благој Бочварски, најави изградба на пруга на Коридорот 8, односно пругата до Бугарија. Тој...

Македонија23 часа

Засилени контроли во Скопје – за еден ден казнети 379 возачи

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На територија...

Регион23 часа

Нова одлука во Србија – сите што се враќаат во земјата мора да се пријават во здравствениот систем

Од утре, од 18 часот, во Србија стапува во сила нова одлука – сите државјани на Србија што ќе се...

Досие