Контакт

Европа

Италијанците предупредени: Со пристигнувањето на вакцината, ќе се активира и мафијата

Објавено пред

За време на пандемијата Ковид-19, во Италија биле покренати 46 кривични постапки, поради корупција во медицинскиот сектор, пишува весникот „Ил Фато Котидијано“.

Јавниот обвинител Џовани Полчини, кој е познат по успешните антикорупциски процеси и сега е правен советник на италијанското Министерство за надворешни работи, предупредува дека треба да се биде многу внимателен и добро да се подготви дистрибуцијата на вакцини против корона, бидејќи, како што тврди, здравството е област изложена на можност за голема корупција.

Според него, може да се очекува дека криминалните организации Н’дрангета и мафијата ќе се обидат да се вклучат во бизнисот со набавка и дистрибуција на вакцини, како што веќе се обидоа во првите месеци од пандемијата на коронавирус, при набавката на медицинска опрема.

„Дистрибуцијата на вакцината значи цел синџир на добавувачи, транспорт, складирање и јавни тендери и при секој од овие чекори може да се очекува криминалните организации да се обидат да се инфилтрираат“, тврди обвинителот Полчини.

Според него, треба да се посвети посебно внимание на оние криминални организации кои ќе се обидат да произведат лажни вакцини, што би било штетно по јавното здравје, како и на можните шпекуланти кои сигурно ќе се обидат да ја зголемат цената на лекот во првите месеци откако вакцината ќе се појави на пазарот.

Весникот потсетува на скандалите со цената на заштитните маски, од кои имаше недостиг во Италија во првиот бран на пандемијата, па затоа некои дистрибутери и некои аптеки продаваа медицински маски и до 20 пати поскапи од реалната цена.

Европа

Кучето на Борис Џонсон кашлало и одбивало да оди на прошетка, имало корона

Објавено пред

Додека Борис Џонсон се борел со коронавирусот во болница, неговиот џек расел териер Дилин кашлал, бил слаб и одбивал да оди на прошетка, пишува британски „Мирор“.

Џонсон беше хоспитализиран во болницата Сент Томас во април со треска и кашлица, а сите негови блиски луѓе завршија во самоизолација, вклучително и свршеницата Кери Симондс и министерот за здравство Мет Хенкок, кои исто така се заразија.

Симондс тогаш била бремена, па заедно со Дилин биле во самоизолација во куќа во јужен Лондон каде што живее Џонсон.

„Познато е дека вирусот ги зарази сите на Даунинг стрит, но се чини дека и малиот Дилин се заразил“, изјави извор од Кабинетот на премиерот за „Сан“, додавајќи:

„Тие не го тестираа, затоа не можеме да бидеме сигурни, но во исто време кога Џонсон беше на интензивна нега, а Симондс почна да ги покажува првите симптоми, Дилин беше многу летаргичен, уморен и не се однесуваше како и обично. Кога гледам наназад во тоа време,  можно е и тој да бил заразен. За среќа, и тој и премиерот закрепнаа“.

Официјалниот научен совет на Владата вели дека нема докази дека вирусот може да се пренесе од домашни миленици или дека нивните сопственици можат да им го пренесат ним, но кучињата можат да се заразат и да имаат полесни симптоми.

Бидејќи не бил тестиран, не се знае со сигурност дали Дилин бил заразен со корона или бил само летаргичен бидејќи му недостигал сопственикот.

Прикажи повеќе...

Европа

Во поранешниот берлински аеродром наскоро ќе се вакцинираат по 4.000 луѓе дневно

Објавено пред

Големиот натпис „Добре дојдовте“ сè уште виси пред берлинскиот аеродром Тегел, кој месецов беше затворен засекогаш.

Но, наскоро се очекува илјадници луѓе повторно да минуваат низ неговите врати, откако преуредената зграда на терминалот Ц од средината на декември ќе стане центар за вакцинација против коронавирус.

Германија се надева дека ќе ја зајакне имунизацијата во првиот квартал од 2021 година и веќе ги поставува основите на 60 центри низ целата земја.

Иако министерот за здравство Јенс Шпан инсистира на тоа дека вакцинацијата не треба да биде задолжителна, канцеларката Ангела Меркел во четвртокот пред парламентот изјави дека вакцината за Германија претставува светло на крајот од тунелот.

Германската сојузна влада ќе биде одговорна за набавката и испораката на вакцината, а сојузните покраини ќе обезбедат опрема и ќе изберат места за центрите каде што ќе се врши вакцинацијата.

„Во Тегел ќе вакцинираме помеѓу 3.000 и 4.000 луѓе на ден“, изјави за „Франс прес“, Албрехт Броме, одговорен за формирање на центрите за вакцинација во германската престолнина.

Уште еден поранешен аеродром Темпелхоф, кој во минатото наизменично се користеше како центар за бегалци, велодром и лизгалиште, ќе се претвори во центар за вакцинација.

Во шест центри распоредени во четири главни пунктови, треба да биде можно да се вакцинираат по 20.000 луѓе дневно во градот со 3,8 милиони жители, изјави берлинската министерка за здравство, Дилек Калајчи.

Реализацијата на овој проект ќе биде огромен предизвик, признава министерката, додавајќи дека приоритет ќе имаат здравствено чувствителни групи и оние кои се особено изложени на вирусот, како што се здравствените работници. Центрите ќе бидат отворени секој ден од 9 до 19 часот, вклучително и за време на викендите.

Прикажи повеќе...

Европа

Конте: Нема да има реконструкција на владата

Објавено пред

Италијанскиот премиер Џузепе Конте демантираше каква било намера за реконструкција на сегашната коалициска влада, која е составена од партии од левиот центар.

Во интервју за дневниот весник „Ил Кориера дела сера“, премиерот рече дека никој од владата, ниту тој самиот, не разгледувал таква можност и дека во овој момент сите владини сили се насочени кон кризата предизвикана од Ковид-19 и како најдобро да се организира употребата на 209 милијарди евра одобрени за Италија како помош од Европската Унија.

„Не е време да се исполнат можните амбиции на поединци или аспирациите за поголема политичка улога. Ние работиме на тоа судбината на државата да не зависи од судбината на поединците”, рече Конте.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 минути

Престануваат да важат мерките против загадувањето во Тетово, Куманово и Кавадарци

Мерките против загадувањето кои пред два дена беа воведени во Тетово, Куманово и Кавадарци, престануваат да важат, соопшти Владата. „Согласно...

Европа25 минути

Во поранешниот берлински аеродром наскоро ќе се вакцинираат по 4.000 луѓе дневно

Големиот натпис „Добре дојдовте“ сè уште виси пред берлинскиот аеродром Тегел, кој месецов беше затворен засекогаш. Но, наскоро се очекува...

Економија28 минути

За време на пандемијата 15.000 лица останале без работа

За време на пандемијата без работа останале околу 15.000 лица во Македонија, истакна министерот за економија, Крешник Бектеши, повикувајќи се...

Економија54 минути

Бензините и дизелот поскапуваат

Горивата од ноќеска на полноќ ќе поскапат за 1 и за 1,5 денар, одлучи Регулаторната комисија за енергетика. Со денешната...

Македонија1 час

Плевнелиев: Скопје да даде гаранции за реформи, Софија да се откаже од ветото

Oднecите меѓy Софија и Скопје треба итно да деескалираат со одлучен чекор направен од двете страни, вели поранешниот бугарски претседател...

Свет2 часа

Руската вакцина „Епиваккорона“ ќе биде пуштена во промет во декември

Вакцината „Епиваккорона“ против Ковид-19, изработена од Рускиот државен истражувачки центар за вирусологија и биотехнологија, може да биде пуштена во промет...

Македонија3 часа

Граѓански здруженија бараат закон со кој ќе се спречи изградба на хидроцентрали на Шар Планина

Четириесет и четири граѓански здруженија и иницијативи бараат закон со кој ќе се спречи изградба на хидроцентрали на Шар Планина....

Македонија3 часа

Дачиќ: Заев знае дека неговите изјави не се точни, но му треба согласност од Софија за ЕУ

Претседателот на српското Националното собрание, Ивица Дачиќ, оцени дека премиерот Зоран Заев не е политички незнајко и дека знае оти...

Регион3 часа

Во Словенија 51 починат од коронавирус и 428 нови случаи

Во последните 24 часа во Словенија се потврдени 428 нови случаи на коронавирус од 1.880 тестирани, а починале 51 лице....

Регион4 часа

„Франс прес“: Здравствените системи на Балканот се преоптоварени поради коронавирусот

Недоволниот број на кревети и лекари и масовниот пораст на инфекции со коронавирус ги доведоа болниците на Балканот на работ...

Македонија4 часа

Воено-медицински персонал ќе се распореди во ковид-центрите на Клинички

Медицински персонал од Воено-медицинскиот центар, составен од дванаесет лекари и дваесет медицински сестри, од денеска се вклучува во работата на...

Регион5 часа

„Фајненшл тајмс“: Бугарија проблематична членка на ЕУ која тоне во коруција

Фондовите на ЕУ ја зголемија корупцијата во Бугарија. Тие пари особено се користат за директно или преку јавни набавки купување...

Регион5 часа

Во Црна Гора на лекар само со лична карта

Од денеска црногорските осигуреници ќе можат да ја користат новата лична карта како здравствена книшка. Директорот на Фондот за здравствено...

Свет6 часа

(Видео) Во Индонезија 2.800 лица евакуирани поради вулканска ерупција

Вулкан во источна Индонезија, кој избувна во неделата, исфрлајќи пепел на 4.000 метри, ги принуди локалните жители да се евакуираат....

Македонија6 часа

Снег на Попова Шапка и Страцин

Сообраќајот на патиштата се одвива по влажни коловози. Врнежи од слаб снег има на Попова Шапка и Страцин, но без...

Македонија6 часа

ВМРО-ДПМНЕ ќе протестира во 11 градови

ВМРО-ДМНЕ најави дека денеска ќе протестира во 11 градови. „Продолжуваме, заедно со народот против продажбата на татковината. Народот се буди...

Свет20 часа

СЗО: Лажните вести може да ја загрозат вакцинацијата против Ковид-19

Уште во февруари, кога пандемијата на коронавирус брзо се рашири, Светската здравствена организација (СЗО) предупреди за поплава од дезинформации и...

Македонија22 часа

Заев: Во ЕУ ќе влеземе како Македонци кои зборуваат македонски јазик

Македонскиот народ секогаш бил и ќе биде со поглед напред, вели премиерот Зоран Заев во објава на социјалните мрежи, посветена...

Македонија23 часа

Во ковид центрите во Скопје за 24 часа се хоспитализирани 44 пациенти

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје хоспитализрани се 44 нови пациенти поради компликации од корона вирусот. Вкупно...

Македонија1 ден

Борисов за ФАЦ: Можен е компромис, но мора да се познава и историјата

Единствената земја, која го посакува почетокот на пристапните преговори на Северна Македонија со ЕУ повеќе од Германија, е Бугарија, вели...

Досие