Контакт

Европа

Италија ќе го забрани шопингот во недела

Објавено пред

Новата италијанска Влада до крајот на годината ќе воведе забрана за купување во недела во големите трговски центри, бидејќи сака да ја сочува традицијата на семејното собирање во последниот неработен ден од неделата, изјавил потпретседателот на италијанската Влада, Луиџи Ди Мајо.

Во обид да го поттикне економскиот раст, тогашниот италијански премиер, Марио Монти, во 2012 година ја либерализираше трговијата во недела, наспроти притисокот на Римокатоличката црква и синдикатот, кои тврдат дека земјата мора да ја сочува традицијата на одморање во недела.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Два автобуса се судрија во Германија, меѓу повредените и деца

Објавено пред

Најмалку 40 лица, меѓу кои и деца на училишна возраст, се повредени во сообраќајна несреќа на југот во Германија, во која учествуваа два автобуса од јавниот превоз и едно возило.

Пет лица се здобија со многу сериозни повреди, пренесе „АП“.

Портпаролот на баварската полиција, Берт Рауенбуш рече дека меѓу повредените во сударот има деца, но не прецизираше за колку деца станува збор.

Тој додаде дека се користат хеликоптери за оние кои се најсериозно повредени да бидат префрлени в болница.

Полицијата ги истражува причините за несреќата, додаде портпаролот на полицијата.

Прикажи повеќе...

Европа

Данска одби да даде милионска помош за Танзанија поради хомофобија

Објавено пред

Данска одби да даде 65 милиони долари помош за Танзанија по неприфатливите хомофобични коментари на високи политички функционери во Танзанија, пишува Би-би-си.

Министерката за развој, Ула Торнес, не ги именува функционерите поради кои Данска ја повлече финансиската помош за Танзанија, но истакна дека е многу загрижена за коментарите.

Минатиот месец, Пол Маконда, висок официјален претставник на Дар ес Салам во Танзанија, ја повика јавноста да ги пријави во полиција граѓаните со сомнително хомосексуално однесување. Тој рече дека ќе формира морална полиција во градот, која ќе ги бара лицата со хомосексуална ориентација.

Владата на Танзанија се огради од изјавата на Маконде и истакна дека тоа е негов личен став, а не владина политика.

Хомосексуалната сексуална ориентација е незаконска во Танзанија и се казнува со казна до 30 години затвор.

Прикажи повеќе...

Европа

Продажбата на патнички возила во ЕУ бележи раст од 1,6 отсто

Објавено пред

Побарувачката за патнички автомобили во Европската Унија во периодот од јануари до октомври оваа година пораснала 1,6 отсто, соопштува Европската асоцијација на автомобилски производители (АЦЕА).

АЦЕА вели дека бројот на нови патнички возила регистрирани во првите 10 месеци од 2018 година изнесувал 13 милиони.

„Ако ги анализираме петте најголеми пазари за автомобили, Шпанија (10,0 отсто) бележи најголем пораст, по што следуваат Франција (5,7 отсто) и Германија (1,4 отсто)“, велат од АЦЕА.

Во период од 10 месеци најмногу продажба во блокот од земјите членки на ЕУ бележи „Фолксваген груп“, чии главни брендови се „Фолксваген“, „Ауди“, „Шкода“, „Сеат“ и „Порше“.

Продажбите на „Фолксваген Ггуп“ бележат пораст од 2,9 отсто, со 3,1 милиони продажби во првите 10 месеци.

Во 2017 година над 15 милиони патнички автомобили биле продадени во ЕУ, односно 3,4 проценти повеќе од претходната година.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија29 минути

Директорите на ученичките и студентските домови бараат повеќе пари од државата

Здружението на директори на ученичките и студентските домови во државата бара зголемување на партиципацијата за ученик, студент која ја добива...

Македонија2 часа

Стејт департмент: Груевски да ја отслужи казната во својата земја

Поранешниот македонски премиер Никола Груевски, кој бара политички азил во Унгарија, треба да ја отслужи затворската казна во својата земја,...

Македонија2 часа

(Видео) Марковски: Одговорност да се бара од МВР, СЈО и од судот

МВР, СЈО и судот, ова се трие институции од кои треба да се бара одговорност за бегството на експремиерот Никола...

Македонија2 часа

Кабинетот на Иванов: Јанакиески се сретна со претседателот, но не бараше амнестија

Поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески, завчера имаше средба со претседателот Ѓорге Иванов, но не зборуваа за амнестија,...

Македонија2 часа

Во битката со аерозагадувањето приоритет се домаќинствата и транспортот

Со двегодишен план и стратегија за справување со аерозагадувањето и дополнителни 1,5 милион евра за интервентни мерки за две години...

Македонија4 часа

Како се организирало бегството на Груевски – под истрага и полицајци во МВР

Две истраги во моментот се водат во Министерството за внатрешни работи за да се утврди како било организирано бегството на...

Македонија4 часа

(Видео) Бошњаковски: За екстрадицијата на Груевски прибрана е документација на 400 страници

Досега е прибрана документација на повеќе од 400 страници, со која македонското Министерство за правда ќе бара екстрадиција на Никола...

Македонија4 часа

Обвинителството: Постојат сомнежи дека службени лица му помогнале на Груевски нелегално да излезе од Македонија

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција отвори предмет по допрен глас за бегството на поранешниот премиер Никола...

Македонија4 часа

Невладините организации укажаа на сите пропусти на истражните органи за бегството на Груевски

Петнаесетина невладини организации, меѓу кои и Хелсиншкиот комитет, „Цивил“, Македонското здружение на младите правници, „Евротинк“, МОФ, „Транспаренси интернешнл“ и „Транспарентност...

Македонија5 часа

(Видео) Орбан за азилот на Груевски: Прашајте ги правниците зошто не е во транзитен центар

Унгарскиот премиер, Виктор Орбан, запрашан од „24.ху“: „Како може криминалец од Македонија илегално да влезе во Унгарија и зошто не...

Крвав четврток5 часа

Вибер-контакт на Мукоски на 27 април: „Шеќерка мене остајте ми ја, отворајте ги вратите“

Од вибер-групата, каде што членуваат некои од пратениците и членови на ВМРО-ДПМНЕ, преку која се организирале граѓаните да дојдат во...

Крвав четврток5 часа

Јанакиески до Мукоски на 27 април: Алал вера за денес, брат

Од СМС и вибер-пораките за 27 април, кои Јавното обвинителство денеска ги презентира на рочиштето за крвавиот четврток во комуникацијата...

Македонија6 часа

Министер од кабинетот на Орбан: Груевски побарал азил преку амбасада на Унгарија

Министерот Гергели Гулијаш од кабинетот на унгарскиот премиер, Виктор Орбан, потврди дека Груевски дал изјава во унгарска амбасада, каде што...

Европа7 часа

Британскиот министер за брегзитот поднесе оставка

Британскиот министер за брегзитот, Доминик Раб, денеска поднесе оставка во знак на протест поради договорот на премиерката Тереза Меј за...

Македонија8 часа

Српска „Политика“: Груевски побегнал преку Албанија

Провладиниот белградски весник „Политика“ во денешното издание на насловната страница објавува текст во кој се тврди дека Груевски во Унгарија...

Македонија8 часа

Бугарското Министерство за правда: На Груевски не му е издаден бугарски пасош

Никола Груевски не е бугарски државјанин и нема поднесено документи за издавање бугарски пасош, соопшти бугарското Министерство за правда по...

Македонија19 часа

Рот за бегството на Груевски: Унгарија ги отвори границите за мигрантите, неверојатно

Државниот секретар за европски прашања во Министерството за надворешни работи на Германија, Михаел Рот, доцна вечерва на својот твитер-профил напиша...

Македонија23 часа

Како Груевски го стопи срцето на Орбан

„Орбан одби 70 проценти од барањата за азил на луѓе кои бегаат од војна, сиромаштија и угнетување. Но, има нешто...

Македонија23 часа

Граѓани му оставија слика од Груевски на Заев

Со транспаренти „Нема правда, нема мир или заборавивте?”, „Како што го пуштивте, така да го вратите”, „Одговорност”, „Немојте пред народот”,...

Македонија1 ден

Мицкоски: Одговорност за бегството на Груевски треба да се бара од Заев и Спасовски

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, преку статус на социјалната мрежа „Фејсбук“ повика одговорност за бегството на експремиерот Никола Груевски да...

Досие