Контакт

Свет

И Британија го обвини Иран за нападот на танкерите

Објавено пред

Велика Британија го обвини Иран и Исламската револуционерна гарда на таа земја за нападите на танкерите во Оманскиот залив, наведувајќи дека ниедна друга држава не може да биде одговорна за тоа.

Шефот на британската дипломатија, Џереми Хант ги осуди нападите, нагласувајќи дека тие ги кршат меѓународните норми и го повика Иран да престане со неговите дестабилизирачки активности.

Претходно и американскиот претседател Доналд Трамп го обвини Иран за нападите на танкерите. Тој порача дека доказите, вклучувајќи го и видеото кое денеска го објави американската морнарица, наводно покажуваат дека ирански патролен брод презема неексплодирана мина од трупот на еден од танкерите кој беше цел на нападот. ©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Иран: Танкерот беше запленет по судир со рибарски брод

Објавено пред

Иран го запленил британскиот танкер Стена Имперо затоа што учествувал во судир со ирански рибарски брод, објави иранската агенција ИРНА.

Британскиот танкер наводно го оштетил рибарскиот брод, а потоа не одговорил на повикот за тревога на бротчето.

Рибарскиот брод ја информирал иранската пристанишна и поморска организација за навигација, која ја информирала Револуционерната гарда, по што нејзините бродови го насочиле британскиот танкер до иранското пристаниште поради истрага, пренесе ИРНА.

„АП“ оценува дека обидот на Иран да понуди „техничко“ објаснување за одземањето на танкерите може да сигнализира можна деескалација на тензиите во Ормускиот Теснец, кој е од стратегиско значење за светската трговија.

Сите 23 члена на екипажот на танкерот сега се наоѓаат во базата Бандар Абас и ќе останат на бродот до крајот на истрагата, изјави директорот на Организацијата за пристанишна и поморска пловидба во провинцијата Хормозган, Алахморад Афифипур за агенцијата „Фарс“.

Екипажот го сочинуваат 18 индиски државјани и пет члена од други националности.

Иранците накратко задржаа уште еден британски брод, но потоа му дозволија да продолжи со пловидбата.

Велика Британија претходно соопшти дека итно бара информации за танкерот, кој бил упатен кон Саудиска Арабија и ненадејно го сменил курсот по минувањето низ Ормускиот теснец.

Тензиите меѓу Западот и Иран се зголемија од почетокот на јули кога британската морнарица заплени ирански танкер во Гибралтар под сомневање за шверц на нафта во Сирија, прекршувајќи ги санкциите на ЕУ.

Прикажи повеќе...

Регион

Стејт департментот му честита на Харадинај што одлучил да оди на суд

Објавено пред

Американскиот Стејт департмент ја поздрави одлуката на Рамуш Харадинај да соработува со судот во Хаг.

„САД му честитаат на тоа што одлучи да се јави по повикот на Специјалниот суд за Косово“, се наведува во кусото соопштение на Стејт департментот.

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај вчера поднесе неотповиклива оставка на местото претседател на Владата на Косово, откако беше повикан да даде исказ пред Специјалниот суд во Хаг во својство на осомничен за воени злосотрства.

Прикажи повеќе...

Регион

Експлозија во зграда во Загреб, загина едно лице

Објавено пред

Едно лице загина при експлозија, која одекна утрово во станбена зграда во центарот на Загреб.

Kако што пренесуваат медиумите од регионот, безживотното тело било пронајдено во еден од становите на зградата.

Засега не е позната причината за експлозијата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија28 минути

Охрид нема да ги враќа ингеренциите, туку проблемот со дивоградбите ќе гo решава заедно со Владата

Општина Охрид соопшти дека досега нема испратено официјално барање до Владата во врска со изземање или отстапување на ингеренции во...

Регион1 час

Стејт департментот му честита на Харадинај што одлучил да оди на суд

Американскиот Стејт департмент ја поздрави одлуката на Рамуш Харадинај да соработува со судот во Хаг. „САД му честитаат на тоа...

Македонија1 час

Возило со 34 лица од Авганистан се превртело кај Демир Капија

Товарно возило во кое имало 34 лица од Авганистан, се превртело вчера на патниот правец Демир Капија – Неготино, кај место викано...

Македонија2 часа

Подметната бомба во кафуле во Прилеп за време на „Пивофест“

Во кафе барот „Кафе Ин“ синоќа околу 23.30 часот била подметната бомба. Од Јавното обвинителство соопштија дека во присуство на...

Регион2 часа

Мета: Горд сум на Харадинај и убеден во неговата невиност

Aлбанскиот претседател Илир Мета, по неотповикливата оставка на косовскиот премиер Рамуш Харадинај нагласи дека не постоeел притисок кој може да го скрши,...

Македонија3 часа

Објавен новиот предлог-закон: СЈО и ОЈО за организиран криминал ќе се спојат во ново јавно обвинителство

Министерството за правда подготви нов Предлог-закон за Јавно обвинителство во кој се здружуваат постојните капацитети на СЈО и Основното јавно...

Македонија20 часа

Мицкоски на состанок со Беса: „Ја договоривме заедничката борба против актуелната власт“

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, заедно со генералниот секретар Игор Јанушев оствари средба со претседателот на Движењето Беса, Биљал Касами,...

Македонија21 час

(Видео) За премиерот Заев, Кики и Фрики не постојат

Кики и Фрики за мене не постојат, објавете ги со име за да може да ве тужат, рече премиерот Заев...

Македонија21 час

Власта предлага СЈО да се интегрира во Обвинителството за гонење организиран криминал и да го води Русковска

Владата ќе достави нов предлог-закон за Јавното обвинителство според кој специјалното јавно обвинителство ќе се интегрира во Обвинителството за гонење...

Македонија22 часа

(Видео) Просветниот инспекторат има 7 дена да одлучи за дисциплинската мерка за инспекторот Илиевски

Дисциплинската комисија му предложи на директорот на Држaвниот просветен инспекторат да одлучи во рок од 7 дена дали ќе го...

Македонија1 ден

Градоначалникот на Струга се откажа од ингеренциите за издавање дозволи за градба

Градоначалникот на општина Струга, Рамиз Мерко, ѝ ги отстапи на Владата ингеренциите во делот на издавање дозволи за градба, легализација...

Македонија1 ден

Владата: Откажана лидерската средба, не прифаќаме ултиматуми од Мицкоски

Лидерската средба што беше планирана за денеска, дефинитивно, нема да се одржи. Од Владата велат дека причината за откажување на...

Македонија1 ден

Новинарите избркани од зградата на Државниот просветен инспекторат

Половина час по почнувањето на седницата на дисциплинската комисија во Државниот просветен инспекторат, на која се расправа за постапката на...

Македонија1 ден

Северна Македонија и Јужна Кореја воспоставија дипломатски односи

Јужна Кореја официјално воспостави дипломатски односи со Северна Македонија, објави Министерството за надворешни работи во Сеул, пренесе новинската агенција „Јонхап“....

Свет1 ден

Осомничениот го запалил студиото за анимација во Кјото зашто му украле идеја

Четириесет и едногодишниот маж, кој е осомничен дека го подметнал пожарот во студиото за анимација во Кјото, Јапонија, во кој...

Спорт1 ден

Кога Вимблдон зависи од деца

Тие се во сенка, иако стојат на сонце. Тие се незабележливи, иако ги гледате на ТВ екранот како ви претрчуваат....

Македонија2 дена

Николовски по состанокот на СДСМ: Последните настани покажаа одлучна борба против криминалот и корупцијата

Заврши состанокот на Централниот одбор на СДСМ на кој во проширен состав, во присуство на повеќе градоначалници, министри, заменици и...

Свет2 дена

Во Мароко изречени смртни казни за убиството на скандинавските туристки, обезглавени во име на Исламска држава

Судот за борба против тероризам во мароканскиот главен град, Рабат, изрече смртни казни за три лица поради убиството на две...

Свет2 дена

Хаос во поплавените области во Индија, тигри влегуваат во семејни домови

Најмалку 40 села во северниот дел на Бангладеш се поплавени откако синоќа од коритото се излеа една од најголемите реки...

Топ2 дена

Тетовец со „голф“ влетал во десетмина пешаци, еден од нив тешко повреден

На локалниот пат село Горно Орашје – Тетово, во попладневните часови на 17 јули се случил посериозен сообраќаен инцидент во...

Досие