Контакт

Свет

„И јас ќе протестирав да не бев министер“, вели Зихофер за протестите во Хемниц

Објавено пред

Клучниот сојузник на германската канцеларка, Ангела Меркел, и министер за внатрешни работи, Хорст Зихофер, изјави дека и самиот би излегол да протестира поради убиството на еден Германец во Хемниц да не беше министер, пренесува „Раша тудеј“.

Лидерот на ЦСУ, баварската сестринска партијата на конзервативната ЦДУ на Ангела Меркел, зборуваше за масовните немири во градот Хемниц, каде што еден Германец беше убиен во тепачката со азиланти. Коментирајќи го хаосот што подоцна го зафати градот, тој рече дека ќе им се приклучел на протестите ако околностите биле поинакви.

„Да не бев министер, ќе излезев на улиците како граѓанин, но, се разбира, не со радикалите”, изјави Зихофер за „Рајнише пост” во четвртокот и додаде дека разбира зошто има толку многу бес во општеството поради убиството.

Во очигледен обид да ги „ублажи“ своите коментари, Зихофер додаде дека треба да има нулта толеранција кон оние што ги користат овие инциденти за поттикнување насилство и дури и користат сила, вклучително и против полицијата. Според него, луѓето што го практикуваат поздравот на Хитлер – како дел од крајно десничарските демонстранти во Хемниц – треба да бидат кривично гонети и дека партијата ЦСУ нема да се прави дека не го гледа сето тоа.

Европа

Курц: Сакаме да продолжи дијалогот со Русија, но шпионажа не прифаќаме

Објавено пред

Официјална Виена сака да го продолжи дијалогот со Русија, но шпионажата ја смета за неприфатлив метод, рече австрискиот канцелар Себастијан Курц по состанокот на кабинетот.

„Имаме јасен став кон ова прашање и кон Русија. Сакаме да го одржиме дијалогот, но знаеме што се случи во Холандија и Велика Британија, а тогаш изразивме солидарност со нашите европски партнери. Ако на наша територија се одвиваат шпионски активности, без разлика од која земја се поттикнати, сметаме дека тоа е неприфатливо и ќе се бориме против таквите активности“, рече Курц.

Австрискиот канцелар истакна дека одговорот на Виена по најновите случувања во односите со Русија бил јасен и дека за тоа се известени и европските партнери, пренесе агенцијата „Тасс“.

„Тоа нема да ги подобри односите меѓу ЕУ и Русија. Сигурни сме дека е важно да имаме канали за дијалог со Русија, а ние исто така веруваме дека траен мир на континентот е возможен само во соработка со Русија, а не со противењe кон таа земја“, истакнал австрискиот канцелар.

Тој, исто така, рекол дека Австрија нема да протера руски дипломати поради скандалот за шпионажа во кој е вмешан австриски полковник во пензија, за кој се смета дека шпионирал во интерес на Русија.

Прикажи повеќе...

Свет

Пет отсто од шведските осомничени извршиле четвртина од кривичните дела

Објавено пред

Една студија на шведските организирани банди и екстремистички групи покажува дека само пет отсто од осомничените за кривични дела се одговорни за повеќе од една четвртина од пријавените злосторства, при што осомничените непропорционално се од семејства со мигрантско потекло.

Студијата, објавена од Институтот за идни студии, анализирала 15.244 лица поврзани со организиран криминал или со екстремистички групи како ултралевичарските анархисти, неонацистичките екстремисти, радикалните исламски екстремисти и фудбалските хулигани и откриле дека осомничените извршиле 25.6 отсто од злосторствата пријавени од 1995 до 2016 година, објави СВТ.

Според податоците, најголемата група осомничени – 5.693 – кои најчесто се родени во Шведска од шведски родители е од нелегалните моторџиски банди во Шведска. Втората по големина група од 5.094 осомничени е од „ранливите подрачја” на Шведска, кои често се нарекуваат „зони на забранет влез”, како што се предградијата Ринкеби и Теншта во Стокхолм или предградието Розенгард во Малме. Осомничените се најчесто родени во странствои немаат формална поврзаност со банди.

Шведскиот државен полициски комесар Дан Елијасон ја молеше владата за помош бидејќи бројот на забранети зони се зголеми од 55 на 61 за само една година.

Групата со најголем број членови родени во странство, со 72 отсто, е на исламските екстремисти, а групата со најголем број осомничени родени во Шведска со двајца шведски родители е на неонацистичките екстремисти, со 79 отсто.

Иако околу 70 отсто од вкупниот број осомничени се родени во Шведска, мнозинството се со странско потекло со најмалку еден или два родители родени во странство. Од групите за организиран криминал, само моторџиските банди имаат мнозинство членови родени во Шведска со двајца шведски родители (56 отсто).

Просечната возраст на осомничените во сите групи е 26, а огромно мнозинство се мажи со екстремистички групи кои имаат повеќе жени отколку групите со организиран криминал.

Прикажи повеќе...

Регион

Кремљ откри што разговарале Путин и Тачи

Објавено пред

Рускиот претседател, Владимир Путин, кусо разговарал со косовскиот претседател, Хашим Тачи во Париз. Тој укажал дека Приштина треба да постигне консензус со Белград и му рекол дека Русија ќе ја поддржи заедничката одлука на Белград и Приштина, соопшти портпаролот на рускиот лидер, Дмитриј Песков.

„Тоа не беше класичен состанок. Тоа беше разговор на маргините на настан. Путин разговараше со голем број учесници на настанот во Париз во рамки на 100-годишнината од крајот на Првата светска војна. Тачи беше еден од нив. Тие си пружија рака и се фотографираа. Природно, Путин рече дека е потребно пред сè да се пронајде консензус со Србија. И секако тој рече дека ние ќе поддржиме договор до кој ќе дојдат самите страни. Поинаку не може да биде“, рече Песков.

Тачи по прославата во Париз изјави дека Путин му рекол дека не се ниту пријатели ниту непријатели, а дека Путин наводно рекол дека промената на рускиот став кон Косово е чувствително прашање.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

МВР: Не постои ниту една причина Груевски да добие азил во Унгарија

Не постои ниту една причина Никола Груевски да добие азил во Република Унгарија, изјавија од Министерството за внатрешни работи откако...

Македонија1 час

Европратеничка прашува дали Груевски има ВИП-третман во барањето за азил

Холандската европратеничка Џудит Саргентини јавно ги праша унгарските власти дали ќе го одбијат барањето за азил на Никола Груевски оти...

Македонија2 часа

Заев: Нема никаков политички договор со Груевски, очекуваме Унгарија да го екстрадира

Премиерот Зоран Заев ги отфрла шпекулациите дека имало каков било политички договор со неговиот претходник Никола Груевски, кој е во...

Македонија3 часа

Груевски повеќе не може да се води како оправдано отсутен од Собранието, платата ќе му биде намалена

Отсуството на пратеникот Никола Груевски од собраниските седници повеќе нема да се води како оправдано, а платата ќе му се...

Македонија3 часа

(Видео) Стефанова за Мијалков: Нема недопирливи во оваа држава

Доколку постои најмал основ за сомнение дека постои опасност од бегство или влијание врз кој било сведок, веднаш ќе биде...

Македонија3 часа

Предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за целосна амнестија на 26 ноември пред пратениците

Предлог-законот за амнестија на осомничените, осудените и обвинетите за 27 април доставен од ВМРО-ДПМНЕ пред пратениците ќе се најде на...

Свет4 часа

Снимка од разговор во случајот со Кашоги: Кажи му на шефот дека мисијата е извршена

Кусо по убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги во конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул, член на саудискиот одред на...

Македонија5 часа

Стефанова: Јанакиески и Божиновски се подготвувале за бегство

Миле Јанакиески и Кирил Божиновски се подготвувале да бегаат. До вакви сознанија дошло специјалното јавно обвинителство, кое веднаш побарало од...

Македонија5 часа

(Видео) Јанкулоска: Нема причина да ми се определи притвор

Јас ги почитувам мерките за претпазливост, не постои никаква причина да се преиначат, изјави ексминистерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска,...

Македонија6 часа

Судот потврди – Јанакиески и Божиновски притворени оти може да избегаат

Судот ја потврди информацијата дека Миле Јанакиески и Кирил Божиновски рано изутринава биле притворени поради опасност од бегство. „Кривичниот совет...

Македонија17 часа

Јанакиески: Немам намера да бегам, ја осудувам постапката на Груевски

Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески го осудува бегството на експремиерот Никола Груевски. ,,Најостро го осудувам ваквиот чин...

Македонија19 часа

СЈО ќе бара притвори за обвинети, по бегството на Груевски

Специјалното јавно обвинителство од надлежниот суд ќе бара притвор како мерка за обезбедување  присуство за лица кои се обвинети во...

Македонија19 часа

Распишана меѓународна потерница за Груевски

Судот донел одлука за распишување меѓународна потерница за поранешниот премиер Никола Груевски, по информацијата дека тој се наоѓа во Унгарија....

Македонија20 часа

МВР потврди – Груевски е во Унгарија, побарал азил

Поранешниот премиер Никола Груевски е во Унгарија, каде што побарал азил, потврди Министерството за внатрешни работи. ,,По направените соодветни проверки,...

Македонија22 часа

Унгарската влада не потврдува дали Груевски бара азил во Будимпешта

Унгарската влада ниту потврдува ниту демантира дека бившиот премиер Никола Груевски бара азил во Унгарија. Во краткиот одговорот на прашањата...

Истражувања24 часа

(ВИДЕОИСТРАЖУВАЊЕ) Како Груевски го купуваше имотот на ВМРО-ДПМНЕ

Доколку и официјално се потврдат информациите дека поранешниот премиер Никола Груевски навистина е во бегство надвор од државата, како што...

Македонија24 часа

Кривичниот суд: СЈО ниту еднаш не побара притвор за Груевски

На обвинетиот Никола Груевски му се одзмени и личниот и дипломатскиот пасош и тие сè уште се наоѓаат во судот,...

Крвав четврток1 ден

Вељаноски до Мукоски: Човекот ми кажа дека од камерите кај вратите речиси и ништо не се гледа

На 28.4.2017 во 14.24 часот, поранешниот претседател на Собранието, Трајко Вељаноски, му испратил порака на Крсто Мукоски со содржина: „Човекот...

Македонија1 ден

Арсовски: Немаме контакт и информации каде е Никола Груевски

ВМРО-ДПМНЕ не знае дали Никола Груевски е во Будимпешта. Портпаролот на партијата, Димче Арсовски, рече дека не знае каде се...

Македонија1 ден

Груевски на „Фејсбук“: Јас сум во Будимпешта, побарав политички азил

Според статус објавен на официјалната фејсбук-страница на поранешниот премиер Никола Груевски, тој избегал во Будимпешта, каде што побарал азил од...

Досие