Контакт

Свет

Каде ќе започне контраофанзивата?: Генерал изненади со најавата, Москва ја менува тактиката

Објавено пред

Пролетта пристигна во Украина – при крајот на март температурите достигнаа највисоки 17 Целзиусови степени низ поголемиот дел од источниот фронт. Ова значи дека руската кампања за оневозможување на електричната мрежа на Украина може да се прогласи за неуспешна, а што и да се случи следно во војната, нејзиниот народ нема да замрзне до смрт, како што се стравуваше кога започна руското бомбардирање во октомври.

dobivaj vesti na viber

Реалноста е дека ракетните напади врз клучната инфраструктура во голема мера престанаа на крајот на јануари, а украинските сили проценуваат дека руските ракетни залихи се на приближно 10-15% од нивото пред војната, пишува Гардијан во својата анализа.

Тактиката на Москва се менува

Тактиката на Москва се менува. Вадим Скибитски, заменик-шефот на киевската воена разузнавачка служба, во ТВ интервју изјави дека се чини дека сега се цел на воено гориво и „логистички системи“.

И покрај бројните бомбардирања и тешките борби во текот на зимата, се чини дека не се случи многу во однос на територијалните промени. Битката за малиот град Бахмут во Донбас беснее од мај минатата година, но во последните недели украинските сили беа туркани на север и на југ од градот, оставајќи го урбаниот центар сè поизолиран и неговите патишта за снабдување опасно изложени.

Украински контранапад

Како што се менуваат времињата, така се менуваат и разговорите за украинскиот контранапад. Силите на Киев постепено ги добиваат претходно ветените западни тенкови, борбени возила и друга муниција, а некои од војниците неодамна беа обучени во Велика Британија, Германија и Полска.

Вториот најважен командант во земјата, генерал-полковник Олександар Сирски, ги изненади повеќето аналитичари кога во четвртокот предложи голема контраофанзива да започне во или околу Бахмут. Напаѓачите, прогнозираше командантот на копнените сили на земјата, „ќе ја изгубат силата и ќе истечат“, па „ќе ја искористиме оваа можност многу брзо“.

Иако се очекува контранапад, Бахмут не е логично место за тоа – градот има само скромна воена вредност, забележуваат аналитичарите. Сепак, Украина верува дека со одбраната на Бахмут ќе ја запре руската офанзива и ќе ја врати иницијативата во Киев.

Огромни загуби

Руските загуби во обидот за освојување на Бахмут, според западните проценки, изнесуваат од 20.000 до 30.000 војници. И додека проценките велат дека украинските загуби се помали, аналитичарите забележуваат дека Киев губи некои од своите најдобри војници.

Но, уште поголем ризик е Русија целосно да го опколи Бахмут, оставајќи повеќе бригади (Сирски наведе четири) опколени во градот, што може да ја принуди Украина да користи западни тенкови за да ги спаси.

Како што пишува Гардијан, можно е и изјавите на генералот Сириски да имаат всушност сосема друга цел, а тоа е да ги измамат Русите и да ги натераат да мислат дека офанзивата навистина ќе се случи кај Бахмут, додека вистинскиот украински план може да биде сосема поинаков.

Напади на јужниот фронт

Руските набљудувачи сега укажуваат на зголемен број истражни украински рации на јужниот фронт во Запорожје, вклучително и една во Новодањливка претходно оваа недела. Обидот да се пресече копнениот мост кон Крим би бил најочигледниот стратешки потег на Украина, кој најлесно би се постигнал со напад на југ на фронтот Запорожје.

23-минутното видео интервју со шефот на групата Вагнер, Евгениј Пригожин, објавено во четвртокот, нашироко зборува за украинскиот контранапад, иако изгледа полн со претерувања. Тој сугерира дека Украина има резерва од 200.000 луѓе, со 80.000 во близина на Бахмут, и дека Киев може да започне повеќестрана офанзива, дури и против Русија во близина на Белгород, напад што Западот речиси сигурно нема да го поддржи.

Долгата одбрана на Бахмут покажа колку е тешко да се фати дури и мал град. За Украина да успее во контранапад, ќе мора да комбинира изненадување, како што направи со септемвриската контраофанзива во Харков, и огромна сила.

Украинските команданти велат дека веќе го имаат, заклучува анализата на Гардијан.

Свет

Детали за крвавиот напад со нож: Франција претходно го одбила барањето за азил на Сириецот

Објавено пред

На почетокот на овој месец, француските власти го одбиле барањето за азил на човекот кој денеска рани четири деца и едно возрасно лице во напад со нож во близина на езерото Анеси, во истоимениот град, изјави денеска францускиот министер за внатрешни работи Жерал Дармани.

dobivaj vesti na viber

Тој изјави за TF1 дека сирискиот бегалец носел „одредени христијански симболи“ за време на нападот. Тој додаде дека Сириецот добил азил во Шведска пред 10 години, а тоа го побарал и во Швајцарија и Италија.

Француската полиција претходно соопшти дека две деца и еден возрасен се во критична состојба, додека две деца не се тешко повредени.

Според извори на весникот Фигаро, напаѓачот, роден 1991 година, е барател на азил од Сирија без полициско досие.

Неколку очевидци изјавија дека нападот се случил во паркот, кој се смета за мирно место популарно кај туристите поради прекрасниот поглед на езерото Анеси и планините.

Прикажи повеќе...

Свет

Трамп бара ново судење за случајот со сексуална злоупотреба на писателката

Објавено пред

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп денеска побара ново судење во граѓанската тужба што против него ја покрена писателката Елизабет Џин Керол, во која Трамп беше прогласен за виновен за сексуален напад и клевета и беше наредено да и плати отштета од пет милиони долари.

dobivaj vesti na viber

Адвокатите на Трамп рекоа пред федералниот суд на Менхетен дека делот од отштетата од 2 милиони долари поврзан со сексуална злоупотреба е претеран, бидејќи поротата утврдила дека Керол не била силувана и дека однесувањето на поранешниот претседател не предизвикало никаква ментална повреда, пренесува „Асошиејтед прес“.

Тие додадоа дека наградата за клевета од 2,7 милиони долари е заснована на чиста шпекулација.

Во тужбата поднесена од писателката во 2022 година, се наведува дека Трамп ја силувал во соблекувалната на стоковната куќа „Бергдорф Гудман“ во Њујорк во средината на 1990-тите.

Трамп, од друга страна, ги отфрли нејзините наводи како лажни.

Прикажи повеќе...

Свет

„Специјалните сили Ахмат можат да ги освојат Полска, Франција и Германија“ се пофали Кадиров

Објавено пред

Антон Герашченко, советник во украинското Министерство за внатрешни работи, на Твитер објави клип од чеченскиот весник „Грозни Информ“ во кој чеченскиот лидер Рамзан Кадиров вели дека е подготвена голема војска која може да ги освои Полска, Франција и да стигне до Германија.

dobivaj vesti na viber

„Специјалните сили Ахмат, составени од три дивизии, се голема сила способна да ги окупира Полска, Франција и да стигне до Германија. А тоа ќе се случи во блиска иднина доколку противниците не ја сменат тактиката“ – изјави шефот на Чеченската Република, Рамзан Кадиров.

Во коментарите некои веднаш го забележаа лежерниот однос на Кадиров кон географијата.

„Може да ги „окупира“ Полска и Франција, но само до Германија ќе „стигне“? По кој пат планираат да одат? – праша еден корисник на Твитер.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Нема атмосферска канализација што ќе ги апсорбира врнежите со ваков интензитет, вели градоначалникот на Делчево

Градоначалникот на Делчево Горан Трајковски вели дека се работи за голема елементарна непогода и дека ништо не можело да спречи...

Македонија4 часа

(Видео) Страотни сцени од Делчево под вода; Жителите: Да не се повтори

Делчево е под вода. Од фотографиите и видеата што се шират на социјалните медиуми може да се види што направило...

Македонија8 часа

Граѓаните на Косово и Албанија ќе се лекуваат по исти цени како и македонските, не биле странци тука, вели Меџити

Граѓаните на Косово и Албанија ќе се лекуваат со исти цени како и граѓаните на Македонија, рече министерот Меџити. „Косовските...

Македонија8 часа

Малтретирањето и тепањето во Бардовци се случувало со години, вели Меџити

Министерот за здравство Фатмир Меџити вели дека тоа што се случи во Психијатриската болница во Бардовци, не е ништо ново...

Македонија9 часа

Прогласена кризна состојба во затворот „Идризово“

Со одлука на Владата прогласена е кризна состојба во затворот „Идризово“ поради спречување безбедносни закани. Ова се случува по информациите...

Македонија10 часа

Осуден сум без докази и штета, со пристрасност на судијата и судир на интереси во предметот, рече Јанакиески за „Топлик“

Со 18 причини ексминистерот Миле Јанакиески ја убедуваше Апелација дека не е виновен за случајот „Топлик“, каде што затезна камата...

Македонија11 часа

Меџити: Првпат утринското кафе го испив со професорот Јовев, кога министер носи одлука, таа не се преиспитува

Министерот за здравство, Фатмир Меџити, на денешниот отчет за сработеното во стоте дена откако е на функцијата, се пофали дека...

Македонија11 часа

Македонски државјанин осуден за убиство во Швајцарија извршено пред 24 години

Маж по потекло од Македонија е осуден во швајцарскиот град Бил за убиство извршено пред 24 години. Судот го осуди ...

Македонија13 часа

(Видео) Двајцата членови го напуштија Судскиот совет: врховната судијка укажа на незаконски одлуки, Герасимовски впери прст во превирањата

На судиите Зоран Герасимовски и Мирјана Радевска-Стефкова им престанаа мандатите во Судскиот совет. Едногласно беше донесена одлуката од сите членови....

Европа13 часа

(Видео) Избодени тригодишни деца, напаѓачот по потекло од Сирија – детали за страшниот напад во Франција

Најмалку осум лица, меѓу кои шест мали деца, утринава се избодени со нож во близина на игралиште во југоисточна Франција....

Македонија14 часа

(Видео) Мицкоски бараше, Ковачевски носи документ – но, недоволен да убеди да се направат уставните измени

Резолуцијата од голема европска земја, со која ќе потврдат признавање на македонскиот јазик, идентитет и култура, е недоволна за ВМРО-ДПМНЕ...

Македонија14 часа

Фатен затвореник, кој од „Идризово“ побегнал пред осум години, се шетал во Аеродром

Полицијата фати затвореник, кој во 2015 година побегнал од затворот „Идризово“. Криминалецот бил најден синоќа во скопската населба Аеродром. Според...

Македонија14 часа

Заканите од кумановско Слупчане втор ден ги држат екипите на ЕВН надвор од селото во кое се краде 80 отсто од струјата на годишно ниво

Екипите на ЕВН втор ден не може да ја реконструираат дистрибутивната мрежа во село Слупчане посочувајќи дека нивните вработени добиваат...

Свет15 часа

Во поплавениот Херсон постои голема опасност од нагазни мини: „Лебдат кон градовите, не знаеме каде се“

Уривањето на големата брана во Херсон на југот на Украина ќе има катастрофален ефект врз лоцирањето нагазни мини, предупреди Меѓународниот...

Македонија16 часа

СДСМ: Добро е што ВМРО-ДПМНЕ не е против уставните измени

Добро е што ВМРО-ДПМНЕ не е против уставните измени, дијалогот треба да продолжи за на крајот сите да изградиме заеднички...

Македонија16 часа

Судиите ќе ги образложат оставките пред колегите од Судскиот совет

Судиите Мирјана Радевска Стефкова и Зоран Герасимовски денес ќе ги образложат оставките пред колегите од Судскиот совет, а се очекува...

Македонија16 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Нема уставни измени без зачувани и идентитет и јазик

Понудата на ВМРО-ДПМНЕ на вчерашната лидерска средба партијата ја коментира како победничка опција. „Македонија во ЕУ и зачуван идентитет, на...

Македонија17 часа

Градоначалникот на Чаир: Со промоцијата на паркот „Украина“ порачавме дека сме со ЕУ, САД и со украинскиот народ

Паркот „Украина“ вчера беше промовиран во општина Чаир, поточно во близина на општинската зграда. „Со промоцијата на паркот ‘Украина’ ја...

Македонија1 ден

„Моето место е на Кардиохирургија“, Јовев е сигурен дека Меџити ќе ја поправи грешката

Сашко Јовев, разрешениот директор на Клиниката за кардиохирургија, по повикот на министерот за здравство Фатмир Меџити, да биде негов национален...

Топ1 ден

Тешка сообраќајка: камион удри во автомобил на булевар „Туристичка“ во Охрид

Тешка сообраќајна несреќа се случи попладнево во Охрид. Несреќата се случила на булевар „Туристичка“ спроти пазарчето во Охрид, информираат од...