Контакт

Европа

Кадиров: Уште една голема победа на руската армија

Објавено пред

Чеченскиот лидер Рамзан Кадиров денеска објави дека проруските сили ја презеле контролата на територијата на фабриката за градежен материјал „Кнауф“ во Соледар, регионот Донка.

dobivaj vesti na viber

„Сојузничките сили во градот Соледар ја презедоа контролата на територијата на фабриката ‘Кнауф’“, напиша Кадиров на својот канал на „Телеграм“, пренесува „Интерфакс“.

„Нашите борци систематски, компетентно и без брзање напредуваат на окупираната територија принудувајќи го непријателот да ги напушти утврдените позиции. Очигледно украинските трупи планирале да одржат долга одбрана. Меѓутоа, во реалноста, како и секогаш, се покажа дека е токму спротивното. Ништо не учат“, напиша Кадиров на „Телеграм“.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Реакции на говорот на Путин, ЕУ нема да ја признае анексијата на рускиот претседател

Објавено пред

Рускиот претседател Владимир Путин претседаваше со церемонијата на анексија на четирите украински региони, кои беа делумно окупирани од руските воени сили, што ја ескалира седуммесечната војна и ја воведе во нова непредвидлива фаза.

dobivaj vesti na viber

„Тоа е волја на милиони луѓе“, рече тој во говорот одржан пред стотици високи функционери во Кремљ.

„Ова е ужасно кршење на сите меѓународни закони и права“, рече Жосеп Борел.

Шарл Мишел рече дека 27-те шефови на ЕУ никогаш нема да ја признаат нелегалната анексија.

Европскиот совет објави дека Русија очигледно ги прекршила основните права на Украина за независност.

„Ние цврсто стоиме покрај Украина и ќе ги зајакнеме санкциите против Русија. Никогаш нема да ја признаеме оваа незаконска анексија“, велат од Европската Унија.

Реагираа и од кабинетот на украинскиот претседател Володимир Зеленски:

„Кабинетот на претседателот не го гледаше говорот на Путин. Во тек е состанокот на Комитетот за национална безбедност. Зеленски ќе реагира на говорот на Путин преку видеоповик“, соопштија од кабинетот на украинскиот претседател, пренесува Би-би-си.

„Нелегалната анексија нема да промени ништо. Целата анектирана територија е окупирана од Путин, таа е украинска земја и секогаш ќе биде дел од Украина“, коментира и Фон дер Лаен.

Прикажи повеќе...

Европа

Џорџа Мелони не е Мусолини, но би можела да биде Трамп

Објавено пред

Политичките аналитичари ширум светот се во трка да утврдат дали изјавите на идната премиерка на Италија, Џорџа Мелони, можат да ја карактеризираат како фашистка, неофашистка или постфашистка.

dobivaj vesti na viber

Сепак, дали Италија навистина доживува оживување на своето фашистичко минато? И, уште поважно, дали Италија е експеримент што може да го следи остатокот од светот? Првиот одговор е „не“, а вториот „да“, пишува италијанскиот филозоф Лоренцо Марсили во авторски текст за „Гардијан“.

Тој вели дека оние кои ја дефинираат партијата „Браќата на Италија“ на Џорџа Мелони како фашистичка ќе ја промашат поентата. Оваа партија, според Марсили, не е толку наследник на фашистичкото движење на Бенито Мусолини колку што е првата европска реплика на Американската републиканска партија.

„ Мелони е мудар политички лидер способен да игра на долги патеки. Таа го напушти релативно безбедното упориште Силвио Берлускони во 2012 година за да формира своја мала партија, Браќата од Италија, во 2021 година, таа го отфрли брзото искачување на власт и приклучувањето кон владата на национално единство на Марио Драги“, пишува Марсили.

„Сега таа ја освои власта како прва жена во тешко патријархално општество. Малку е веројатно дека сака да потроши такво достигнување во обид да ја врати фашистичката идеологија од пред сто години. Нејзината цел е да го зајакне јадрото на новата италијанска и европска политика“.

Оваа желба, посочува Марсили, настанала во периодот пред изборите. Мелони направи сè што е во нејзина моќ за да ја увери американската администрација дека ќе продолжи со евроатлантската, антируската и антикинеската позиција.

„ Истовремено, таа се обиде да ги увери финансиските пазари, вклучително и ЕУ, дека нејзината влада ќе го држи под контрола јавниот долг. По двете прашања, таа не ги задоволуваше нејзините сојузници Берлускони и Матео Салвини, кои флертуваа со емпатија за Русија и прекумерното трошење“, додава тој.

Ако таа ги убеди Вашингтон и Брисел во однос на надворешната и економската политика, тие би ја оставиле релативно сама да ја формира својата влада и да спроведе сопствена агенда во Италија, смета авторот.

„ Никој не би ризикувал да ја затвори италијанската влада за време на безбедносна, енергетска и економична криза заради други цели како заштита на мигрантите или репродуктивните права на жените. Овој пристап, иако опортунистички, му овозможува да отвори пат за нов тип на крајно десничарски режим во Европа. Агресивна во надворешната политика, православна во економијата, носталгична, националистичка и опструктивна во граѓанските слободи, оваа десничарска политика во суштина е нелиберална. Но, ќе се залага за почитување во она што вообичаено се нарекува естаблишмент, вклучително и да не го поткопува владеењето на правото како што тоа го прави унгарскиот премиер Виктор Орбан“, истакнува Марсили.

Токму затоа, додава тој, Мелони не е фашист чии постапки нудат план, ако не за светот, тогаш барем за Европа.

Прикажи повеќе...

Европа

Финска ја затвора границата за руските туристи

Објавено пред

Финска одлучи да ги затвори своите граници за руските туристи бидејќи воведува построг процес за виза што треба да стапи во сила на полноќ, објави во четвртокот тамошниот министер за надворешни работи придружувајќи им се на балтичките земји и на Полска.

dobivaj vesti na viber

Финскиот министер за надворешни работи, Пека Хаависто, рече дека владата дејствувала побргу по експлозијата на гасоводот „Северен тек“, за што се верува дека е резултат на саботажа, и плановите на Москва да анектира четири украински региони по нелегалните референдуми.

Исклучоци важат за Русите што доаѓаат во Финска за да се сретнат со членовите на семејството, за работа или за медицинска нега.

Главната промена е што Русите повеќе нема да може да влегуваат во Финска како туристи или да патуваат понатаму во други земји од шенген-зоната од туристички причини.

Овој чекор се очекува да го намали бројот на Руси што ја преминуваат границата за 30 до 50 отсто, според финската новинска агенција СТТ.

Финска има исклучително долга граница со Русија, дури 1.340 километри.

Министерот за надворешни работи на Естонија, Урмас Реинсалу, ја поздрави одлуката на Финска посочувајќи дека Хелсинки ја усвоил оваа мерка во тесна соработка со Естонија, Латвија, Литванија и Полска и дека ќе ја подобри безбедноста во целиот регион.

На 19 септември Естонија, Летонија, Литванија и Полска веќе го ограничија влезот на Русите во земјата.

Потоа забранија влез на руски државјани со шенген-визи од туристички и деловни причини и поради спортски и културни настани, пренесуваат медиумите.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ37 минути

Почина 55-годишен скопјанец, со велосипед удрил во запрено товарно возило

Денеска (30.9.2022), во 13.20 часот, во СВР Тетово е пријавено дека на автопатот Тетово – Скопје, во непосредна близина на...

Свет3 часа

(Видео) Путин ја објави анексијата на четирите украински региони: Народот одлучи

Знаете дека референдуми се одржаа во Доњецк, Запорожје, Херсон и Луганск. Гласовите се преброени и народот дефинитивно одлучил, без никакво...

Економија3 часа

(Видео) Фирмите што ги нуди Мицкоски да ги достават понудите до среда, порача директорот на ЕСМ

Фирмите што ги нуди лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, да ги достават понудите до среда, порача на прес-конференција генералниот директор...

Македонија4 часа

(Видео) Мицкоски: Го повикувам Ковачевски да не дезертира од дуел, како што тоа вообичаено го прави во својот живот

При денешната посета на општина Јегуновце, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ проф. д-р. Христијан Мицкоски, истакна дека владата и Ковачевски повторно молчат...

Македонија4 часа

Груби: ДУИ може без мене, нема раскол во партијата

Вицепремиерот Артан Груби, смета дека ДУИ може да функционира и без него. Ова доаѓа откако лидерот на оваа партија, Али...

Македонија4 часа

Именуван нов заменик-градоначалник на град Скопје

На позицијата заменик градоначалник на Град Скопје е именуван Александар Трајановски. Александар Трајановски доаѓа од приватниот сектор и беше избран...

Македонија6 часа

Захариева: Одамна антибугарскиот бран стана антиевропски

Антибугарскиот бран во Македонија одамна се претвори во антиевропски. Граѓаните на Северна Македонија до ден денес се жртви на комунистичката...

Македонија7 часа

„Огнените“ од ДУИ по средбата со Ахмети остануваат на ставот за промена во извршната власт

Група функционери и активисти на ДУИ од таканаречената „Огнена група“ предводени од градоначалникот на Сарај, Блерим Беџети, и чаирскиот огранок...

Свет9 часа

Амбасада на Русија: САД не треба да се сомневаат во нашата подготвеност да се браниме

Американската војска не треба да се сомнева во подготвеноста на Русија да ги брани својот суверенитет, територијален интегритет и народ...

Свет9 часа

Остин: Премногу е рано истекувањето на гас да се нарече терористички чин

Американскиот секретар за одбрана Лојд Остин најави дека сè уште е рано да се шпекулира кој би можел да биде...

Свет9 часа

Бајден: Никогаш нема да ги признаеме руските референдуми во Украина

Американскиот претседател Џозеф Бајден изјави денеска дека Америка никогаш нема да ги признае руските обиди да заземе делови од украинската...

Свет9 часа

Путин потпиша указ – ја призна независноста на Херсон и Запорожје

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша указ за признавање на регионите Херсон и Запорожје како независни територии. „Во согласност со општо...

Македонија9 часа

MО: 78 милиони долари сојузничка поддршка од САД за модернизација, опремување и развој на капацитетите на Армијата

Армијата на Република Северна Македонија добива 78 милиони долари американска поддршка во развојот на своите капацитети, модернизацијата, опремувањето и развојот...

Свет22 часа

Гутереш: Руската анексија на украинските територии би била опасна ескалација

Доколку Русија продолжи со плановите за анексија на четири украински региони, тоа би претставувало опасна ескалација што би ги загрозила...

Македонија23 часа

Ковачевски: Да се обединиме за европска иднина околу стремежот за европска Македонија

Претседателот на СДСМ и премиер, Димитар Ковачевски, од македонското Собрание денеска повика на обединување на сите фактори за европскиот пат...

Топ1 ден

Притвор за кавадарчанка, која свирепо го убила својот партнер

На 28.9.2022, од страна на полициски службеници од СВР Велес – ОВР Кавадарци, во координација со Одделот за криминалистичка полиција,...

Македонија1 ден

Со парите од вилата во Њујорк да се купат дипломатски станови, бара синдикатот

Македонскиот дипломатски синдикат го поздрави успешното продавање на недвижноста на поранешна Југославија на Петата авенија во Њујорк, во рамки на...

Македонија1 ден

Жестоко препукување на директорот на ЈСП и советник на ВМРО-ДПМНЕ за автобуските линии

Жестоко препукување помеѓу новиот в.д. директор на ЈСП Александар Стојкоски, кој е кадар на градоначалничката Данела Арсовска и советници од...

Македонија1 ден

Заменичката на Арсовска поднесе оставка, Град Скопје реагира дека ја ставила партијата пред скопјани

Заменик-градоначалничката на Град Скопје, Бујаре Абази, која дојде од редовите на Алијансата за Албанците, поднесе оставка од функцијата. Абази образложи...

Македонија1 ден

Ковачки до Ковачевски: Македонија не се сака со затворени очи, не се брани под јорган

Пратеникот Драган Ковачки од ВМРО-ДПМНЕ бара да се провери дали премиерот Димитар Ковачевски има деловна способност. Остана на ставот дека...