Контакт

Свет

Како ќе заврши коронавирусот – руски епидемиолог објави три сценарија

Објавено пред

Кинезите за сузбивање на коронавирусот презедоа мерки без преседан и организираа карантин каков што досега не е виден во историјата на човештвото, изјави доктор Александар Семјонов, заменик-директор на Институтот за епидемиологија и микробиологија во Санкт Петербург.

Семјонов, кој ја посети Кина двапати за време на епидемијата на коронавирус, рече дека шеесет милиони луѓе биле сместени во строг карантин во Кина и дека целата земја ги почитувала мерките за самоизолација и самоконтрола.

„Никој сè уште не сторил такво нешто. Кинеското искуство, целосното ограничување на контактите, многу му помогна на светот. Тоа покажа како епидемијата може ефективно да се запре. Ова се виде и во Јужна Кореја која го следеше кинескиот пример и се избори со епидемијата“, изјави Семјонов за РТС, пренесува „Танјуг“.

Говорејќи за Италија и Шпанија, тој изјави дека вирусот таму стигнувал по малку, но во многу наврати.

„Властите долго време се двоумеа меѓу комфорот на населението и потребата да се затворат сите граници. Оваа неодлучност на надлежните и долгата акумулација на индивидуални случаи предизвикаа заразата кај нив да се шири полека, но таа постоела цело време и затоа почнаа да реагираат доцна“, смета Семјонов.

Тој наведува дека логиката вели дека е веројатно дека епидемијата полека ќе се намали и ќе престане.

„Да тргнам со најлошото сценарио – епидемијата станува огромна и го преплавува целиот свет. За мене е тешко да верувам во тоа. Вирусот не е заразен како на пример грипот“, изјави тој.

Второто сценарио според него е епидемијата да се шири низ светот во бранови.

„Не се разболуваат многу луѓе, но постојано има болни луѓе. Ова е, исто така, малку веројатно, бидејќи сезоната на распираторни инфекции се ближи кон својот крај на Северната хемисфера. На јужната живеат многу помалку луѓе и таму е тешко да се одржи таква масивност на епидемијата“, забележува Семјонов.

Третото сценарио е дека епидемијата ќе помине и повторно ќе се врати.

„Треба да се најде домаќинот на вирусот. Научниците се занимаваат со ова прашање и наскоро ќе добиеме одговор“, вели рускиот лекар, наведувајќи дека е можно епидемијата да заврши како во случајот со САРС, болест која го уплаши целиот свет и ја нема веќе 17 години.

„Сакам да верувам во тоа сценарио“, заклучи тој.

Свет

Пекинг демантира дека доцнеле со информациите за коронавирусот

Објавено пред

Пекинг соопшти дека извештаите на весниците, според кои Кина задоцнето споделила информации за Kовид-19 со СЗО, се целосно невистинити.

Портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи, Жао Лијиан, на прес-конференција одговори на тврдењата од американски медиуми дека Светската здравствена организација била фрустрирана поради значително одложеното споделување на информации за епидемијата на коронавирус, за време на првата фаза на епидемијата во Кина.

Медиумите објавија дека снимките од внатрешните состаноци во СЗО покажале дека агенцијата на ООН одвај ги добила потребните информации од Кина на почетокот на пандемијата на коронавирус, што е во спротивност со првичните пофалби што Светската здравствена организација му ги упатила на Пекинг.

Снимките од таа средба покажуваат дека официјалните лица се жалат на 6 јануари дека Пекинг не ги споделува со остатокот од светот податоците потребни за да се процени ризикот што вирусот го претставува за остатокот од светот.

Дури на 20 јануари Кина призна дека коронавирусот е заразен, а на 30 јануари СЗО прогласи глобална закана.

Прикажи повеќе...

Европа

Папата Франциско го осуди расизмот во САД, но и насилството

Објавено пред

Папата Франциско повика на национално помирување во САД, нагласувајќи дека расизмот е исто толку неприфатлив како и уличното насилство што избувна во последните денови, опишувајќи го како самоуништувачко.

Светиот отец за првпат  зборуваше за тензиите во САД  кои траат осум ноќи по ред, поради полициското убиство на Афроамериканец.

Папата Франциско го стори тоа за време на еднонеделната аудиенција посветувајќи цел дел од својот говор на англиски јазик на ова издание.

Тој рече дека смртта на Џорџ Флојд е трагична, додавајќи дека се молел за неговата душа, како и за сите оние кои се убиени како жртви на гревот на расизмот.

Папата додаде дека е многу вознемирен од инцидентите што следуваа по атентатот на Флојд.

„Драги пријатели, не можеме да толерираме или да ги затвориме очите пред расизмот или исклучителноста во која било форма, истовремено тврдејќи дека ние ја браниме светоста на секој човечки живот“, рече папата Франциско.

„Во исто време“, додаде тој, „мора да признаеме дека насилството во текот на изминатите неколку ноќи е самоуништувачко. Со насилство не се добива ништо, а многу се губи“.

Светиот отец ги повика Американците да се молат за национално помирување и за мирот за кој копнееме и упати молитва за оние што работат во интерес на мирот и правдата во Америка и во целиот свет.

Прикажи повеќе...

Свет

Евакуирани 100.000 луѓе во Индија поради циклонот Нисарга

Објавено пред

Крајбрежните области на западна Индија, вклучително и финансискиот центар Мумбаи, се во состојба на готовност, додека 100.000 луѓе се евакуирани поради силниот циклон, кој се очекува да го погоди брегот.

Циклонот Нисарга се очекува да го погоди брегот крај Алибага, околу 100 километри јужно од Мумбаи. Циклонот ќе предизвика големи дождови и екстремно силен ветар, според прогнозата на Индискиот метеоролошки институт.

Државата Махараштра, чиј главен град е Мумбаи, евакуираше 50.000 луѓе од крајбрежните области во пет окрузи, изјави шефот на регионалната служба за спасување, Кишоре Нимбалкар.

Соседната држава Гуџарат евакуираше 50.000 луѓе од загрозените области.

Циклонот е нов предизвик за Мумбаи кој со 40.000 потврдени случаи на коронавирус е најтешко погодениот град во Индија.

Нимбалкар рече дека се преземени мерки со кои болниците нема да останат без електрична енергија.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет2 часа

Тајна снимка на СЗО откри како Кина го прикрила коронавирусот

Снимки од интерни состаноци во Светската здравствена организација покажале дека СЗО едвај ги добила најпотребните информации од Кина на почетокот...

Европа2 часа

Главниот шведски епидемиолог призна дека од денешен аспект би имал друг пристап кон пандемијата

Главниот шведски епидемиолог, кој стои зад стратегијата земјата да не применува строги мерки поради пандемијата на коронавирусот, призна дека требало...

Свет3 часа

(Видео) Бајден: Полицијата треба да пука во нозе

Полицајците кои пукаат во луѓето кои претставуваат закана треба да им пукаат во нозете, а не во срцето, соопшти поранешниот...

Свет4 часа

Војска распоредена околу Вашингтон, трупите се во состојба на засилена готовност

Околу 1.600 американски војници се распоредени во пошироката област на Вашингтон и се во состојба на засилена подготвеност, објави Пентагон...

Европа4 часа

По тримесечната блокада, Италијанците од денеска може да патуваат низ земјата

Италија денеска ги отвори регионалните граници по тримесечна блокада поради пандемијата, со што е овозможена поголема слобода на движење за...

Регион16 часа

Црна Гора прогласи крај на епидемијата

Националното координативно тело за заразни болести, по предлог на Институтот за јавно здравје, прогласи крај на епидемијата на Ковид-19 во...

Свет17 часа

Трамп се закани дека ќе ја испрати војската за да стави крај на протестите

Трамп се закани дека ќе ја испрати војската за да ги угасне протестите во САД, поради смртта на Афроамериканецот Џорџ...

Свет17 часа

Путин: На напад со конвенционално оружје Русија ќе возврати со нуклеарно

Рускиот претседател, Владимир Путин, донесе уредба со која се утврдува дека руската војска може да употреби нуклеарно оружје како одговор...

Македонија18 часа

Не се 67 новозаболени, туку 76 – покажуваат новите бројки на Министерството за здравство

Од Министерството за здравство информираат дека бројот на новозаболени е 76, а не како што претходно беше објавено дека се...

Македонија20 часа

Од денес во изолација 60 полицајци на служба во Гевгелија поради позитивен колега странец

Шеесетина полицајци, кои ја чуваат јужната граница на Македонија поради постојаната опасност од нов мигрантски бран, од денес се во...

Македонија21 час

Случај „Рекет“: Навреди и критики кон Русковска и Камчеви во завршните зборови на Јанева

Со критики и навредливи зборови за Орце и Ана Камчеви, обвинетата Катица Јанева ги даде своите завршни зборови во судот...

Македонија21 час

На 18 јуни пресуда за случајот „Рекет“

За две недели, односно на 18 јуни судот ќе ја изрече пресудата за случајот „Рекет“ во кој обвинети се Бојан...

Македонија22 часа

Бухова: Завршени се 100 од 485 тестови на вработени во конфекциските фабрики во Штип

Директорката на Државниот здравствен и санитарен инспекторат Ирина Бухова вели дека будно се следи состојбата со кластерите на новозаразени од...

Регион1 ден

Цело одделение во Марибор во карантин, еден ученик позитивен на коронавирус

Сите ученици од една паралелка од трето одделение во основно училиште во Марибор, Словенија, се во 14-дневен карантин, откако на...

Македонија1 ден

Портпаролката на СДСМ во самоизолација

Портпаролката на СДСМ, Богданка Кузеска, е во самоизолација затоа што имала средба со директорката на УЈП, Сања Лукаревска, која е...

Регион1 ден

Црна Гора 28 дена без нови случаи, исполнети се условите за крај на епидемијата

Во Црна Гора се исполнети условите за прогласување крај на епидемијата на коронавирус, изјавил Сенад Бегиќ, помошник-директор на Институтот за...

Свет1 ден

(Видео) Четворица полицајци ранети во пукање во Сент Луис, во Бафало возило влета во полициски кордон

Насилните протести во САД продолжија откако минатата недела во полициско апсење беше убиен Џорџ Флојд, а Би-би-си јавува дека имало...

Свет1 ден

Чешка на 15 јуни ги отвора границите за 29 земји

Чешката влада соопшти дека од 15 јуни на граѓаните на таа земја ќе им биде дозволено да патуваат во 29...

Спорт1 ден

Барселона криела дека во тимот има заразени со коронавирусот

Шпанците се подготвуваа за ре-старт на сезоната, која беше прекината поради пандемијата на вирусот Ковид-19. Клубовите пред три недели добија...

Европа1 ден

Во Шпанија првпат од март нема нови смртни случаи од коронавирус

Во Шпанија во последните 24 часа не се пријавени смртни случаи од коронавирус, првпат од март, соопштија здравствените власти на...

Досие