Контакт

Свет

(Видео) Канје Вест на ручек со Трамп во Белата куќа

Објавено пред

Пристигнувањето на Канје Вест во Белата куќа предизвика голем интерес во јавноста. Рап-ѕвездата денеска се состана со зетот на претседателот Трамп, Џаред Кушнер, а потоа пристигна на ручек со Доналд Трамп. Голем број медиуми во живо ја пренесуваа средбата.

Посетата е резултат на пријателските односи меѓу Трамп и Вест, кои претходно се состанаа во кулата на Трамп во Њујорк за време на претседателската транзиција во 2016 година, по што разменуваа твитови во текот на изминатата година.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

(Видео) Скандал во најава: Франција негира дека Макрон се извинил за инцидентот со израелските полицајци

Објавено пред

Франција негира дека претседателот Емануел Макрон испратил извинување до израелската полиција, демантирајќи ја изјавата од полицијата дека Макрон се извинил што им викал на полицајците на влезот од црквата Света Ана , која е под администрација на француската влада, пренесува „Спутник“.

„Немаше претседателско извинување за израелските безбедносни сили“, рекоа неименувани официјални лица од Елисејската палата за „Хаарец“.

Откако пристигна во Ерусалим во средата за да присуствува на комеморацискиот настан за Холокаустот, Макрон предизвика вербален инцидент со израелските полицајци кои го придружуваа на турата низ Стариот град, што очигледно беше дипломатски гаф, констатираат светските агенции.

Официјалните лица разјаснија дека инцидентот во средата, во кој Макрон скокна во одбрана на француските службеници за безбедност и им се развика на израелските полицајци назначени да го штитат, се заснова на добро воспоставени дипломатски правила.

„Света Ана е француска национална надлежност во Ерусалим. Улогата на Франција е во овој град да ги заштитува овие места. Израелските безбедносни сили сакаа да влезат во неа додека безбедноста ја осигуруваше француското обезбедување. Претседателот реагираше на расправијата меѓу израелските и француските безбедносни сили при влегувањето во Света Ана за да му стави крај на тоа и да ги потсети на правилата“, објаснија официјалните лица.

Тие додадоа дека инцидентот не бил ништо сериозно.

Израелската полиција претходно објави изјава во која се тврди дека Макрон се извинил за инцидентот и се ракувал со безбедносните лица.

Вербалниот дуел на Макрон со израелската полиција стана хит на интернет откако дел од расправијата беше снимен од француски новинар. Во видеото може да се чуе видно вознемирениот Макрон, кој бара неговата израелска придружба да излезе надвор, повикувајќи ги да ги почитуваат правилата за кои рече дека важат со векови.

Сличен инцидент се случил и во 1996 година кога тогашниот француски претседател Жак Ширак побарал од вооружените израелски сили за безбедност да излезат од црквата Света Ана.

Прикажи повеќе...

Свет

Либиската национална армија го затвори аеродромот во Триполи

Објавено пред

Либиската национална армија (ЛНА) предводена од генералот Калифа Хафтар објави дека Меѓународниот аеродром „Митига“ во либиската престолнина Триполи е затворен за воени и цивилни авиони и се закани дека секој авион што ќе се обиде да го искористи ќе биде соборен, пренесува агенцијата „Тасс“.

Портпаролот на ЛНА, генерал Ахмед Ал-Мисмари, рече дека армијата го спроведува својот план за воведување зона на забрана за прелети од градот Гаријан во северозападниот дел на земјата до брегот на Триполи, вклучувајќи ги и аеродромите и блиската воздушна база.

„Како знак на почитување на напорите на меѓународната заедница, нашите руски пријатели, арапските браќа кои напорно се обидоа да постигнат прекин на огнот, се согласивме да ги набљудуваме без да поставуваме какви било барања за возврат, освен за зачувување на нашето право да одговориме на секоја закана или повреда на прекинот на огнот од страна на терористичките групи и криминална милиција“, рече тој.

„Сепак, аеродромот ‘Митига’ се претвори во главна точка за испорака на терористи, оружје и опрема, стана база на турските трупи. Во овој поглед, најавуваме дека се воведува зона на забрана за прелети. Затоа аеродромот и воздухопловната база отсега се сметаат за затворена воена зона, а нивната употреба од воената или цивилната авијацијата е строго забранета“, додаде генералот.

„Секој цивилен или воен авион што ќе влезе во неа, без оглед кои се неговите сопственици, ќе се смета за прекршувач на прекинот на огнот и веднаш ќе биде уништен. Ова е наше последно предупредување“.

Во средата, медиумите објавија дека аеродромот се нашол под ракетен оган, за што Владата на национален договор (ГНА) со седиште во Триполи ги обвини силите на Хафтар. Генералот Ал-Мисмари остро ги отфрли овие обвиненија. Аеродромот на својата страница на „Фејсбук“ соопшти дека ги прекинува сите операции до следното известување.

„Сите летови се пренасочуваат кон аеродромот ‘Мисрата’ (околу 200 км источно од Триполи) почнувајќи од четврток, 23 јануари“, соопшти управата на аеродромот без да ги објасни причините за овој потег.

Северноафриканската држава е поделена од ривалските администрации, секоја со поддршка од различни држави.

Силите на Хафтар, кои од април се во опсада на Трполи се поддржани од Египет, Русија и Обединетите Арапски Емирати, додека владата со седиште во главниот град се сврте кон Турција.

 

Прикажи повеќе...

Свет

Руски град на границата со Кина го ограничува пристапот поради корона вирусот

Објавено пред

Рускиот град Благовешченск, кој се наоѓа на границата со Кина во регионот Амур, ќе го ограничи пристапот до земјата поради појавата на смртоносниот корона вирус, пренесува агенцијата „Тасс“.

Градот ќе ја прекине културната размена и официјалните посети на земјата по наредба на градоначалничката Валентина Калита.

На прометните места ќе се спроведе засилена контрола за носење маски, а особено внимание ќе се посвети на продавниците за малопродажба и местата за забава.

„Неопходно е да се интензивира јавната свест за ризикот од новите вирусни респираторни заболувања“, вели Калита.

Претходно, гувернерот на регионот Амур, Василиј Орлов, ги повика жителите да ги откажат патувањата во Кина. Гувернерот на регионот Пенза, Иван Белоцерцев, подоцна ја спомна истата иницијатива. На жителите на големите градови им било кажано да избегнуваат контакт со кинески туристи.

Благовешченск се граничи со кинеската област Аихуи. Тие се одделени со реката Амур. Помеѓу руските и кинеските градови постои безвизен режим за патување.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија34 минути

ЕСЧП пресуди во корист на детето со попреченост кое беше врзувано за кревет – државата системски потфрлила

Хелсиншкиот комитет за човекови права во 2015 година, во име на малолетниот Л.Р., лице со повеќекратна попреченост, поднесе апликација до...

Топ1 час

Скопјанец со тупаници го тепал едногодишното дете на својата партнерка

Триесет и четиригодишен скопјанец е обвинет дека физички го малтретирал едногодишното дете на својата партнерка. Според истрагата, тој го тепал...

Свет2 часа

Во Кина прогласен најголемиот карантин во историјата

Кинеските власти во средата прогласија најголем карантин во историјата за да спречат ширење на новиот корона вирус за кој во...

Свет4 часа

Си-ен-ен: Откриен е изворот на корона вирусот

Изворот на новиот корона вирус, кој се појави во Кина, би можеле да бидат змиите кинеска кобра и кинески краит,...

Македонија4 часа

(Видео) Бојан Јовановски: Не играјте си со мојот живот, 55 пати сум носен во болница

Педесет и петпати сум носен во болница. Пред малигнитет сум. Ве замолувам, не играјте си со мојот живот, изјави денеска...

Свет4 часа

Кинеското министерство: Автобусите и траектите повеќе не одат во Вухан

Кинеското Министерство за транспорт го прекина целосно автобускиот и траектниот сообраќај кон градот Вухан поради епидемијата на вирусот корона, од...

Македонија4 часа

(Видео) Рочиштето за „Рекет“ одложено вторпат

Поради влошена здравствена состојба на адвокатите на ексшфицата на СЈО, Катица Јанева, Дељо Кадиев и Ирена Фрчкоска, вторпат се одложува...

Регион5 часа

По 20 дена, ослободени киднапираните грчки морнари

Осум члена на екипажот на грчки танкер се ослободени по 20 дена од киднапирањето од вооружени напаѓачи на брегот на...

Свет5 часа

СЗО денеска ќе одлучува дали ќе прогласи вонредна состојба

Светската здравствена организација (СЗО) денеска ќе донесе одлука дали да прогласи глобална вонредна состојба поради избувнување на новиот корона вирус,...

Македонија17 часа

Изгласан Законот за младински додаток: Младите до 23 години ќе добиваат по 3.000 денари за работа во производство

Вечерва во Собранието пратениците го изгласаа Законот за младински додаток по скратена постапка. Овој закон предвидува на младите до 23...

Македонија22 часа

Раскината концесијата за Охридското Езеро, Димковски тврди дека концесионерот ги кршел законите

Владата донесе одлука за раскинување на договорот за концесија за Охридското Езеро со концесионерот „Летница-Белвица“. Причината за оваа одлука, како...

Македонија22 часа

Костадинов: ВМРО-ДПМНЕ со 3.000 амандмани го блокира предлог-законот за отпис на камати

ВМРО-ДПМНЕ поднел 3.000 амандмани за предлог-законот за отпис на камати и репрограмирање на долгови и трошоци на јавните препријатија, за кој...

Македонија23 часа

ВМРО-ДПМНЕ ќе ја тужи Царовска за в.д. директорите во центрите за социјална работа

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ најави дека ќе биде поведена постапка за злоупотреба на службена дожност против ексминистерката Мила Царовска поради тоа што,...

Топ23 часа

Измамник во Свети Николе изнудил 2.000 евра од жена, ја излажал дека е полицаец

Седумдесет и осумгодишна жена од Свети Николе пријавила дека била измамена за сума од 2.000 евра. Според пријавеното, вчера лицето...

Македонија23 часа

Микиќ: Нема потреба од паника за корона вирусот во Македонија

Информативните летоци ќе бидат превентивна мерка во Македонија да не се рашири смртоносниот корона вирус. Доктор Владимир Микиќ од Институтот...

Македонија1 ден

Уставниот суд нема да ја оценува уставноста на амнестијата на обвинетите за 27 април

Нема да се оценува уставноста на амнестијата со која некои од обвинетите за упадот во Собранието на 27 април се...

Македонија1 ден

Спасовски: Во земјата не се увезува штетен отпад

Техничкиот премиер, Оливер Спасовски, уверува дека во државата не се увезува штетен отпад за кој нема сертификати. Тој вели дека...

Македонија1 ден

Филипче: Чекаме препораки од СЗО за заштита од корона вирусот

Министерот за здравство, Венко Филипче, вели дека чекаат Светската здравствена организација да даде препораки за тоа што треба да се...

Македонија1 ден

(Видео) Крпен студентски живот: 61 денар за оброк дневно, еден килограм месо месечно

Просечно по 61 денар се издвојува дневно за оброк за станарите во студентските домови. На секој станар му следуваат по...

Свет1 ден

СЗО: Постои голема веројатност корона вирусот да се прошири и надвор од Кина

Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека постои голема веројатност новиот корона вирус да се прошири и во други делови на...

Досие