Контакт

Европа

Каталонските сепаратисти во исчекување на пресудата од историското судење

Објавено пред

Историското и неповторливо судење, како што го опишуваат судењето на каталонските сепаратисти во шпанскиот Врховен суд, заврши.

Во текот на постапката, која почна во февруари, тие се соочија со обвиненија за бунт, непослушност и злоупотреба на јавните средства, поврзани со референдумот за независност што се одржа на 1 октомври 2017 година.

Гласањето беше прогласено за нелегално од страна на шпанската влада, која веднаш презеде чекори да ги казни оние кои беа вклучени во него.

Пресудата од судењето што заврши во средата се очекува на есен.

Портпаролот на професионалното здружение на шпански судии „Судии за демократија“, Игнасио Гонзалес Вега, смета дека обвинувањата сè уште се засноваат на фактот дека (декларацијата за независност од 1 октомври) е планиран заговор што се ширел со повремени епизоди на насилство, додека одбраната сè уште тврди дека прогласувањето независност било направено без никакво насилство.

Судењето беше емитувано во живо на телевизија од почетокот до крајот. Според Вега, на тој начин можеле да ја надгледуваат јурисдикциската активност на шпанските судови.

Транспарентноста беше клучна за судењето што многу независни лица го нарекоа „фарса“. Таа стана тест за јавниот имиџ на шпанскиот судски систем, кој портпаролот го бранеше, велејќи дека истиот одговара на европските стандарди за правда и ги зачувува правата и гаранциите.

Гонзалес Вега исто така нагласи дека постоел политички притисок, за кој  тој рече дека не смее да се игнорира, но дека искуството и професионалноста на судиите ги прават имуни на овие притисоци.

Европа

Германија по 100 години воведува воени рабини

Објавено пред

Германската влада донесе одлука да врати рабини во воена служба по повеќе од 100 години, како што беше предложено претходно од централниот Совет на Евреите.

„Денеска ние дадовме важен пример на нашите еврејски војници“, напиша министерката за одбрана Анегрет Крамп Карнбауер на Твитер, пренесе „Ројтерс“. Таа додаде дека воведувањето служба воен рабин е јасна заложба за еврејскиот живот во Германија.

Германската армија не ја документира верската припадност на своите припадници, меѓутоа околу 300 Евреи, 1.400 муслимани и 94.000 христијани се во вооружените сили на Бундесверот.

Прикажи повеќе...

Европа

Уапсени повеќе лица во антитерористичка акција во Данска

Објавено пред

Полицијата во Данска објави дека спровела „сеопфатна и координирана полициска операција“ низ целата земја, поради сомневања за подготовка на терористички напади со милитантен, исламистички мотив.

Полицијата соопшти дека извршила повеќе апсења.

Данските власти објавија дека спречиле неколку екстремистички напади во изминатите години.

Прикажи повеќе...

Европа

Француската влада ја премина црвената линија

Објавено пред

Шефот на францускиот синдикат ЦФДТ, Лорен Бергер, изјави денеска дека планот на владата за пензиски реформи ја преминал црвената линија со предлогот дека владата ќе ги поттикне работниците да го одложат пензионирањето.

Тој за телевизијата БФМ изјави дека состанокот на членовите на синдикатот ќе се одржи подоцна во текот на денот за да се договорат за евентуално продолжување на протестите, пренесува „Ројтерс“.

Бергер го изјави ова кога францускиот премиер Едуар Филип ги откри плановите за нацрт-реформата.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион2 часа

Уапсени двајца Срби и еден Македонец за убиството во Братислава

Во Унгарија уапсени се двајца Срби поради смртта на Никола Косаниќ (22), кој во неделата беше до смрт претепан во...

Македонија3 часа

Девет членки на ЕУ предложија нова методологија за проширување

Девет земји членки на ЕУ излегоа со заеднички предлог за нова методологија за проширување на членството во ЕУ, за што...

Топ6 часа

Возило излета од патот кај Дебарца и удри во пешак и паркирано возило

Синоќа на магистралниот пат Кичево – Охрид, во атарот на селото Радомирово, општина Дебарца, патничко возило управувано од Љ.В.(46) од...

Македонија7 часа

Се укинува законот за зелените пазари

Со 50 гласа пратениците го подржаа предлогот на министерот за економија, Крешник Бектеши, кој побара по скратена постапка да престане...

Македонија7 часа

Манчевски: Префрлањето на администрацијата во приватниот сектор нема да биде политички отстрел

Министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, најави дека до крајот на годината ќе ги предложи пакет-мерките за префрлање...

Македонија8 часа

Обвинителството испитува кој ги објавува аудиоснимките поврзани со „Рекет“

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција оформи предмет и веќе проверува кое е лицето што ги објавува...

Свет9 часа

Австралиските пожарникари сами собираат средства за квалитетни маски за дишење

Пожарникарите во Нов Јужен Велс, Австралија, поведоа итна акција за собирање средства за набавка на подобра безбедносна опрема кога открија...

Македонија11 час

Објавени аудиоснимки поврзани со „Рекет“: „Не знам, куферот со пари не е кај Заев“

На јутјуб-каналот U6e Big се појавија нови аудиозаписи поврзани со случајот „Рекет“. На нив се слуша глас кој личи на...

Македонија12 часа

По 33 години постоење, згасна охридскиот атлетски маратон

По 33 години постоење, згасна охридскиот атлетски маратон. Ова го потврди досегашниот организатор Пецо Неданов, кој на „Фејсбук“ објави дека...

Свет12 часа

Разбиена мрежа на педофили, снимале силување бебиња, уапсени 33 лица во 11 земји

Заедничката акција на полициските сили во дури 11 држави доведе до апсење 33 лица осомничени за малтретирање деца, прикажување, добивање...

Македонија12 часа

Речиси половина милион жители во нашата држава немаат постојан пристап до храна

Честопати Северна Македонија е ставена на листата со рекордери во загуби на храна и отпад од храна, а истовремено се...

Свет14 часа

Шведска лекарка ја врати Нобеловата награда за мир како протест поради Хандке

Шведската лекарка и писателка Кристина Доктаре, која ја доби Нобеловата награда за мир во 1988 година како членка на мировните...

Свет14 часа

(Видео) Најмалку шест лица загинаа во пукање во Њу Џерси

Најмалку шест лица, меѓу кои и еден полицаец и двајца осомничени вооружени лица, загинаа во повеќечасовно пукање кај гробиштата и...

Регион14 часа

Шестмина мигранти починаа од студ на грчко-турската граница

Шестмина мигранти починаа од студ на грчко-турската граница. Тие се пронајдени во регионот Еврос, на грчко-турската граница, во периодот од...

Македонија1 ден

Владата даде рок до петок – на увид ги бара сите информации за зачувувањето на статусот на УНЕСКО

Владата ја разгледа и усвои Информацијата за степенот на реализација на препораките на Реактивната мисија на УНЕСКО од 2017 година,...

Македонија1 ден

Предлог-законот за висока раководна служба оди во Собрание

На предлог на Министерството за информатичко општество и администрација, Владата го утврди текстот на предлог – законот за висока раководна...

Свет1 ден

Се подготвува масовен каталонски протест во пресрет на дербито Барселона – Реал Мадрид

Каталонската платформа „Демократско цунами“ ги повика заговорниците за независност на Каталонија за масовни протести по осум дена пред стадионот „Камп...

Регион1 ден

Хрватските возачки дозволи во иднина ќе важат и во САД, Канада, Аргентина …

Парламентарците денеска го поздравија пристапувањето на Хрватска во Конвенцијата за патен сообраќај, односно Женевската конвенција, со која ќе се овозможи...

Македонија1 ден

Благајничката на Камчеви: Со обезбедување дојдов во менувачницата, а парите ги претворив во евра

По паузата во Кривичниот суд во Скопје, продожи судењето за предметот „Рекет“, сведочеше благајничката на семејството Камчеви, Мирјана Бошковска. Таа...

Македонија1 ден

„Екосвест“: ТЕЦ „Битола“ ги надминува дозволените вредности за емисии на токсични супстанции

Државите од Западен Балкан ги надминуваат граничните вредности за емисии во воздухот од термоелектраните на јаглен договорени со Енергетската заедница...

Досие