Контакт

Свет

Католичката црква ги губи своите верници во Европа

Објавено пред

Католиците во германскиот град Келн масовно ја напуштаат црквата. На ова во голема мера влијае скандалот со кардиналот Рајнер Марија Велики, кој е обвинет за прикривање случаи на сексуална злоупотреба. Овој тренд е забележлив низ цела Европа, пишува „Дојче веле“.

Овој тренд бил присутен и во претходните години, не само во провинцијата Северна Рајна-Вестфалија, туку и во цела Германија. И тоа влијае и на големите христијански цркви во таа земја, католичката и протестантската. Во 2019 година повеќе од четвртина милион луѓе ги напуштиле тие две цркви. Околу половина од луѓето што живеат во Германија сè уште се членови на една од двете цркви. Фактот дека бројот на оние кои се повлекуваат од членството во црквата може да се одреди толку прецизно е германска специфичност.

Во Германија официјално е објаснето напуштањето на црквата, не на претставниците на црквата, туку на претставниците на надлежната државна служба. Бидејќи и двете големи христијански цркви во Германија се јавни правни институции, државата собира црковен данок за нив во износ од најмалку осум, па дури и девет проценти од данокот на доход. Оние кои заработуваат повеќе, плаќаат неколку илјади евра црковен данок годишно. Тој данок не се плаќа со напуштање на црквата, а за многумина е особено привлечен во Германија.

И во другите европски земји опаѓа врската на луѓето со нивната црква – особено католичката. Италија, на пример, длабоко католичка земја со Ватикан во срцето на главниот град, не наплатува никаков црковен данок. Но, постои „данок на мандат” платен од сите, каде што даночниот обврзник може да утврди кај кого одат парите: на пример црква или друга социјална служба или институција.

Шпанија е исто така изразито католичка земја, но тешко е да се дефинира кој е „член на црквата“, а кој не, бидејќи Шпанија не предвидува „напуштање“ на црквата. Ниту црквата, ниту државата не им нуди на граѓаните административен акт што го регулира на начинот на кој се регулира во Германија. Црковниот данок во таа земја не е задолжителен. Слично на италијанскиот модел, има данок од 0,7 проценти на годишен приход што може да се даде на црквата или за други добротворни цели.

Полска е исто така изразито католичка земја. Повеќе од 90 проценти од нејзините жители се римокатолици. Експертите забележуваат дека постепено се одвива секуларизација во таа земја. Студија на Варшавскиот институт за истражување на јавното мислење ЦБОС, спроведена меѓу полските студенти летото 2019 година, покажа дека само 55% од испитаниците се сметаат себеси за верници, за разлика од средината на 90-тите години кога три четвртини од младите се сметаа себеси за верници. Постојат многу причини за тоа: модернизација на општеството, што ги доведува во прашање традиционалните вредности, што се рефлектира на протестите против новиот закон за абортус.

И во Ирска, случаите на сексуална злоупотреба ги оддалечија католиците од црквата. Повлекувањето од црквата во Ирска, како и во другите земји каде државата не нуди излез, де факто беше спречена од самата Католичка црква во 2009 година. Таа потоа ги избриша сите забелешки за можноста за повлекување од канонскиот закон.

Свет

Емиратите разгледуваат строги мерки за ограничување на движењето на невакцинираните лица

Објавено пред

Властите во Обединетите Арапски Емирати предупредија денес дека можат да воведат ограничувања за луѓето кои не биле вакцинирани против Ковид-19.

Земјата со околу девет милиони жители, која ја прошири кампањата за вакцинација на лица на возраст од 16 години и постари, вакцинираше околу 65 проценти од населението, објави Националната агенција за управување со вонредни состојби на Емиратите (НЦЕМА), пренесува „Ројтерс“.

„Се разгледуваат строги мерки за ограничување на движењето на невакцинирани лица и за спроведување  превентивни мерки, како што е забрана за влез на одредени места и пристап до одредени услуги“, изјави портпаролот на НЦЕМА, Саиф Ал Дахери. „Вашето двоумење денес е пречка за нашите цели, и тоа е нешто што ги става во опасност вашето семејство, најблиски и заедницата.“

Емиратите вчера објавија 1.903 случаи на новозаболени лица, поради што вкупниот број на заболени се искачи на 500.860 случаи, а регистрирани се и 1.559 смртни случаи.

ОАЕ, каде што се задолжителни мерките за социјално дистанцирање и носењето маски на јавно место, е меѓу земјите со најбрзи програми за вакцинација против Ковид-19.

Властите во Абу Даби најавија дека сега покрај кинеската вакцина на „Синофарм“ ќе понудат и вакцина на „Фајзер-Бионтек“. Емиратот Дубаи веќе ја понуди вакцината на „Фајзер“, како и вакцината на „Астразенека“.

 

Прикажи повеќе...

Регион

Словенија: Луѓето кои прележале коронавирус ќе примат само една доза вакцина

Објавено пред

Според најновата стратегија за вакцинација издадена од словенечката влада, луѓето кои се заразиле со коронавирус ќе добијат само една доза од вакцината против Ковид-19, додека оние кои се заразиле по првата доза, ќе ја добијат втората доза шест месеци по закрепнувањето.

Според таа стратегија, вакцините сега се достапни за родители на деца од ранливи групи и хронично болни деца.

Во исто време, во Словенија продолжува вакцинацијата на лица над 60 години и хронични пациенти над 18 години. Во употреба се вакцините на три различни производители – „Фајзер“, „Модерна“ и „Астразенека“, кои се даваат во две дози на оние кои не се заразиле со коронавирус.

Прикажи повеќе...

Европа

Московскиот државен циркус најави вакцинација на животните

Објавено пред

Државниот циркус во Москва е подготвен да почне со вакцинација на животните за да ги заштити од коронавирусот, веднаш штом властите ги издадат потребните дозволи.

Директорот на циркусот, Едгар Запажњи, најави дека ќе ја промовира оваа акција меѓу неговите колеги и изрази уверување дека Русија ќе биде првата земја во која се вакцинираат животни, јави агенцијата ТАСС.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион31 минута

Словенија: Луѓето кои прележале коронавирус ќе примат само една доза вакцина

Според најновата стратегија за вакцинација издадена од словенечката влада, луѓето кои се заразиле со коронавирус ќе добијат само една доза...

Европа1 час

Чешка ќе бара Русија да плати отштета за експлозијата во магацинот за оружје

Долниот дом на чешкиот парламент усвои документ со кој се повикува владата да побара обештетување од Русија за експлозијата од...

Регион1 час

Рама: Мини шенгенoт е можност за отстранување на границите меѓу Албанија и Косово

Албанскиот премиер Еди Рама го гледа мини шенгенoт како можност за, како што рече, отстранување на границите меѓу Албанија и...

Свет2 часа

Израел подготвува нова рунда на вакцинација, сега и на децата

Израел планира нова рунда на вакцинација против коронавирус за шест месеци, во која ќе се вакцинираат и деца, најави премиерот...

Свет3 часа

(Видео) Дерек Човин прогласен за виновен за убиството на Џорџ Флојд, ова е моментот на изрекување на пресудата

Поротата синоќа донесе пресуда во врска со убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд. Полицаецот Дерек Човин е виновен по сите точки...

Свет3 часа

Зеленски му предложи на Путин да се сретнат во Донбас

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, преку видеопорака го повика рускиот претседател Владимир Путин да се сретнат каде било во Донбас....

Топ13 часа

Стружанец си ја убил сопругата со нож и се обидел да се самоубие

Стружанец ја убил својата 34-годишна жена по расправија. Убиството се случило доцна вечерва. Според првичните информации од увидот на полицијата,...

Македонија14 часа

Продолжени мерките за ограничување на движењето до 27 април

Владата донесе одлука со која постојните мерки за ограничување на движењето и за другите рестрикции и мерки за примена на...

Македонија14 часа

Бесплатни ковид-тестови за туристи што ќе престојуваат во државата

Со мерката 7 од шестиот антиковид-пакет на Владата ќе бидат обезбедени бесплатни ковид-тестови за странски туристи што ќе престојуваат во...

Спорт15 часа

Навивачите на Челси ја добија битката – клубот подготвен да ја напушти Суперлигата?

Дел од навивачите на Челси јасно го кажаа своето мислење за новата Европска Суперлига, откако го блокираа автобусот на својот...

Македонија17 часа

Филипче: Капацитетот на производство на Институтот „Торлак“ е милион дози на месечно ниво

Министерот за здравство, Венко Филипче, во рамките на денешната посета на Белград имаше предвидено и посета на Институтот „Торлак“, каде...

Македонија19 часа

Нови 766 заболени и 31 починат од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 3.171 тестирање, а регистрирани се 766 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје...

Македонија20 часа

„Ќе можете ли да ни помогнете?“ – угостителите, игротеките и туристичките агенции на протест побараа финансиска помош

Континуирана финансиска поддршка за спас на туристичко-угостителскиот сектор побараа попладнево на протест угостителите, претставници на ноќните клубови, рестораните за свадби,...

Македонија21 час

Србите ќе бидат ослободени од плаќање патарини во Македонија поради благодарност за вакцините

Српските граѓани ќе бидат ослободени од плаќање на патарините во Македонија, во знак на благодарност поради донираните вакцини. Ослободувањето ќе...

Свет22 часа

Научникот кој ги поврза „Астразенека“ и згрутчувањето на крвта добивал пари од „Фајзер“

Норвешкиот научник кој ја открил врската помеѓу згрутчувањето на крвта и вакцината „Астразенека“ добивал пет години пари од конкурентската компанија...

Македонија23 часа

Вработени во Агенцијата за вработување нелегално издале пријави за работа на над 80 странци

Единицата за економски и компјутерски криминал при СВР Скопје поднесе кривична пријава против Н.М.(48) од Скопје и В.З.(60) од Скопје,...

Македонија23 часа

Османи во разговор со Кулеба: Даваме недвосмислена поддршка на територијалниот интегритет на Украина

Mинистерот за надворешни работи Бујар Османи, по повод 26-годишнината од воспоставувањето на дипломатски односи меѓу Македонија и Украина, оствари телефонски...

Македонија24 часа

Приватните специјализанти бараат здравствено осигурување и покачување на платата

Решавање на проблемот со здравственото осигурување на приватните специјализанти, покачување на платите, како и платени дежурства, се дел од барањата...

Европа1 ден

Чешка нема да набави „спутник В“ и го исфрла рускиот „Росатом“ од тендерот за нуклеарна централа

Чешката влада објави дека го исклучува рускиот „Росатом“ од тендерот за нуклеарна централа вредна повеќе милијарди евра и се откажа...

Свет1 ден

Научници за носењето маски на отворено: Престојот надвор е многу побезбеден

Пандемијата предизвика позната глетка во многу градови низ светот – луѓе кои шетаат, возат велосипед или седат во парк со...

Досие