Контакт

Свет

Кај Мавританија потона брод со 150 мигранти, се удавија 57

Објавено пред

Најмалку 57 мигранти се удавија откако потона брод којшто превезувал околу 150 мигранти од Гамбија, во близина на брегот на Мавританија, соопшти Агенцијата за миграција на ОН (ИОМ).

Властите на Мавританија соопштија дека настрадале 57 мигранти. Преживеаните велат дека бродот тргнал од Гамбија пред седум дена. Тие наведуваат дека на бродот имало жени и деца, како и дека 83 лица успеале да допливаат до брегот.

Се смета дека овој инцидент е еден од најтрагичните откако Шпанија ја воспостави поморската контрола од средината на 2000 година.

Регион

Ердоган со порака до големите сили

Објавено пред

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган се спротивстави на мешањето на САД, Русија и Франција во судирите околу Нагорно-Карабах.

Тоа следи откако трите земји ги повикаа Ерменија и Азербејџан на продолжување на преговорите.

„ Со оглед на тоа дека САД, Русија и Франција го занемаруваа овој проблем речиси 30 години, не е прифатливо да учествуваат во напорите да се постигне прекин на огнот“ рекол Ердоган.

Тој нагласил дека трајно примирје може да се постигне само ако „ерменските окупатори“ се повлечат од Нагорно-Карабах.

Претседателите на САД, Русија и Франција ги повикаа денеска Ерменија и Азербејџан да ги продолжат без предуслови преговорите за судирите во регионот Нагорно Карабах.

Прикажи повеќе...

Свет

Одлука за екстрадиција на Асанж на 4 јануари

Објавено пред

Одлуката за екстрадиција на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, во САД ќе биде донесена на 4 јануари следната година. Тоа е одлучено во продолжението на судењето во лондонскиот суд, каде е завршено изнесувањето докази.

Како што пренесува британскиот портал „Експрешанстар“, Асанж ќе го помине Божик зад решетки во затворот Белмарш, каде што престојува веќе 16 месеци.

Сослушувањето пред лондонскиот суд траеше четири недели.

САД го бараат Асанж поради истекување на илјадници доверливи документи за воени злосторства на САД во Ирак, Авганистан и Гвантанамо.

За време на сослушувањето, одбраната на Асанж со десетина сведоци се обидела да ја одложи екстрадицијата во САД, каде што му се заканува доживотна казна затвор.

Прикажи повеќе...

Свет

Захарова: Имаме докази дека екстремисти се распоредени во Нагорно-Карабах

Објавено пред

Русија од сопствени извори има сознанија за преместување на екстремисти во зоната на судирите во Нагорно-Карабах, изјави денеска портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова.

Таа одговарајќи на новинарското прашање на кои информации се потпира руското МНР кога вчера соопштило дека е недопустливо екстремисти да бидат распоредени на подрачјето на судирите, пренесе ТАСС.

„Имаме такви докази. Такви информации ни се на располагање. Во целост сте во право. Таквите материјали се позајмени од социјалните мрежи и соодветни публикации, но во соопштението кое беше поставено на сајтот на Министерството за надворешни работи сигурно сме се потпирале на сопствени откритија, факти и извори“, рекла Захарова.

Соопштението, како што навела таа, предизвикало загриженост во Москва поради тие факти, но во конкретниот случај не сакала да открие детали, одговарајќи на прашањето кои земји користат екстремисти во судирите.

Руското Министерство за надворешни работи во соопштение вчера објави дека екстремисти од Сирија и Либија се прераспределени во зоната на судирите во Нагорно-Карабах.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 час

Захарова: Имаме докази дека екстремисти се распоредени во Нагорно-Карабах

Русија од сопствени извори има сознанија за преместување на екстремисти во зоната на судирите во Нагорно-Карабах, изјави денеска портпаролката на...

Свет3 часа

Навални најави тужба против Песков

Рускиот опозиционер Алексеј Навални најави дека ќе го тужи портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. Тој побара наводните докази за неговата...

Македонија4 часа

Штедачите од „Еуростандард банка“ протестираа пред Собранието, бараат закон со кој државата ќе ги обештети во целост

„Вратете ги парите“, „Лопови, лопови “, „Која банка е следна?“ , „Даваме кредити без покритие“, ова беа само дел од...

Европа5 часа

Меркел: Дипломатија, а не санкции во односите со Турција

Германската канцеларка, Ангела Меркел, рече дека дипломатијата е решение за проблемите на ЕУ со Турција во источен Медитеран. Доаѓајќи на...

Македонија5 часа

Четворица починати и 162 новозаразени од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.350 тестирања, а регистрирани се 162 нови случаи на...

Регион5 часа

Вучиќ: Ќе ги преиспитаме сите смртни случаи поврзани со Ковид-19

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, денеска објави дека здравствените власти ќе ги разгледаат сите смртни случаи поврзани со коронавирусот коментирајќи ги...

Свет6 часа

Путин, Трамп и Макрон објавија заеднички став за судирот во Нагорно-Карабах

Претседателите на Русија, САД и на Франција усвоија заедничка изјава за состојбата во Нагорно-Карабах. Владимир Путин, Доналд Трамп и Емануел...

Свет6 часа

Азербејџанските сили тврдат дека уништиле ерменски ракетен систем во Нагорно-Карабах

Министерството за одбрана на Азербејџан во средата објави дека вооружените сили на земјата успеале да го деактивираат ерменскиот ракетен систем...

Македонија7 часа

Арсовски: Се разгледуваат сите можности и опции за импичмент на Пендаровски

ВМРО-ДПМНЕ не открива кога би можела да се очекува конечната одлука за импичмент на претседателот Стево Пендаровски, што беше навестена...

Топ8 часа

Приведени тројца малолетници, кои украле златни синџирчиња

Полицијата приведе тројца малолетници поради сомнение дека се сторители на кривично дело тешка кражба на дрзок начин. „На 22 септември,...

Регион8 часа

Границите со Грција остануваат затворени до 12 октомври

Грција ја продолжи забраната за патување државјани на трети земји до 12 октомври, пренесува МИА. Ограничувањата на копнените граници се...

Македонија9 часа

(Видео) Филипче побара разбирање и поддршка за одлуките во образованието

Знам дека многумина сакаат и бараат учењето да се одвива поинаку и, искрено, сите ги разбирам. Но, како здравствен работник...

Топ10 часа

Едно лице загина во сообраќајна несреќа меѓу мотор и машина за сечење дрва во Ченто

Едно лице загина во сообраќајна несреќа што се случила вчеравечер во скопската населба Ченто. Според информациите на МВР, во несреќата...

Македонија11 час

МОН: На првиот училиштен час нема посериозни пречки за одржување на онлајн-наставата

Министерството за образование и наука е во постојана комуникација со тимот од ФИНКИ и Бирото за развој на образованието, кој...

Македонија12 часа

Почнува учебната година

Новата учебна 2020/2021 година почнува денеска, со еден месец одложување. Настава со физичко присуство ќе следат учениците од прво до...

Македонија1 ден

Објавен распоредот на телевизиските часови за учениците кои немаат компјутери

Учениците кои немаат компјутер или таблет за да следат онлајн-настава преку платформата на Министерството за образование часовите ќе можат да...

Регион1 ден

Грчките свештеници загрижени за барањето до Вартоломеј за автокефалност на македонската црква

Грчките црковни кругови ги коментираа барањата на македонските власти до вселенскиот патријарх Вартоломеј за автокефалноста на македонската црква. Задната врата...

Македонија1 ден

Сојузот на средношколците најави бојкот во ноември ако не се дозволи комбинирана настава

Сојузот на средношколците најави бојкот на наставата од ноември доколу во октомври остане стабилна епидемиолошката состојба, а институциите не дозволат...

Македонија1 ден

Милошоски: Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ ќе гласа против одлуките за вонредна состојба

Заврши координацијата на пратеничката група на коалицијата „За обнова на Македонија“ по што пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски, информира дека...

Регион1 ден

Албанија го одложи почетокот на училишната година

Албанија го одложи почетокот на училишната година за ноември откога бројот на заразени од коронавирусот во еден ден се зголеми на...

Досие