Контакт

Свет

Ким Џонг Ун е во критична состојба, се бори за живот

Објавено пред

Кина испрати свој лекарски тим во Северна Кореја поради лидерот на оваа земја, Ким Џонг Ун, кој е во тешка здравствена состојба, пренесуваат светските медиуми.

„Дејли мејл“ пишува за тешката состојба на лидерот на Северна Кореја, повикувајќи се на три извори блиски до севернокорејскиот врв на државата.

Јапонските медиуми објавија дека Ким е во „вегетативна состојба“ по операцијата на срцето, која му беше направена на почетокот на месецот.

Според информациите на одделни медиуми, на почетокот на месецот на Ким нагло му се слошило, се фатил за градите и паднал на земјата. Итно бил пренесен во болница на реанимација, а брзо потоа му била извршена и операција на срцето.

Претходно се појавија многу шпекулации за тоа каде е Ким Џонг Ун. Имаше сомневања дека го напуштил Пјонгјанг поради коронавирусот, а потоа се појавија информации дека е тешко болен.

Јапонскиот весник „Јомиури Шимбун“ ,повикувајќи се на извори запознаени со трилатералните разговори меѓу Јужна Кореја, САД и Јапонија, објави дека Северна Кореја подготвува план за непредвидени ситуации, за пренос на моќта на помладата сестра на Ким, Ким Џо Џонг.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Во Хрватска нов дневен рекорд од 2.776 новозаразени, 18 починати

Објавено пред

Во последните 24 часа во Хрватска се регистрирани 2.776 нови случаи на инфекција со коронавирус, објави Јутарњи.хр.

Починаа 18 лица. Тестирани се 9.679 лица. Има 985 пациенти на болничко лекување, од кои 71 пациент се приклучени на апарати за дишење.

Ова е нов дневен рекорд на бројот на новоинфицирани од почетокот на епидемијата во Хрватска.

Епидемиологот Бранко Колариќ за хрватските медиуми изјави дека само во Загреб има меѓу 700-800 позитивни луѓе. „Ако пресметам дека 5-10 проценти од тие 2.700 луѓе имаат потреба од хоспитализација, тоа е 150-200 луѓе. Зголемувањето трае веќе некое време”, рече Колариќ.

Тој додаде дека расте бројот на лица приклучени на апарати за дишење и на лица со сериозни клинички слики.

Главната причина зошто се воведуваат дополнителни мерки е здравствениот систем, вели Колариќ и истакнува дека се потребни четири недели за да новите мерки, кога ќе бидат преземени,  дадат резултати. „Не мислам дека полицискиот час е реален“, рече Колариќ.

Прикажи повеќе...

Европа

Во Чешка опаѓа бројот на новозаразени

Објавено пред

Во Чешка се намалува бројот на новозаразени лица така што во последните 24 часа се регистрирани 12.977 нови случаи, а 128 лица починаа.

Денешниот биланс на новозаразени е за три илјади помалку од претходниот ден.

Податоците на чешкото Министерство за здравство покажуваат дека бројот на заразени се зголемил на 297.013, а бројот на смртни случаи се искачил на 2.675.

Според Ројтерс, Чешка се соочува со најбрза стапка на инфекција во Европа во последните две недели. Во таа земја пред два дена е воведен полициски час.

Прикажи повеќе...

Европа

(Видео) Едно лице убиено во напад со нож во Ница, постои сомнеж за терористички напад

Објавено пред

Едно лице е убиено, а неколку се повредени во напад со нож во близина на црква во Ница, пренесуваат француските медиуми.

Францускиот министер за внатрешни работи Жерал Дарманен изјави дека во тек е полициска акција во Ница, пренесува „Ројтерс“.

Градоначалникот на Ница, Кристијан Естроси, потврди дека наводниот сторител е уапсен и ѝ се заблагодари на полицијата за брзата реакција.

„Јас сум со полицијата на самото место. Потврдувам дека сè сугерира на терористички напад во близина на базиликата“, рече тој.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа39 минути

(Видео) Едно лице убиено во напад со нож во Ница, постои сомнеж за терористички напад

Едно лице е убиено, а неколку се повредени во напад со нож во близина на црква во Ница, пренесуваат француските...

Македонија2 часа

МОН најави реформа на учебниците по честите реакции за грешки и стереотипи во нив

Министерството за образование и наука формираше работна група којашто развива концепт за целосна и суштинска промена на учебниците за основно...

Македонија2 часа

Стапија во сила новите мерки – забрането е групирање по 22 часот, казната е 500 евра

Од денеска забрането е групирање на отворено на повеќе од четири лица по 22 часот, а казната за непочитување на...

Свет2 часа

Едно од ретките места во светот без коронавирус ги забележа првите два случаја

Маршалските Острови, едно од последните места во светот каде што немаше коронавирус, ги забележаа првите два позитивни случаја, пишува Би-би-си....

Македонија3 часа

Од денеска маските се задолжителни на отворено

Собранието синоќа со 53 гласови „за“, 26 воздржани и ниту еден глас против ги изгласа измените во Законот за заштита...

Македонија3 часа

Седница на Советот за безбедност за состојбата со коронавирусот во Македонија

Во Кабинетот на претседателот Стево Пендаровски во „Вила Водно“ со почеток во 11 часот, ќе се одржи седница на Советот...

Европа13 часа

(Видео) Од петок карантин во цела Франција

Францускиот претседател Емануел Макрон прогласи каратин од петок што ќе трае најмалку до 1 декември. „Бранот се рашири низ цела...

Македонија13 часа

Славјанка Петровска позитивна на коронавирус, качила температура додека била на седница во Собранието

Актуелната пратеничка во Собранието од СДСМ и поранешна дополнителна заменичка на министерот за внатрешни работи во техничката влада Славјанка Петровска...

Македонија14 часа

Во Скопје рекорден број новозаразени, Аеродром надмина 700 активни случаи

Во Скопје во изминатите 24 часа се регистрирани рекордни 422 нови случаи на Ковид-19, а во тој период починале тројца...

Македонија15 часа

Рекордни 870 нови случаи на коронавирус во Македонија, починаа 14 лица

Во последните 24 часа во Македонија 14 лица починаа од коронавирус, а потврдени се 870 нови случаи од  2.647 тестирања,...

Свет16 часа

Германија воведе строги мерки: рестораните, кината и баровите ќе бидат затворени 4 недели

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави денеска дека германските власти се согласиле на четиринеделен делумен карантин. Во овој временски период затворени...

Македонија20 часа

МОН го повлече учебникот по македонски јазик за петто одделение

Министерството за образование и наука го повлече учебникот по македонски јазик за петто одделение поради несоодветна и дискриминирачка содржина. „Во...

Македонија20 часа

Пауновски: Нови вработувања ќе има в година, дотогаш ќе се снаоѓаме

Државниот пазарен инспекторат добил од Владата ветување дека в година ќе им бидат одобрени бараните 20 нови вработувања. Директорот на...

Македонија21 час

Поради контакт со Спасовски, само едно лице е во изолација

Државниот санитарен и здравствен инспекторат издал само едно решение за изолација на лице што било во контакт со министерот за...

Македонија21 час

Пожарникарите протестираа пред канцеларијата на Шилегов

Пожарникарите на мирниот протест пред канцеларијата на градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, порачаа дека не се откажуваат од своето барање...

Македонија22 часа

Поранешениот шеф на кабинетот на Мијалков, Тони Јакимовски, осуден на шест години затвор

Поранешениот шеф на кабинетот на ексдиректорот во УБК, Сашо Мијалков, Тони Јакимовски, е осуден на шестгодишна затворска казна во случајот...

Македонија22 часа

„Изброј до 15 пред да ја заколеш жена ти“ – совет во учебник по македонски за шесто одделение

„Изброј до 15 пред да ја заколеш жена ти“ – ова е совет во учебник по македонски за шесто одделение....

Македонија23 часа

Советот за безбедност ќе одржи седница за состојбата со коронавирусот

Во Кабинетот на претседателот Стево Пендаровски во „Вила Водно“, утре, 29 октомври, со почеток во 11 часот, ќе се одржи...

Свет23 часа

Куба ја регистрира својата втора вакцина против коронавирусот

Куба официјално регистрира втора вакцина против Ковид-19, а испитувањата се очекува да почнат набргу, објави „Агенсија Кубана де нотисијас“ (АКН)....

Македонија1 ден

Мицкоски: Бремените жени да се ослободат од работа поради загадувањето и пандемијата

Поради високата загаденост на воздухот, паралелно со пандемијата на Ковид-19, апелирам бремените жени да се ослободат од работа, и во...

Досие