Контакт

Свет

Ким Џонг-ун ја посети руската фабрика за авиони: му беа покажани „су-35“ и „су-57“

Објавено пред

За време на официјалната посета на Русија, севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун го посети инженерскиот центар и фабриката за воени авиони во Комсомолск. Во придружба на рускиот министер за индустрија и трговија, Денис Мантуров, Ким ги посети просториите на Авијацискиот институт „Јуриј Гагарин“, филијала на компанијата „УАЦ Јаковљев“, пренесува ТАСС.

dobivaj vesti na viber

Севернокорејскиот лидер ги прегледа монтажното производство на борбени авиони, завршната монтажна работилница на авионите „су-35“ и авионскиот комплекс „су-57“ од петтата генерација во фабриката за авиони.

Во одделот за дизајн на делегациите им беа прикажани дигиталните технологии што се користат во производството на модерни авиони.

Како што рече Мантуров, Русија гледа потенцијал за соработка со Северна Кореја во областа на производството на авиони, како и други индустрии.

Ким Џонг-ун пристигна во Русија во вторникот, каде што разговараше со рускиот претседател Владимир Путин.

Во средата севернокорејскиот лидер разговараше со рускиот претседател Владимир Путин на космодромот „Восточни“, а вкупното време на нивната средба, вклучително и заедничката обиколка на космодромот, беше приближно шест часа, јави агенцијата „РИА новости“.

Свет

Уапсен маж во САД: Се заканувал дека ќе изврши масовен напад на свеченост на компанијата на Илон Маск

Објавено пред

Aмериканските власти уапсија маж од Флорида за кој велат дека се заканувал дека ќе изврши масовен напад на гала настан на компанијата„Тесла“ во сопственост на Илон Маск.

dobivaj vesti na viber

Американската полиција соопшти дека Рајан Оверем (28) од Орландо, напишал во група на Инстаграм со која разговарал дека планирал да убие луѓе на јавен настан во четврток.

Мажот е уапсен во округот Тревис, каде што се наоѓа фабриката Тесла во близина на градот Остин.

Тесла бил известен на 10 ноември за групниот разговор и ја информирал полицијата, според San Francisco Chronicle.

Полициските инспектори го задолжија Инстаграм да открие кој ги пратил пораките.

 

Во налогот за апсење на Оверем не е наведено дали Маск бил целта, објави NBC.

Оверем е обвинет за терористички закани и бил приведен во округот Тревис.

Прикажи повеќе...

Регион

По Македонија и Србија падна на тестот со знамињата – премиерката на Италија пречекана со унгарски знамиња на улиците

Објавено пред

Откако во Македонија, неколкупати странски дипломати беа пречекани со знамиња на други држави, денес Србија направи грешка за време на пречекот на италијанската премиерка, Џорџа Мелони.

dobivaj vesti na viber

Како што јавуваат српските медиуми, Мелони која се наоѓа во посета на Белград по пристигнувањето доби букет цвеќе од Вучиќ, а во знак на добредојде на улиците беа поставени знамиња – но не италијански, туку унгарски.

„Знамињата, како што секогаш се прави при пристигнувањето на странските претставници, беа поставени покрај автопатот и главните улици во градот, како и пред Палатата Србија, каде што е средбата меѓу италијанската премиерка и српскиот претседател. Пред Палатата знамињата беа правилно поставени, но проблем настана покрај автопатот. Некој во организацијата очигледно направил пропуст“, пишува „Нова.рс“.

Имено, комбинацијата на боите на италијанското и унгарското знаме е иста, но кај Унгарија тие се поставени хоризонтално, а кај Италија вертикално.

Унгарско знаме

Италијанско знаме

Српското знаме беше поставено по должина, па така знамето го претставуваше симболот на Унгарија.

Во Македонија не еднаш во изминатите години беше направена грешка со знамињата. Шефицата на словенечката дипломатија Тања Фајон лани беше во Скопје, а нејзиниот колега Бујар Османи ја пречека со знамето на Словачка. Претходно, во 2018 година, експремиерот Зоран Заев го пречека тогашниот австриски канцелар Себастијан Курц во Скопје со знамето на Летонија. Понатаму, поранешниот француски амбасадор Кристијан Тимоние во 2019 година во Охрид беше пречекан со холандското знаме, а неколку месеци подоцна, Мило Ѓукановиќ беше дочекан со наопаку поставено црногорско знаме.

Прикажи повеќе...

Свет

Девојка од Флорида се преправала дека е тинејџерка, па заведувала и силувала деца

Објавено пред

Алиса Ен Сингер (22) од Флорида се преправала дека е домашно школувана и на тој начин се допишувала со деца на возраст од 12 до 15 години кои ги заведувала и силувала. Полицијата објави дека таа 30 пати спиела со најмалку еден малолетен ученик.

dobivaj vesti na viber

Стравуваат дека се уште има многу жртви кои се плашат да проговорат јавно.

„Вознемирувачки е. Имаме предатор кој експлоатира деца. Страшно. Ги покануваме сите што беа нејзини жртви да излезат, ќе ги заштитиме и ќе се погрижиме никогаш повеќе да не им наштети“, објави началникот на полицијата во Тампа, Ли Беркоу.

Таа била уапсена додека крадела од продавница.

Полицијата извести дека Алиса се преправала дека е домашно школувана за да стекне контакт со ученици на кои им испраќала експлицитни фотографии и видеа, главно преку Snapchat.

Учениците од гимназијата им рекле на инспекторите дека немале поим дека се допишуваат со 22-годишната девојка. Алиса спиела со барем еден од нив кој на полицијата и раскажал како се започнало со преписката на Снепчет. Потоа се запознале и имале врска.

Подоцна му признала дека не е единствениот ученик со кој спиела.

Полицијата ја фатила како краде во продавница, а претходно била следена.

Кога ја уапсиле, таа на полицијата и рекла дека нема никаква врска со заведување ученици и дека има полусестра на иста возраст која изгледа исто како неа.

Таа беше обвинета за малтретирање деца и ослободена со кауција од 75.000 долари.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија5 часа

Taткото на Вања во полициска станица, досега не е побаран притвор

Таткото на 14-годишната, Вања Ѓорчевска, по која се трагаше цела недела, а чиешто тело беше најдено денеска, се’ уште е...

Македонија7 часа

Истите лица што ја убиле Вања се осомничени и за убиството на велешкиот фризер Панче по кој се трагаше, автомобилот му беше пронајден опожарен во средата

Истите лица кои стојат зад убиството на 14-годишната Вања по која со денови трагаше целата држава, се осомничени и за...

Македонија8 часа

Вања е пронајдена мртва – била убиена дента кога исчезнала

Во околината на Скопје пронајдено е безживотното тело на малолетната Вања Ѓ., која беше пријавена за исчезната на 27 ноември,...

Економија16 часа

(Видео) Кузеска: Пензионерите добиваат до 15.000 денари во наредните пет месеци

Со новиот пакет антикризни мерки пензионерите со најниски пензии до 14.000 денари, во наредните 5 месеци ќе добијат 15.000 денари...

Свет17 часа

Нов силен земјотрес на Филипините, повторно издадено предупредување за цунами

Земјотрес со јачина од 6,6 степени според Рихтеровата скала денеска ги погоди Филипините, а веднаш беше издадено предупредување за цунами....

Топ18 часа

Скопјанец запали автомобил во Центар, огнот се прошири и на друго возило

Полицијата доцна синоќа околу 3.30 часот, во Центар, го приведе А.Г.(21) од Скопје. Тој се сомничи дека претходно на подрачје...

Македонија19 часа

Николоски: Омилената фирма на власта, Марковски, ќе заработува 63 илјади евра на ден од само 10 булдожери од РЕК Битола

Владата руши рекорди во крадење, омилената фирма на власта, Марковски компани, ќе заработува 63 илјади евра на ден од само...

Свет20 часа

Мистерија нерешена 14 години: го избришал своето минато, а потоа бил пронајден мртов

Во јуни 2009 година, човек по име Питер Бергман беше пронајден мртов на плажа во Ирска.Слаб маж облечен во црно...

Европа21 час

(Видео) Напаѓач уби турист кај Ајфеловата кула и нападна уште двајца, извикал „Алах акбар“

Маж е убиен, а двајца повредени во напад со нож и чекан на улица во центарот на Париз. Францускиот министер...

Свет21 час

Четири лица загинаа, 42 се повредени во експлозија на католичка миса на Филипините

Четири лица загинаа утрово во експлозија на католичка миса на југот на Филипините. Инцидентот се случил во гимназијата на државниот...

Македонија1 ден

Голема загаденот во Струмица, стапија во сила мерките и препораките

Високо е загадувањето на воздухот во Струмица, каде два дена мерните станици покажуваат високи концентрации на ПМ10 честички повеќе од...

Свет1 ден

Прекинати преговорите меѓу Израел и Хамас за ослободување на заложниците

Преговорите меѓу Израел и Хамас за заложниците држени во Газа прекинаа денеска откако Израел продолжи да инсистира на ослободување на...

Топ1 ден

Деца силувале дете во Скопје, таткото на момчето пријавил во полиција

Maж од Скопје пријавил во полицијата дека две лица го силувале неговиот малолетен син. Според информациите во полицијата, таткото рекол...

Македонија2 дена

Приведени пет лица за случајот со исчезнувањето на 14-годишната Вања, полицијата обезбеди и едно возило

Пет лица се приведени доцна синоќа во врска со случајот со исчезнувањето на 14-годишната Вања, и обезбедено е едно возило,...

Македонија2 дена

Ковачевски вели дека не постои расположение сега да се укине техничката влада, туку од следните избори

Не постои консензуално расположение сега на краток период пред одржување на изборите да се укине техничката влада. Ова го истакна...

Македонија2 дена

(Видео) Автомобил удри во мечка кај Тетово – полесно повредени децата во возилото

Доцна синоќа на локалниот пат Тетово – Ноштено , автомобил удрил во млада мечка која го минувала патот заедно со...

Регион2 дена

Случаен избор или порака – сите очи вперени во вратоврската на кралот Чарлс со грчкото знаме

Изборот на вратоврската од страна на британскиот крал Чарлс на конференцијата COP28 во Дубаи поттикна шпекулации дека тоа е шифрирана...

Регион2 дена

Не сакав да седам на маса со земји кои не’ прогласија за непријатели, рече бугарската министерка која го напушти Скопје пред да стигне Лавров

Не можам да седам на иста маса со луѓе кои имаат антибугарски и антиевропски манифестации, изјави бугарската вицепремиерка и министерка...

Македонија2 дена

Шести ден ни трага ни глас од исчезнатата Вања, се пребаруваат и подруми и речни корита

Шести ден се трага по исчезнатата Вања Ѓорчевска, на која и’ се изгуби трагата на пат кон училиштето „Песталоци“. Во...

Свет2 дена

Војната во Газа повторно се разгорe: Израел нападна 400 цели, Хамас тврди дека се убиени 240 луѓе

Израелската војска соопшти дека погодила повеќе од 400 цели во Појасот Газа по истекот на прекинот на огнот, при што...